Reklama
Testy

Den za volantem nejdražšího SUV na světě. Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes je nebezpečně komfortní

Ledové království na čtyřech kolech, i tak lze popsat limitovanou edici 14 vozů Rolls-Royce Cullinan

Za volantem vozů Rolls-Royce potkáte většinou jen tři typy lidí. Samotného majitele, jeho osobního řidiče a nebo od ucha k uchu vysmátého motoristického novináře, který se ještě vzpamatovává z několikamilionové injekce. Ptáte se, jak to víme? Protože jsme se jedním z těchto šťastných novinářů stali a podobné pocity doopravdy zažili. Do rukou se nám na pár hodin dostal opravdu vytříbený kousek, majestátní SUV Rolls-Royce Cullinan v limitované ledové edici Frozen Lakes. Podobných exemplářů jezdí po světě jen čtrnáct, přičemž všechny jsou již prodané. A to i přes to, že cena začínala na přibližně 12,5 milionech korun!

Dělané ručně jedním člověkem

Hned na úvod začneme tím, proč je limitovaná edice Frozen Lakes tak výjimečná. Tým Rolls-Royce Bespoke Collective složený z designerů, inženýrů a řemeslníků čerpal inspiraci pro tuto jedinečnou řadu ze zimní krajiny. Od sibiřských jezer až po švýcarské Alpy a od severní Karélie až po Karpaty. Uvnitř najdeme například odstíny zachycující ostrost, průzračnost, odrazy a kontrasty ledových ploch zamrzlých jezer. Veškeré detaily jsou pak vypracovávané ručně a nejlépe jedním člověkem, aby byla zajištěna absolutní konzistence a kontinuita.

Jedná se například o tyrkysovou linku na karoserii, která se táhne od předních světel až dozadu a přerušuje ji vzor odkazující na popraskaný led. Výjimkou není ani ikonická hvězdná obloha na stropnici vozu, jenž dokáže imitovat efekt padající hvězdy. Její výroba jen pro představu zabrala 18 hodin. Spousty dalších zajímavých detailů z designu a interiéru auta na vás čeká uvnitř fotogalerie, do které vstoupíte kliknutím na červené tlačítko „VSOUPIT DO GALERIE". A my se už teď jdeme věnovat motoru a samotné jízdě.

Víte, co znamená název Cullinan?

Jedná se o největší diamant, jaký byl kdy nalezen, měl hmotnost 621,35 gramu. Objeven byl v dole Premier č.j. 2 v Cullinanu v Jižní Africe v roce 1905, přičemž jméno dostal po Thomasi Cullinanovi, majiteli dolu. Diamant měl modro-bílý odstín a obsahoval malou kapsu vzduchu, která v určitých úhlech vytvářela duhu nebo Newtonovy prsteny.

Až příliš tichý

Pod kapotou zkoušeného Cullinanu dřímal velkolepý dvanáctiválec o objemu 6,75 litru. Ten nám díky legálnímu dopingu v podobně dvou turbodmychadel poskytoval výkon 420 kW (571 koní) a maximální točivý moment 850 N.m. Osobně nás ze začátku dynamika nejdražšího a nejluxusnějšího SUV na světě lehce zklamala, ale byl to jen kouzelnický trik. Pohonná jednotka je totiž nastavená tak, aby i při prudké akceleraci nedošlo v důsledku převodovky či turba k nepříjemnému škubnutí. Zrychlení je tedy bleskové, ačkoli zcela plynulé. Uvnitř Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes jste navíc jako v rakvi, zakopaní desítky metrů hluboko pod zem. Jinak to asi popsat nelze.

Zvuková izolace uvnitř britského SUV byla dokonce na takové úrovni, že inženýři z Goodwoodu museli vymyslet systém, který uměle přenáší zvuk do kabiny. Jinak totiž nemá řidič šanci vnímat aktuální rychlost ani dění kolem sebe. Zní to šíleně, viďte? I proto nám zpočátku přišlo, že je auto na dvanáctiválec poněkud línější, jenže opak byl pravda. Až ručička tachometru ukázala, jak rychlý Cullinan opravdu je. Z nuly se okamžitě katapultovala na 200 km/h a volnějším tempem pak pokračovala až na elektronicky omezených 250 km/h. Tomu mimo jiné nasvědčují i údaje udávané výrobcem, podle něj akceleruje 2,6tunové SUV z nuly na 100 km/h za 5,2 vteřiny, což je čas hodný sportovních vozů.

Už samotné nastartování potom upozorňuje na přítomnost hromady odhlučňovacích materiálů. Motor si jen tiše odfoukne a na volnoběh už o něm absolutně nevíte. Slyšet není ani při prudší akceleraci. Až po zadupnutí plynového pedálu do podlahy se řidič dočká jakéhosi hučení ze záhrobí. Přitom navenek to introvert rozhodně není. Zatímco v nižších otáčkách si vesele pobublává, v těch vyšších zuřivě vrčí. Na druhou stranu majitelům vozů Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes jde primárně o to ticho, klid a pohodlí, proto mu nevýrazný zvuk uvnitř nemůžeme vyčítat, ba naopak bychom ho měli chválit.

A to taky uděláme, jen co zmíníme spotřebu paliva. Tu jsme zkoušeli měřit na dálnici D1 směrem na Brno a výsledek nás mile překvapil. S poměrně těžkou nohou na plynu jsme se dostali na krásných 15 l/100 km. Troufneme si však říci, že ani hranice deseti litrů mimo město není žádné sci-fi. Nutno ale podotknout, že tento údaj je majiteli Cullinanu Frozen Lakes vlastně ukradený.

Překvapivě má i své mouchy

Nejen fantastické odhlučnění kabiny dělá z Cullinanu jedno z nejkomfortnějších aut současnosti, svůj podíl na tom má i špičkový podvozek. Svými vlastnostmi připomíná létající koberec (také se tak jmenuje jeho podvozek: The Magic Carpet Ride). Neubráníme se také srovnání, že podvozek na silnici doslova pluje, jako široká loď na klidné hladině. Nebo že přeměňuje rozbité silnice v hladký asfalt. Jediné, co totiž na palubě cítíte, je lehké pohoupávání a vibrace.

Stejně tak se luxusní britské SUV velmi efektivně dokáže vypořádat s rozdílnými výškami povrchů pod různými koly – karoserie je skoro vždy v rovině. Vzadu můžete mít sklenky plné sektu či whisky a nic se nevyleje. Ať už jedete po silnici, nebo třeba po tankodromu. Jo a když už jsme u toho tankodromu, Rolls-Royce Cullinan se nezalekne ani těžšího terénu, do nějž si připravil i specifický jízdní režim či asistent pro jízdu z kopce. Vzduchový podvozek pak umožní už tak vysoké auto ještě o několik centimetrů zvýšit. Snadno pomocí tlačítek. Na druhou stranu, jen úplný blázen byl jel s takovým vozem mimo asfalt.

Co se tedy týče komfortní jízdy, patří Cullinan mezi absolutní špičku. Ovšem sportování, to už je jiná písnička, respektive balada. Majestátní SUV se v zatáčkách kymácí jako stará almara. A to dokonce více než nedávno testovaný Ford E-Transit! Holt komfort je přednější... Nedá se však říct, že by auto v ostrých zákrutách ztrácelo grip, nebo nebylo ovladatelné, to vůbec ne. Jen velké náklony jsou takovou psychickou bariérou, přes kterou se dobrovolně nepustíte.

Nejlepší nejsou ani brzdy, které mohou mít sebevětší průměr kotoučů, ale 2,6tunový Cullinan prostě jen tak nezastaví. Potěší alespoň snadno dávkovatelný pedál brzd. V neposlední řadě je tu přeposilované řízení s miniaturní vůlí kolem středové polohy. Ta dá zabrat především na dálnici, kdy řidič musí hodně pracovat s volantem, aby vůz udržel v požadované trajektorii. I zde je ale jedno pozitivum, přes 5,3 metrů dlouhé SUV se díky fantastickému rejdu proplete i v těch nejužších uličkách

Závěr

Na závěr se musíme přiznat, od začátku jsme do Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes vstupovali s cílem najít alespoň drobné nedostatky, což se nakonec povedlo. Jinak se ale nedá paláci na čtyřech kolech absolutně nic vytknout. Je jednoduše fenomenální, velkolepý, jedinečný, zatraceně luxusní a nebesky pohodlný. Prostě dokonale britský. Už teď víme, že ničím luxusnějším a komfortnějším se za celou kariéru motoristického novináře asi nikdy nesvezeme. A vědí to už také zájemci o Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes, protože všech 14 kousků se prodalo mávnutím kouzelného proutku.

Pro zajímavost dodáme, že tady nejde jen o peníze. Rolls-Royce se totiž nekupuje, ale nabývá. Každý jeden kus je uměleckým dílem autoprůmyslu a vyšperkovaným individualistickým exemplářem. Navíc vlastnictví takového vozidla obnáší i další vysoké náklady, které efektivně vyselektují skutečné zájemce od těch, kteří se chtějí jen pochlubit něčím drahým.

Cena výchozí verze činí 6,8 milionu korun a exempláře s nádherným bílo-modrým interiérem a motivy popraskaného ledu si prodejce cení přibližně na 10,4 milionu Kč. Samozřejmě ale bez DPH, takže včetně daně jde o částku 12,5 milionu korun. Tato částka však není ani zdaleka finální, každý model Frozen Lakes je totiž dále osazen individuální volitelnou výbavou, díky které se cenovka může vyšplhat ještě o několik milionů výše.
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 18.07.2022 13:44:40
Proč je auto ze západu prezentováno u Pražského hradu? Vzhledem k obsazení sídla by tam měly být předváděny nové Žigulíky a Raguliny!
Romana - 15.07.2022 10:58:44
Nejdražší a nejodpornější na světě!!

Taycan Sport Turismo není jen další elektromobil. Má sice umělý zvuk, ale pravé geny Porsche

Svezli jsme se s novou verzí známého vozu. V zatáčkách na Sardinii jsme se neskutečně bavili
21.06.2022 16:16
|
1
Reklama

Zbrojní průkaz povinností. Aston Martin DBS Superleggera je nejšílenější auto, které jsme kdy řídili

Neuvěřitelných 725 koní na zadních kolech a maximum 340 km/h! To je jen zlomek dechberoucích údajů
18.06.2022 18:45
|
5
Reklama

Jmenuji se Defender V8 Bond Edition. Test ultimativního Land Roveru ve službách Jejího Veličenstva

Vyzkoušeli jsme jeden ze 300 kusů ikonického offroadu inspirovaného filmem „No Time To Die"
17.03.2022 16:48
|
1

Řídili jsme Porsche Cayman, které nemá ani tempomat. Ale kdo ho potřebuje, když je tak skvělé

Manuální klimatizace, žádná tlačítka na volantu a tempomat nikde. Tohle auto je opravdu spartánské
13.10.2021 07:17
|
1

Minuta stání za 1000 Kč. Soukromá parkoviště ve velkém vydělávají na nic netušících řidičích

Stačí o chvíli překročit povolenou dobu stání a do schránky vám dorazí tučná pokuta. Často i po roce
20.11.2024 07:58
|
24

Malé dodávky jsou ideální pro rodinu i podnikatele. Z fatální chyby Francouzů ve velkém těží Toyota

Sestavili jsme žebříček nejúspěšnějších malých dodávek, a to jak v užitkových, tak osobních verzích
13.11.2024 15:58
|
4
Reklama

Policie už smí při měření rychlosti porušovat předpisy. Dopravní expert popsal zásadní změny

Řidiči by se měli mít pořádně na pozoru. Nikdy nebylo snazší přijít o řidičský průkaz než právě teď
12.11.2024 07:48
|
34

Městská policie má větší pravomoce, než se řidiči domnívají. Víme, jak je to s měřením rychlosti

V některých případech může strážník městské policie připravit řidiče dokonce i o řidičský průkaz
05.11.2024 07:50
|
2
Reklama
Autosalon TV