Reklama
Testy

První jízdní dojmy z Porsche Taycan Turbo S: Je tak rychlé, až to bolí! Překvapilo ale i v zatáčkách

První elektrické porsche poskytuje výkon až 761 koní. Z nuly na 100 km/h zrychlí za pouhé 2,8 s
Zdroj: Bart Běhal

V rámci akce nazvané Porsche Road Tour 2020 jsme osedlali jeden z nejpropracovanějších a zároveň nejrychlejších elektromobilů světa. Porsche Taycan je osazeno nejmodernějšími technologiemi, které zaručují nezapomenutelný zážitek za volantem. Sešlápnutí akcelerátoru až na podlahu by však mělo být podmíněno zbrojním průkazem.

Rychlejší než Lamborghini Aventador

První čistě elektrický model Porsche pohání dvojice synchronních elektromotorů o výkonu 560 kW (761 koní). Točivý moment pak definuje dechberoucí hodnota 1050 N.m (platí pro námi zkoušenou vrcholnou verzi Turbo S). Na stovku to vůz zvládne za pouhé 2,8 sekundy, na dvoustovku za 9,8 sekundy a pokračovat může až do 260 km/h, kde jej limituje omezovač.

Přenos energie na zadní kola zaručuje unikátní dvoustupňová převodovka. První stupeň se stará o to, aby se elektromobil pohnul z místa, druhý slouží vyšším rychlostem a výkonové rezervě. Přední náprava pak disponuje ještě jednou jednostupňovou převodovkou.

Baterie o velikosti 93,4 kWh je uložena v podlaze, což přispívá k větší stabilitě a jistotě na silnici. Plně nabitý akumulátor postačí až na 412 kilometrů dojezdu, jak uvádí výrobce. Reálně je potom možné ujet zhruba 330 km. Auto je standardně vybaveno elektronickým řízením tlumičů PASM, adaptivním podvozkem či vektorováním točivého momentu. Nabízí také čtyři jízdní režimy: Range (pro co nejdelší dojezd), Normal, Sport a Sport Plus.

Na českém trhu se Porsche Taycan prodává ve třech provedeních - Taycan 4S (3 020 000 Kč), Taycan Turbo (4 324 000 Kč) a v námi testované variantě Taycan Turbo S (5 270 000 Kč). Jednotlivé verze se od sebe liší mírou vybavenosti, kapacitou baterií, výkonem elektromotorů nebo třeba designem karoserie i interiéru.
Reklama

Porsche tělem i duší

A teď už dost čísel a technických záležitostí, jdeme na samotnou jízdu. Porsche Taycan jsme nejdříve prověřili na klikatých okresních silnicích s poměrně hladkým asfaltem. Vzhledem k extrémní hmotnosti 2,3 tuny jsme zde očekávali nevyzpytatelné a nepříliš dobré jízdní chování. Po absolvování první zákruty nám však údivem spadla čelist. Elektromobil držel v serpentinách jako přibitý kladivem a za žádnou cenu se nenechal vyvést z míry. Námi požadovanou trajektorii následoval jako jestřáb kořist. Dokonce jej nerozházela ani překážka v podobě menších nerovností.

Abychom si řádně vyzkoušeli potenciál elektromotorů, vyrazili jsme na dálnici. Řídký provoz nám dovolil využít téměř všech 761 koní. Vůz reagoval na plyn jako gepard na běžící kořist, přičemž sešlápnutí akcelerátoru až na podlahu připomínalo výstřel ze samopalu. Odstředivá síla zarazila tělo do sedačky a až nepříjemně jej promasírovala. Pokud to některý z členů posádky nečekal, slyšeli jsme hodně peprná slova.

Taycan potvrdil, že na kapotě právem nosí logo značky Porsche. Dokonale snoubí špičkové jízdní vlastnosti s jedinečným výkonem. Výsledkem je nezapomenutelný zážitek za jeho volantem. A my si troufáme napsat, že bezemisní model za svými spalovacími kolegy nijak nezaostává, naopak je v některých ohledech překonává.
Reklama

Dětský den pro dospělé

Taycan jsme vyzkoušeli v rámci programu Porsche Centrum Praha pro potenciální i věrné zákazníky, který si nelze zaplatit - účastníky si importér vybírá sám. Během jednoho odpoledne nebo dopoledne (záleželo na zvoleném termínu) měli zúčastnění možnost okusit hned několik modelů značky Porsche. V našem případě vozy Cayenne Coupé Turbo, Panamera GTS, Taycan Turbo S, Cayman S a 911 Turbo S Cabriolet.

Akce Porsche Road Tour probíhá každoročně v podobném datu. Letos byly k dispozici čtyři turnusy během dvou dnů (8. a 9. září). Pořadatelé si pro účastníky připravili trasu dlouhou přibližně 170 km. Pět nadupaných automobilů v čele se zkušeným německým instruktorem vyráželo z hlavního města na sever Čech do rezidence Liběchov, kde na řidiče čekalo malé občerstvení. Poté se celý konvoj vydal zase zpět do Prahy. Jednotlivá auta si šoféři střídali zhruba po patnácti minutách, tak aby si každý vyzkoušel všechna.
Reklama

Diskuze

jira - 18.09.2020 14:05:09
To capslock: Pichav je mistni *****, ktereho nikto necte a nikoho jeho psychodelicke vyplody nezajimaji.. casem pochopis :)
PICHAV - 16.09.2020 12:08:25
PZE NEMAM RAD VELKA AUTA A TIRAKY TAKY !!!!! PRES NE NENI VIDET !!!!! ANI VELKA PISMENA !!!!!!! MUSLIM !!! ZE ME VETY DAVAJI VZDY DOKONALY SMYSL !!!!! A KOLIKRAT MAJI SMYLU VICE !!!!! JEN SE NALADIT !!!! PARALELNI VESMIR2 VKV FM A DAB !!!!! STANICE PICHAV

Testovali jsme na okruhu nová Porsche: Cayman GT4 a 911 Turbo S. Řidiče umí přiškrtit jako krajta

Mladý atlet a zkušený boxer soupeřili na Hockenheimringu. Zkoušeli jsme i nové SUV Cayenne GTS
14.08.2020 07:40
|
0
Reklama

Nejen Lamborghini nebo Porsche: Brutální výkon a jistý podvozek umí nabídnout i levnější automobily

Rychlému svezení sice dnešní hustota provozu nepřeje, mít hodně koní "pod zadkem" je ale fajn vždy
11.06.2020 19:03
|
0
Reklama

Více výkonu se vždycky hodí. Nové Porsche Macan GTS má 380 koní, stovku za 4,7 sekundy

Auto je o 15 milimetrů nižší a dostalo masivní brzdy. Konečně je na palubě i bezdrátová nabíječka
17.12.2019 10:05
|
1

Projeli jsme nové Porsche Cayenne Coupé. Hodí se ke značce mnohem více než základní Cayenne

Je dražší a není tak praktické na zadních sedadlech, ale řídíte více kupé a více Porsche, méně SUV
18.07.2019 20:10
|
0

Dvě jednoduché funkce zpříjemní každou letní jízdu autem. Řidiči je však často neznají

V autech najdeme nespočet tlačítek, u kterých je zřejmé, k čemu slouží. Existují ale i skryté funkce
23.07.2024 08:05
|
3

První celoroční pneumatika uspěla v testech. Provoz v zimě i v létě s ní vyjde překvapivě levně

Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 se prodává i na českém trhu a cenami se blíží běžným plášťům
17.07.2024 08:55
|
28
Reklama

Luxusní elektromobil za 326 tisíc korun. Konkurent Tesly prodává svá auta s 80procentní slevou

Automobilka Fisker, která ohlásila bankrot, chce za minimální ceny prodat vyrobené elektromobily
16.07.2024 08:21
|
3

Ford Capri se vrací jako elektrické SUV-kupé a my jsme si ho už prohlédli. Tady jsou naše dojmy

Zbrusu nové elektrické SUV-kupé s modrým oválem na kapotě bude konkurovat i Tesle
10.07.2024 18:12
|
0
Reklama
Autosalon TV