Připravili jsme nové Toyotě Land Cruiser peklo na zemi. Je to ohrožený druh blížící se dokonalosti
Nová generace Toyoty Land Cruiser 250 nepodlehla módě SUV a zůstala off-roadem na žebřinovém rámu. Díky zajímavé technické novince zvládá v nejtěžším terénu ještě lepší křížení náprav, jak jsme si ověřili v drsných podmínkách marockého pohoří Atlas. Překvapivě dobře však funguje i na hladkých asfaltových silnicích. Čtyřválcový naftový motor s objemem 2,8 litru bez jakékoli elektrifikace exceluje v kombinaci s novou automatickou převodovkou při off-road jízdě, ale neztratil se ani v běžném provozu.
Není Land Cruiser jako Land Cruiser
Toyota Land Cruiser, to je pojem pro všechny milovníky ježdění mimo asfaltové silnice. Zrodil se před sedmdesáti lety a jde o nejdéle vyráběný model nejznámější japonské automobilky. Prodalo se ho více než deset milionů ve 170 zemích světa.
Jméno Land Cruiser nesou tisíce různých provedení a variant, nicméně od 80. let minulého století se pod tímto modelovým označením vyrábějí tři klíčové řady – Heavy Duty označovaná číslicí 70, Station Wagon (300) a Light Duty (250). Sedmdesátka se vyrábí zejména pro Afriku, Střední východ a Pacifickou oblast, luxusní třístovku si nejvíce kupují Japonci a bohatí arabští zákazníci. Ani jednu z těchto řad Toyota do Česka oficiálně nedováží, občas se k nám dostanou prostřednictvím individuálních dovozů.
Nás tedy zajímá verze 250 Light Duty. Její nejnovější generaci, která už se v Česku začala prodávat, jsme důkladně otestovali v okolí města Ifrane v marockém pohoří Atlas.
Splynutí tradice s modernou
Většinou se u designu nových aut dlouho nezdržím, protože jeho hodnocení je disciplínou velmi subjektivní. Vizáž nového Land Cruisera mě ale naprosto dostala. Toyota jej označuje jako „splynutí tradice s modernou“ a z mého pohledu nejde o bezduchý reklamní výkřik, ale přesně padnoucí popis reality.
Karoserie vozu nese spoustu odkazů na předchozí generace Land Cruiseru, ale zároveň zejména zepředu vypadá jako moderní auto. Na rozdíl od minulé generace se nesnaží ohromit laciným pozlátkem v podobě chromu, ale vyzařuje robustnost, solidnost a eleganci. Přestože měří na délku 4925 mm a řadí se tak mezi opravdu velká auta, spíše to designem sympaticky skrývá, než by to hlasitě dávala najevo.
Interiér včetně přístrojové desky sází na funkční, ale rozhodně ne nudný design. Nový Land Cruiser se vyhnul módě obřích displejů. Většina funkcí se ovládá tlačítky, která jsou až na výjimky tam, kde by je řidič očekával. Jen čudlík vyhřívání volantu, prosím, v rámci některého z budoucích faceliftů přibližte k řidiči, spolujezdci je totiž k ničemu.
Úpravu by si podle mě zasloužily i nášlapné prahy, které jsou příliš malé na to, aby se tam řidiči pořádně vešla noha. Skoro pokaždé jsem do sedadla řidiče vpadl po zakopnutí místo toho, abych světácky a elegantně nastupoval. Možná si říkáte, proč se vozím na takových kravinách, ale je to zejména proto, že šlo o jedny z mála negativních dojmů během testování nové Toyoty Land Cruiser.
Testovali jsme pětimístné varianty Land Cruiseru, které mají druhou řadu sedadel dělenou v poměru 40:60. Ani prostřední sedadlo ve druhé řadě se nedá označit za vyloženě nouzové, nový Land Cruiser 250 je plnohodnotně pětimístné auto. Místa na kolena není ve druhé řadě tolik jako u některých podobně velkých SUV, ale čtyři lidé s výškou kolem 185 cm by se za sebe měli vejít.
Sedadla mají dnes už málokdy vídanou koncepci skládání. Prvním krokem je standardní sklopení opěradla na sedák, ale může následovat i krok druhý, tedy překlopení celého sedadla (dvojsedadla) směrem vpřed a namáčknutí na zadní část sedadel přední. Vzniká tím obří zavazadlový prostor, který lze využít i jako provizorní lůžko.
Za příplatek (paket Family za 40 tisíc korun) lze mít druhou řadu sedadel dělenou v poměru 50:50 a dvě sedadla v řadě třetí. Pak se z Land Cruiseru stane sedmimístný minibus. Takovou verzi jsme ale v Maroku netestovali.
Tužší pro spolujezdce, žehlička pro řidiče
Pojďme už ale na to nejdůležitější – jízdní dojmy v okolí marockého města Ifrane v pohoří Atlas. Začínal jsem testovací jízdy na místě spolujezdce a měl po přejetí prvních nerovností na asfaltu pocit, že přece jen jde poznat, že sedím v autě s žebřinovým rámem typickým pro pravověrné offroady. Odpružení se mi zdálo tužší, nevšiml jsem si ale otřesů typických pro starší rámová auta. Podobné to je i na zadních sedadlech, kde o sobě při přejíždění velkých nerovností dá vědět i zadní náprava. Jakmile jsem se ale dostal za volant, i ta sebemenší negativa zmizela.
Připadalo mi, že nová Toyota Land Cruiser s dvacetipalcovými koly (základ tvoří osmnáctky) dokonale vygumuje veškeré díry v asfaltu včetně těch, po jejichž přejetí byste si u většiny aut mohli připravovat rezervní kolo. Skoro pětimetrový a těžký offroad na žebřinovém rámu samozřejmě není úplně ideálním náčiním na sportovní jízdu, ale s každým dalším kilometrem jsme zrychlovali. Auto se na hladkém asfaltu při průjezdu zatáček pod plynem zase až tak moc nenaklání a nepůsobí příliš kymácivě. Stálý pohon všech kol zajišťuje až nečekanou přilnavost.
To nejlepší samozřejmě přišlo až s opuštěním asfaltové silnice. Tvrdá cesta s menšími kamínky byla jen lehkou rozcvičkou a potvrzením, že odpružení vozu menší nerovnosti dokonale žehlí. Letěli jsme po ní rychlostí kolem 80 km/h, jen občas jsem spíše z opatrnosti lehce zpomalili kvůli větším výmolům. Brzy jsme přijeli do kráteru, na jehož dně, úbočích, krajích i stěnách připravili lidé z Toyoty disciplíny, které naplno ukázaly schopnosti vozu.
Křížení náprav je u nové Toyoty Land Cruiser díky možnosti odpojení předního stabilizátoru fascinující.
Efektní na polygonu
Nejlepší přehled o schopnostech Toyoty Land Cruiser v těžkém terénu získáte, když se podíváte na snímky ve fotogalerii u tohoto článku, nebo na přiložené video. První disciplína spočívala v přejíždění hluboké průrvy. Aktivovali jsme redukční převodovku, což je jediná terénní vychytávka, při níž je nutné auto zastavit a vyřadit neutrál.
Tlačítkem jsme si zamkli centrální diferenciál a vyzkoušeli novinku – odpojení předního stabilizátoru (SDM), čímž jsme zlepšili schopnost křížení náprav o deset procent. Mimochodem, nový Land Criuser je i bez této vychytávky z hlediska křížení náprav o deset procent lepší, než předchozí generace. Pak už stačilo do trhliny najet trochu chytře, nikoli kolmo, a rozumně pracovat s plynem.
Druhá disciplína spočívala ve sjezdech z prudkých srázů a výjezdech do nich. Šlo o tak náročná klesání, že pěšky hrozilo uklouznutí a jízda po zadku až dolů do kráteru. Tady jsme spustili takzvaný „crawl system“, což je automatické pomalé plazení vozu rychlostí 1, 2, 3, 4 nebo 5 km/h. Požadované tempo řidič navolí otočným kolečkem a může ho během jízdy měnit.
Pak už jen stačilo zapnout obraz z kamer, které virtuálně vytvoří průhlednou kapotu, dát nohy z pedálů a věnovat se řízení. Auto si poradilo samo. Chvílemi jsem se hodně bál, když jsem měl pocit, že jede jako sáňky. Nebylo divu, auto mělo standardní letní pneumatiky. Už už jsem se chystal dupnout na brzdu a nejspíš způsobit něco nepěkného, ale udržel jsem se a auto nakonec dokázalo na místech, kde bylo méně drobných kamínků, samo zpomalit.
Naopak v „rocky section“ mezi velkými balvany to bylo více o řidiči. Respektive o dodržování pokynů pořadatelů, kteří nás mezi obřími kameny a skalami naváděli gesty. Trochu kontroverzním prvkem pro některé majitele starších land cruiserů může být řízení, které poprvé v historii dostalo elektrický posilovač. Je tak lehké, že velké auto uřídí i malá blondýna malíčkem levé ruky, aniž by vnímala jakékoli vibrace nebo rázy, ale ztratilo trochu citu a odezvy.
Nejefektnější disciplínou uměle vytvořené „4x4 Track“ byl závěrečný úsek uzpůsobený pro maximální křížení náprav, kde jsme znovu odpojovali přední stabilizátor a zamykali obě uzávěrky diferenciálu. Na videu nad tímto textem uvidíte, jak si auto opět poradilo naprosto samo - i s některými koly vysoko ve vzduchu. Řidič měl nohy zcela z pedálů.
Efektivní v realitě
Jízdy na uměle vytvořených tratích ale nemají často nic společného s realitou, takže velkou poklonu si ode mne nová Toyota Land Cruiser vysloužila až po další více než stovce kilometrů neupravovaných cest v pohoří Atlas, kterým se o asfaltu bude ještě dlouhá desetiletí jen zdát. Prodírali jsme se krokem úseky s opravdu vysokými a ostrými balvany, brodili koryta řek v kaňonech, zdolávali hluboké vyjeté koleje a praskliny. Svištěli jsme rychlostí přes 100 km/h po rychlých šotolinových pistách nebo po písečné pláži podél jezera.
Všechna čest organizátorům, že nás nechali jezdit na vlastní pěst, bez zdlouhavého a kontrolovaného harcování v konvoji. Pohoří Atlas nový Land Cruiser dokonale prověřilo a moc rád bych se sem s podobným autem vrátil třeba s rodinou.
Ano, s rodinou, protože nový Land Cruiser není žádný spartánský, nepohodlný a umlácený off-road. Jeho schopnost nabízet posádce velmi dobrou úroveň komfortu i v extrémních situacích je stejně fascinující jako to, jak tyto úseky zdolává. A to vše se spotřebou kolem dvanácti litrů nafty na 100 kilometrů.
Druhý den po cestě na letiště jsme si vyzkoušeli i hodně ostrou jízdu po hladkých asfaltových silnicích a ani tady na tom nová Toyota Land Cruiser není vůbec zle. Nebudu tvrdit, že v tomto ohledu neexistují schopnější vozy kategorie SUV, ale na to, že jezdí na žebřinovém rámu, tak se překvapivě zase tak moc nenaklání, neotřásá a i v prudce projížděných zatáčkách pod plynem na asfaltu drží statečně stopu.
Naftový čtyřválec se sice při sportovním pojetí jízdy ve vyšších otáčkách trochu trápí a místy si i trochu zavyje, zato při jízdě po asfaltu jeho spotřeba nepřekračovala deset litrů nafty na sto, což udává i výrobce. S klidným svědomím mohu napsat, že to není vůbec špatné auto ani pro každodenní používání v civilizaci.
Technické údaje: Nová Toyota Land Cruiser
Motor: naftový čtyřválec s turbem 2755 cm3
Převodovka: automatická osmistupňová
Max. výkon: 151 kW (204 k)
Max. rychlost: 170 km/h
Spotřeba: 9,6 - 10,2 l na 100 km
Délka: 4,93 m
Kufr: 742 l
Kola: 18 až 20 palců
Pohon: všech kol
Cena: od 1 990 000 Kč
Podrobnější údaje ZDE
Cena začíná pod dvěma miliony
Nová Toyota Land Cruiser 250 už se prodává i na českém trhu. Základní a aktuálně jediné dostupné provedení Invincible stojí 1 990 000 korun. Jeho výbava se dá označit téměř za kompletní. Nechybí v ní všechny možné asistenty usnadňující bezpečnou jízdu na silnici i v terénu včetně uzávěrek středového a zadního diferenciálu nebo systému čtyř kamer Multi-Terrain Monitor monitorujícího obraz v okolí vozidla v šesti různých perspektivách a umožňujícího efekt „průhledné kapoty“.
Přední sedadla ze syntetické kůže jsou vyhřívaná i ventilovaná, nechybí třízónová automatická klimatizace, osmnáctipalcová litá kola, ostřikovač zadní kamery, vyhřívané čelní sklo i volant, LED Matrix adaptivní světlomety, elektricky otvírané víko zavazadelníku, bezdrátové nabíjení mobilu nebo chladicí přihrádka ve středové konzole.
Přesto bych raději sáhl po vyšší výbavě Executive, která nabízí za příplatek 200 tisíc lepší terénní schopnosti (nabízí navíc odpojitelný systém předního stabilizátoru a větší dvacetipalcová kola) i vyšší luxus. Například čalounění nejen syntetickou, ale i přírodní kůží, elektricky ovládané sedadlo řidiče, vyhřívaná a ventilovaná krajní sedadla ve druhé řadě, head-up displej, volbu mezi standardním a digitálním zrcátkem s obrazem kamery nebo prémiový audiosystém JBL.
„Toyota Land Cruiser Executive je na českém trhu dočasně vyprodaná, ale příští rok bude opět k dispozici“, slibuje Antonín Polák z českého zastoupení Toyoty. Upozorňuje i na jednu chystanou novinku: „Koncem roku 2025 se modelová řada rozroste o provedení s mild-hybridním motorem“.
Toyota prodala v Česku nejvíce land cruiserů v roce 2022, kdy se počet registrací podle Svazu dovozců automobilů přiblížil pěti set kusů. Letos toto číslo kvůli generační výměně spadlo na polovinu, ale s novým modelem by se k němu japonská automobilka chtěla znovu vrátit.
Konkurentů v podobě off-roadů s žebřinovým rámem nové Toyotě Land Cruiser moc nezbylo. Ineosu Grenadier Station Wagon duní pod kapotou šestiválec (na výběr je z benzinového či naftového) a je o něco dražší (od 2 178 752 Kč). Ford Bronco naopak pořídíte levněji (od 1 594 900 Kč), pohání jej benzinový šestiválec. Jeep Wrangler lze mít se čtyřválcem, ale benzinovým. Ze skladových zásob jej můžete mít od 1 699 900 korun. Příští rok už bude k dispozici jen jako výkonný plug-in hybrid (381 koní) od 1 999 900 korun. Mercedes třídy G naopak začíná s cenou výrazně výš (od 3 277 890 Kč) a se šestiválcovým naftovým motorem. Naopak mnohem níže (od 899 900 Kč, za pohon všech kol se připlácí 45 900 korun) začíná SsangYong Rexton.
Jako konkurenta je určitě potřeba brát i Defendera, který sice přišel v současné generaci o žebřinový rám, ale jeho terénní schopnosti zůstávají vynikající. Ten se v rozměrově podobné prostřední specifikaci 110 prodává s naftovým šestiválcem od 1 800 707 korun. A právě Defender 110 jsme vybrali i kvůli podobnému počtu prodaných vozů na českém trhu pro porovnání se základní Toyotou Land Cruiser - podívejte se ZDE.