Reklama
Testy

Zbrojní průkaz povinností. Aston Martin DBS Superleggera je nejšílenější auto, které jsme kdy řídili

Neuvěřitelných 725 koní na zadních kolech a maximum 340 km/h! To je jen zlomek dechberoucích údajů
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.tv

Vozy Aston Martin jsou doslova automobilovými klenoty, na které v Česku narazíte jen opravdu výjimečně. My jsme měli štěstí a jedním z nich se dokonce svezli. A ne ledajakým, rovnou vlajkovou lodí luxusního britského výrobce, jenž nese označení DBS Superleggera. Tohle 715koňové monstrum s motorem V12 pod kapotou jsme krotili na tuzemských dálnicích se sevřenými půlkami a sjednaným životním pojištěním. Ani to ale zdaleka neutišilo naše obrovské napětí a adrenalin. Pojďte s námi nahlédnout do jiného světa, v němž drahé pohonné hmoty nehrají žádnou roli.

Hodnoty, ze kterých mrazí

Poslední dobou nás trápí fakt, že si jsou nová auta podobná jako vejce vejci. Tupá, bez nápadu i charakteru. Jen aby byla plná recyklovatelných materiálu, moderních technologií a pochopitelně také elektrifikovaná. Emisní skřipce ze stran Evropské unie se pomalu, ale jistě utahují a my začínáme přicházet o vozy, které jsme tolik milovali. Dnešní masově vyráběná auta slouží už jenom ke dvou účelům - bezpečně převézt a odvézt. Zatímco požitek z jízdy se v jejich stínech zcela vytrácí.

Přesto všechno existuje segment, do kterého dnešní bláznivá doba promlouvá pomaleji. Ano, jsou to supersporty. Vozy, kterým se daří s odřenýma ušima vzdorovat přísným emisním normám. Nebude to však trvat věčně, už i je totiž začíná elektrifikace pohlcovat. Jsme proto nesmírně rádi, že se nám poštěstilo svést se v něčem jako je Aston Martin DBS Superleggera. V kultu, z jehož vzhledu i parametrů běhá mráz po zádech.

Zapomeňte na downsizing, elektrifikaci i další podobné výrazy. Srdcem elegantního sporťáku je dvakrát přeplňovaný vidlicový dvanáctiválec s objemem 5,2 litru, který poskytuje výkon 533 kW (725 koní) a 900 N.m točivého momentu dostupných v širokém pásmu od 1800 do 5000 otáček. DBS Superleggera je tak nejvýkonnějším sériově vyráběným Astonem v historii značky. Britové si dali záležet, aby byl agregát umístěn co nejníže a nejdále v zadní části šasi, což přináší optimální rozložení hmotnosti a nižší těžiště.

Obrovská hnací síla je pak pomocí automatické osmistupňové převodovky ZF přenášena výhradně na zadní kola prostřednictvím mechanického samosvorného diferenciálu. Nechybí ani vektorování točivého momentu. To všechno má za následek oslňující akceleraci z nuly na 100 km/h za 3,4 sekundy v podání kupé a 3,6 sekundy u kabrioletu. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 340 km/h.

Jednou nohou v blázinci

Stojíme na čerpací stanici u dálnice D8 a netrpělivě vyhlížíme Aston Martin DBS Superleggera. Netrvá dlouho a v dáli vidíme oranžově lesklou karoserii překrásného britského kupé. Jak se přibližuje, náš srdeční tep stoupá a žilami začíná tryskat adrenalin. „Už je tady," vykřikli jsme. S hromobitím v zádech konečně přijíždí a nám se tají dech. Jsme naprosto unešení z designu, který dokonale kloubí sportovnost s elegancí. Ta britskost z něj vyloženě sálá na metry daleko. Jako malí kluci se ihned vrháme na místo řidiče, přičemž se pozastavíme u otevíraní dveří. Ty se totiž neotevírají nahoru ani do stran, ale tak zvláštně šikmo. „Zajímavé," zašuškáme si.

Vstupujeme dovnitř, když v tom nás oslepí luxusní interiér čalouněný karamelovo-vanilkovou kůži. A k tomu ta vůně! Opět cítíme tu britskost, v podobném stylu se nesou také interiéry vozů Bentley. Nejvíce nás však zaujímá hranatý volant. Parádně se drží a skvěle vypadá. Nalézáme ale i pár nedotažených detailů. Tak například většina tlačítek vypadá dost zastarale, stejně jako displej multimédií. Lepší mají dnes i škodovky... No nic, přeci se nebudeme ohánět nad maličkostmi, když na nás pod kapotou čeká majestátní dvanáctiválec, který všechny neduhy smázne lusknutím prstu.

Podržením startovacího tlačítka probouzíme stádo 715 rozzuřených koní. Z výfuku se v tu ránu opět ozve hromobití. Najíždíme na dálnici směr Ústí nad Labem a přemýšlíme, jaké to asi bude, až pořádně šlápneme na plyn. Z Prahy vyjíždíme lehkou nohou a aktivovaným klidovým jízdním režimem GT, abychom autu dali čas se zahřát. Takhle bestiální Aston Martin DBS Superleggera působí v rukách hodně a sebejistě. Prostě pohodové auto na každodenní jezdění. Po pár kilometrech se silnice před námi vyprazdňuje. „Teď nadešel ten správný čas," říkáme. Aktivujeme režim Sport Plus a pomaloučku zašlapujeme plyn do podlahy.

Čísla na tachometru se z 80 km/h v mžiku katapultují na povolených 130 km/h a my jen udiveně zíráme. Jsme doslova paralizováni mohutnou sílou vlajkové lodi Aston Martinu. Ten srdcervoucí zvuk spolu s neúnavnou dynamikou je prostě něco, co jsme v jiných autech nikdy nezažili. Po chvíli se opět vracíme zpět mezi živé a snažíme se celý zážitek vstřebat. Nakonec nám to ale stejně nedá a ke konci dálnice opět toužíme po maximálním výkonu. Tentokrát však žádné pomaloučké zamačkávání, rovnou až na podlahu. V ten okamžik nás dvě monstrózní turba pod kapotou odhodí o desítky metrů vpřed. Zadek se na měkké sadě pneumatik kymácí ze strany na stranu jako vzteklý pes, co v zubech drží výcvikový návlek. S podobnou sílou jsme se ještě nikdy nesetkali, a proto raději dáváme nohu z plynu.

Poloautorizovaný prodej v Česku

Plný nadšení, ale zároveň napjatosti, vystupujeme z toho nejšílenějšího vozu, jenž jsme kdy řídili. Tento zážitek se nedá jednoduše popsat, chce ho to zažít. Až pak totiž pochopíte, jak fenomenální stroj inženýři z Velké Británie sestrojili. A o co vlastně důsledkem přísných emisních norem pomalu přicházíme. Žádná elektrifikace nikdy nenahradí ať už atmosférické, nebo přeplňované velkoobjemové motory. Náš čas v jiném světě tímto vypršel, ačkoli vzpomínky na Aston Martin DBS Superleggera budou žít v naší paměti věčně.

V Česku aktuálně nenajdeme žádnou autorizovanou prodejnu ani servis Aston Martinů, existuje ale firma AMJM pod vedením pana Mašindy, která se prodejem a servisem dlouhodobě zabývá. V blízké kooperaci s centrálou ve Vídni jsou schopni sehnat jakýkoliv Aston nakonfigurovaný podle vašich představ. Pokud si auto koupíte přes ně, lze pak garanční servis provádět tady v České republice. Konkrétně v Praze nebo Brně. Pan Mašinda má jako jeden z mála v Česku přístup k certifikované diagnostice určené právě pro tyto vozy.
Reklama

Diskuze

Jindřich Mitter - 12.09.2022 13:03:40
Paralizováni? Tak to jo.
Hulk - 18.06.2022 22:34:46
Gretě naskočily pupínky z tohodle ďábla na benzín a šla si zašukať, aby si vyčistila pleť. Má armádu bateriový kamarádů

Porsche představuje novou edici 911 Carrera GTS Cabriolet. Evropané si na něj musí nechat zajít chuť

Limitovaný sportovní model dorazí do amerických showroomů na konci letošního roku
14.06.2022 15:51
|
1
Reklama

Porsche otevřelo v Praze svůj nejmodernější showroom v Evropě. Vyšel na 50 milionů korun

Desítky touchpointů, virtuální realita i ultrarychlé dobíjecí stanice. To všechno čeká na zákazníky
10.06.2022 07:43
|
5
Reklama

Elektrický konkurent Lamborghini Urus je tu! Lotus Eletre dostal 600 koní i špičkové technologie

Z nuly na 100 km/h je dokonce Lotus Eletre rychlejší než Lamborghini Urus. Zvládne to pod 3 sekundy
30.03.2022 10:53
|
0

Jako jediní v Česku jsme řídili nejošklivější auto na světě. Lamborghini LM002 nesnese srovnání

Brutální čtyřdveřový pick-up byl zkraje vyvíjen pro americkou armádu. Přednost nakonec dostal Hummer
20.03.2022 17:57
|
19

Ford Capri se vrací jako elektrické SUV-kupé a my jsme si ho už prohlédli. Tady jsou naše dojmy

Zbrusu nové elektrické SUV-kupé s modrým oválem na kapotě bude konkurovat i Tesle
10.07.2024 18:12
|
0

Němci budou moci usednout za volant posíleni marihuanou. V Česku za to hrozí tvrdé tresty

Hladina THC by u řidiče neměla přesáhnout hranici 3,5 nanogramu, což odpovídá 0,2 promile alkoholu
09.07.2024 08:09
|
3
Reklama

Vylepšená Toyota GR Yaris je nejlepší sériové sportovní auto na světě. Z řidiče udělá závodníka

Japonská automobilka upravila kapesní sporťák podle požadavků zákazníků. Výsledek je fenomenální!
04.07.2024 11:06
|
1

Chorvatsko se rozhodlo v létě vydělat na řidičích. Uměle zdražilo všechny dálniční poplatky

Čechy oblíbená turistická země po čtyřech letech znovu zavádí takzvané sezonní ceny na dálnicích
03.07.2024 08:16
|
10
Reklama
Autosalon TV