První jízdní dojmy
My jsme měli možnost ve Španělském městě Marbella usednout za volant vrcholné verze Renaultu Megane E-Tech s označením Iconic. Pod kapotou nám tak dřímal elektromotor s výkonem 220 koní a 300 Nm, který čerpal energii z 60 kWh baterie.
Naší testovací trasu jsme započali ve městě, kde se francouzský elektromobil ukázal v tom nejlepším světle. Komfortně naladěný podvozek statečně žehlil nerovnosti a díky kompaktním rozměrům vozu jsme se mohli svižně proplétat úzkými uličkami malebného přímořského městečka. Při manévrovaní jsme také ocenili strmé a přesné řízení.
Druhá etapa naší cesty vedla přes dálnice, kde jsme mohli vyzkoušet nové inovativní odhlučnění interiéru. A opravdu, i při 130 kilometrové rychlosti bylo v kabině příjemné ticho. Mimochodem, co by to ale bylo za recenzi, kdybychom řádně neotestovali také asistenční systémy autonomní jízdy. Renault Megane totiž zvládá sám upravovat rychlost podle dopravního značení, držet se v jízdním pruhu, udržovat rozestup před jedoucím autem a dokonce samovolně zpomalovat například před kruhovým objezdem. Tak jsme nastavili tempomat a sundali nohu z pedálů. No, až přes menší zaváhání při snižování rychlosti podle značek (vůz přečetl dopravní značení, která se nevztahovala na vozovku, po které jsme zrovna jeli) fungovalo vše velmi solidně. Dokonce i zpomalování před "kruháčem" proběhlo bez zmatkování.
Závěrečný úsek naší cesty vedl přes klikaté horské okresní cesty, kde jsem měli možnost pořádně prověřit dynamiku a jízdní vlastnosti elektrického Renaultu Megane. Začněme pozitivy. Elektromotor měl příjemné lineární zrychlení a dostatek síly na předjížděcí manévry. Reakci plynového pedálu a tuhost řízení si řidič mohl regulovat několika jízdními módy. Potěšila nás také čtyřúrovňová rekuperace, kterou jsme mohli ovládala pomocí pádel pod volantem. Všechny tyto aspekty pak vedly k tomu, že při klidném tempu jezdil Megane E-Tech na okresních cestách opravdu příjemně.
Bohužel žádné auto není bezchybné a každé si na svém podvozku veze nějaké nežádoucí břímě. U námi testovaného francouzského elektromobilu to byl přední pohon, který vůz srážel k zemi. Při pomalé jízdě se zdálo, že je vše v pořádku. Jenže, když jsme Renault nastavili do režimu Sport a nasadili jsme v zatáčkách vyšší tempo, vůz začínal být hůře ovladatelný, dopouštěl se značné nedotáčivosti, a to i na zcela suché silnici. Elektromobil s pohonem předních kol neustále bojoval s trakcí a i přes relativně nízkou hmotnost se při svižnější jízdě nekontrolovatelně hrnul ven ze zatáčky. Holt Renault Megane E-Tech není žádný sporťák, požírač zatáček či sniper apexů. Je určený spíše pro lidi bez závodnických pudů, kteří preferují vyhlídkový styl jízdy.