Reklama
Testy

Test nového VW Multivan 2.0 TSI: Žíznivý tichošlápek poslouží i velké rodině. Zatím mu chybí postel

Proti stávajícímu Multivanu vytvořenému z dodávky se výrazně zlepšil především jízdní komfort
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Týdenní soužití s Volkswagenem Multivan 2.0 TSI ukázalo, že jde o rodinné auto, které aktuálně nemá na českém trhu obdoby. Nabízí totiž ještě lepší jízdní komfort, než dokázala poskytnout vymřelá francouzská MPV. A samozřejmě také větší pohodlí než jeho souběžně prodávaný předchůdce, případně někteří konkurenti, kteří vznikli z dodávek. Negativem benzinového motoru je spotřeba, která se při svižnější jízdě nedá stlačit pod 10 litrů a s tím související krátký dojezd na jednu nádrž.

Zachraňuje MPV

Volkswagen možná postupuje v některých oblastech osobního automobilismu až příliš progresivně - tím mám na mysli zejména jeho překotný úprk k elektromobilitě. Zároveň ale uvádí na trh také nové automobily s klasickými pohony. Jedním takovým příkladem je malé kupé SUV Taigo, druhým, kterému se budeme věnovat dnes, velké rodinné MPV Multivan. A to nabízí nejen klasický typ pohonu, ale také zachraňuje vymírající typ karoserie.

Velká rodinná MPV byla ještě začátkem tohoto tisíciletí nejen na českém trhu velmi oblíbená. Automobily jako Renault Espace či Grand Scénic, Citroën Grand C4 Picasso, Ford Galaxy, S-MAX či Grand C-MAX nebo i Seat Alhambra a VW Sharan byly hitem nejen u početných rodin.

Doba se ale kvůli emisním normám zvrtla, většina velkých osobních MPV vyhynula a zdálo se, že tato kategorie dožije v bazarech, nebo bude maximálně přežívat v podobě derivátů malých dodávek. Letos ale přijíždějí na český trh dva automobily, které jdou proti tomuto trendu - Volkswagen Multivan a Hyundai Staria.

Parádní jízdní komfort

Multivan má na rozdil od Starie na co navazovat. Pod tímto jménem se dlouho vyrábělo kultovní MPV vzniklé z dodávky Transporter, které se bude s novým Multivanem i nadále prodávat paralelně pod označením Multivan 6.1 (jde o derivát šesté generace Transporteru po jednom faceliftu). Nový Multivan ale nemá s tím "6.1" technicky téměř nic společného. Je totiž postaven na platformě MQB, kterou Volkswagen používá při výrobě většiny svých osobních aut včetně Golfu.

Neznamená to ale, že by byl nový Multivan, auto, které měří téměř pět metrů (a v prodloužené verzi dokonce 5,17 m), postaven na rozvoru Golfu. Naopak, nápravy jsou od sebe vzdálené 3,12 m, tedy o 12 centimetrů více než u "dodávkového" Multivanu T 6.1. Přesto jsem se při jízdě s novým Multivanem občas nemohl zbavit pocitu posazení karoserie na malou platformu. Zejména při prudších průjezdech zatáčkami na rozbitějších okreskách mi auto připadalo trochu rozkymácené a méně předvídatelné než těžkopádnější Multivan T 6.1. Pohon všech kol je zatím možný pouze elektrický u plug-in hybridní varianty, nad tím klasickým u verze 2.0 TDI se zatím vznáší otazník. 

To ale samozřejmě neznamená, že by jízdní vlastnosti testovaného Multivanu 2.0 TSI DSG byly horší než u Multivanu T 6.1. Zejména z hlediska komfortu se odehrál až neuvěřitelný pokrok. Zatímco Multivan T 6.1 se přes relativně zdařilé maskování tohoto problému zejména z akustického hlediska prostě nemůže zcela oprostit od dodávkového původu, novinka je až neuvěřitelným tichošlápkem po všech stránkách. Skvěle odhlučněný nebyl pouze čtyřválcový benzinový turbomotor, ale také podvozek a karoserie od obtékajícího vzduchu. Mezigenerační pokrok je tady zkrátka takový jako rozdíl mezi dodávkou a osobním automobilem. Nový VW Multivan z hlediska akustického komfortu překonává i VW Sharan, který částečně nahrazuje.

Akustický komfort jde ruku v ruce s tím jízdním. Karoserie nového Multivanu netrpí otřesy jako ta předchozí dodávková, je tužší a tudíž mnohem lépe absorbuje nerovnosti. Osmnáctipalcová kola obutá do pneumatik 230/50 R18 nám připadala na velké auto optimální. V základnu jsou maličké šestnáctky.

Součástí výbavy testovaného multivanu byl i příplatkový adaptivní podvozek, tedy možnost nastavit si tlumiče do komfortního, normálního či sportovního režimu. V tom komfortním jízda připomínala let na koberci. Sportovní mód eliminuje rozkymácenost a auto mi i při svižnějším stylu připadalo relativně agilní, byť dost nedotáčivé. Samozřejmě, že automobil kategorie MPV se primárně vůbec pro sportování nehodí, ale pokud chcete jezdit svižně, tak k tomu nový Multivan přece jen svádí o poznání více, než ten "6.1". A na rozdíl od něj také neuvěřitelně klame tělem, co se týká skutečné rychlosti. I kvůli již zmíněnému výbornému odhlučnění a lepší aerodynamice má řidič pocit, že jede mnohem pomaleji, než v realitě.

Pochválit musím relativně přesné a velmi příjemné řízení. Řazení sedmistupňové převodovky DSG, respektive její spolupráce s motorem 2.0 TSI, je mnohem plynulejší než v koncernových autech s tříválci, ale o špičku v oboru rozhodně nejde.

Nevrčí, táhne, ale žere

Čtyřválcový benzinový turbomotor svým akustickým projevem zapadá do filozofie celého vozu, takže o něm není téměř slyšet, a to ani při svižnější jízdě. Zato nádrž svižnější jízdu poznává až až. Spotřeba paliva totiž patřila k nevýhodám testovaného auta. V roli korábu na dlouhé rodinné dovolené prostě benzinový motor ten naftový plnohodnotně nenahradí ani náhodou, a tak je dobře, že už se dá alespoň u dealerů objednávat i starý dobrý, teď vlastně ještě vylepšený 2.0 TDI.

Volkswagen Multivan 2.0 TSI má v technických datech spotřebu dle starší metodiky NEDC 7,7 l benzinu na 100 km a podle novější WLTP rovných devět litrů. Já jsem se při svých typických svižných jízdách nikdy nevešel pod deset, mnohem méně spěchající manželka mi ale ukázala, že se dá jezdit lehkou nohou i pod osm litrů. Při ustálené rychlosti 90 km/h jsme naměřili průměrnou spotřebu 7,5 l na 100 km. Motor si to v tu chvíli na sedmý rychlostní stupeň jen ševelí na 1500 otáček. Na dálnici při 130 km/h sice díky 2200 otáčkám stále jde o naprostého tichošlápka, ale vír v nádrži lze vyjádřit námi naměřenou průměrnou spotřebou 11,3 l/100 km. Zapomeňte tedy na expresní uhánění po německých dálnicích s desetilitrovou spotřebou jako u 2.0 TDI.

V kombinaci s nádrží o objemu pouze 60 litrů znamená vysoká spotřeba velmi krátký dojezd. Většinou se mi po natankování objevilo na palubním počítači 550 kilometrů na jednu nádrž.

Dynamika motoru 2.0 TSI je vzhledem k velikosti auta velmi dobrá a umožňuje bezpečné předjíždění i při plném naložení.

Řízení nového Volkswagenu Multivan je velmi pohodové - a to i díky vysoké pozici řidiče a slušnému výhledu do všech stran. Pohodu na kapitánském můstku ale občas narušoval stávkující infotainment, který se Volkswagenu opravdu nepovedl. Díky benzinovému motoru auto velmi brzy po nastartování v zimě topilo, disponovalo navíc i příplatkovým nezávislým topením.

Sedm rozmazlovaných

Většinu prvků interiéru nového Volkswagenu Multivan probíráme v popiskách u vložené fotogalerie, ale alespoň krátce musíme prostornost a vzdušnost nového VW Multivan pochválit i zde v hlavním textu.

Testovali jsme verzi se sedmi samostatnými sedadly (jde o standard vyšších výbav, základ je pětimístný), která nabídne plnohodnotné svezení i sedmi dospělým, a to hodně vysokým, klidně i dvoumetrovým dospělým. Nebo může sloužit k převozu až pěti dětí v sedačkách s isofixem. Všechna sedadla kromě přední dvojice jsou samostatná a posuvná na kolejnicích. Interiérem vozu tak lze jednoduše procházet, jde o typický "monospace" koncept. Samostatná sedadla navíc disponují nastavitelným sklonem opěradla, možností překlopení opěradla na sedák, nebo je lze z auta úplně vyjímat. I to nejmenší z nich, prostřední ve třetí řadě, je sice pekelně těžké, ale procedura vyjmutí a zpětného nasazení je naopak extrémně jednoduchá. Jde prostě o zacvaknutí na kolejnice.

Velokrysý prostor na nohy a kolena neschází ani cestujícím ve třetí řadě, kterým se navíc na jejich místa díky posuvným dveřím (za příplatek se servodovíráním, které lze ovládat malíčkem, nebo přes klíček) úžasně lehce nastupuje. Nový Multivan tak poslouží i početným vícegeneračním rodinám, v nichž mají někteří členové už problémy s pohyblivostí.

V porovnání s Multivanem 6.1 jsme ale zaregistrovali dvě nevýhody. Sedadla nelze tak jako dříve lehce otáčet proti sobě. Je třeba je vycvaknout z kolejnice, zvednout (a že je to tíha!), otočit, a znovu nacvaknout. Zároveň také zatím chybí ikonická zadní lavice, která se dá u Multivanu 6.1 lehce změnit na rozlehlou postel. "Lůžková úprava se zatím vyvíjí," sdělila nám k tomu za dovozce tisková mluvčí Lenka Vaňková.

O zavazadlovém prostoru se těžko píše. Bude totiž takový, jaký si jej vytvoříte. Z nového Volkswagenu Multivan lze totiž vyjímat všechny zadní sedadla, takže se z ně může stát i dvoumístná dodávka s gigantickým prostorem. Při transportu sedmi vyšších dospělých zavazadlového prostoru za třetí řadou moc nezbývá, ale výhodou je, že se dají zavazadla libovolně odkládat po celé kabině.

Nechybí také množství odkládacích prostor u všech sedmi míst. Většina sedadel může být i vyhřívaná. Za příplatek lze mít i multifunkční posuvný stoleček, který se také zacvakává do kolejnic. Více, jak už bylo řečeno, v galerii.

Žádný přímý konkurent

Nový Volkswagen Multivan má jen málo přímých konkurentů, a o testované variantě 2.0 TSI to platí dvojnásob, protože nový Hyundai Staria se zatím nabízí jen s motorem naftovým. Porovnali jsme testovaný Volkswagen Multivan 2.0 TSI s o něco menšími a výrazně levnějšími MPV od Fordu, která se nabízejí výhradně v hybridním provedení - podívejte se ZDE.

Právě vysoká cena se mi aktuálně jeví jako největší nevýhoda nového VW Multivan. Vždyť základní provedení 1.5 TSI přijde na 1 202 104 korun. Testovaná varianta by stála astronomické 2 114 072 korun. A to už si spousta lidí rozmyslí, zda raději nesáhne po starším "dodávkovém" provedení, nebo třeba po Mercedesu třídy V.

Když od ceny odhlédneme, tak se Volkswagenu podařilo s novým Multivanem stvořit sen velkých českých rodin. Zejména variabilita interiéru je až neuvěřitelná, byť zatím škoda chybějící lůžkové úpravy.

Obrovským kladem novinky je jízdní komfort, jímž Multivan převyšuje konkurenty.

Benzinový motor k tomuto komfortu přispívá, ale přesto by se mi k Multivanu hodil mnohem více naftový 2.0 TDI. S 2.0 TSI jde o jediné auto pro početnou rodinu, která většinu jízd praktikuje "kolem komína". A to spíše pro rodinu venkovskou, protože té bydlící poblíž velkého města s vlastní možností dobíjení bych zvláště při současných cenách benzinu doporučil spíše plug-in hybrid.

Kompletní ceník nového Volkswagenu Multivan naleznete v našem Katalogu ZDE a prodloužené verze ZDE, nechybí ani možnost porovnávat jej s dalšími konkurenty.
Reklama

Diskuze

Zdeno - 01.08.2023 08:40:54
nechápu "pokrok" s Grand Espace 2T jedu za 12l LPG a to ve 130 motor netáhne, protože není v opti otáčkách, takže jezdím na úspru tak 140. Ebuzíka jsem zahlidl, vypadá asi hezky, ale nebyl čas ho studovat, plazil se s kamiony tak 80.
řidič - 02.04.2023 19:59:33
Hlavně, že před uvedením T7 říkal šéf dodávkové divize VW CZ, že nový Multivan T7 bude levnější než T6.1.Asi neumí poznávat číslice. Škoda, že tam nedali silnější diesel.

Vzali jsme do ruky metr a porovnali nový Volkswagen Multivan se starým. Bylo to překvapení

Srovnání nové samostatné generace s předchozí nabídne premiérový díl televizního Autosalonu
28.02.2022 19:05
|
0
Reklama

Už nejsem dodávka. Vyzkoušeli jsme, jak jezdí nejlevnější verze nového Volkswagenu Multivan

Během uvedení na trh jsme se svezli s variantou vybavenou malým benzinovým čtyřválcem
13.01.2022 11:38
|
11

Volkswagen Multivan může mít strop z obrovského kusu skla se zajímavou povrchovou úpravou

Díky jiné platformě už Multivan není „jen“ Transporterem se sedadly, ale plnohodnotným MPV
08.12.2021 12:08
|
1

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1
Reklama

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama
Autosalon TV