Reklama
Nová auta

První dojmy: Nová Kia Sportage je žhavým kandidátem na nejlepší kompaktní SUV. Trpí minimem chyb

Mezi prvními v Česku jsme řídili, prolezli a dokonce i změřili pátou generaci modelu Kia Sportage
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Sportage je nedílnou součástí modelové řady Kia již 28 let. Až nyní, ve své páté generaci, se však dočkala vůbec prvního evropského provedení, které je doslova klíčem k zákazníkům na starém kontinentě. Pyšní se zejména nejmodernějšími technologiemi, elektrifikovanými pohony, skvělou konektivitou, prostornou kabinou i zavazadelníkem a hromadou asistenčních systémů. Prostě vším, co správný Evropan od auta vyžaduje a očekává. Po prvních kilometrech za jejím volantem zároveň můžeme říci, že novinka je žhavým kandidátem na nejlepší kompaktní SUV současnosti.

Konečně pořádný kufr

Dlouho očekávanou novinku letošního roku jsme už podrobně představili (viz. odkaz), proto se vrhněme rovnou na naše první dojmy, které jsme nabývali v Praze a jejím okolí. K dispozici nám byl vyšperkovaný exemplář odpovídající druhé nejvyšší výbavě. Detaily k ní ale bohužel zatím nemáme, české ceny totiž budou uveřejněny až začátkem ledna. Víme však, že pod kapotou zkoušeného vozu dřímala naftová šestnáctistovka s výkonem 100 kW a točivým momentem 320 Nm. Hnací sílu v našem případě na všechna čtyři kola přenášela sedmistupňová automatická převodovka DCT.

Kia Sportage páté generace těží z nové modulární platformy a z technologií vyvinutých speciálně pro evropské trhy. Na kompaktních rozměrech (rozvor 2 680 mm, šířka 1 865 mm, délka 4 515 mm a výška 1 645 mm) vzniklo auto s velmi dobrým využitím obestavěného prostoru. Z našeho měření vyplývá, že kabina je oproti předchůdci širší, ale výrazně nižší, což jsme mimo jiné zaznamenali také při prvním usednutí na zadní lavici. Alespoň že vpředu je stále dostatek místa nad hlavou i pro kdejakého basketbalistu. Prostor pro nohy v první a druhé řadě sedadel je pak v obou případech téměř shodný.

Kde novinka dominuje, tak to je zavazadelník. V základním rozpoložení nabídne objem 591 litrů oproti předchozím 503 litrům. Pro dosažení maximální praktičnosti jsou zadní sedadla sklopná v poměru 40:20:40, přičemž po jejich sklopení vznikne zavazadlový prostor o objemu 1 780 litrů (dříve 1492 l). Kompletní přehled všech rozměrů a jejich porovnání s minulou generací naleznete v tabulce pod tímto textem.

Porovnání rozměrů

Údaj Nová Stará
Délka (mm) 4515 mm 4485 mm
Šířka (mm) 1865 mm 1855 mm
Výška (mm) 1645 mm 1645 mm
Rozvor náprav (mm) 2680 mm 2670 mm
Šířka vpředu 155 cm 153 cm
Šířka vzadu 133 cm 134 cm
Výška interiéru 94 cm 99 cm
Podélná prostornost 148 cm 149 cm
Objem kufru základní 591 litrů 503 litrů
Objem kufru maximální 1780 litrů 1492 litrů
Zdroj: Kia
Reklama

Naprosto univerzální vůz

Posed za volantem je stejně jako u předchozí generace velmi příjemný. Sedí se poměrně vysoko, tudíž má řidič dokonalý přehled o okolním dění. Skvělý je také výhled z vozu, kterému nijak nebrání nosné sloupky. Celkově jsme se v interiéru nové Sportage cítili velmi uvolněně. Není totiž nijak předimenzovaný (to se nedá říci o přední masce auta), ani přetechnizovaný. Prostě krásně uklizený pokojíček, kde jsou všechny věci na svém místě. U sourozeneckého modelu Hyundai Tucson je to zase zcela naopak. Atraktivní exteriér doplňuje už trochu přeplácaný a na náš vkus nesladěný vnitřek.

Komfort na palubě utvrzuje špičkové odhlučnění, jenž posádku doslova izoluje od míhajícího se světa za okny. Také podvozek velkou měrou přispívá k celkovému pohodlí. Je příjemně kolébavý, ale na nerovnostech přitom dosti tuhý. Kola sice do jednotlivých nerovností bouřlivě zapadají, měkké tlumiče s vysokými zdvihy je však zvládají dokonale tlumit. Tuhost podvozkové platformy i kabiny pak pohlcuje všechny nežádoucí jevy, jakými mohou být například vibrace, silné rány nebo dokonce povrzávání některých části exteriéru a interiéru.

Až dynamičtější svezení dá doznat některých nedostatků zbrusu nové evropské Sportage. Kompaktní karoserie typu SUV se v prudších zatáčkách dosti naklání, útěchou ale může být, že ne zase tolik jako u předchozí čtvrté generace. Práce inženýru na vylepšení stabilizátoru tedy nepřišla úplně vniveč. V rámci prvního testování jsme zkoušeli pohon všech čtyř kol, což se ve zrovna zasněžené Praze opravdu hodilo.

Elektronicky řízený systém pohonu AWD garantuje optimální rozdělování hnací síly mezi kola přední a zadní nápravy v závislosti na stavu vozovky a jízdní situaci. Je neuvěřitelné, kam až můžete s autem na kluzkém povrchu zajít. Létali jsme po klikatých silničkách rychlostí, jakou bychom tady jeli za normálních podmínek. Nová Kia Sportage 4x4 nedá řidiči téměř znát, že jede po sněhu. V zákrutách drží jako vlak v kolejích a když je potřeba, zastaví během několika metrů. Sníh, nesníh!

Milovníky bílých silnic naopak potěší fakt, že stabilizační systémy lze zcela deaktivovat. Rodinné SUV se tak rázem může stát plnotučnou "driftkárou", se kterou budete jezdit "bokem" v každé zatáčce. Na kluzkém povrchu mu k tomu dokonce stačí i naftová šestnáctistovka. Čtyřkolku ale zákazník ocení nejen v zimním období, slušný výkon předvede také na ostatních typech povrchů. Hybridní deriváty pak do terénu nabízí speciální jízdní režimy. U konvenčních motorizací se připlácí pouze za módy Eco, Normal a Sport. Ty mají vliv především na reakci plynového pedálu, řazení převodovky nebo třeba na řízení.

Ta spotřeba!

Dříve chraptivá motorizace 1.6 CRDI v novém vydání modelu Kia Sportage zní zcela jiným tónem. Mnohem něžnějším a líbivějším, jakoby odevzdala to naftové "charisma" a pobrala více toho benzinového. V nízkých otáčkách jen tak šepotá a nikterak horší to není ani v těch vyšších. Tady má dokonce i takový sportovní nádech. Velký vliv na chování naftové "jednašestky" má pochopitelně mild-hybridní systém, jenž napomáhá k její kultivovanosti, snižuje emise a optimalizuje spotřebu paliva.

Rovněž přispívá k její dynamice, která se mezigeneračně lehce vylepšila. To však nemění nic na to, že je stále dosti lenivá. Kompaktní korejské SUV rozhýbe z nuly na 100 km/h za 11,4 sekundy. Ručička tachometru se nakonec zastaví na hodnotě 180 km/h. Ani pocitově není nová dieselová Sportage žádným trhačem asfaltu. Poměrně slušná je akcelerace z místa, kde motor využije všech svých 136 hřebců a 320 N.m točivého momentu. Ovšem s přibývající otáčkami a zvyšující se rychlostí pomalu upadá. Z dálniční "stotřicícky" už se sbírá opravdu hodně těžko.

Na druhou stranu asi málokdo bude od pohonné jednotky 1.6 CRDI vyžadovat nějakou převratnou dynamiku. Co ale určitě bude každý potencionální majitel požadovat, tak to je nízká spotřeba paliva. A tu také dostane! Výrobce v kombinovaném provozu deklaruje 5,5 - 5,9 l/ 100 km. Důležité je, že nejde o žádné nesmyslné hodnoty, my jsme v reálném prostředí naměřili kombinovanou spotřebu 5,6 l/100 km. U karoserie typu SUV a s pohonem všech čtyř kol jde o fantastický výsledek. Řekli bychom až o bezkonkurenční! Kompletní výsledky našeho měření najdete v tabulce pod tímto textem. Pro porovnání jsme tu samou testovací trasu objeli i s předchozím dieselovým modelem, akorát s pohone předních kol. Více již v přiložené tabulce.

Výsledné spotřeby

Údaj Nový Starý
90 km/h 5,3 l/100 km 5,1 l/100 km
130 km/h 6,4 l/100 km 6,5 l/100 km
Město 5,8 l/100 km 5,6 l/100 km
Kombinovaná 5,6 l/100 km 5,5 l/100 km
Zdroj: Bart Běhal

Největší obavy jsme měli ze sedmistupňové automatické převodovky DCT, která u předchůdce nefungovala podle našich představ. Zaboha se nemohla odnaučit nepříjemného zlozvyku - "cukavky". S celým vozem škubala při rozjedu i prudkém brzdění. Při plné akceleraci zase zmatkovala a nesmyslně podřazovala. Jindy agregát zase zbytečně podtáčela. Nevím jak je to možné, ale u nové Sportage je jako vyměněná. Povedlo se ji zbavit všech těch neduhů a zlozvyků. Nyní řadí přesně, logicky a hlavně rychle. Také je jinak zpřevodovaná. Jednotlivé kvalty jsou kratší, tudíž je auto pocitově hbitější. Na druhou stranu při dálničních 130 km/h točí o 300 otáček víc, takže motor trochu hučí. Na spotřebě to kupodivu žádný vliv nemá.
Reklama

Závěr

Nová Kia Sportage je v celkovém součtu o úroveň lepší auto než její předchůdce. Podařilo se jí po 28 letech vyléčit veškeré dětské, puberťácké i teenagerské nemoci a vstoupit do vrcholné fáze celého životního cyklu. Teď je jen otázka, zda výstřední designová stránka vozu neodláká původní klientelu tohoto modelu. Přiznejme si, ta změna je zatraceně velká a jak víme, lidi změny neradi. Jakmile ale překousnete sci-fi vizáž, zjistíte, že se pod ní skrývá jedno z nejlepších kompaktních SUV současnosti. Kam se hrabou všechny prémiovky!

Pokud se chcete o nové Sportage dovědět víc, vstupte do přiložené galerie, ve které najdete spoustu dalších postřehů z prvního testovaní. Ještě podrobněji jsme se tu zaměřili na design, interiér, prostornost i variabilitu.

Diskuze

Arty - 13.12.2021 21:33:03
Zajímavé jak se auto chválí zejména u interiéru oproti novému Tucsonu. Přitom v první testu Tucsonu jste psali: Zatímco exteriér šokuje, interiér uklidňuje…nabízí dokonale uklizenou přístrojovou deskou..sranda
Jiří - 13.12.2021 09:14:01
Dotaz, tj to auto, co má zadní blinkry dole v nárazníku, mimo skupinová světla?

Tak to je ona. Nová Škoda Karoq se předvádí, dostala chytrá světla i ekologické materiály

Inženýři zapracovali také na aerodynamice. S nižším odporem vzduchu pomáhají i speciální kola
30.11.2021 10:00
|
10
Reklama

První dojmy: BMW 4 Gran Coupé nabízí skvělou kombinaci prostoru a zábavného svezení

BMW 4 Gran Coupé si odbylo českou premiéru. Krátce jsme ho projeli a také pořádně změřili
20.11.2021 18:35
|
0

První dojmy z Volkswagenu ID.4 GTX: Rychlý, nikoliv sportovní. Kila navíc jsou znát v každé zatáčce

Volkswagen ID.4 na českém trhu pořídíte od 961 900 Kč, zatímco vrcholnou verzi GTX od 1 384 900 Kč
22.06.2021 13:49
|
2

Evropská unie zařízla už i nejlevnější auto s pohonem všech kol. Příznivci značky smutní

Úspěšný mini crossover Suzuki Ignis se nyní doprodává i za ceny hluboko pod 400 tisíc korun
23.05.2024 16:30
|
0

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
3
Reklama

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
2

Policie už rychlým řidičům zabavuje a draží auta. Mladík kvůli tomu přisel o vzácný vůz

O vůz přijdete, pokud překročíte povolenou rychlost v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h a více
15.05.2024 13:58
|
12
Reklama
Autosalon TV