Jak dnes jezdí
Vznětový čtyřválec 2.2 HDi o výkonu 125 kW je pro C5 dostatečnou volbou, i kdy jde o poměrně těžký vůz. Spárování se šestistupňovým manuálem funguje dobře i po letech. Motor je tichý, „turbodíra“ je sice cítit, ale už nepatří k těm větším. Jednotka je navíc velmi dobře odhlučněná, zejména po zahřátí má klidný chod a nevibruje ani do kabiny, ani do páky. Ta chodí v kulise přesně, a to přesto, že se i zařazené rychlosti mírně „kvedlá“. To je prostě styl francouzských vozů té doby. Po testování v městském provozu i na dálkových cestách, na které se ideálně C5 hodí, jsme končili se spotřebou 7,7 litru nafty na 100 km. To odpovídá jeho hmotnosti a při velikosti nádrže 71 litrů rozhodně nejde o problém. Na okreskách ostatně umí jezdit i o litr méně, tisíc kilometrů na jednu nádrž je tedy reálně dosažitelných.
Kapitolou samou pro sebe je ale onen slavný podvozek Hydractive, v tomto případě v provedení III+. To poznáte podle toho, že lze nastavovat nejen výšku vozu, ale je k dispozici i sportovní režim, který je poněkud zbytný. To, co dokáže 14 let starý Citroën C5 předvádět na silnici, v mnohém překonává třeba i Mercedes třídy S z té doby. Auto nejede, spíš pluje a přes jakoukoliv nerovnost se zhoupne. Někdy tak moc, že se citlivějšímu spolujezdci může začít dělat nevolno. Výsledkem je ale to, že zapomenete na nekvalitu českých silnic a nastavíte svůj řidičský styl na „takhle jedou páni!“.
Nevýhodou jsou opravdu citelné náklony do zatáček, za které může měkké nastavení vozu spolu s jeho vysokou hmotností. Obří volant ale už dává dopředu na srozuměnou, že jako s lodí budete muset s C5 zacházet i v zatáčkách. I když velké zatížení přední nápravy hrozí rychlým nástupem nedotáčivosti, v realitě se do limitu nepřiblížíte, protože byste museli překročit práh stylu jízdy, který vám auto svými parametry samo diktuje. S tím si už je ale nutné C5 kupovat. Je to pořád velmi komfortní vůz pro velmi rozvážnou jízdu, ideálně na dlouhé štreky po dálnicích a rozhodně ne na krátké popojíždění po okolí.