Reklama
Testy

První dojmy z Renaultu Megane E-Tech: V mnoha věcech předčil konkurenci, jen škoda předního pohonu

Na mezinárodní prezentaci jsme vyzkoušeli nový elektromobil francouzské značky Renault
Zdroj: Robin Běhal

Na mezinárodní prezentaci ve Španělsku jsme měli možnost poprvé usednout za volant žhavé elektrické novinky Renaultu Megane E-Tech. Francouzský elektromobil je postaven na zcela nové podvozkové platformě CMF-EV, kterou sdílí s japonským modelem Nissan Ariya. Megane E-Tech se prodává ve dvou výkonnostních variantách s akumulátory o kapacitě 40 nebo 60 kWh. Renault na baterky oproti svým konkurentům nabízí 22 kW AC dobíjení v základní výbavě a povedený multimediální systém Android Automotive od společnosti Google. 

Spalovací Megane nedostane nástupce

Hned po představení nového elektrického Renaultu Megane E-Tech se začalo spekulovat o tom, co se stane se současnou čtvrtou generací konvenčního Meganu. Pro fanoušky spalovacích motorů máme špatnou zprávu. Stávající model pouze dožije po boku svého baterkami poháněného sourozence a pak nadobro zaparkuje do věčných lovišť. S nástupcem hltajícím fosilní paliva se do budoucna nepočítá. 

Nová platforma šitá na míru elektromobilu

Celým názvem Renault Megane E-Tech 100% elektrický je postaven na zcela nové podvozkové platformě CMF-EV, která sází na koncepci "vše vpředu". Máme tu tedy pohon předních kol, a to z toho důvodu, že automobilka chtěla ušetřit co nejvíce váhy. Konkurenti se zadním pohonem jsou prý kvůli kabelům a dalším komponentům táhnoucích se přes celou délku auta výrazně těžší. Na druhou stranu náhon na "předek" výrazně zhoršuje jízdní vlastnosti. K tomu se ale ještě dostaneme. 

Teď je čas se podívat elektrickému Meganu pod kapotu. V nabídce jsou dvě výkonnostní verze s označením EV40 130 nebo EV60 220. První jmenovaná varianta disponuje elektromotorem o výkonu 130 koní a 40 kWh baterií. Výkonnější verze pak nabízí úctyhodných 220 koní a kapacitu akumulátoru 60 kWh. Dojezd elektromobilu na jedno nabití je tak buď 300 nebo 450 kilometrů (podle WLTP). 

Není tak velký, jak se ve skutečnosti zdá

Na fotkách vypadá Renault Megane E-Tech jako rozměrný crossover, ale nenechte se zmást. Ve skutečnosti se jedná o velmi kompaktní hatchback, který s délkou 4,2 metru zapadá mezi modely Clio a konvenční Megane. Mezi jeho přímé konkurenty tak patří Volkswagen ID.3, Cupra Born, Peugeot e-2008 nebo třeba i Mercedes-Benz EQA. Jejich podrobné srovnání naleznete ZDE.

Po designové stránce se elektrický Megane povedl. Má futuristické tvary karoserie a spoustu oku lahodících detailů. Nám se například líbily zabudované kliky dveří, zajímavý tvar denního svícení nebo 20palcová litá kola s elegantní grafikou. 

Povedený interiér a multimediální systém od Googlu

Obrovský krok vpřed udělal Megane E-Tech v interiéru. V Renaultu se rozhodli nový elektromobil osadit minimalistickou palubní deskou, které vévodí rozměrný 12,3palcový digitální kokpit a 12" vertikálně orientovaný displej multimediálního systému. Celkově na nás kabina elektromobilu působila velmi příjemně, a to především díky intuitivnímu ovládání a kvalitním materiálům. 

Nejvíce pozornosti si při prvním usednutí do auta od nás zasloužil báječný infotainment OpenR Link, který běžel na platformě Android Automotive. Systém byl přehledný, měl svižnou odezvu a užitečné funkce. Navíc disponoval aplikacemi jako Google Maps nebo Spotify. 

První jízdní dojmy

My jsme měli možnost ve Španělském městě Marbella usednout za volant vrcholné verze Renaultu Megane E-Tech s označením Iconic. Pod kapotou nám tak dřímal elektromotor s výkonem 220 koní a 300 Nm, který čerpal energii z 60 kWh baterie. 

Naší testovací trasu jsme započali ve městě, kde se francouzský elektromobil ukázal v tom nejlepším světle. Komfortně naladěný podvozek statečně žehlil nerovnosti a díky kompaktním rozměrům vozu jsme se mohli svižně proplétat úzkými uličkami malebného přímořského městečka. Při manévrovaní jsme také ocenili strmé a přesné řízení. 

Druhá etapa naší cesty vedla přes dálnice, kde jsme mohli vyzkoušet nové inovativní odhlučnění interiéru. A opravdu, i při 130 kilometrové rychlosti bylo v kabině příjemné ticho. Mimochodem, co by to ale bylo za recenzi, kdybychom řádně neotestovali také asistenční systémy autonomní jízdy. Renault Megane totiž zvládá sám upravovat rychlost podle dopravního značení, držet se v jízdním pruhu, udržovat rozestup před jedoucím autem a dokonce samovolně zpomalovat například před kruhovým objezdem. Tak jsme nastavili tempomat a sundali nohu z pedálů. No, až přes menší zaváhání při snižování rychlosti podle značek (vůz přečetl dopravní značení, která se nevztahovala na vozovku, po které jsme zrovna jeli) fungovalo vše velmi solidně. Dokonce i zpomalování před "kruháčem" proběhlo bez zmatkování. 

Závěrečný úsek naší cesty vedl přes klikaté horské okresní cesty, kde jsem měli možnost pořádně prověřit dynamiku a jízdní vlastnosti elektrického Renaultu Megane. Začněme pozitivy. Elektromotor měl příjemné lineární zrychlení a dostatek síly na předjížděcí manévry. Reakci plynového pedálu a tuhost řízení si řidič mohl regulovat několika jízdními módy. Potěšila nás také čtyřúrovňová rekuperace, kterou jsme mohli ovládala pomocí pádel pod volantem. Všechny tyto aspekty pak vedly k tomu, že při klidném tempu jezdil Megane E-Tech na okresních cestách opravdu příjemně. 

Bohužel žádné auto není bezchybné a každé si na svém podvozku veze nějaké nežádoucí břímě. U námi testovaného francouzského elektromobilu to byl přední pohon, který vůz srážel k zemi. Při pomalé jízdě se zdálo, že je vše v pořádku. Jenže, když jsme Renault nastavili do režimu Sport a nasadili jsme v zatáčkách vyšší tempo, vůz začínal být hůře ovladatelný, dopouštěl se značné nedotáčivosti, a to i na zcela suché silnici. Elektromobil s pohonem předních kol neustále bojoval s trakcí a i přes relativně nízkou hmotnost se při svižnější jízdě nekontrolovatelně hrnul ven ze zatáčky. Holt Renault Megane E-Tech není žádný sporťák, požírač zatáček či sniper apexů. Je určený spíše pro lidi bez závodnických pudů, kteří preferují vyhlídkový styl jízdy. 

Shrnutí a závěr

Nový Renault Megane 100% elektrický je elektromobil s povedeným designem, krásně propracovaným interiérem a zajímavou technikou. Jeho největší chloubou je podpora 22 kW AC dobíjení v základní výbavě a unikátní multimediální systém OpenR Link s operačním systémem Android Automotiv od společnosti Google. Také bychom chtěli vyzdvihnout nízkou spotřebu energie francouzského elektrického hatchbacku. V průměru jsme s ním jezdili za 18 kWh/100 km. 

Renault Megane E-Tech se dá objednat od 1. února za cenu od 890 tisíc korun. Podrobný ceník a technické specifikace naleznete v našem katalogu ZDE
Reklama

Diskuze

Donald - 17.05.2022 11:14:25
Přátelé tohle je autíčko par excellence. Všem bych přál se v tom svézt a vychutnat si ten styl, výkon a špičkové hi-tech vychytávky. Jistě, většina zde diskutujících, na které v garáži čeká Fabia Junior, toto nikdy vlastnit nebude. Ostatní neváhejte!
Pepan - 22.02.2022 13:47:53
Moc drahej špás na to co to ujede a další sranda životnost a cena náhradní baterie. Ať si nikdo nemyslí, že nová baterie za pořádný balík vydrží stejně dlouho jako ta originál z výroby. U baterií se taky dělí na prvovýrobu a druhovýrobu s menší životností

První dojmy z Audi RS 3: Pětiválcová viagra pro všechny, kdo klesají na mysli z doby elektromobilní

Kompaktní hatchback a sedan jsou nejen pekelně rychlé, ale také překvapivě hravé
31.01.2022 07:33
|
1
Reklama

Německým luxusním vozům zatopí šarmem i kvalitou. První dojmy z nové DS 4 jsou skvělé

Nový hatchback nižší střední třídy je příbuzný s novými generacemi Opelu Astra a Peugeotu 308
19.01.2022 07:35
|
4

První dojmy: Nová Kia Sportage je žhavým kandidátem na nejlepší kompaktní SUV. Trpí minimem chyb

Mezi prvními v Česku jsme řídili, prolezli a dokonce i změřili pátou generaci modelu Kia Sportage
10.12.2021 18:45
|
13

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV