Reklama
Testy

Co byste měli vědět, než si pořídíte novou Hyundai Staria. Je to dobrý obr, pár chyb se ale najde

Vůz s futuristickým designem láká na zajímavou cenu. Některé detaily ale nejsou domyšlené
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

UFO, to je nejčastější označení velkoprostorového rodinného vozu Hyundai Staria, který letos dorazil na české silnice. Auto na sebe díky svému designu upoutalo tak velkou pozornost, že ho řada lidí zahrnula obrovskou chválou. Může za to i cena, se kterou se vejde pod jeden milion korun v byť základní výbavě. Nyní je ale čas podívat se na zajímavou korejskou novinku s odstupem. Opravdu je tak dobrá a obstojí i z dlouhodobého hlediska? Na to bychom rádi přišli v našem dnešním redakčním testu.

Je opravdu velká, což někdy vadí

Starii už asi není třeba šířeji představovat. Velké MPV přišlo na trh, aby se utkalo zejména s novým Volkswagenem Multivan. Takový souboj byl dost nečekaný, zejména v době, kdy se hovoří o zániku této kategorie. Automobilky k ní ale nyní přistupují jinak. Obři už nejsou jen „lidskými“ verzemi plechových dodávek, konečně jezdí jako osobní auta. Využívají totiž společnou platformu, Staria ji sdílí s velkým SUV Hyundai Santa Fe. Výhodou je kromě lepších jízdních vlastností i snadná instalace pohonu všech kol a zadní víceprvková náprava, která se stará o dospělý jízdní projev. O něm ale až za chvíli.

Stojí za pozornost, jak obrovské auto vlastně Hyundai Staria je. Na délku měří 5253 mm, tedy jako luxusní top manažerský sedan, široká je skoro dva metry a podle verze je také 1,9 až dva metry vysoká. To je výhoda pro vnitřní prostor a velká nevýhoda pro ty, kteří potřebují zajíždět do podzemních garáží. Ne všude se totiž vejde a platí to nejen pro parkování pod bytovým domem, ale i v řadě nákupních galerií. Například nákupní centrum na pražské Pankráci umožňuje vjezd autům jen do výšky 1,9 metru, na Smíchově je to 1,8 metru. Kdo na to zapomene, dostane se do problémů.

Starii se nicméně daří svou velikost opticky skrýt díky aerodynamickému designu s futuristickými prvky. Obzvlášť v top výbavě Luxury, kterou jsme testovali my, vynikne. Dodává totiž krásné jakoby měděné prvky. Jde o masku chladiče, zpětná zrcátka, kliky a další detaily. Přidejte k tomu full-LED světlomety posunuté dolů a auto je opravdu nepřehlédnutelné. Jenže to je vůz za skoro 1,5 milionu korun. Kdo by chtěl základní Starii za 950 tisíc, dostane ji dokonce bez LED světelné lišty vpředu, která je k mání až od druhé výbavy Smart. Ani vzadu nedostane zadní diodové svítilny, ty přitom vozu vtiskly charakter. Aby tedy Staria vypadala k světu, je potřeba utratit alespoň 1,1 milionu korun za druhou výbavy Smart. Prozrazuje to i její záložka v našem katalogu, kde najdete všechny technické údaje, výbavy, jejich obsah či ceny. Stačí kliknout na tento odkaz.

Pětihvězdičkový luxus

Staria ve verzi Luxury je uvnitř úžasná. Sedíte vysoko jako v Range Roveru, navíc s vynikajícím výhledem, o který se stará nejen obří čelní sklo s tenkým děleným A sloupkem, ale i nebývale velká prosklená plocha dveří. Ta přináší i jednu nevýhodu – sklo je tak obrovské, že se celé po stažení nevejde do dveří a to o dost. Nikdy tak okénko nestáhnete celé. Kdo někdy jezdil ve Fiatu Multipla, ví, o čem je řeč. Užívat si můžete vyhřívaný volant, vyhřívané i odvětrávané sezení, velkou 10,25“ obrazovku zábavního systému, jejíž součástí je třeba i komunikační systém, kdy vidíte na displeji cestující v druhé řadě a oni na oplátku slyší váš hlas z reproduktorů, takže na sebe nemusíte křičet. Opět jde ale o prvky vyšších výbav, v základu máte menší 8“ displej. Dobrou zprávou je, že druhá obrazovka s otáčko i rychloměrem je v základu.

Staria Tour se nabízí ve dvou uspořádání sedadel, výbavy Comfort, Smart, a Style mají devět míst, tedy se třemi sedadly v každé řadě. Testované Luxury je jediné pro sedm lidí v systému 2-2-3. Vpředu prostřední místo nahrazuje docela praktický ostrůvek s obrovským vnitřním prostorem. Nevýhodou ale je, že s ním nelze nijak manipulovat, takže na rozdíl od Multivanu jen tak nevstanete a bez vystoupení z vozu se nedostanete na zadní místa, kdybyste si potřebovali pro něco dojít.

Druhá řada sedadel ale prozrazuje, že tohle je spíš VIP shuttle než rodinné auto. Křesla jsou polohovatelná, že skoro připomínají cestování v business class v letadle. Místa kolem nich je mnoho, naopak lavice ve třetí řadě působí trochu jako chudý příbuzný. To je ale běžné i u konkurence. Dobré je, že lavice umožňuje zvednutí podsedáků a tím vytvoří jakýsi druhý úložný prostor, který je dobře přístupný z kabiny.

Pokud chce Staria sloužit jako rodinné auto na dlouhé cesty, má jeden zásadní problém – kufr. Ten má sice kapacitu 831 litrů, ale je situovaný na výšku. Zadní lavice je posuvná, takže ho lze podle potřeby rozšiřovat, pomůže i sklopení opěradel. Jenže jsou tu dvě velká ALE – zadní lavici nelze snadno odejmout nějakou pákou, zůstává pevně v autě, leda byste si ji odmontovali. Na to ale už potřebujete nářadí a vědět, kam sáhnout. Pak tu také není žádný kryt zavazdelníku. Vzhledem k tomu, že je do Starie vidět jako do akvária, je to zásadní problém na cestách, kdy potřebujete nechat věci v autě a jít pryč. Hyundai má sice tónovaná skla, ale proti nenechavcům to nestačí. S novým vozem si proto ihned zajeďte do nějakého externího servisu, kde vám nalepí černé fólie. A pořiďte si deku, kterou přes své věci hodíte.

Ještě se na moment zastavme u elektricky otevíraných dveří. Ty boční jsou k dispozici od výbavy Style – pozor, nemají žádné čidlo, takže se mohou klidně vysunout do zdi a poškrábat se. Zadní výklopné dveře do kufru se ovládají elektricky také od verze Style a nutno podotknout, že jinak se s nimi opravdu nadřete.
Reklama

Jak jezdí?

Spojení s Hyundai Santa Fe se projevilo i pod přední kapotou. Staria se totiž prodává jen s jediným motorem, a to s velkým vznětovým čtyřválcem 2.2 CRDi o výkonu 130 kW, což je 177 koní. Točivý moment má hodnotu 430 Nm a jednotku lze spojit s pohonem předních, nebo všech kol a šestistupňovým manuálem, nebo osmistupňovým automatem. I nejlehčí model má ale přes dvě tuny a tak nečekejte žádnou závratnou rychlost. Staria zvládá stovku nejrychleji do 12,4 sekundy, v testované verzi 4x4 s automatem za 13,5 sekundy. Maximum je 180 km/h. S autem jsme ujeli necelých 600 kilometrů v jednom až šesti lidech s kombinovanou spotřebou 10,1 litru nafty na 100 km. To není špatný výsledek.

Z hlediska hmotnosti si ale budete muset u některých verzí dát pozor, abyste nebyli přetížení. Testovaná varianta váží 2443 kg včetně vypočítaného 75kg řidiče, maximální přípustná hmotnost je ale 3030 kg, tedy je na sedm lidí a jejich zavazadla k dispozici dohromady 662 kg. Otázka je, jestli vás někdo bude vážit, ale i tak můžou nastati situace, kdy to bude na hraně. V normálním obsazení ale motor nemá moc velké potíže, vysoký točivý moment se stará o slušnou dynamiku i tehdy, když se vydáte na cestu v docela obsazeném voze.

Staria v rukách řidiče působí jako velký rozvážný vůz, který chce plout krajinou. A to jí jde dobře. Účinnost posilovače je tak akorát, řízení není přehnaně přeposilované. K tomu se přidává motor, který je výborně odhlučněný a o slovo se svým typickým klapotem hlásí až pod plným plynem. Automat řadí hladce a to tak, že na něj zapomenete a na manuální řazení páčkami na volantu také. Největší chválu ovšem zaslouží podvozek. Právě tady se ukazuje, jak obrovskou výhodou pro Starii je, že si ho půjčila od SUV. Jezdí totiž jako opravdové auto, nikoliv dodávka, která na každém hrbolu bouchá a odskakuje. Kola jsou velmi dobře utlumena, podvozek nehlučí, nemlátí a rozhodně neskáče. To jsme psali už při prvním svezení a i poté, co jsme se Starií najezdili stovky kilometrů, musíme konstatovat, že jízdně je opravdu vynikající.

Mimochodem, pohon všech kol neberte jako pozvánku na cesty do terénu, i kvůli tomu, že má Staria světlou výšku 186 mm. Poslouží spíš jako jistota, že s těžkým autem nebudete mít problémy na mokré trávě, ve sněhu nebo na nějaké polní cestě. To se samozřejmě hodí a doporučujeme volit právě verzi se 4x4, kterou třeba nový Multivan už nenabízí.

Závěr

Hyundai Staria je velmi zajímavé auto, ale vaše nadšení z ní bude silně záviset na tom, kolik za ni budete ochotni utratit. Myslet si, že dostanete z recenzí opěvovaný model za 950 tisíc korun, by byla chyba. Počítejte tedy alespoň s 1,1 milionem za druhou výbavu nebo lépe s 1,2 miliony, kdy dostanete 4x4 a automat. Námi testované VIP vozidlo je spíš verzí pro hotely a shuttle servisy. Pokud jste ochotni v některých detailech přistoupit na kompromisy, je Staria dobrým vozem, který vaši velkou rodinu dostane do dovolenkových destinací po celé Evropě. Pro „stěhováka“ by to chtělo ještě variabilnější interiér, ten ale spíš najdete u konkurence.

Proto jsme pro vás připravili srovnání, které se samozřejmě nabízí. Jak si stojí proti sobě Volkswagen Multivan a Hyundai Staria najdete pod tímto odkazem, stačí kliknout. Je na něm patrné, že Korejec přebíjí podobně drahý německý model výbavou, vnitřními rozměry je na tom ale Němec mnohdy lépe.

Podívejte se také na následující video, kde zjistíte, jak se Hyundai Staria líbila kolegovi Honzovi Říhovi:
Reklama

Diskuze

Karel - 27.11.2022 01:51:49
krásné ovázné a fururisticke ne jako multivan hnusne stare co nikdo nechce. Za me nejlepsi auto na prepravu hercua lidi s hotelo na letošte..... proste dokonalé luxusí autodíky Hyundai. zvladla si to co ostatní ne :)
PICHAV - 26.10.2022 11:32:21
CO BYCH MEL VEDET ??? ALE VZDYT JA TO VIM !!! ZE BYCH CHTEL MENSIHO !!! PROTOZE SE S MENSIM HRAJE DIVADLO LEPE !!! A LEPE SE SCHOVA DO GARAZE !!! A ZIPUJE SE TEZ LEPE !!! ZE JSEM HVEZDA TO VIM TAKE !!! VLASTNE TO VEDI VSICHNI !!! TAK ZADNY STRACH !!! VIME

S elektromobily si ještě užijeme spoustu zábavy. Dokazují to dva velmi zajímavé koncepty Hyundai

Koncepty Hyundai RN22e a N Vision 74 výkonem opravdu nešetří a navíc vypadají skvěle
15.07.2022 11:30
|
3
Reklama

Výběr nikdy nebyl tak široký: Hyundai Nexo přináší možnost volby už i českým příznivcům vodíku

České zastoupení automobilky Hyundai zahájilo prodej vodíkového Nexa na tuzemském trhu
04.07.2022 15:33
|
4
Reklama

Hyundai ukázal elektrický Ioniq 6 v celé jeho kráse. Nejen Tesla Model 3 bude mít velký problém

Automobilka slibuje perfektní aerodynamiku a spoustu technologických vychytávek. Máme se na co těšit
29.06.2022 09:38
|
2

Hyundai odhalil zajímavé detaily svého kladiva na Teslu. Ioniq 6 dostane kamery místo zrcátek

Zajímavá jsou i pixelová světla. Série fotografií odhalila také část přídě chystaného sedanu
28.06.2022 15:15
|
1

Komentář: Městská policie přestala dávat pokuty za stěrač. A to je ze zásady špatně

Zatímco dříve jste se okamžitě dozvěděli, že blbě stojíte, teď je to i s půlročním zpožděním
03.12.2024 13:08
|
1

V Praze se předvedla čínská SUV Omoda a Jaecoo. Hybrid slibuje dojezd přes tisíc kilometrů

Prohlédli jsme si dva nové čínské vozy, které se brzy začnou prodávat i na českém trhu
02.12.2024 14:00
|
5
Reklama

Carlos Tavares bleskově skončil jako šéf Stellantisu. Neviděl v elektromobilitě spásu

Dogma narazilo do zdi, řekl v nedávném rozhovoru s Autosalonem. Stellantisu se propadly prodeje
02.12.2024 10:00
|
3

Continental ukázal ekologickou pneumatiku. Je vyrobena z rýžových slupek i PET láhví

Zájemci si ale budou muset počkat až na léto, jde totiž o letní směs. Pláště se vyrábí v Portugalsku
29.11.2024 12:06
|
0
Reklama
Autosalon TV