Reklama
Testy

Test: BMW 320e ujíždí na elektrickém dopingu, bez něho je líné. Při jízdě nadchne komfortem i drifty

V redakčním testu jsme prověřili základní plug-in hybridní verzi oblíbeného sedanu BMW řady 3
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Řada 3 je pro mnichovskou automobilku doslova klíčovým modelem. V jejím portfoliu hraje stejnou roli jako třeba Octavie u Škodovky nebo třeba Golf u Volkswagenu. Dlouhodobě se jedná o nejprodávanější vůz s logem BMW na kapotě. V nabídce je "trojka" již od roku 1975, přičemž aktuální sedmé vydání se světu ukázalo poprvé v roce 2018. Možná si teď říkáte, proč testujeme tři roky staré auto... odpovědí je zbrusu nový pohon, který řada 3 obdržela teprve nedávno. Abychom byli konkrétní, jde o základní plug-in hybrid, který se pojí výhradně s automatickou převodovkou a náhonem na zadní kola. Otázkou však zůstává, povedla se elektrifikace tohoto úspěšného modelu?

Elektrická "emtrojka"?!

BMW tímto způsobem důsledně pokračuje ve své modelové ofenzivě na poli vozidel s elektrifikovaným pohonem. Už teď je dost zřejmé, že elektromobilita se postupně stává klíčovým aspektem budoucího růstu společnosti. Do konce roku 2021 chce BMW dosáhnout nárůstu prodejů vozidel s elektrifikovaným pohonem o přibližně 50 procent, a to v porovnání s již tak velmi úspěšným rokem 2020. Jen BMW řady 3 by do budoucna mělo obdržet hned čtyři plug-in hybridní verze, z nichž tři budou volitelně dostupné i s pohonem všech kol xDrive.

Prozatím jsou však dostupné dvě, tedy BMW 330e, které je takovou "M3" do zásuvky a základnější námi zkoušené provedení 320e, jež se navzdory totožné technice řadí spíše mezi podprůměrně dynamické hybridy. Pohonné ústrojí v tomto případě tvoří přeplňovaný zážehový agregát o objemu 2,0 litru s výkonem 120 kW/163 k a elektromotor s maximálním výkonem 83 kW/113 k. Celkový systémový výkon pohonu tak dosahuje hodnoty až 150 kW/204 koní. Dva motory přenášejí točivý moment 420 N.m. na kola zadní nápravy přes osmistupňovou převodovku Steptronic.

Ještě se sluší dodat pár údajů týkajících se dynamiky. BMW 320e Sedan zrychlí z nuly na 100 km/h za 7,6 sekundy a uhánět může nanejvýš do rychlosti 225 km/h. Bezesporu velkou výhodou základního plug-in hybridního modelu bavorské automobilky je schopnost, pohybovat se v čistě elektrickém režimu až do rychlosti 140 km/h.

Lepší než Škodovka!

Sedmé vydání BMW řady 3 slavilo velký úspěch i na území České republiky, kde zvítězilo v prestižní anketě Auto roku 2020. A to jako první bavorák v historii. Úspěch je o to cennější, že přišel v ročníku, kdy měla svůj model v akci i Škoda Auto.
Reklama

Legální elektrický doping

Výše uvedené parametry poukazují na vcelku solidní dynamiku. Problém ale je, že vymáčknout ji z BMW 320e není snadné. Aby jste se alespoň přiblížili těmto hodnotám je zapotřebí mít vysokonapěťovou baterii o kapacitě 12,0 kWh z velké části dobitou a v nejlepším případě zahřátou na určitou teplotu. Samotný benzinový dvoulitr bez elektrického dopingu je zatraceně líný, dokonce tak, že jsme si museli každé předjíždění dlouho dopředu rozmýšlet a plánovat. S dobitým akumulátorem je to však úplně jiná básnička, elektřina vpíchne spalovacímu motoru pořádnou dávku kofeinu a ten najednou ožije. Zejména z nižších rychlostí je pak zátah naprosto dostačující. S rostoucími ciframi na tachometru ale pochopitelně zase slábne.

Kouzlo bavorského plug-in hybridu tkví v něčem úplně jiném než v dynamice. Elektrifikovaná "trojka" totiž ukolébá i tu nejnáročnější posádku svým sametovým a hlaďoučkým chodem. Při jízdě na elektrickou energii je hrobové ticho samozřejmostí a snad i povinností, ale u benzinového čtyřválce už by tyto vlastnosti očekával málokdo. Musíme přiznat, že kultivovanost oturbeného dvoulitru je prvotřídní. Člověk vlastně ani neví, zda se momentálně pohybuje na "bezemisní" pohon nebo na Natural 95. Tady před bavorskými inženýry smekáme klobouk!

Celkový komfort na palubě nijak nenarušuje ani přepínání mezi jednotlivými pohony. To probíhá zcela kultivovaně a buď automatizovaně v závislosti na aktuální situaci, nebo si druh pohonu může vybrat sám řidič skrze předvolené jízdní režimy. K dispozici má mód Hybrid, který zapojuje do hry jak spalovací motor, tak i elektromotor. Nastavení Electric pak umožňuje jízdu na čistě elektrickou energii, kdežto Battery Control udržuje nabití akumulátoru na přednastavené hodnotě. Pokud je požadovaná hodnota vyšší než ta aktuální, začne spalovací agregát dobíjet baterie. V tomto případě však počítejte s vyšší spotřebou benzinu.

Protekční značky

BMW 320e splňuje veškerá kritéria, která jsou v České republice vyžadována pro třídu elektrických vozidel. Díky tomu může být vůz osazen registračními značkami s písmeny "EL", na které se nevztahuje povinnost koupě dálniční známky, povinnost platit silniční daň a například v Praze s nimi lze bezplatně parkovat na modrých zónách.

Na benzínce už jako doma

Jak už jsme avizovali, lithium-iontová baterii s nejnovější technologií bateriových článků vyráběných přímo v BMW Group má kapacitu 12 kWh, z čehož je plně využitelných 10,5 kWh. Podle našich měření, vystačí takové množství energie na přibližně 40 až 45 kilometrů dojezdu. Pochopitelně záleží na vnitřních i vnějších podmínkách. Během našeho testu panovalo ideální počasí, tedy slunečné s teplotou okolo 22 stupňů Celsia, tudíž nebylo třeba využívat klimatizaci. Rádio jsme si však neodpustili. V zimě budou hodnoty samozřejmě nižší.

Zajímavé pro nás bylo zjištění, že nakonec nemáme ani takový problém s elektrickým dojezdem, jako spíše s tím benzinovým. Ve chvíli, kdy se vybije baterie, pohání auto převážně spalovací motor, který čerpá palivo z pouze 40 litrové nádrže. Během delší cesty na dovolenou tak bude majitel BMW 320e poměrně často zastavovat u čerpacích stanic. My jsme během testu tankovali každých 450 kilometrů, a to jsme auto vyloženě nehnali. Škoda, plnohodnotná nádrž by se u takovéhoto manažerského sedanu rozhodně hodila.

Při jízdě je vysokonapěťový akumulátor schopen se sám dobíjet pomocí rekuperace (proces přeměny kinetické energie zpět na využitelnou elektrickou energii při brzdění). Díky dvěma standardně dodávaným nabíjecím kabelům je ho ale možné nabíjet i z běžné domácí zásuvky nebo také z wallboxu a veřejných nabíjecích stanic. Baterii lze při nabíjecím výkonu 3,7 kW nabít z 0 na 80 procent její celkové kapacity za 2,6 hodiny a z nuly na 100 procent za 3,6 hodiny.

Spotřeby benzinu a elektrické energie

Úsek Hodnota
90 km/h s vybitou baterií 5,6 l/100 km
130 km/h s vybitou baterií 6,0 l/100 km
Kombinovaná spotřeba s nabitou baterií 2,5 l/100 km
Výrobcem udávaná kombinovaná spotřeba 1,8 – 1,3 l/100 km (WLTP)
Výrobcem udávaná spotřeba elektrické energie 18,1 – 16,1 kWh/100 km (WLTP)
Zdroj: Bart Běhal

Tokijská jízda v plug-in hybridu

Když se řekne BMW řady 3, ihned si vybavíme ty dokonalé jízdní vlastnosti, kterými se inspirují i mnohem dražší a větší modely mnichovské automobilky. Tuhý, přesto stabilní podvozek spolu s ostrým a přesným řízením dělají z „trojky“ jeden z nejlépe jezdících německých vozů současnosti. A to se ještě nebavíme o vrcholném provedení M3. Musíme se ale přiznat, že v případě plug-in hybridu jsme se trochu báli, jaký vlil bude mít na jízdní schopnosti elektrifikovaný pohon s těžkou baterií. Výsledek nás však příjemně překvapil.

Nedá se říci, že by bylo BMW 320e lepší než konvenční verze, ale díky ideálnímu rozložení váhy a nižšímu těžišti sedí stabilněji na silnici. Vyšší hmotnost je cítit, to ne že ne, ale spíše při brzdění nebo prudké změně směru jízdy. Karoserie se více naklání a tupěji reaguje na povely volantu. Podvozek plug-in hybridu je pak komfortnější na menších nerovnostech. Na adaptivní tlumiče s ocelovými vinutými pružinami totiž působí vyšší hmotnost, čímž jsou dopady měkčí. Opakem jsou větší výmoly či díry, které už tlumiče nedokáží žehlit a naráží na konec svých konstrukcí. Do interiérů v tu chvíli procházejí i nepříjemné rány a bouchání. Pochválit bychom chtěli BMW 320e ještě na dálnicích, pro které byl tento vůz původně stvořen. I při vysokých rychlostech stojí pevně všemi čtyřmi koly na vozovce a jen tak něco ho nerozhodí.

Jo a abychom nezapomněli, ten kdo si myslí, že s elektrifikovanými auty není sranda, tak se pěkně mýlí. BMW 320e disponuje pohonem zadních kol a lze u něj zcela deaktivovat stabilizační systémy. Jakmile je tedy mokro nebo trochu štěrku na silnici, stačí zamáčknout plyn do podlahy, škubnout volantem do strany a vůz jede ihned „bokem“. Pak už ho stačí jen lehce korigovat a užívat si naprosto řízený a ladný drift. Takhle má vypadat elektrifikace!
Reklama

Závěr

Podtrženo, sečteno základní plug-in hybridní verze BMW řady 3 rozhodně není auto pro každého. Pokud jej ale bude člověk využívat, tak jak se má, bude z něj vyloženě nadšený. Ideálním zájemcem o BMW 320e je úspěšný manažer, který se svojí rodinou bydlí v rodinném domě s vlastním wallboxem, každý všední den dojíždí pár kilometrů čistě na elektřinu do práce, na nákup či s dětmi na kroužky a o víkendu pak společně vyráží někam do přírody, na chatu nebo na nějaký delší výlet, kde zase zapřáhnou benzinový motor. Pro tenhle styl života je „trojka do zásuvky“ prostě dělaná. Zároveň je stále cenově dostupná, tudíž může jít i o druhý vůz do rodiny.

Ve čtení testu pokračujte uvnitř galerie, do které vstoupíte klinutím na "VSTOUPIT". Naleznete v ní mimo jiné naše postřehy z designérského zpracování, interiéru nebo třeba prostornosti. Kompletní ceník BMW Řady 3 hledejte zde.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Test BMW M4 s manuálem: Jednou nohou v hrobě, aneb nejdivočejší auto, které jsme letos řídili

Vyzkoušeli jsme jedno z nejvýkonnějších aut s manuální převodovkou na evropském trhu
26.08.2021 17:35
|
2
Reklama

Test Cupry Leon Sportstourer 2.0 TSI 180 kW: Skvěle jezdící a stylový kombík haní vysoká cena

Vyzkoušeli jsme sportovní španělský kombík se základním benzínovým motorem
23.08.2021 10:33
|
0
Reklama

Test Volkswagenu Golf GTI Clubsport 45: Jízdně nejlepší předokolka současnosti, ale ten interiér

Speciální edice oslavuje 45 let od uvedení první generace Golfu GTI na trh. Úpravy jsou drobné
20.08.2021 11:15
|
3

Pomsta bývalého manažera BMW dokonána. Test vozů Hyundai i20 N, i30 N a Kona N na okruhu i v provozu

Dvě novinky mezi sportovními verzemi osobních vozů Hyundai jsme porovnali s vylepšeným bestsellerem
18.08.2021 07:32
|
0

Nový Ford Explorer potěší pašeráky i náročné řidiče. Navíc je levnější než bestseller od Tesly

V okolí Lublaně jsme se svezli v pořadí druhým čistě elektrickým SUV s modrým oválem na kapotě
21.06.2024 14:00
|
1

Místo slušné ojetiny vylítaný šrot. Muž koupil Škodu Superb stočenou o půl milionu kilometrů

Stáčení kilometrů je mezi podvodníky oblíbená nekalá praktika, kterou zvýšují cenu prodávaného auta
21.06.2024 08:04
|
3
Reklama

Dvě značky, jeden význam. Řidiči si na českých silnicích musí poradit s matoucím dopravním značením

Byť si jsou některé značky opravdu velmi podobné, zpravidla mají odlišný význam. Tedy až na výjimky
18.06.2024 08:00
|
4

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
10
Reklama
Autosalon TV