Reklama
Ojetiny

Ojetá Lancia Ypsilon nabízí za 60 tisíc korun styl i spolehlivost. Každý kus je originál

Barevných kombinací je dost, aut málo. I základní motor stačí, spotřebou už ale dnes neoslní
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Čím méně je auto známé, tím více se jeho majitel může spolehnout na to, že žádné takové stejné na silnici nepotká. U stylové Lancie Ypsilon to platí dvojnásob, protože svého času nabízela téměř nekonečné množství barevných kombinací, ať už na karoserii, nebo uvnitř. I díky tomu teď může mít zájemce o lacinou ojetinu zajímavý vůz za pár desítek tisíc korun. Jak jezdí jsme zjišťovali v testu ojetého kousku z roku 2008 se spolehlivým benzinovým čtyřválcem.

Jak dnes vypadá

K testu dorazila Lancia Ypsilon druhé generace (843) z roku 2008, což je doba jejího faceliftu v polovině životnosti. Auto se vyrábělo mezi lety 2003 až 2011. Lancie mají i přes svůj věk relativně nízké nájezdy, což platilo i pro testovaný kousek se 120 tisíci kilometry na počítadle. Vůz k testu zapůjčila společnost Auto ESA, kde se nabízel za 75 tisíc korun nebo s úvěrem za 60 tisíc. Během testu jsme s ním ujeli zhruba 300 kilometrů po městě, ale i dálnici a okreskách.

Lancia Ypsilon se bude líbit hlavně ženám, to je jasné. Radost by mohla udělat každé řidičce, která hledá italský styl, ale nebaví ji pohled na tuctový Fiat 500, kterých je v našich ulicích na rozdíl od Lancie plno. Ostatně, tato generace Ypsilonky je italštější než nová verze i pětistovka, vyráběla se totiž na Sicílii, nikoliv v Polsku. A nebyli by to Italové, kdyby nevsadili na zajímavý design okořeněný různými barevnými kombinacemi. Bylo jich opravdu mnoho na výběr a mezi auty v bazarech je patrné, že si první majitelé při konfiguraci často opravdu vyhráli.

Totéž platí pro kabinu, kam se přistupuje do široka otevíratelnými dveřmi, což je někdy při parkování trochu nepraktické. Kabina klidně může být z modré alcantary nebo rudé kůže. My měli červeno-černou látku, s měkkým černým dekorem palubní desky. Kabina byla perfektně zachovalá, bez větších škrábanců nebo vybledlých míst. Gumový volant byl také milým překvapením, na rozdíl od kůže se na něm neprojevilo jeho stáří a působil na pohled i dotek jako téměř nový.

Chvíli bude trvat, než si zvyknete na uprostřed umístěný displej s budíky vybavenými retro fontem, který se občas špatně čte. Ovládání vozu je ale snadné, je tu jen pár tlačítek. Manuální klimatizace fungovala dobře, rádio má základní funkce a připojení telefonu samozřejmě nečekejte. I větší „pádlo“ lze ale pohodlně uložit do přihrádky před řadicí pákou.

Ypsilon je mini auto do města, pocit prostornosti ale dodávala dvě střešní okna pro přední a zadní cestující. Na zadní místa se pohodlně nasoukají jen děti. Kufr má v základu jen 215 litrů, od nákupní tašky ale nečekáme žádné závody ve stěhování.

Problémy testovaného kousku

Testovaná Lancia Ypsilon byla ve velmi dobrém stavu. Během jízdy jsme zaznamenali jen povrzávání od pravého předního ramene, jde zřejmě o opotřebované silentbloky. Auto by si také zasloužilo nové brzdové obložení vpředu. Pak už šlo jen o kosmetické vady, tedy na dvou místech oprýskaný lak u masky chladiče a odchlíplý díl palubní desky u levého kolena řidiče. Sedadla potřebují vyčistit. V kufru jsme našli ulomenou pacičku pro uchycení krycího deklu.

Jak dnes jezdí

Lancia Ypsilon je technicky spřízněná s Fiatem Punto (generace 188), od toho se také odvíjí nabídka motorů. Shodný je například testovaný základ, tedy benzinová jedna-dvojka. Oproti dnešku ale tento objem neznamená jen tři válce, nýbrž čtyři, které s atmosférickým plněním dosahují na střídmých 44 kW. Je to málo? Inu, do města to stačí víc než bohatě, Lancia je i díky hmotnosti pod tunu poměrně mrštná a když si pohrajete se spojkou, nebudete na semaforech brzdou provozu. Motor je velmi tichý, neškube a i ve vyšších otáčkách má příjemný projev. Prostě stará dobrá atmosféra, navíc bez přímého vstřiku. Jednoduchost je jeho předností.

Jednotka se pojí s manuální pětistupňovou převodovkou, která je díky svému umístění na vyvýšeném poloostrůvku pěkně při ruce. Překvapením je přesné řazení, jakkoliv páka v ruce působí velmi volně. Při 130 km/h točí motor 3500 otáček za minutu, takže hlučí přiměřeně. Spotřeba ale není z nejlepších a fakt, že je Lancia autem do města neznamená, že vám sleví náklady na palivo. Po Praze jsme tak jezdili i za 8 litrů, mimo město za 6,5 a v průměru za 7,2 litru. Je jasné, že tady naopak stará dobrá atmosféra ztrácí za moderními motory.

Milým překvapením je nicméně podvozek, který je komfortní, nikoliv však houpavý. Auto s krátkým rozvorem působí přirozeně tužším dojmem, nicméně neposkakuje. Hlukově je také srovnatelný s moderními vozy. A pak je tu ještě řízení, které se nabízí s pověstným režimem City. Ten do rychlosti 50 km/h nabízí opravdu aktivní posilovač, díky kterému se dá udělat parkovací manévr jen jedním prstem na volantu. Zvykli jsme si na něj rychle a běžný režim nám pak připadal uměle tuhý. K autu se ta lehkost hodí, každopádně komu by nevyhovovala, může si režim City prostě vypnout.

Jak vybírat

„Lancia Y druhé generace vyráběná v letech 2003-2011 je velmi populární městské vozítko. Nicméně to platí pro italský, nikoli český trh. Tady se s Lanciemi všeobecně setkáte jen hodně výjimečně. Většina ojetých aut je z dovozu a je jich jako šafránu,“ říká mluvčí Auto ESA Filip Kučera. Platí tedy, že Ypsilonku dostanete v Česku s jakýmkoliv motorem, který se k nám právě dovezl.

Nabídka motorizací je poměrně bohatá. Benzin zastává celkem pět jednotek s osmi nebo 16ventilovou technikou, objemy 1,2 a 1,4 litru a výkony od 44 do 70 kW. Dieselové motory 1.3 MultiJet jsou spíš raritou, k mání jsou pak od 51 do 77 kW. Nevyhýbali bychom se jim ani tak z důvodu problémovosti jako spíš faktu, že se pro tento typ vozu prostě nehodí.

Testovaná jedna-dvojka se objevuje častěji a má pověst spolehlivé jednotky. Občas se objevují zprávy o službu vypovídajícím těsněním pod hlavou, ale není jich moc. To potvrzuje i Kučera: „Jak už bývá u Italů zvykem, motory jsou zpravidla spolehlivé. Menší problémy můžou být s elektronikou, často i s posilovačem řízení. U podvozku se pak setkáte s uvolněnými tyčkami stabilizátorů.“

Zmíněný problém s posilovačem doporučují odborníci prověřit, ideální je sehnat kousek, ve kterém došlo k výměně systému. Oprava totiž může vyjít až na 20 tisíc korun, což je u tak levného vozu velmi vysoký náklad. Ostatní problémy se počítají spíš v rámci tisícikorun. To platí i pro rozvodovou sadu.

Přehlížená rarita

„Za hlavní konkurenci lze považovat Nissan Micra, Fiat 500, Mini, ale i mnohým známý Renault Twingo. Těchto modelů se proti Y prodává klidně až desetinásobně více. I navzdory tomu má Lancia Y co nabídnout. Populární je především kvůli svojí jedinečnosti a tím pádem neokoukanému designu. Taky má v dané kategorii nadprůměrně komfortní podvozky. Zajímavé je, že spousta potenciálních zákazníků na Lancii Y narazí náhodou. Většinou ani netuší, že takové auto existuje,“ podotýká Filip Kučera.

Aktuálně je v nabídce českých autobazarů jen několik kusů, cena se pohybuje mezi 50 až 80 tisíci korunami. Výběr je tedy opravdu malý. Pokud by se vám žádný z nabízených vozů nelíbil, vyplatí se buď chvíli čekat, nebo se podívat i po nabídkách ze zahraničí, kde bývá paleta výrazně pestřejší. Pokud hledáte velmi dostupné a přitom zajímavé auto, jde každopádně o dobrou volbu.

Redakce Autosalon.tv děkuje společnosti Auto ESA za zapůjčení vozu k testu.
Reklama

Diskuze

Petr Svoboda - 09.01.2023 17:55:51
S 1,2 osmiventilem Puntem jezdím po dálnici za 5,8 a je jedno jestli na to šlapu nebo jedu na pohodu a plynuleji,ve městě 5,5 a na okreskách do 90km/h a plynule 4,4.Jednou jsem měl vadný vstřikovač a hned se spotřeba zvýšila na průměr 6,6 litru.
Matr8x - 31.12.2022 20:47:10
Pozor na některé díly, sice pasují i z Punta, ale přijdete o Lancii, typicky třeba pružiny a tlumiče, které je záhodno objednávat dražší, pro Lancii.

Bazar: Volkswagen Passat B6, B7 (2005-2014). Oblíbená ojetina trpí hlavně na podvozek a brzdy

Téměř každý ojetý VW Passat ve verzi kombi našel svůj druhý život jako rodinný parťák
12.12.2022 12:53
|
0
Reklama

Škoda Fabia 2. generace sice moc krásy nepobrala, jako ojetina však zadupává konkurenci do země

Přestože Škoda Fabia druhé generace působí vratce, klidně si ji kupte. Budete spokojeni
24.11.2022 13:40
|
8
Reklama

Němci ve své podrobné analýze ukázali na pětileté ojetiny, kterým je lepší se obloukem vyhnout

Tradiční každoroční přehled TÜV Report prozradil i vyloženě podprůměrné bazarovky
23.11.2022 07:30
|
7

Víme, jaký je optimální věk ojetiny pro nejvýhodnější koupi. Zamezíte tak velkému propadu ceny

Pozor na levné ojetiny ze zahraničí. Nejspíš jsou uměle omlazeny
21.11.2022 15:53
|
0

I majitelé benzinových aut by měli řešit zimní palivo. U dieselů zas hrozí zamrznutí AdBlue

Pokud tankujete do svého vozu jen občas, raději palivo před zimou vyjezděte. Vyhnete se potížím
19.11.2024 15:54
|
4

Tady je nebezpečné tankovat. ČOI rozdala čerpacím stanicím další pokuty za nekvalitní palivo

Desetitisícové pokuty od inspekce schytaly pumpy v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji
19.11.2024 14:00
|
14
Reklama

O rychlost nejde. V Praze je kamera, která kontroluje častý přestupek spěchajících řidičů

Kameru najdete v Evropské ulici. Autosalon zjišťoval, zda už rozesílá pokuty tak, jak se slibovalo
19.11.2024 09:57
|
6

Volkswagen Golf jako hybrid do zásuvky jezdí příjemně. Otázkou je, zda za něj dát přes milion

Ujede 100 km na jedno nabití, využije i rychlé nabíječky. Zkoušeli jsme, kolik spolyká bez elektřiny
19.11.2024 07:58
|
2
Reklama
Autosalon TV