Reklama
Bonusy k TV pořadu

Legenda mezi legendami. Citroën DS byl závodním šampionem, prezidentským kočárem i filmovým hrdinou

Podívejte se i na kompletní průřez současnou modelovou řadou značky DS a její blízkou budoucností
Zdroj: Pixabay

Označení DS se v novodobé historii poprvé objevuje v roce 2009 jako luxusní odnož automobilky Citroën. Šest let poté se značka DS osamostatňuje a začíná s výrobou nových modelů, které nejsou na pohled pouze vylepšenými citroëny. Jedna z nejmladších automobilek na trhu však svými kořeny sahá už do roku 1955. V tu dobu se totiž představil Citroën DS 19. Vůz jenž se stal stavebním kamenem francouzské prémiové značky. A dokonce hrdinou své doby.

Kombík i luxusní kabriolet

Citroën DS se představil v roce 1955 na pařížském autosalonu. Vůz na sebe strhl pozornost propracovanými technologiemi, futuristickým vzhledem a perfektními jízdními vlastnostmi. Okamžitě se stal automobilovým idolem s přezdívkou "Bohyně" podle podobnosti s francouzským slovem označující nejvyšší bytost "la déesse".

Nejdůležitějším z nových řešení, díky nimž se stal automobil slavným, byl nepochybně revoluční způsob odpružení. Konstruktéři odmítli konvenční řešení a nahradili jej hydropneumatickým systémem doplněným o unikátní zařízení, které umožňovalo samočinnou úpravu světlé výšky vozu. DS se tak mohlo při jízdě v terénu lépe vyrovnat s nerovnostmi. Po deaktivaci zapalování se výška vrátila zpět do nižší polohy. Stejné zařízení sloužilo k ovládání centrálního systému, který řídil posilovač řízení, hydraulickou spojku či kotoučové brzdy.

Nejen tato technologie udělala model DS tak slavným automobilem. Velkou zásluhu na tom měl i nezaměnitelný a ikonický vzhled. Žraločí karoserie (autu se ale přezdívalo i "žába") se za dvacet let prakticky nezměnila, jen v roce 1965 získala dvojici zapuštěných světlometů. Nabízely se různé verze od původního provedení. Chudší typ ID19 a pozdější D Super se používaly nejčastěji jako vozy pařížské taxislužby. V 50. a 60. letech také existovala provedení kombi s názvem Safari nebo luxusní kabriolety.

Pravidlo však praví "nic není dokonalé". Výjimkou bezpochyby nebyl ani Citroën DS. Nejslabším článkem vozu byla zastaralá pohonná jednotka z vozu Traction-Avant z roku 1934. Od poloviny 60. let byl proto nabízen modernější čtyřválcový dvoulitr s výkonem 84 koní a maximální rychlostí 135 km/h. Později se výkon zvýšil až na 141 koní a maximální rychlost stoupla na 195 km/h.
Reklama

Citroën DS jako automobilový terminátor

Model DS se díky svému věhlasu angažoval i do veleúspěšného filmu s názvem Fantomas. Zde sloužil stejnojmennému hlavnímu hrdinovi. Disponoval však menšími úpravami, díky kterým připomínal spíše letadlo. Společně s legendárním hercem Luisem de Funésem se objevil také ve snímcích Grand restaurant pana Septima, Senzační prázdniny a samozřejmě i v několika dílech populární série o četnících.

Auto využíval tehdejší francouzský prezident Charles de Gaulle. Ten se v roce 1962 stal terčem útoku - právě ve voze DS. Sprška střel z kulometu zasáhla pneumatiky, ale díky revolučnímu podvozku se řidiči podařilo z místa činu rychle uniknout. Prezident tak atentát přežil. De Gaulle od té doby nedal na Citroën DS dopustit. Jako generál navíc odmítal speciální pancéřovaná auta a stal se tak jedním z největších propagátorů tohoto modelu vůbec.

Třešničkou na dortu pro francouzský automobilový skvost byla úspěšná závodní kariéra. Mezi největší úspěchy vozu patří například první místo v Rallye Monte Carlo 1959.

V přehledové grafice, do které vstoupíte kliknutím na "PROHLÉDNOUT" naleznete přehled aktuálních modelů luxusní značky DS.
Reklama

Diskuze

tooom 66 - 26.05.2020 18:38:52
Píchavé a supersport? možná tak maximálně supertramvajenka, samozřejmě zadarmo, pro invalidu na makovici ?
miztli - 26.05.2020 00:15:50
Nejednalo se o střelbu z kulometu, ale automatických zbraní, samopalů, držených v ruce atentátníky z organisation de l´armée secrette.

Umělecké dílo na benzin i do zásuvky. DS7 Crossback E-Tense pohánějí tři motory s výkonem 300 koní

Otestovali jsme francouzské SUV v plug-in hybridní verzi. Cenou se blíží BMW X3
12.03.2020 18:00
|
0
Reklama

Německou šlechtu velkých sedanů má zasáhnout nečekaný francouzský úder z Číny: DS 9

Luxusní odnož Citroënu přichází se zbrusu novou pětimetrovou limuzínou. Prodej začne v Číně
25.02.2020 11:12
|
1
Reklama

Základní DS 3 Crossback 1.2 PureTech umí spotřebu pod 5 l. Řidič ale musí rezignovat na dynamiku

Podívejte se na klady a zápory luxusního malého SUV, které v televizním testu nezazněly
17.10.2019 19:45
|
0

Nové SUV připomíná umělecké dílo na čtyřech kolech. Stydět by se nemuselo ani v Louvru

DS 3 Crossback se v Česku prodává od 560 tisíc korun. Už jsme ho krátce testovali
07.06.2019 14:50
|
0

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
1

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0
Reklama

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11
Reklama
Autosalon TV