Reklama
Testy

Test MG eHS: Levné rodinné čínské SUV na benzin i do zásuvky jede jak z praku, má ale i své mouchy

Poměrem ceny a výbavy překonává všechny konkurenty. Zato podvozek se houpá a benzinový motor žere
Zdroj: Robin Běhal - Autosalon.tv

Autosalon.tv otestoval novinku na českém trhu - rodinné SUV britské značky s čínským majitelem MG eHS plug-in hybrid. Auto na benzin i do zásuvky, které je s cenou od 887 940 korun nejlevnější ve své kategorii. Vypadá velmi dobře zvenčí i uvnitř, příjemně překvapí kvalitou zpracování, poměrem ceny a výbavy konkurenci předčí a ve většině situací potěší i slušnou dynamikou. Horší je to s jízdními vlastnostmi. Podvozek se houpe, ale přitom není vždy úplně komfortní. Když dojde elektřina, počítejte s vysokou spotřebou. Přenos výkonu na přední kola přes neobvyklou automatickou převodovku není úplně lineární.

Na cenu 887 940 korun žádný konkurent nemá

Značka MG se letos začátkem léta začala na český trh oficiálně dovážet. Jde o tradičního britského výrobce (Morris Garages) malých sportovních automobilů, jehož koupil čínský koncern SAIC. Vývojové centrum MG sice zůstalo i nadále v Londýně, ale výroba se přestěhovala do Číny a aktuální modelová paleta na českém trhu se sestává ze dvou SUV - kompaktního ZS poháněného benzinovými motory a většího eHS s výhradně plug-in hybridním pohonem.

MG eHS měří na délku 4574 mm. V naší kategorizaci už jde o velké SUV, jehož rozměrově nejbližším konkurentem na českém trhu je Mazda CX-5, ale vzhledem k typu pohonu považuje i importér za kruciálního protivníka Hyundai Tucson.

Zároveň je MG eHS s cenou od 887 940 korun nejlevnější plug-in hybridní SUV pro větší rodiny, na což se můžete podívat v přehledu všech takových aut prodávaných na českém trhu s cenou do miliónu korun ZDE. Z porovnání základní verze MG eHS s nejlevnějším plug-in hybridním Tucsonem ZDE vyplývá, že MG eHS láká nejen cenou, ale i standardní výbavou. Patří k ní například digitální přístrojový panel, navigace, parkovací kamera, adaptivní tempomat nebo osmnáctipalcová litá kola, tedy věci, za které se musí u řady konkurentů připlácet. Testovaná vyšší verze Exclusive přidává za příplatek 91 tisíc mimo jiné elektricky ovladatelná přední sportovní sedadla čalouněná kombinací kůži a alcantary, panoramatická kamera, panoramatické střešní okno nebo LED světlomety.

A potěší nejen výbava, ale i kvalita materiálů a jejich zpracování. Uvnitř auta to voní, plasty jsou příjemné na dotek, nikde nic nevrže nebo se neviklá, dveře se zavírají tlumeně. Tady Číňané korejské, japonské, ale i evropské automobilky už dohnali. 

MG eHS vypadá hezky a úhledně i zvenčí, byť vzhledem nevyčnívá. V jeho designu jsme objevili prvky Mazdy CX-5, Fordu Kuga, Mercedesu GLC, ale i řady dalších SUV.

Protivná digitalizace bez češtiny

Pracoviště řidiče sice vypadá hezky, ale při jízdě jsme postupně začali odhalovat některé jeho nedostatky. Číňané jsou bohužel ohledně digitalizace papežštější než evropští papežové, takže se spousta funkcí dá ovládat pouze prostřednictvím středového displeje, případně v kombinaci tlačítko, a pak patlání po displeji. Jde nejen o infotainment, ale i klimatizaci a ventilaci, nastavení bezpečnostních asistentů, ale také třeba deaktivaci stabilizačního systému. Celé je to složité a zdlouhavé, navíc systém neumí česky.

Ovladač adaptivního tempomatu se nachází na samostatné páčce pod volantem, za kterým není vůbec vidět, takže pár dní trvalo, než jsem se ho naučil ovládat. Pak už se to dalo poslepu. Stejně tak trvalo, než jsem trochu zkrotil (nastavil) všechny bezpečnostní asistenty, aby mi v autě neustále něco nepípalo a jinými způsoby nevyhrožovalo, že přejíždím jízdní pruh, nebo že se příliš rychle blížím k autu přede mnou. Všechny ale patří ke standardu, což je samozřejmě chvályhodné, a většina z nich po nastavení funguje docela dobře s výjimkou skoro neviditelné diody hlídání mrtvého úhlu.

Řidič sedí v autě vysoko, což naštěstí trochu eliminuje horší výhled do předoboku. Ve většině situací potěší odhlučnění kabiny, při rychlostech nad 130 km/h ale dovnitř začíná pronikat nepříjemně hlasitý svist od předních zrcátek - podobně jako třeba u Mazdy CX-5, které se MG eHS nejvíce podobá.

Prostorností kabiny se MG eHS řadí k průměru. Na zadních sedadlech jsme naměřili spoustu místa na nohy a až na tvrdou opěrku hlavy se tu stejně jako vpředu velmi pohodlně sedělo. tedy bavíme se o krajních místech, to prostřední se nedá nazvat jinak než totální nouzovkou.

Slabinou je, jak už to u plug-in hybridů bývá, zavazadlový prostor. Není sice krátký nebo úzký, ale zato velmi mělký a pod podlahou se ukrývá baterie a další věci související s elektřinou jako jsou například dobíjecí kabely. Pro potřeby běžné rodiny ale kufr na většinu cest vyhoví.

Další podrobnosti k interiéru MF eHS naleznete v galerii a v popiscích k jednotlivým fotkám hned nad tímto textem.

Houpy hou

První jízdní dojmy velmi pozitivně překvapily. Auto má díky pomoci elektřiny skvělý odpich z místa a dynamicky působí ve většině situací i za jízdy. Šlápnutí na plyn zkrátka řidič cítí, však má také pod kapotou díky benzinovému turbomotoru 1.5 TGI a elektromotoru k dispozici až 258 koní. Tomu odpovídá i velmi sympatické zrychlení z 0 na 100 km/h během 6,9 s.

Postupem času jsme ale zjistili, že v některých situací bychom potřebovali koní ještě více. Zejména do prudších kopců nebyla akcelerace při potřebě rychlého předjetí tak úchvatná, jak čísla naznačují. Navíc kombinace automatické převodovky a obou motorů nepůsobí vždy úplně lineárně. Občas jsme i při předjetí měli pocit, že se auto i přes sešlápnutí plynu až na podlahu chvilku jakoby nadechlo, lehce zpomalilo, a pak teprve opět vystřelilo kupředu. Může za to i velmi netradiční robotizovaná převodovka, která má součástky jako klasická manuální, ale funguje automaticky beze spojky. Výrobce ji sice označuje jako desetistupňovou, ale ve skutečnosti je k dispozici šest stupňů pro benzinový motor a čtyři pro elektromotor. A občas to zkrátka nefunguje tak plynule, jak u většiny konkurentů. Zároveň jsme měli pocit, že autu trochu docházel dech poté, co se vybila baterie a začalo fungovat jako běžný hybrid bez větší podpory elektřiny.

Dokud v systému nějaká elektřina byla, měli jsme z MG eHS mnohem lepší pocit. V základním módu ji vůz přidává do pohonného řetězce podle vlastního uvážení a dělá to docela chytře. S eHS se pak dá jet velmi svižně s průměrnou spotřebou kolem sedmi litrů benzinu a přibližně stejnou porcí kWh na každých 100 kilometrů. Baterie při tomto typu jízdy vydržela přibližně dvě hodiny.

Samozřejmě, že se dá tlačítkem zafixovat i čistě elektrický režim, který vydrží při plném nabití přibližně padesát kilometrů. Auto s ním sice není zdaleka tak svižné jako hybrid, ale umí jet v tomto módu až 130 km/h a ani při větším sešlápnutí plynu nezapíná spalovací motor. Na ježdění po městě a v jeho okolí ideální.

Na delší trasy samozřejmě potěší možnost jízdy i na benzin, ale nádrž o objemu 37 litrů je tak malá, že jsme každou chvíli stáli u pumpy. A to i proto, že se při stejném stylu jízdy, ale bez elektřiny, průměrná spotřeba vyšplhala o dva litry na devět. Při svižném stylu jízdy s převahou města a dálnice jsme se dokonce dostali až na 12 l/100 km.

Vlastnosti podvozku jsou dost nečekané. Vzhledem k výhradnímu pohonu předních kol a vysoké hmotnosti jsme očekávali silnou nedotáčivost, ale opak byl pravdou. Při projíždění prudkých zatáček na suchém asfaltu pod plynem se auto hooodně nakloní, pneumatiky začnou brzy kvílet, ale auto není nedotáčivé, nýbrž trochu přetáčivé. Když pominul prvotní strach, docela jsem si jízdu s ním v zatáčkách užíval. A to i díky řízení, které normálně působí trochu gumově a neplynule, protože má trochu vůli okolo středové polohy, ale v krajních polohách nabírá na strmosti, což řidič ocení právě v prudších zatáčkách.

Dalším unikátní vlastností MG eHS při jízdě je fakt, že kdykoli pustíte plynový pedál, auto silně rekuperuje, což se nedá deaktivovat. Velmi často jsem tak používal neutrál a plachtění. Při svižné jízdě po zatáčkovitých okreskách je ale rekuperace příjemná. Když jsem totiž v pravý čas před zatáčkou pustil plyn, auto zpomalilo na optimální rychlost průjezdu obloukem a nebylo třeba vůbec používat brzdový pedál. Znovu tedy opakuji, že jsem si jízdu v zatáčkách docela užil.

Podvozek působí velmi houpavým dojmem, což je při vyšších rychlostech na zvlněných silnicích až trochu nebezpečné. Zároveň to dodává pocit komfortu, který se neztrácí ani při zdolávání menších nerovností. Jakmile ale zapadne jen jedno kolo třeba do hlubšího kanálu, ozve se nečekaná a nepříjemná rána. Pohodlí se tak posádka nedočká vždy. 

Dává smysl tomu, kdo nabíjí

Přestože MG eHS v některých ohledech při jízdě za konkurencí trochu zaostává, rozhodně by ho zájemci o plug-in hybrid měli brát v potaz. Na jedno nabití ujede poctivých padesát kilometrů výhradně na elektřinu - a to je vlastně spolu se skvělým poměrem ceny a výbavy v rámci plug-in hybridních SUV, pětihvězdičkovou bezpečností v testech Euro NCAP či elektrickou značkou EL to zásadní, co by mělo kupce takového auta zajímat. Pokud si ho pořídí někdo, kdo jej bude většinou provozovat na elektřinu, dává smysl. Kdo si ale chce plug-in hybrid pořídit z jiných důvodů a používat jej jako normální SUV na benzin, je MG eHS ještě nevhodnější než jiné plug-in hybridy. Pak jde totiž o žravé SUV s malou benzinovou nádrží.
Reklama

Diskuze

Milda - 29.08.2022 19:27:34
Článek obsáhlý, ale nikde jsem se nedočetl jaký to tam vlastně ten benzinový motor je. Jinde jsem si přečetl že patnáctistovka, ale má přímý a nebo nepřímý vstřik. Neuvádí to ani prodejce a přitom je to velice důležitá informace. Na popojíždění po městě j
S.o.u.d.c.e. - 08.08.2022 10:00:30
Pěkný, objektivní test. Díky!

Test Hyundai Santa Fe PHEV: Nejdostupnější sedmimístný plug-in hybrid na trhu

Vyzkoušeli jsme modernizovanou vlajkovou loď korejské automobilky s plug-in hybridním pohonem
02.08.2022 07:41
|
5
Reklama

Nízká cena a větší kufr než u škodovky. Srovnali jsme nové MG ZS s konkurencí, má silné karty

Malé MG ZS znovuzrozené britské značky v čínských rukách stojí pakatel. V čem předčí své soupeře?
04.07.2022 07:50
|
7

První auto na světě, které bylo hybrid, plug-in i elektromobil končí. Jezdí s ním česká policie

Hyundai ukončil výrobu svého modelu Ioniq. Na českém trhu se nenabízí od letošního května
03.06.2022 15:35
|
0

Porsche v Praze ukázalo, že elektrizovat se dá i tak, aby se to většině příznivců značky líbilo

Novou 911 GTS pohání hybrid. Zvládá zrychlení z 0 na 100 km/h behem tří vteřin a upaluje až 312 km/h
22.11.2024 08:20
|
0

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0
Reklama

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5
Reklama
Autosalon TV