Reklama
Testy

První dojmy: Nové BMW i4 je elektromobil, který se skutečně vyrovná spalovacím autům

Mezi prvními jsme krátce vyzkoušeli zbrusu nové čistě elektrické BMW i4 včetně nejostřejší verze M50
Zdroj: Tiskový servis BMW

Mnichovští se v nepříliš vzdálené minulosti zařadili mezi průkopníky světa elektromobility. Modely vzniklé pod křídly BMW předběhly svou dobu a přinesly řadu nevídaných řešení. Vzpomeňme si na rok 2013, kdy se na běžných silnicích začaly objevovat vozy, které jsme dosud viděli jen ve sci-fi filmech. Řeč je o BMW i3 a i8, tedy čistě elektrickém hatchbacku a plug-in hybridním kupé či roadsteru s výklopnými dveřmi. Tyto dva modely znamenaly revoluci nejen pro samotnou automobilku, nýbrž pro celý automobilový průmysl. Futuristický design, nadčasové technologie, vytříbené jízdní schopnosti, špičkové pohony i první sériová výroba uhlíkových kompozitů...

Minimální cenový rozdíl

Následovalo jakési ticho před bouří. Inženýři si s pokračovateli této tradice dali na čas, ale čekání se nakonec vyplatilo. Během chvíle vytasilo BMW ze svého rukávu hned tři novodobé čistě elektrické modely, které opět v automobilovém průmyslu změnily zavedené pořádky. Elektromobily iX3, iX a teď i4 patří mezi to nejlepší, co aktuálně na českém trhu seženete. Proč? Protože ze sebe oklepaly téměř většinu kompromisů spojených s jejich používáním. Všechny už mají dostatečný dojezd, podporu ultrarychlého dobíjení a v porovnání se spalovacími deriváty nestojí majlant.

Nové BMW i4 se ze všech aktuálně nabízených elektromobilů připodobnilo spalovacím derivátům vůbec nejvíce. Cenový rozdíl mezi elektrickou verzí i4 eDrive40 a srovnatelnou benzinovou 430i činí pouhých 82 tisíc korun! Přitom výkonově je na tom dokonce o dost lépe - 340 vs. 245 koní. Také dojezd je u výchozího elektrického provedení velmi slušný. Elektromotor na zadní nápravě spolu s velkým akumulátorem (83,9 kWh) zajišťují dojezd na jedno nabití až 590 kilometrů (WLTP). To podle našich zkušeností není o moc méně, než kolik na jedno natankování ujede 430i. Dlouhý dojezd modelu i4 lze přičíst také specifické hustotě energie vysokonapěťové baterie, která se oproti BMW i3 zvýšila o 20 %.

Pak je tu ještě rychlost dobíjení, i v té patří nové BMW i4 mezi absolutní špičku. Z 10 na 80 % se zvládne nabít už za 30 minut, pochopitelně při využití rychlé dobíjecí stanice (například Ionity). Deset minut tedy znamená zvýšení dojezdu až o 164 kilometrů.

Na pohled k nerozeznání

Podobné jako vejce vejci jsou si oba deriváty také designem. Elektromobil se však prodává výhradě v prostornější pětidvéřové karoserii Gran Coupé. Kvůli lepší aerodynamice dostal z části zaslepené přední ledvinky, aktivní lamely regulující přívod vzduchu ukryté za předním nárazníkem nebo speciální kola snižující odpor vzduchu. Na zadní části elektrické „čtyřky“ se pak nachází zcela přepracovaný difuzor, jehož úkolem je lépe usměrňovat protékající vzduch a zabraňovat nežádoucím aerodynamickým vírům za vozidlem. V interiéru přibyly dva spojené displeje zastávající funkci přístrojového štítu i obrazovky multimédií. Rozměrově jsou auta na chlup totožná.

Zdálo se, že jízdními schopnostmi se elektromobily svým spalovacím sokům jen tak nevyrovnají, jenže BMW i4 to dokázalo. Jakoby vůbec nemělo ty těžké baterie. Na nerovnostech se lehkonoze pohupuje, kdežto v ostrých zatáčkách si drží tu sportovnost a agilitu vozů značky BMW. Řidiče hlavně baví, ladně driftuje, je hravé a jednoduše ovladatelné. Nenudí jako většina elektrifikovaných modelů. Zároveň má pod kůží stále vryté ty pozitivní vlastnosti elektrického pohonu, jako je dokonalé odhlučnění, fantastická akcelerace či bezstarostný provoz. Více než třistakilový hmotnostní rozdíl mezi oběma deriváty řidič pozná jen při prudkém brzdění, kdy sebou záď elektromobilu dost hází a tlačí se na předek.

Slabší elektromotor v tomto případě přináší delší dojezd, reálně lze na jedno nabití ujet i přes 500 kilometrů, a to zejména díky nízké spotřebě elektrické energie. Výrobce uvádí 16,1 - 19,1 kWh/100 km. My jsme při naší testovací jízdě, převážně po dálnici, dosáhli spotřeby 21,3 kWh/100 km. Dynamicky výchozí verze rozhodně nestrádá. Stlačení plynového pedálu do podlahy vyvolá mohutné elektrické škubnutí a BMW i4 okamžitě vypálí kupředu. Podle automobilky mu zrychlení z nuly na 100 km/h zabere 5,7 sekundy a maximální rychlost je omezena na 190 km/h. Kromě toho je překvapivé, jakou chuť má vůz akcelerovat i z dálničních rychlostí.

Nebezpečně rychlé!

Samostatnou kapitolou je prví elektrické „eMko“, tedy BMW i4 M50, konstruované pod dohledem specialistů z mnichovské sportovní divize. Jeho srdcem jsou elektromotory na obou nápravách, respektive systém disponující parametry 544 koní a 795 N.m, speciálně odladěný podvozek a vysokovýkonné brzdy. Kapacita baterií je shodná se slabší verzí, výrobce tady ale slibuje dojezd dle WLTP o něco méně - 510 kilometrů. Může za to vyšší spotřeba elektrické energie, podle technických parametrů by mělo auto v kombinovaném provozu zhltat 18,0 - 22,5 kWh/100 km. My jsme jezdili za 22,7 kWh/100 km.

Byť se „eM50sátka“ může na první pohled zdát shodná s výchozím provedením i4 eDrive40, zdání zatraceně klame. Stačí zvolit režim Sport Boost s virtuálním zvukem motoru, který na dobu deseti vteřin auto ještě zrychlí, aktivovat funkci Lunch Control, shodit nohu z brzdy a ihned poznáte, co znamená 544 koní a skoro 800 N.m v praxi.

Ta dynamika je až tělo drásající. Sešlápnutí akcelerátoru do podlahy připomíná výstřel ze samopalu. Odstředivá síla totiž zarazí bezvládné tělo i hlavu hluboko do sedadla a pokud to spolucestující nečekají, může to být dokonce bolestivé. Elektromobil má chuť zrychlovat i z vysokých dálničních rychlostí a omezovačem daných 225 km/h slupne jako malinu. Tohle nelze srovnávat se spalovacími sporťáky, tohle auto neřadí, není tu žádná turbo prodleva. Prostě jen šlápnete na plyn a teleportujete se o několik stovek metrů vpřed. Na takové vozy by měli zavést speciální řidičák! Z nuly na 100 km/h zrychlí první elektrické „eMko“ za pouhých 3,9 sekundy.

Jedna věc je jízda vpřed, ale ta druhá brzdění. BMW i4 M50 tak šíleně maskuje rychlost, že když jedete 200 km/h, máte pocit, že se plazíte osmdesátkou. Nejhorší je to při jízdě na klikaté silnici či na závodním okruhu, kde na každé rovince dáte plný plyn a před zatáčkou máte pocit, že jedete dostatečně pomalu, jenže opak je pravdou. Musíte tedy brzdit na poslední chvíli, a to není vůbec nic příjemného. Auto se chvěje, tlačí se na předek a vy se jen modlíte, aby jste to ubrzdili. Doporučujeme si proto hlídat ukazatel rychlosti, jinak jste jednou nohou ve špitále. A tou druhou v kriminále!

Závěr a cena

Mnichovští to opět dokázali, přišli s vozem, které odpovídá dnešní zvrácené době, ale přitom si stále drží to nejlepší z DNA značky BMW. Baví nás, je v několika ohledech pokrokové a hlavně je téměř shodné se svým spalovacím sourozencem. Pokud tedy má být budoucnost automobilismu elektrická, tak prosím alespoň z části tak, jako v podání nového BMW i4. Kompletní ceník tohoto nového modelu naleznete zde. Jeho porovnání s konkurenty s oficiálním zastoupením v České republice pak tady.
Reklama

Diskuze

otakar - 23.04.2022 09:09:04
a jak dlouho vydrží jet tou úchvatnou rychlostí 20 minut? než jí klesne kapacita dojezd 510 je jen papír nikdy by se vám to nepovedlo vyzývám vás k ukázce pravdy jen propagace nesmyslu el auta klidně si dám závod do Karlových var vlastním corsu 1.0 i 12V
Jirka - 07.03.2022 12:01:02
Taky by mě zajímalo jestli při dodržení předepsané údržby bude dobře sloužit i po 15 letech jako můj dieslový Passat.

První dojmy z Renaultu Megane E-Tech: V mnoha věcech předčil konkurenci, jen škoda předního pohonu

Na mezinárodní prezentaci jsme vyzkoušeli nový elektromobil francouzské značky Renault
10.02.2022 07:29
|
6
Reklama

První dojmy z Audi RS 3: Pětiválcová viagra pro všechny, kdo klesají na mysli z doby elektromobilní

Kompaktní hatchback a sedan jsou nejen pekelně rychlé, ale také překvapivě hravé
31.01.2022 07:33
|
1
Reklama

Německým luxusním vozům zatopí šarmem i kvalitou. První dojmy z nové DS 4 jsou skvělé

Nový hatchback nižší střední třídy je příbuzný s novými generacemi Opelu Astra a Peugeotu 308
19.01.2022 07:35
|
4

První dojmy: Nová Kia Sportage je žhavým kandidátem na nejlepší kompaktní SUV. Trpí minimem chyb

Mezi prvními v Česku jsme řídili, prolezli a dokonce i změřili pátou generaci modelu Kia Sportage
10.12.2021 18:45
|
13

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
19
Reklama

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama
Autosalon TV