Reklama
Ojetiny

Bazar: Dacia Duster I (2010-2018). Ideál nenáročného řidiče, do kterého ale budete sypat peníze

Jako nová i jako ojetá je Dacia Duster finančně poměrně dostupná. Následně ale vyžaduje dost servisu
Zdroj: Tiskový servis Dacia

Dacia Duster je prodejní hit rumunské automobilky, který si i u nás vydobyl velmi výjimečné tržní postavení. Díky svému designu, užitným vlastnostem, schopnostem v terénu, robustní technice a v neposlední řadě hlavně díky příznivé pořizovací ceně, se z Dusteru u nás stalo velmi rozšířené auto. Byť na něj majitelé většinou nedají dopustit a nemá pověst vyloženě problematického vozu, statistiky poruchovosti, jež pocházejí z německých stanic technické kontroly a následně je analyzuje publikace AutoBild TÜV Report 2023, ukazují odvrácenou stranu nízké pořizovací ceny - nadprůměrně časté problémy u ojetých vozů.

Charakteristika modelové řady

Dacia Duster první generace se vyráběla v rozmezí let 2010 až 2018 a její motory pokrývaly výkonové spektrum od 86 koní (dCi) do 125 koní (TCe). Pohonné jednotky mohly spalovat kromě benzinu či nafty také LPG, což byla poměrně oblíbená varianta. Pozitivní v tomto základním cenovém segmentu byla i možnost příplatkového pohonu všech kol, který dělal z Dusteru velmi schopný terénní vůz. V crash-testech Euro NCAP získal tento model v roce 2011 hodnocení pouhých tří hvězdiček, což zároveň naznačuje i jednu z oblastí, kde se šetřilo. Mimochodem, ESP a 4 airbagy jsou v jeho výbavě sériově až od roku 2014.

Dacia Duster vycházela z podvozkové platformy Nissan B, na které jezdily třeba modely Micra, Note nebo Clio III a IV. U Dusteru měl však podvozek se světlou výškou 21 cm prodloužený rozvor. To se odrazilo i na objemu kufru, který činí 475 litrů. Dacia Duster se po uvedení na trh rychle vyprofilovala jako odolný, robustní vůz do nepohody, který navzdory nižší image rumunské značky dokázal zaujmout překvapivě široké spektrum zákazníků, a to včetně firemních. 

Jedním z hlavních trumfů Dacie Duster byla její pořizovací cena. Z pohledu ojetých vozů se však ani u tohoto modelu jeho majitel nevyhne následným vyšším výdajům za servis. I když bude podle statistik návštěva servisu výrazně častější než je průměr dané kategorie, může majitele ojetiny těšit skutečnost, že náhradní díly nejsou přehnaně drahé a nejsou ani problémy s jejich dostupností. Kromě toho má Duster i jednoduchou techniku, takže jeho servis není žádná kdovíjak odborná práce. Jedním z obecnějších konstrukčních problémů je skutečnost, že Duster má poměrně vysokou hmotnost, na což nebyl podvozek původem určený pro menší auta, úplně optimálně připraven.

Silné stránky

Duster určitě umí udělat velmi dobrý první dojem. Jeho podvozek je relativně měkký, takže si poradí i s rozbitějšími silnicemi. K jeho přednostem dále patří prostorný interiér, překvapivé schopnosti v terénu a samozřejmě cena, která však díky jeho oblibě v bazarech neklesá tak, jak by si kupci přáli (pro prodávající je to však naopak dobrá zpráva). V neposlední řadě patří k autům, která navzdory nízké ceně umí zaujmout i designem.

Slabiny

Duster není určen pro rychlejší jízdu - podvozku chybí jistota, čemuž nepřispívá ani odtažité a nepřesné řízení. Majitelé často zmiňují problémy s povrchovou rzí a úniky oleje, zejména u turbodieselu s výkonem 110 k. Nižší spolehlivost vykazuje i turbodmychadlo a vstřiky. U benzinových motorů se objevuje škubání kvůli vadným svíčkám a motorovému managementu. V interiéru jsou použity levné plasty, jejichž zpracování také není přílišdůsledné. Svolávací akce se týkaly airbagů a chybovosti stop-start systému.

Co lze vyčíst z databáze?

PODVOZEK
Dobrou zprávou je, že u podvozku se neobjevuje rez. U starších exemplářů se však objevují časté problémy na řízení, odpružení a tlumení.

SVĚTLA
Statistiky zde ukazují nelichotivou věc - problémy s tlumenými a zandími světly se u Dusteru objevují čtyřikrát častěji než je průměr modelů na německých STK. Lehkou náplastí pak může být naopak bezporuchovost blinkrů.

BRZDY
S brzdami to vypadá dobře, co se týká brzdového vedení a hadic. Celková funkčnost nožní a ruční brzdy je však už náchylná k poruchovosti, a to zejména u Dusterů starých 5-7 let.

MOTORY/EMISE
U středně starých ojetin se objevují problémy s únikem oleje a u více než sedmiletých aut pak i defekty na výfukovém potrubí. 

VERDIKT
Dacia Duster je sice dostupným autem, ale připravte se na následné servisní výdaje, které se začnou objevovat už poměrně brzy. Vždyť první nadprůměrně četné závady se vyskytují už u vozů, které jsou staré dva tři roky. Týká se to postupně všech důležitých konstrukčních části auta, potěšující je, že ceny náhradních dílů nejsou kdovíjak vysoké a servisní práce nemusí být drahé. Kdo ale bude mít štěstí na udržovaný kus (ideálně ne firemní vozidlo s leckdy nelehkým životem), tomu může i ojetý Duster udělat velmi dobrou službu.
Zdroj: TÜV Report 2023
Reklama

Diskuze

Přemek G - 18.06.2023 20:55:25
No nevím mám Dacia Duster rv.2012 bez známky rzi a větších problémů, jen normal servis.... Měl jsem škoda Yeti fungl nové salon a u půl roku starého auta rezavé tečky na dveřích, a přístup škoda auto,,,škoda mluvit,,,tak za mě koncern VW již nikdy....
Honza - 18.01.2023 15:17:25
Máme už druhého Dustera a vše o.k. jezdíme jen pravidelný servis. Tak "asi máme štěstí"... :-)

Dacia si zadělává na problém. Oblíbený Duster přišel o čtyřkolku a nově za něj zaplatíte více

S příchodem nového loga se změnily ceny všech nabízených modelů. A ne zrovna o málo
13.07.2022 17:32
|
2
Reklama

Test Dacia Duster Prestige TCE 150: Automat obstál na jedničku, uvnitř si klidně zabušte pěstí

K Dusteru už roky patří čtyřkolka, jak ale uspěje v testu přední pohon? A co automatická převodovka?
13.06.2022 20:25
|
4

Test: Dacia Duster s naftou a pohonem všech kol? Skvělé auto, kdyby nebylo tak hlučné

Auto se s cenou vejde pod půl milionu korun. Díky velmi nízké spotřebě nabídne i solidní dojezd
13.05.2022 19:22
|
14

Komentář: Plivnutí do tváře slušným řidičům. Tuneři si zablokují Nuselák, policajti jen koukají

Zní to natolik absurdně, že to může být pravda jedině v Česku. Tohle bohužel není fake-news
27.02.2024 13:31
|
23

Mezi tři nejlepší se v testu 16 letních pneu dostal překvapivě levný plášť. Vydrží 70 tisíc km

Německý autoklub otestoval letní gumy v rozměru 215/55 R17. Žádná vyloženě nepropadla
26.02.2024 13:50
|
13
Reklama

Nový VW Tiguan při prvních jízdách přesvědčil motoricky, adaptivní podvozek se ale ještě bude ladit

U třetí generace kompaktního SUV jsme vyzkoušeli dva motory ve verzích R-Line a Elegance
22.02.2024 08:08
|
1

Skandál kolem reflexních vest. Autoklub zjistil, že třetina z nich ani nezvládne odrazit světlo

Pět vest ze 14 zkoušených vyšlo z testu neuspokojivě a některé dokonce vůbec neodrážely světlo
16.02.2024 16:45
|
2
Reklama
Autosalon TV