Reklama
Nová auta

Ekologové vytáhli do boje proti plug-in hybridům. Nezdají se jim jejich emise

Podle organizace Transport & Environment znečišťují vozy do zásuvky ovzduší víc, než se tvrdí
Zdroj: Tiskový servis Peugeot

Základní problém plug-in hybridních aut z hlediska jejich ekologického přínosu při jízdě spočívá v tom, že mohou jet v jeden okamžik výhradně na elektřinu a v jiný se spotřebou benzinu třeba osm litrů na 100 kilometrů. Organizace Transport & Environment (T&E), která se v Bruselu věnuje lobbování ve prospěch bezemisní dopravy, na základě nových testů vyzvala k tomu, aby se s plug-in hybridy začalo zacházet podle jejich skutečných emisí.

Co ukázalo měření

„Plug-in hybridní automobily jsou stále prezentovány jako řešení pro ochranu klimatu, ale testy nejnovější generace PHEV ukazují, že ve městě a při dojíždění do práce znečišťují ovzduší výrazně víc, než se uvádí,“ říká ve zprávě T&E. „Upozorňovali jsme na to už před dvěma lety. Nové testy teď nade vší pochybnost potvrzují, že zákonodárci by měli daně pro PHEV stanovit na základě jejich skutečného znečištění a přestat dotovat jejich prodej.“

Organizace se odvolává na nedávný test plug-in hybridů provedený univerzitou v Grazu. Modely BMW řady 3, Peugeot 308Renault Megane vypouštěly při testech na silnici více emisí CO2, než bylo inzerováno, a to i při startu s plnou baterií. Podle testů, které si objednala společnost T&E, znečišťoval model BMW při jízdě na typické příměstské trase třikrát více, než je jeho oficiální hodnota. Plug-in hybridy Peugeot 308 a Renault Megane si vedly lépe, ale stále znečišťovaly o 20 procent, resp. 70 procent víc, než bylo deklarováno, a to i přes relativně krátkou vzdálenost (55 km).

Při jízdě po městě dosáhl Peugeot na jedno nabití jen o něco více než poloviny (53 %) inzerovaného dojezdu na elektřinu, BMW 74 procent. Pouze Renault dodržel deklarovaný elektrický dojezd. Nicméně s pouhými 50 km na jedno nabití a bez rychlého nabíjení zůstane využití Renaultu s nulovými emisemi na příměstských trasách po evropských městech omezené.

„Plug-in hybridy se prodávají jako dokonalá kombinace baterie pro všechny místní potřeby a spalovacího motoru pro dlouhé vzdálenosti. Testy v reálném provozu však ukazují, že jde o mýtus. Při testech ve městě dosáhl pouze jeden z vozů PHEV inzerovaného elektrického dojezdu, zatímco při jízdě do práce dojížděly všechny tři vozy s vyššími emisemi, než se uvádí. Zákonodárci by měli k PHEV přistupovat na základě jejich skutečných emisí,“ uvedla Anna Krajinská, manažerka pro emise vozidel ve společnosti T&E.

Kašlou na nabíjení?

Univerzitní test navíc ukázal používání plug-in hybridů tak, jak je deklarován jejich ekologický přínos. Tedy plné nabití baterie a krátká trasa. Ve skutečnosti většina řidičů nepoužívá plug-in hybrid takto „ideálně“. Skoro tři čtvrtiny nových PHEV v Evropě kupují firmy a podle průzkumů najezdí jejich naprostou většinu kilometrů se zapnutým spalovacím motorem a nabíjejí se jen zřídka, tvrdí univerzita.

„Při testování s prázdnou baterií vypouštěly vozy BMW, Peugeot a Renault na silnici 5-7násobek deklarovaných emisí CO2. Vlády by proto měly ukončit dotace pro flotilové vozy PHEV a zdanit je na základě jejich reálného znečištění,“ tvrdí T&E.

Podle její zprávy vynaložily evropské země v loňském roce na dotace na nákup PHEV vozidel jen od BMW, Peugeotu a Renaultu přibližně 350 milionů eur, tedy zhruba 8,3 miliardy korun.
Reklama

Diskuze

Radek - 11.02.2023 18:23:44
Tak ekologové po letech zjistili, že řidiči si kupují auta na ježdění a ne na nabíjení (asi je to nebaví). To je tedy objev - kolik za to ekologové vyinkasovali love ?

Paradox normy Euro 7. Sníží emise o čtyři procenta, ale bude mít tvrdý dopad na prodeje aut

Čeká se také zdražení malých, tedy nejdostupnějších vozů na trhu. Některé se přestanou vyrábět
28.01.2023 18:35
|
14
Reklama

Emise CO2 u nových aut u nás vloni vzrostly. Důvodů je hned několik, včetně těch paradoxních

Vypadá to na marnou ekologickou snahu, která trochu připomíná vytloukání klínu klínem
17.01.2023 11:39
|
1
Reklama

Spalovací auta přicházejí o největší výhodu, kterou mají nad elektromobily. Důvodem jsou emise

Palivové nádrže se u některých modelů scvrkly i o desítky litrů. Zkracuje se tak jejich dojezd
22.02.2022 07:26
|
34

Automobilky neplní kvůli koronaviru sliby. Emise nových aut v Česku nečekaně stouply

Emise oxidu uhličitého dokázala srazit v porovnání let 2020 a 2021 jediná značka z dvaceti!
10.01.2022 15:17
|
16

Ideální elektromobil pro Čechy? Velikost Škody Octavia, dojezd 500 km a cena do půl milionu

Čistota provozu není u tuzemských řidičů příliš rozhodující. Záleží jim hlavně na ceně
22.02.2024 17:00
|
13

Komentář: Spravedlnost pro všechny. Elektromobily by se neměly testovat jen v ideálních podmínkách

Je čas na zpřísnění evropských norem. Údaje o dojezdu u aut do zásuvky totiž hrubě neodpovídají
19.02.2024 09:45
|
6
Reklama

Ekologem na zakázku. Aktivisté žádali 50 milionů korun za boj proti dieselovým motorům

Organizace Deutsche Umwelthilfe v době skandálu Volkswagenu nabízela propagaci plynu
15.02.2024 08:14
|
6

Je vám něco přes dvacet a máte elektromobil? Za povinné ručení zaplatíte víc než ostatní

Výše povinného ručení se liší nejen podle auta a jeho ceny, ale i podle věku a bydliště řidiče
05.02.2024 17:00
|
0
Reklama
Autosalon TV