Reklama
Testy

Test Hyundai Santa Fe PHEV: Nejdostupnější sedmimístný plug-in hybrid na trhu

Vyzkoušeli jsme modernizovanou vlajkovou loď korejské automobilky s plug-in hybridním pohonem
Zdroj: Robin Běhal

Hyundai Santa Fe patří v nabídce korejské značky na vrchní příčky potravinového řetězce. Je vůbec největším, nejluxusnějším a logicky také nejdražším modelem automobilky. Vlajková loď nedávno prošla opravdu rozsáhnou modernizací, která nenechala kámen na kameni. Z pohledu řidiče se tak spíše jedná o zcela novou generaci. Krom přepracovaného vnějšího designu a interiéru dostalo omlazené Santa Fe plug-in hybridní ústrojí, které jsme měli možnost vyzkoušet v rámci redakčního testu. 

Seznam konkurence na českém trhu naleznete zde v našem porovnávači. 

Co je nového?

Facelift přinesl rozsáhlé změny nejen na vizáži, ale také na samotné technice vozu. Tou nejzásadnější novinkou je bezpochyby podvozková platforma N3 a zcela nové generace motorů SmartStream včetně hybridní a poprvé i plug-in hybridní verze.  

Po stránce designu dostalo omlazené Santa Fe americký šmrnc, který utváří masivní maska chladiče, nové dělené přední světlomety a spousta chromovaných lišt. Drobným změnám neunikla ani zadní část vozu, která nyní působí sportovněji. 
Zdroj: Tiskový servis Hyundai
Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Zásadní evoluce se odehrála na území interiéru, který se změnil k nepoznání. Dominantou přístrojové desky je 10,25palcový displej multimediálního systému a masivní středová konzole, na které se nacházejí veškeré ovládací prvky vozu včetně voliče převodovky nebo ovládání ventilace. Upřímně jsem se s tímto novým řešením moc neztotožnili, přišlo nám nepřehledné a například bratrský model Kia Sorento má rozmístění ovládacích prvků na palubce znatelně intuitivnější.
Zdroj: Tiskový servis Hyundai
Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Dostatek prostoru a pohodlí

Na rozdíl od ovládání vozu pomocí hromady tlačítek jsme si nemuseli zvykat na kožená sedadla (v nejvyšší výbavě Luxury), která si obecně zasloužila maximálně kladné hodnocení. Co všechno umí? Jsou anatomicky tvarovaná, vyhřívaná i ventilovaná, řidič má bederní opěrku nastavitelnou ve čtyřech směrech, pasažéři ve 2. řadě sedadel mohou pro vlastní pohodlí v případě potřeby elektricky ovládat přední sedadlo spolujezdce a hlavové opěrky jsou například na všech sedmi sedadlech. Jejich vůbec největším benefitem byl samotný komfort, který posádka ocení při dlouhém cestování.  

Co se týče prostornosti, tak v té korejské SUV rozhodně nezaostává. Cestující na zadních sedadlech si mohou dopřávat bohatý prostor před koleny i nad hlavou. Třetí řada sedadel je pak určena spíš pro ratolesti než pro urostlé chlapy. Musíme pochválit automobilku za to, že Santa Fe vybavila velkými zadními dveřmi, díky kterým se nastupování a vystupování z dvojce sedaček umístěných v prostoru kufru výrazně usnadnilo (7mistné provedení je za příplatek 30 tisíc korun).

Zavazadlový prostor pak v základu nabídne objem 625 litrů a po sklopení sedadel až 1695 litrů. S takovýmto kufrem si snad vystačí i ten nejvášnivější český chalupář. 

Motor a dobíjení

Pod kapotou námi testované verze vrčela plug-in hybridní jednotka, která se skládala z přeplňovaného benzinového čtyřválec 1,6 T-GDI (132 kW), kterému sekundoval 67kW elektromotor a lithium polymerová baterie o kapacitě 13,8 kWh. Celkový výkon pohonné soustavy se díky elektrifikaci vyhoupl na slušných 195 kW neboli 265 koní. O přesun síly na všechna čtyři kola se pak starala automatická 6stupňová převodovka. 

Podle našich zkušeností zvládne plug-in hybridní Santa Fe ujet čistě na elektřinu kolem 50 až 60 kilometry. Díky tomu je po městě možné jezdit v podstatě bez sebemenší spotřeby paliva. Vůz navíc disponuje více režimy pohonu. Řidič si tak může zvolit, jestli chce využívat benzinový i elektrický motor současně nebo čerpat pouze energii z baterií. Hyundai nabízí i možnost dobíjení akumulátoru za jízdy, a to buď rekuperací nebo pomocí spalovacího motoru. 

Externí nabíjení auta pak probíhá buď prostřednictvím domácího wallboxu s maximálním výkonem 3,3 kW (na 100 procent to trvá 3,5 hodiny) nebo za pomocí běžné elektrické zásuvky. 

Jízdní dojmy

Nejlépe se nám s Hyundaiem Santa Fe jezdilo ve městě, kde se dal naplno využít potenciál plug-in hybridního pohonu. Pocitově vláčný podvozek příkladně kopíroval povrch vozovky a díky vyšší zátěži působící na tlumiče dokázalo elektrifikované SUV skvěle filtrovat drobné nerovnosti. Při každodenním ježdění po Praze nás potěšilo odhlučnění kabiny a strmé řízení. 

Jestli vyšší hmotnost zapříčiněná akumulátorem byla ve městě výhodou, na okresních cestách a v zatáčkách to byla jednoznačná nevýhoda. Santa Fe sice nadále parádně žehlilo nerovnosti, ale při zatáčení a brzdění působilo velmi těžkopádně a neohrabaně. Ani spotřeba nebyla po vyjetí z velkoměsta kdoví jak oslnivá. Při delších cestách po dálnicích a rychlostních komunikacích se plug-in hybrid s vybitou baterií dostal těsně pod hranici 10 l/100 km. Se zmenšenou nádrží na 47 litrů se řidič navíc také stane častým návštěvníkem čerpacích stanic.

Výhrady jsme měli i k samotné dynamice modelu PHEV. Na papíru vypadají hodnoty výkonu 265 koňských sil slibně, jenže ve skutečnosti bylo macaté SUV lenoch. Na druhou stranu reálného uživatele sedmimístného rodinného korábu nebude zajímat, za jak dlouho zrychlí z 0 na 100 km/h. Ovšem musí brát na vědomí fakt, že Hyundai Santa Fe potřebuje více času na předjíždění, než by bylo zdrávo. Abychom pohon jen nekritizovali, musíme pochválit jeho kultivovaný chod a překvapivě dobrou spolupráci mezi spalovacím motorem a 6stupňovou automatickou převodovkou. 

Shrnutí a závěr

Nové Santa Fe v nás zanechalo opravdu dobrý dojem. Prostorné, komfortní SUV s příjemnými jízdními vlastnostmi má sice pár vad na kráse, ale jinak se jedná o opravdu povedený vůz, který rozhodně patří mezi nejlepší sedmimístná auta ve své kategorii. Základní cena modelu 899 tisíc korun je na dnešní dobu přijatelná a standardní výbava rozhodně neurazí. My osobně bychom spíš než po námi testovaném plug-in hybridu raději sáhli po klasickém full-hybridu, který mimo město dosahuje nižší spotřeby a nemusí se externě dobíjet. Další možností je vybavit velkoprostorový Hyundai vznětovým agregátem 2.2 CRDi, ten je ale ještě línější a není tak kultivovaný. 

PHEV má ale oproti hybridu a nafťáku několik nesporných výhod, a to třeba možnost mít "EL" registrační značky nebo jezdit v rádiusu 50 až 60 kilometrů od bydliště v uvozovkách zadarmo (za předpokladu, že majitel vozu dobíjí doma prostřednictvím levného nočního proudu). Bohužel pořizovací cena plug-in hybridu už tak přijatelná není. Startuje totiž na 1 299 990 korunách. 

Kompletní ceník a technické specifikace Hyundaie Santa Fe naleznete zde. 

Diskuze

Ondřej - 03.08.2022 15:43:29
S.o.u.d.c.e.-T.i. si s váma jen hraje. Napíše schválně kravinu a čeká na reakce druhých, aby mohl popichovat dál, tak si ho nevšímat a mít ho tam, kde slunce nesvítí. Holt si asi tím něco "kompenzuje" :)
Petr - 03.08.2022 11:40:51
S.o.u.d.c.e.-T.i. tak určitě, my dva se nějak známe nebo podle sebe soudím Tebe? Ty jsi nějaký úchyl? Ty jsi leda tak velká NULA , který dokáže leda tak psát jen smutné komentáře :D Běž si dát předepsanou medikaci a zajeď na cimru :D

Hyundai ukázal elektrický Ioniq 6 v celé jeho kráse. Nejen Tesla Model 3 bude mít velký problém

Automobilka slibuje perfektní aerodynamiku a spoustu technologických vychytávek. Máme se na co těšit
29.06.2022 09:38
|
2
Reklama

Hyundai Staria vypadá na české silnici jako UFO. Nabízí ale obrovský prostor i komfortní podvozek

Bohaté prosklení je výhodou i prokletím. Do interiéru auta je vidět, zatmavení skel se nenabízí
27.05.2022 13:39
|
2

Hyundai Kona N je exot za milion. Řidiče baví instantním rychlým módem i zvukovým doprovodem

Testovali jsme jedno z nejrychlejších malých SUV na českém trhu. Stovku překoná za 5,5 sekundy
22.03.2022 09:40
|
4

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV