Reklama
Testy

Test: DS 9 1.6 PureTech překvapilo rezervami ve zpracování. Jízdně však předčí Mercedes nebo BMW

Nová vlajková loď značky DS sice pochází z Francie, ale její výroba probíhá kvůli kapacitám v Číně
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.tv

Francouzský sedan čínské výroby na podvozku Peugeotu 508 a s cenovkou Mercedesu třídy E nebo BMW řady 5, to není zrovna dobrá vizitka nové vlajkové lodi značky DS. Ale jak se říká " Nesuď knihu podle obalu", až hloubkové testování realizované na českých okreskách, dálnicích a ve městech totiž odhalilo, jaké jsou opravdové přednosti elegána ze země galského kohouta. Tak pojďme na to!

První dojem někdy klame

Zbrusu nový model prémiového francouzského výrobce automobilů měl být začátkem minulého roku poprvé představen na autosalonu v Ženevě, jenže kvůli pandemii koronaviru musela být tato akce zrušena. Svou premiéru si tak luxusní sedan DS 9 odbyl alespoň online. Dlouho se pak čekalo na jeho příchod do Česka, ten slavnostně proběhl teprve před pár měsíci. Novináři z celé republiky včetně zástupců z našeho webu Autosalon.tv měli možnost si novou vlajkovou loď důkladně prohlédnout a prolézt (viz. odkaz výše). A teď po skoro dvaceti měsících od oficiálního odhalení se francouzský švihák konečně dostavil i na regulérní redakční test.

K dispozici nám byl už od pohledu překrásný kousek, zdobený příplatkovým metalickým modrým lakem Midnight a devatenáctipalcovými koly Monaco. Nebudeme lhát, na první pohled jsme se do DS 9 prostě zamilovali. Ty ladné linky dlouhé karoserie spolu s chromovanými doplňky vnáší majestátní až umělecký dojem. Pastvou pro oči jsou drobné detaily na exteriéru auta, s nimiž si designéři opravdu vyhráli. Uprostřed kapoty najdeme šavli, která má odkazovat na francouzskou historii. Příď vozu zase krášlí světlomety známé již z DS 7 Crossback. Mají LED diody ve tvaru diamantu a při odemknutí či zamknutí auta se otáčejí dle nacvičené choreografie. O nic méně zajímavější jsou pak zadní ledkové lampy se vzorem rybích šupin, rovněž okoukané od sourozeneckého SUV.

Boční výsuvné kliky naopak znáte z malého hatchbacku DS 3 Crossback. Absolutní novinkou na DS 9 jsou však vzadu na bocích poziční lampičky oranžové barvy odkazující na legendární DS 19. Stejně jako podlouhlé třetí brzdové světlo zastavěné pod zadním vyhřívaným sklem. Není tedy divu, že na českých silnicích je vlajková loď magnetem na pohledy kolemjdoucích, kamkoliv s ní připlujete, budíte pozdvižení.
Zdroj: Autosalon.tv

Na druhou stranu pokud máme být upřímní, zpracování je doslova katastrofální. DS 9 od pohledu sice působí honosným a majestátním dojmem, jenže bližší zkoumání odhalí ty skryté asijské vady. Nápis "Made in China" by si bezesporu vysloužilo logo značky na kapotě, které se samovolně odlupuje. Nebo vyšité označení výbavy Performance Line na sedadlech, kdy je každé písmeno jinak velké, jinak tvarované a dokonce i jinak umístěné. Z disků kol opadává lak a některé lišty v interiéru zase nelícují. Přesvědčit se můžete sami v reportáži (konkrétně od 9 minuty a 30 sekund) nad tímto textem, kde jsou veškerá laciná řešení hezky vidět. Tohle se prostě u takového auta za takové peníze nesmí stávat! Na jeho obranu však musíme avizovat, že šlo o předprodukční vůz.
Reklama

Hodinky ze SAPA

Ani samotný interiér není žádné "wow!". Od luxusního sedanu za více jak 1,6 milionu korun bychom určitě čekali více. Vlastně se téměř neliší od DS 7 Crossback, jenže tohle SUV je na trhu už přes čtyři roky! Nějaké oživení, nějaký nápad... vůbec nic. Designéři vsadili všechno na kvalitní materiály jako je semiš a kůže, ale to rozhodně nestačí. Třeba přístrojová deska by mohla být mnohem propracovanější, stejně tak středová konzole nebo i sedadla.

Naší pochvalu si však odnáší použité digitální přístroje, které mají zajímavé tvary i zobrazení, a ta čirá grafika! Příjemně se nám pracovalo také s multifunkčním volantem. Poskytuje ideální tloušťku věnce a řidiče ničím neotravuje. Ovšem hodinky od prémiové firmy B.R.M bychom nejraději vytrhli a zahodili. Od pohledu lacinější hodinky jsme viděli už jenom na libušské tržnici SAPA. Ani řadicí páka ve tvaru žehličky z Peugeotu nebo plastové ovladače moc parády neudělají.

Nejlepší v kabině je vlastně samotný posed za volantem. Sedí se totiž příjemně nízko, skoro jako ve sportovním sedanu. V blízkosti kolen a loktů nalezneme jen měkčené materiály či kůži, tudíž nemůže dojít k otlačení. Vnitřek DS 9 je navíc velmi vzdušný a prostorný, takže každý cestující má kolem sebe dostatek místa. Důležité je samozřejmě zmínit to, že novou vlajkovou loď inženýři ušili na míru asijským zákazníkům, nikoliv Evropanům. Na starý kontinent se neměla původně ani dostat. Požadavky asijského trhu jsou tak úplně jiné než toho našeho. Co tedy vadí nám, nemusí vadit panu  Wang nebo Čang, což jdou nejčastější čínská příjmení.

Důležitým aspektem při výběru nového auta je pro Asiaty hodně prostoru na zadních sedadlech. Není tedy divu, že v tomto ohledu drtí DS 9 na evropském trhu většinu svých konkurentů. Naopak velikostí kufru zaostává. V základním rozpoložení uveze pouze 520 litrů nákladu, takový Jaguar XF nebo Mercedes třídy E až 540 litrů.

A nafta by nebyla?!

Pod kapotou zkoušeného exempláře dřímal základní a jediný neelektrifikovaný motor. Benzinová šestnáctistovka s označením 1.6 PureTech se pyšní výkonem 225 koní a je spřažena s automatickou převodovkou a pohonem pouze předních kol. S tímto pohonem jako takovým nemáme vlastně skoro žádný problém. Až na hlučnější projev ve vyšších otáčkách funguje velmi dobře. Motor je pružný, na poměry maloobjemových agregátů dostatečně dynamický a zároveň hospodárný. Jen nám přijde ubohé, dávat do takto velkého luxusního sedanu nějakou "jednašestku", když konkurence má minimálně čtyřválcové dvoulitry a často i šestiválcové třílitry. Nemluvě o tom, že DS 9 nenabízí žádný naftový motor! Tohle může hrát při rozhodování velkou roli.

Vedle testovaného zážehové agregátu lze v Česku pořídit také tři verze plug-in hybridního ústrojí. Již zmíněnému benzinovému motoru v těchto vozech sekunduje elektromotor. Provedení E-TENSE 225 má kumulovaný maximální výkon stejný jako základní pohonná jednotka, ale umí dle WLTP ujet 46 až 50 kilometrů čistě na elektřinu. O něco vyšší výkon, ačkoli stejný dojezd pak nabídne provedení E-TENSE 250.

Protekční značku EL může dostat i nejsilnější provedení DS 9 označené jako E-TENSE 360 4x4, u něhož pomáhají benzinové pohonné jednotce hned dva elektromotory (každý na jedné nápravě). Ve výsledku to znamená nejen pohon všech kol, ale také kumulovaný výkon až 360 koní. Tento derivát ujede po plném nabití čistě na elektřinu dle WLTP 47 kilometrů (technické parametry ke všem motorizacím najdete zde). Vozy DS 9 se vyrábějí v Číně, ale nejsilnější provedení se ještě upravuje týmem DS Performance ve Francii.

Veškeré uvedené agregáty se pojí výhradně s automatickou osmistupňovou převodovkou. My jsme ji zatím pochopitelně testovali jen v kombinaci se základní zážehovou jednotkou 1.6 PureTech 225. Její chování bylo občas trochu zmatečné. Někdy motor nechala zbytečně vytáčet, jindy ho zase dusila. Jinak ale řadila rychle a hlavně zcela kultivovaně. Lehčí nedostatek vidíme ještě při rozjíždění či prudkém brzdění, kdy s autem škubala. Chválíme možnost řadit manuálně pomocí pádel pod volantem. Ty jsou navíc ideálně umístěné.
Reklama

Jeden z nejlepších na trhu

Sedan DS 9 nás v mnoha ohledech opravdu hodně zklamal, což je zřejmé z několika předešlých odstavců. Jakmile jsme ale usedli za volant a rozjeli se, všechno zlé z nás najednou opadlo. Jízdní vlastnosti nové vlajkové lodi jsou tak vyladěné k dokonalosti, že ji odpustíte i ty lacinosti na exteriéru a v interiéru, nezajímavou přístrojovou desku, malý kufr a dokonce i tu šestnáctistovku pod kapotou. Inženýři při nastavování podvozku doopravdy kouzlili, protože jinak si to nemůžeme vysvětlit.

Kam se hrabe BMW, Mercedes nebo Audi, DS stvořilo vůz s jedním z nejlepších podvozků současnosti. "Devítka" jednotlivé nerovnosti nepřejíždí, ona se nad nimi vznáší jako vznášedlo nad rozbouřenou hladinou. Uvnitř nepocítíte vůbec nic, žádný hluk, vibrace ani rány. Než abyste něco pocítili, to by DS 9 raději přišla o kola. Adaptivní tlumiče po celou dobu jízdy odvádí neuvěřitelnou práci. V prostoru až pět metrů před autem skenují vozovku a podle toho upravují svoji tuhost. Když jedete po rozbité cestě, hodně změknou. Jakmile ale uvidí rovný asfalt ihned ztuhnou.

Tohle je mimochodem super při dynamické jízdě v zatáčkách, díky adaptivním tlumičům DS 9 vůbec neodskakuje. Odtrhnout ji tak od apexu chce snad kaskadérské zacházení, protože drží jako přibitá hřebíky. Už dlouho se nám nestalo, že bychom testované auto nedokázali přivést k nedotáčivosti. Fascinující! Francouzsko-čínskému sedanu ale nevadí ani mokro, se zhoršenými adhezními podmínkami si poradí lépe než kdejaká čtyřkolka. Zato opravdu klobouk dolů, páni inženýři! Zcela nejistější si pak DS 9 připadá na dálnici, kde si zároveň skvěle poradí se všemi aerodynamickými vlivy. Uvnitř tak opět neslyšíte vůbec nic.

Na závěr zmíníme ještě fungování asistentů. Většina z nich pracovala špičkově, tedy až na jeden. V ceníku ho najdete pod názvem DS Night Vision a je součástí volitelné výbavy, naštěstí. Jedná se o noční vidění, které řidiče informuje o chodcích, zvířatech a dalších předmětech na cestě. Bohužel ale tento asistent často nefungoval tak, jak by měl. Například ve městě na nás neustále křičel s tím, že je před námi nějaký člověk. Jenže chodci kráčeli normálně po osvětleném chodníku a nepředstavovali tak žádné nebezpečí. Umíte si tedy představit jaký koncert to byl třeba v Praze, po níž se v noci prochází stovky lidí. Na druhou stranu mimo město fungoval DS Night Vision dobře.

Závěr

Cílem značky v Evropě není prodávat statisíce modelů DS 9 každý rok, vystačí si s mnohem nižším počtem. Sami moc dobře vědí, že nová vlajková loď je výjimečné auto pro výjimečné lidi a není ji nutné prodávat masově. Inu, má co nabídnout, hlavně co se jízdy týče, ale bude to mít v souboji s konkurencí extrémně náročné. Přeci jen existují kvalitnější, vybavenější, luxusnější a prostornější vozy za výrazně nižší cenu. Nejlevnější provedení DS 9 je dokonce dražší než u Mercedesu třídy E a řekněme si narovinu, po francouzském sedanu sáhne opravdu jeden ze sta, ne-li z tisíce. I tak mu ale držíme palce a ještě jednou opakujeme, že podvozkově se jedná o jedno z nejlepších aut současnosti!
Reklama

Diskuze

Vladi - 12.10.2021 15:29:28
Co ste chceli z Made in China??? Este ze to ma taku cenovku aspon to nik nebude kupovat, ale zla sprava za chvilu budu vsetky vyrobky z ciny, inac auto otrasne.
nobody - 11.10.2021 23:05:41
Chce se mi zvracet....

Test: Nový Mercedes třídy C je scvrknuté eSko. Posádku uhrane luxusem i neuvěřitelnou spotřebou

Nejprodávanější stuttgartský model dorazil v nové generaci. Ta jakoby z oka vypadla vrcholné třídě S
04.10.2021 07:16
|
8
Reklama

Test: BMW 320e ujíždí na elektrickém dopingu, bez něho je líné. Při jízdě nadchne komfortem i drifty

V redakčním testu jsme prověřili základní plug-in hybridní verzi oblíbeného sedanu BMW řady 3
30.09.2021 13:03
|
0
Reklama

První test Toyoty Yaris Cross: Malé SUV s malou žízní. V reálném provozu jsme změřili spotřebu 4,2 l

Nejmenší SUV od Toyoty může sebrat zákazníky Kamiqu, Dusteru i dalším. Nabízí i pohon všech kol
13.09.2021 06:25
|
0

Test BMW M4 s manuálem: Jednou nohou v hrobě, aneb nejdivočejší auto, které jsme letos řídili

Vyzkoušeli jsme jedno z nejvýkonnějších aut s manuální převodovkou na evropském trhu
26.08.2021 17:35
|
2

Minuta stání za 1000 Kč. Soukromá parkoviště ve velkém vydělávají na nic netušících řidičích

Stačí o chvíli překročit povolenou dobu stání a do schránky vám dorazí tučná pokuta. Často i po roce
20.11.2024 07:58
|
23

Malé dodávky jsou ideální pro rodinu i podnikatele. Z fatální chyby Francouzů ve velkém těží Toyota

Sestavili jsme žebříček nejúspěšnějších malých dodávek, a to jak v užitkových, tak osobních verzích
13.11.2024 15:58
|
4
Reklama

Policie už smí při měření rychlosti porušovat předpisy. Dopravní expert popsal zásadní změny

Řidiči by se měli mít pořádně na pozoru. Nikdy nebylo snazší přijít o řidičský průkaz než právě teď
12.11.2024 07:48
|
34

Městská policie má větší pravomoce, než se řidiči domnívají. Víme, jak je to s měřením rychlosti

V některých případech může strážník městské policie připravit řidiče dokonce i o řidičský průkaz
05.11.2024 07:50
|
2
Reklama
Autosalon TV