Reklama
Testy

Test nové generace Subaru Outback Field: Kombi dostalo ještě více genů SUV a dozrálo téměř k ideálu

Škoda jediné verze pohonu. Novinka se nedá pořídit jinak než s automatem a je pouze pro milionáře
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Subaru Outback se vždy od ostatních velkých rodinných kombíků odlišovalo pohonem 4x4 u všech jeho provedení a schopností poradit si s relativně těžkým terénem. V nejnovější generaci tyto rysy ještě posílilo, což platí zejména o nové výbavě Field určené pro milovníky dobrodružství nejen na asfaltu, ale i mimo něj. Otestovali jsme nové Subaru Outback 2.5 Lineartronic Field.

Jediná verze pohonu

Konzervativec v tom nejlepším slova smyslu a zároveň automobil, který si jede od počátků svou cestou a nenechá se z ní odklonit kvůli krátkodobým módním trendům - tak jsem vždy vnímal Subaru Outback. Šestá generace křížence kombíku a SUV zůstala těmto zásadám věrná.

Segment velkých kombíků vybavených pohonem všech kol a prvky umožňujícími bezpečnější jízdu v terénu byl na svém vrcholu přibližně před pěti až deseti lety. Od té doby počet podobných aut postupně ubývá (skončil třeba Opel Insignia Country Tourer), ale stále existují: Audi allroad quattro, Mercedes E kombi all-terrain, VW Passat Alltrack.

V Česku je největším konkurentem pro nové Subaru Outback Škoda Superb Scout. Porovnání Outbacku Field a Superbu Scout 2.0 TSI DSG 4x4 naleznete ZDE.

Při výběru verzí k porovnání se ukázala zásadní slabina japonského auta - jediná kombinace pohonu, motoru a výbavy - tedy benzinový čtyřválec s objemem 2,5 litru, pohon všech kol a automatická převodovka Lineartronic. I když, slabina... Ještě před pár lety bychom napsali, že taková kombinace z něj dělá prakticky neprodejné auto, dnes ale automobilky hromadně upouštějí od naftových motorů i manuálního řazení, takže kombinace benzinového motoru a automatu už není ničím exotickým.

Druhou nevýhodou je výrazně horší dynamika atmosférického motoru při porovnání třeba právě s oturbeným dvoulitrem škodovky. Superb zrychluje z 0 na 100 km/h při papírově stejné spotřebě v polovičním čase.

Ale tohle všechno jsou nevýhody papírové. Dojmy z testování v reálném provozu mohou být trochu jiné. Takže pojďme za volant nového Subaru Outback.

Vzal by si konzervativní politik digitálky? Těžko!

Z pohledu sedadla řidiče na přístrojovou desku připomíná Subaru Outback moderně oblečeného konzervativního politika. Za volantem zůstaly tradiční analogové přístroje. Vzal by si moderní konzervativní politik na zasedání parlamentu "digitálky"? Těžko!

Zato středový displej multimediálního systému už je poplatný době, ale také v dobrém slova smyslu. Působí elegantně a čistě. Dříve bývalo Subaru z hlediska infotainmentu outsiderem, teď už bych to nenapsal. Snad jen to nulování palubního počítače tlačítkem na přístrojové desce, když je volant obsypaný tlačítky, mi připadá trochu jako úlet.

Další informace k místu a okolí řidiče, ale i ze zadních sedadel a z kufru naleznete v popiscích u jednotlivých obrázků galerie. Tady to shrňme tak, že je Outback větší a prostornější než v minulé generaci a v řadě parametrů dokonce poráží i Škodu Superb. 

Lepší než většina SUV

Test jsem začal na soukromém pozemku uprostřed lesa, kde mohu auta zkoušet na takovém lesním kruhové objezdu. A hned tady prudce vzplanula moje láska k jízdním vlastnostem nejnovějšího Subaru Outback. No, vlastně už chvíli předtím, protože silnice na tohle místo je plná děr a fascinovalo mě, jak dokonale si podvozek Outbacku s nerovnostmi poradil. Auto vždy poskytovalo královský komfort, ale mezigenerační pokrok je znát. Díky nové platformě, podstatně tužší a méně se kroutící karoserii totiž vůz méně bouchá na osamocených dírách, které projede jen jedno kolo nebo jedna strana automobilu.

Na lesním kruhovém objezdu se mi celkem rychle se podařilo vypnout stabilizační systém a mezi volbami funkce X-Mode určeného pro jízdu do terénu jsem si nastavil režim "Bláto". A pak už jsem jen šlapal na plyn a brzdu, bláto a jehličí odletovalo, auto klouzalo a zase se na kluzkém povrchu "chytalo", a já se smál štěstím. Subaru Outback se na nezpevněném povrchu vodí snadněji než marioneta. Vůbec jsem si nepřipadal jako ve velkém rodinném kombíku, ale spíš jako v terénní buggině, jak mě řádění bavilo.

Okamžitě jsem si musel naordinovat ještě rychlou "erzetu" na polní cestě plné děr a zatáček, na které jezdí většinou jen traktory. I tady jsem byl fascinovaný jak ovladatelností nového Outbacku tak jeho jízdním komfortem. Málokteré SUV by dokázalo být v podobném terénu lepší. Může za to i mezigeneračně lepší světlá výška (vzdálenost podvozku od země) o 13 mm, která dosahuje 213 mm. Ke skvělým jízdním vlastnostem přispěly i pneumatiky s ideálním univerzálním rozměrem 225/60 R18.

Podobu s vozy SUV nezapře ani posez. I když jsem měl sedadlo řidiče nastavené do nejnižší polohy, přesto jsem viděl na kapotu.

Samozřejmě jsem nové Subaru Outback vyzkoušel i na zakroucených okreskách s hladkým asfaltem. I tady se s autem jezdí příjemně, i když o sportovní jízdě se vzhledem k charakteristice motoru a převodovky rozhodně mluvit nedá. Jeho "nedynamika" nedokáže schopnosti podvozku ani v nejmenším prověřit. Proto jsem si vždy přál, aby se v zatáčce objevily aspoň nějaké díry nebo vlnky, na nichž se ukázaly skvělé jízdní vlastnosti podvozku i pohonu všech kol. Ke "sportovnímu duchu" příliš nepomůže ani přepnutí výkonové mapy motoru na sportovní. Výsledkem je pouze to, že převodovka drží motor ve vyšších otáčkách, což působí spíše směšně, protože dynamika zůstává v porovnání s konkurenty pořád nízká.

Nízká spotřeba na "státovce", vysoká na dálnici

Atmosférické motory, tedy takové, které nedopuje turbodmychadlo, jsou dnes spíše raritou, ale právě pro jsou u části motoristů velmi populární. Už z principu jsou totiž mnohem méně náchylné na poruchy. Subaru patří k nemálo značkám, které je nabízejí. Benzinový čtyřválec o objemu 2,5 l patří na českém trhu mezi unikáty.

Při jízdě patří mezi jeho výhody dostatečná pružnost v nejnižších otáčkách a výkonová špička v těch nejvyšších. Naopak střední pásmo otáček působí na řidiče zvyklé na turbo vyloženě mdlým dojmem. Kdejaká patnáctistovka s turbem zatlačí řidiče do sedaček mnohem více.

Kombinace s převodovkou typu CVT znamená, že řidič může mít při předjíždění vysoké otáčky k dispozici velmi rychle, "odměnou" za to je poměrně výrazný zvukový doprovod. Přesto je charakteristika převodovky a motoru z tohoto pohledu opět o krůček příjemnější, plynulejší a lépe dávkovatelná než u minulé generace Outbacku. 

Řidič má navíc k dispozici osm přednastavených virtuálních rychlostních stupňů, díky nimž si může připadat jako u klasického automatu. Při ustálené rychlosti 90 km/h točí motor na virtuální osmý rychlostní stupeň pouhých 1400 otáček a je v tu chvíli úžasně tichý. Spotřebu v tomto režimu jsme naměřili pouhých 5,6 l/100 km, což je na velký kombík s pohonem všech kol, benzinovým motorem a automatem krásná hodnota.

Na dálnici se při 130 km/h projevuje trochu horší aerodynamika nového Subaru Outback. Přestože motor točí stále velmi nízké 2000 otáček a není o něm moc slyšet, spotřeba dramaticky roste k devíti litrům a stejně tak i aerodynamický hluk. Ve městě jsem jezdil se spotřebou přes deset litrů a přibližně desetilitrové spotřeby jsem dosáhl při celém testu, který jsem ale pojal velmi svižně.

Není levný, ale to ani konkurenti

Šestá generace Subaru Outback si vzala to nejlepší ze svých předchůdců a posunula koncept univerzálního velkého bezpečného rodinného kombíku téměř k dokonalosti. Ano, o bezpečnosti jsem se v hlavním textu zatím nezmiňoval, ale vůz je nabušený množstvím asistentů, kteří většinou fungují ve prospěch řidiče a nikoli proti němu a půjde o jeden z aspektů, kvůli kterým si lidé Subaru Outback budou pořizovat.

Jako typického zákazníka vidím zejména bohatší rodiny, případně podnikatele v cestovním ruchu, kteří mají penzión někde na konci nezpevněné cesty a preferují komfort a bezpečí před dynamikou a sportovností. Slovo "bohatší" souvisí s cenou přes milión korun (kompletní ceník nového Subaru Outback ZDE), ale nutno podotknout, že Outback nikdy nebyl levným autem a rozdíl mezi ním a konkurenty se v tomto ohledu spíše snižuje. Jediným podobně velkým kombíkem s pohonem všech kol pod milión je Opel Insignia Sports Tourer, který ale už nelze pořídit v terénním provedení.

Kromě faktických argumentů navíc u Subaru funguje jeden těžko popsatelný prvek. Když tohle auto řídíte, a u nového Outbacku to platí dvojnásob, tak se vám z něj prostě nechce. Třeba pro mě osobně je tenhle model srdcovkou - designem počínaje a jízdními vlastnostmi konče.

Diskuze

Patrick Bezelstný - 16.06.2021 17:05:26
Bezva kárka. Mám jich ve firmě patnáct. Letos chci autopark obměnit, za těchhle dvacet novoučkých fešáků. Těch pár desítek mega mi za to stojí.
sob - 16.06.2021 15:12:34
Mel jsem Outbacka (v nafte) a ted sup scouta v benzinu. Sup je vice "na klid" a Oťas vice na emoce - proste se usmivas, kdyz ho ridis. A o tom to asi je ;)

Poslední výkřik Subaru BRZ: Nejzábavnější auto na evropském trhu končí ve velkém stylu

Otestovali jsme sportovní kupé v limitované edici Final Edition, která přináší ještě více zábavy
15.11.2020 20:00
|
4
Reklama

Subaru Forester, XV a Outback v terénu fungují skoro jako offroad. Zvládlo by tohle vaše SUV?

V areálu Adventure Land jsme na vlastní kůži otestovali schopnosti dvou SUV a terénního kombi
20.09.2020 18:59
|
0

Ojeté Subaru BRZ nemá při slušné péči o něj větší problémy. Důležité je znát bývalé majitele

Sportovní kupé s pohonem zadních kol si drží cenu. Za méně než 400 tisíc se dá těžko sehnat
28.05.2020 14:46
|
3

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
23
Reklama
Autosalon TV