Motor V8, nebo W12?
Bentley Flying Spur spatřilo světlo světa v roce 2005, kdy z výrobní linky začala sjíždět první generace této luxusní limuzíny. Na svoji přepravu ji využívaly slavné osobnosti, movití podnikatelé, ale i členové hlavy států po celém světě. Majitel vozu většinou seděl na zadních sedadlech a užíval si prvotřídní komfort. Zatímco volantu se chopil najatý osobní řidič.
S příchodem třetí generace se však něco zlomilo. Zákazníci najednou začali častěji preferovat roli řidiče, než jen spolujezdce. Proto se britská automobilka rozhodla rostoucí skupinu zákazníků uspokojit a pro rok 2021 přišla s vylepšeným modelem Flying Spur V8, který k tradičnímu luxusu značky Bentley přidává i nové řidičské zážitky.
Srdcem modernizované vlajkové lodi je motor o objemu 4 litry, který díky dvojímu přeplňovaní disponuje výkonem 404 kW (cca 550 koní). Točivý moment definuje hodnota 770 N.m. Proti tradiční pohonné jednotce, tedy šestilitrové "W12" ztratila V8 přibližně 63 kW a 130 N.m točivého momentu. Horší je pochopitelně i v rámci dynamiky, ačkoli rozdíly nejsou nijak závratné. Slabší a menší agregát zvládne akceleraci z nuly na 100 km/h za 4,1 sekundy, silnější za 3,8 s. Oba deriváty dokáží pelášit rychlostí daleko přes 300 km/h, V8 konkrétně 318 km/h, W12 pak dokonce až 333 km/h.
Menší motorizace má však dvě zásadní výhody. Tou první by měla být nižší spotřeba paliva, ke které bude jistě výrazným způsobem přispívat funkce deaktivace poloviny válců při jízdě s nízkou zátěží. Tou druhou bezesporu nižší hmotnost. Ve srovnání s motorizací W12 je totiž V8 až o 100 kilogramů lehčí, díky čemuž by měla novinka působit na řidiče agilnějším dojmem. Jako doplňkovou výbavu navíc Bentley nabízí elektronický systém řízení všech kol, který dodá řízení ještě ostřejší projev, nebo systém Bentley Dynamic Ride s elektronickými stabilizátory.
Nutno ještě dodat, že Flying Spur V8 se standardně dodává na 20palcových kolech, za větší se připlácí. Stejně tak jako za specifický design exteriéru Blackline, který přidá řadu černých doplňků.
Drobných korekcí se dočkal také interiér automobilu. Mezi nimi je například nově volitelná čtyřmístná konfigurace, která prostřední místo na zadní lavici nahrazuje pevnou středovou konzolí. Ta nyní vede po celé délce kabiny. Upravený je třeba i volant, jenž umožňuje snadnější přístup k asistenčním systémům. Vnitřek vozu si navíc můžete zkrášlit hned několika druhy dřeva, barevnou kůží nebo třeba prvky z leštěného kovu. Třešničkou na dortu příplatkové výbavy je pak chladicí box na dvě lahve šampaňského.