Reklama
Bonusy k TV pořadu

Ojeté Subaru BRZ nemá při slušné péči o něj větší problémy. Důležité je znát bývalé majitele

Sportovní kupé s pohonem zadních kol si drží cenu. Za méně než 400 tisíc se dá těžko sehnat
Zdroj: Subaru

Subaru a Toyota začaly vyrábět společně vyvinuté sportovní kupé s pohonem zadních kol a uspořádáním 2+2 (dvě plnohodnotná místa vpředu a dvě nouzová vzadu) pod názvy BRZ a GT86 v roce 2012. Na českém trhu se Subaru BRZ prodávalo s cenami od 709 tisíc korun ve verzi Active bez samosvorného zadního diferenciálu. Lépe vybavená a sportovnější verze Sport stála od 809 tisíc korun. Osm let poté lze jen těžko sehnat zachovalý kus za méně než 400 tisíc korun.
Reklama

Jako nové končí s edicí Final Edition za milión

Brzy už BRZ seženete pouze z bazaru. Ačkoli šlo od začátku až dosud o miláška motoristických novinářů, kupci nových aut se o něj právě neprali a roční prodej v Česku se pohyboval v nižších desítkách kusů ročně. Navíc nejde o vůz, který by vyhovoval tlaku na co nejnižší emise, takže se v Česku za rovný milión právě nabízí posledních čtyřicet kusů v rámci vyšperkované edice Final Edition. Až se vyprodá, bude utrum a zájemci se budou muset spokojit s technicky podobnou, ale podle nás ne tak hezkou toyotou, která pokračuje.

Ani jako ojetina nepatří Subaru BRZ mezi nejprodávanější modely. Ne, že by o ni nebyl vůbec zájem, ale chybí ojetiny, protože majitelé se jich moc nezbavují. Zejména mladí nadšenci do ježdění vědí, o jaký jde skvost, ale většinou mají hluboko do kapsy, takže především levnější verze s manuálním řazením velmi rychle z nabídky zmizí. Mnohem častěji tak na inzertních serverech najdete varianty s automatickou převodovkou, které tak dobře na odbyt nejdou.

Jediný motor celou dobu

Pořídit zachovalé Subaru BRZ za méně než 400 tisíc korun je téměř nadlidský úkol, auto si ke vzteku motoristických nadšenců drží ceny. I proto, že jde o spolehlivý vůz. Při kvalitní a pravidelné péči auto vydrží dlouhá léta. Jedinou motorizací je celou dobu atmosférický benzinový dvoulitr s maximálním výkonem 147 kW (200 koní), který je sám o sobě držákem, navíc se při konstrukci vozu počítalo s tím, že se s ním bude občas jezdit i sportovně.

Více než u jiných aut je tady důležité znát předchozí majitele. Subaru BRZ si totiž kupují dva typy řidičů. Ideální je kupovat jej od lidí, kteří milují klasická auta a starají se o ně jak o své děti. Pokud se s ním občas vyřádí, vynahradí mu to zvýšenou péčí. Druhou skupinou majitelů Subaru BRZ jsou ale testosteronoví jezdci, kteří nejraději neustále jezdí bokem, a jde jim jen o to vymačkat auto jako citrón. Často mají tendenci relativně slabé a vzhledově nevýrazné auto tunit - ať už v útrobách či vnitřnostech. Na takové pozor! A pozor i na to, že se na trhu často objevují bouraná Subaru BRZ vydávaná za nepoškozená.

Kdo auto vlastnil, většinou poznáte už pohledem - ať už na karoserii, jejíž lak je náchylný i na menší odřeniny, nebo do interiéru. Každopádně ale rozhodně doporučujeme vzít při vážném zájmu o vůz na prohlídku i zkušeného mechanika a důkladně prohlédnout podvozkové části.

Vždy se bývalého majitele ptejte, jaké palivo tankoval, protože se doporučuje benzin s oktanovým číslem alespoň 98. Dlouhodobé ježdění na klasický Natural 95 může výrazně snížit výkon motoru a hrozí i jeho častější závady.
Reklama

Není to auto pro masy

Subaru BRZ není auto pro každého. Rozhodně to není vůz pro rodiny a vzhledem k pohonu zadních kol to není ani ideální vozidlo do zimních podmínek. Zábavu si s ním užijí pouze zkušení řidiči. Pro lidi hledající vůz na svezení z bodu A do bodu B bude představovat spíše trápení.

Zároveň to není ani automobil pro jezdce, kteří chtějí ohromovat výkonem a zrychlením. Vzhledem k absenci turbodmychadla jde o vůz v běžných otáčkách spíše lenivý a motorově nevýrazný. Fajnšmekři ale vědí, že u málokterého jiného vozu zažijete tak dokonalou odezvu na plyn, tak komunikativní řízení a když se dostanete na trochu kluzký povrch a vypnete stabilizaci, pak takovou zábavu v říditelném smyku zadních kol.

Subaru BRZ 2.0R Sport 2017

Pokles hodnoty: 26 %
Průměrný nájezd km: 35 000 km
Na co si dát pozor: geometrie, originální stav
Situace na trhu: Pouze několik ojetých vozů
Servis: Karosářské díly téměř výhradně v originálu
Specifika: Jediný motor
Reálná spotřeba majitelů: 7,5-10 l/100 km
Spojková lamela (druhovýroba): 8000,- Kč
Tlumič pérování (druhovýroba): 2000,- K
č Brzdové destičky přední (druhovýroba): od 500,- Kč
Brzdový kotouč přední (druhovýroba): 700-1700,- Kč
Filtr vzduchový (druhovýroba): od 100,- Kč
Filtr kabinový (druhovýroba): od 100,- Kč
Pláště letní (215/45 R17 W) průměrná cena: 1500,- Kč
Zdroj: CEBIA a Autosalon.tv
Reklama

Diskuze

Dalibor - 29.05.2020 17:43:19
Pichave nauč se psát.Vrat mobil rodičům tvé příspěvky jsou opravdu debilni.
Liborek - 29.05.2020 17:37:13
Pichave zajdi na kontrolu..prášky ti došly.nebo si hod do vany fén třeba tě to zapamatuje.

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV