Reklama
Testy

Řídili jsme nejčernější vůz všech dob. Rolls-Royce, jehož jediné kolo stojí jako auto do města

Rolls-Royce představil nový Black Badge Ghost. Má výkon 600 koní a posádku dokonale hýčká

Je pozdní říjnový večer a kdesi na opuštěném letišti severně od Londýna mrholí. Přistávací plochu lemují blikající světla. Jenže na patě ranveje nestojí žádné letadlo. Místo něj je tu černý Rolls-Royce Black Badge Ghost a já za jeho volantem. „Ready?“ ozve se z vysílačky. A hned nekompromisně: „Three, two, one.... GO!“ Sešlápnu plynový pedál, zpod přední kapoty se ozve decentně tlumený hukot a auto vystřelí kupředu takovým způsobem, že mi vytrysknou slzy z očí. Stovka padne za 4,7 sekundy, letím 150, 200, 220... Červená světla. „STOP!“ Otáčím se ve tmě a chystám se na další průlet. Takhle začíná nevšední testování zbrusu nového Rolls-Royce na anglické půdě.

Černý odznak pro nejlepší

Rolls-Royce ve čtvrtek 28. října představil nový Black Badge Ghost. Já jsem měl to štěstí, že jsem ho mohl ještě týden před světovou premiérou vyzkoušet. Jenže jak zajistit to, aby auto předčasně neuniklo na svět? Aby si ho nevšiml žádný kolemjdoucí? Rolls-Royce měl geniální nápad. Uspořádal jízdy za tmy. A tak jsme po krátkém sprintu na letišti vyrazili na anglické silničky. A kdo kdy jezdil v Anglii, tak ví, jak umí být úzké. Což za tmy, neustávajícího deště, kdy řidič navíc sedí vpravo, musí jet vlevo a ovládá přes 5,5 metru dlouhý a téměř 2,2 metru široký vůz za cenu okolo 10 milionů korun, vyvolává minimálně mrazení v zádech. Tedy zástupci značky měli dobrý nápad, evropští novináři zase trochu adrenalinový večer.

Kdo trochu zná Rolls-Royce, ví, co je to Black Badge. Automobilka s touto řadou přišla v roce 2016, když chtěla nabídnout speciální modely zaměřené na mladší řidiče. A opravdu se to povedlo, průměrný věk majitelů rollsů postupně klesá. Nový Ghost tomu ostatně pomáhá také. S jeho uvedením na trh Britové oznámili „postopulentní éru“. Ve zkratce to znamená, že luxus má být decentní, nemusí být přehnaný. A o něco podobného se snaží i zbrusu nový Black Badge Ghost.

Auto dostalo řadu zajímavých až dokonalých detailů. Třeba tmavou sošku Spirit of Ecstasy na přídi, masku chladiče nebo unikátní 21palcová kola, která jsou upečena z 22 plátů uhlíkového vlákna a pak přeloženy do 44 vrstev. Dozdobena jsou hliníkem a titaniem a jedno z nich vyjde v přepočtu na zhruba 300 tisíc korun. Ano, za každé kolo byste měli jedno nové auto do města. A přesně proto jsem ho nechtěl tam v noci na anglických silničkách odřít.

Stejně tak by neměl dojít k újmě lak. Na autě je ho 45 kilogramů, je ručně leštěný a celý nástřik zabere pět hodin práce. Zákazník si může vybrat jednu ze 44 tisíc připravených barev nebo si nechat namíchat vlastní. Zajímavostí je, že většina lidí se v případě modelů Black Badge rozhodne pro distingovanou černou. Pak už jen stačí dílo dokonat ručně nanesenou barevnou linkou spojující na boku příď se zádí.

Uvnitř jako ve vatě

V kabině se samozřejmě na skromnost nehraje. Dovnitř se vstupuje tradičně masivními dveřmi, které jsou tak těžké, že je lepší je zavírat tlačítkem. Pak se elektricky samy dovřou. V tu chvílí 100 kilogramů izolace či dvojitá skla způsobí, že se ocitnete ve zcela jiném světě odděleném od všeho shonu tam venku. A Rolls-Royce vás nechá, abyste si ho dokonale přizpůsobili sami sobě.

Verze Black Badge samozřejmě přichází s nějakými nápady, aby budoucí majitele inspirovala. V kabině jsou nové materiály, třeba Technical Fibre (technické vlákno), kterými si můžete nechat vyzdobit místa, kam nedosáhne prvotřídní kůže – jde třeba o části palubní desky, výplně dveří nebo něco, čemu se říká Waterfall (vodopád). To je prostor mezi zadními sedadly, v němž se může skrývat malá lednice na šampaňské se dvěma nastaveními teploty – pro standardní a archivní láhve.

I když je to trochu nebezpečné, jsem nakonec rád, že vyjíždíme v noci. Za tmy totiž naplno vynikne další unikátní detail. Plocha před spolujezdcem, kterou zdobí 850 hvězdiček pečlivě vyvrtaných do dekoru. Když se to spojí s hvězdnou oblohou na stropě, jež patří asi mezi nejoblíbenější příplatkové prvky rollsů, je z toho neskutečná podívaná. Mimochodem, Black Badge Ghost přichází s novým symbolem. Je jím ležatá osmička, nekonečno, které najdete právě v prostoru před řidičem nebo na Waterfallu.

Sportovní Rolls-Royce?

Vozy s létající dámou na přídi nikdy nebyly považovány za sportovní. A ani nový Rolls-Royce Ghost bych tak neoznačil. Jenže inženýři se v Goodwoodu rozhodli, že by přece jen rádi mladým miliardářům poskytli trochu toho vzrušení. Královský dvanáctiválec pod přední kapotou proto mírně upravili. Přidali mu výkon o 29 koní na snadno zapamatovatelných 600! Točivý moment vzrostl o 50 na rovných 900 Nm. Míří na všechna čtyři kola přes upravenou osmistupňovou automatickou převodovku ZF. Přibyl také nový výfukový systém, aby auto alespoň zvenčí znělo výrazněji.

Tlačítko Low, které je na voliči převodovky u rollsů už dlouho, dostalo nový smysl. Aktivuje režim Low Mode, při kterém převodovka mění rychlosti o 50 procent rychleji, pokud je plynový pedál sešlápnut alespoň na 90 procent. Auto tak má ostřejší reakce, je dravější. A to jsem přesně vyzkoušel na letišti. První zrychlení mi vyrazilo dech. Jako bych ani neseděl v autě, které váží 2,5 tuny!

Na palubě Ghostu také debutoval systém Planar. Ten tvoří unikátní kovové tlumiče na předním zavěšení kol, kombinované s kamerami a GPS. Auto se tak snaží přizpůsobit jízdnímu stylu. Čím ostřeji jedete, tím víc se podvozek přiostří a vůz je stabilnější. Nemění se ale tuhost tlumičů, zrychluje se jejich reakce. To mimochodem znamená, že i při svižné jízdě si posádka bude hovět jako v bavlnce. A to třeba i díky natáčení zadní nápravy. Zkrátka Black Badge Ghost je rychlý jako blesk a sebevědomý, ale bez ztráty bodu v oblasti pohodlí. Ne, sportovní vůz to není, ale něco mi říká, že se pánům v Goodwoodu podařilo dotáhnout jejich umělecké dílo k absolutní dokonalosti.
Reklama

Diskuze

Zdenek - 28.10.2021 23:49:33
A k čemu je takové a drahé auto?
Calounik - 29.10.2021 06:58:35
Až to znárodníme přeci! Tak se pobízíme.

Ani Rolls-Royce už nechce vyrábět auta se spalovacími motory. Elektromobil bude za dva roky

Symbol luxusu začíná testovat čistě elektrický mode Spectrel. Najede dva a půl milionu kilometrů
30.09.2021 07:15
|
0
Reklama

Rolls-Royce Ghost prostě není obyčejné auto. Toto jsou promyšlené detaily, které to dokazují

Jsou auta a pak je tu Rolls-Royce. Nebo jste někde jinde viděli posilovač dveří či svítící palubku?
23.06.2021 18:09
|
0

V texaském autobazaru je na prodej Lada. Stojí víc než ojetý Rolls-Royce a přitom nesmí na silnici

Málokdy se stává, aby se ruské auto zatoulalo na americký venkov. Tohle je velký sólokapr
16.03.2021 16:12
|
5

Nikomu to necpeme, říká Leoš Mareš. Škoda ho ukázala, aby lidem vysvětlil elektromobilitu

V jednu chvíli Mareš spojí dohromady elektrické kabely a za zády se mu objeví zajímavý nápis
26.11.2021 18:45
|
34

Závodní speciál z Mladé Boleslavi má jméno. Škoda Afriq je odkazem slavného Dakaru

Studenti se rozhodli upravit malé SUV Škoda Kamiq do závodní podoby. Výsledkem je zajímavý koncept
26.11.2021 09:42
|
2
Reklama

Nová Kia Niro vsadila na design a ekologii. Dostala sedadla potažená látkou z eukalyptu

Druhá generace korejského baby SUV bude jezdit jako hybrid, plug-in i čistý elektromobil
25.11.2021 11:09
|
0

Radar posílá pokuty za 3,9 km/h navíc. Je to past na řidiče, do které může spadnout každý

Městská policie posílá výzvu k zaplacení půl roku po přestupku. Nejde o výchovný efekt, ale o peníze
23.11.2021 14:35
|
257
Reklama
Autosalon TV