Technické údaje jako reklamní trik
Začněme ale pozitivními vlastnostmi, kterých je výrazně méně než těch negativních. První už jsme si představili, pokud majitel využívá plug-in hybrid na krátké vzdálenosti a snaží se jezdit převážně s nabitým akumulátorem, pak produkuje méně emisí a zároveň se chlubí nižší spotřebou paliva. Majiteli v takovém případě šetří i náklady spojené s tankováním běžných pohonných hmot. Nabíjí-li doma elektřinu
z obnovitelných zdrojů, ušetřené peníze se ještě znásobí. Jednou z oblíbených výhod je potom i možnost pořídit si SPZ s písmeny EL. Otázkou ale je, jak dlouho budou u plug-in hybridů ještě platit.
A teď už se dostáváme k nevýhodám. Jakmile je totiž baterie vybitá, úplně všechny výhody, tedy kromě EL značek odpadají. Tvorba emisí a spotřeba paliva pochopitelně prudce vzroste, protože auto s sebou táhne další těžkou techniku navíc. Některé plug-in hybridy se ještě automaticky začnou dobíjet pomocí spalovacího motoru, což opět vystřelí CO2 a spotřebu paliva klidně i k dvojnásobku běžné benzinové jednotky. Převodovka se totiž v tomto režimu snaží držet vyšší otáčky, aby se elektrická energie v bateriích obnovovalo co možná nejrychleji. Nutno ale podotknout, že některé plug-in hybridy umí s vybitým akumulátorem pracovat lépe. Umožňují řidiči vybrat si, zda chce nabíjet spalovacím agregátem a na kolik procent či nikoliv. Baterie se však nikdy nevybije úplně, auto tak následně funguje jako hybrid.
S prázdnou baterií plug-in hybrid rovněž ztrácí svou papírovou dynamiku. Všechny uvedené hodnoty v technických parametrech totiž odpovídají stavu, kdy je plně dobitá. Stejně to vlastně funguje i s již zmíněnou produkcí oxidu uhličitého a spotřebou paliva. Výrobce například uvede spotřebu 1,4 l/100 km. To je pochopitelné, když papírově ujede 80 km čistě na elektřinu... Údaj s prázdnou baterií už uveden nikde není. Podobně to chodí také u výkonu, zrychlení a maximální rychlosti. Elektromotor samozřejmě všechny tyto hodnoty výrazně zlepší, jakmile mu ale dojde šťáva, je auto odkázáno pouze na spalovací motor. Ten je však pod tíhou baterií a dalších součástek ještě slabší než kdyby byl pod kapotou úplně sám.
S nenabitým akumulátorem se pak pojí ještě jedna nepříjemná vlastnost. Většina plug-in hybridů disponuje pohonem všech čtyř kol, který umožňuje elektromotor umístěný na zadní nápravě. No jo, jenže když se baterie vybije, elektromotor opět přestane pracovat (úplně nebo částečně). Vlastnosti vozu v terénu se tak v každém případě hodně zhorší. Ne všechny plug-in hybridy to ale mají takto řešený. Navíc když se baterie trvale nenabíjí, může dojít k jejímu zničení (degradaci).