Nové superauto posílí Defender jako samostatnou značku, vysvětluje její šéf Mark Cameron
Možná vám to loni v záplavě automobilových novinek uniklo, ale britský automobilový koncern Jaguar Land Rover (JLR) oznámil posun modelů Defender a Discovery do role samostatných značek. Původní označení Land Rover se sice bude používat i nadále, ale méně viditelně. Britský koncern v indickém vlastnictví JLR tak bude zahrnovat značky Defender, Discovery, Jaguar a Range Rover. Nejen o tom si Autosalon.tv na premiéře nového supervýkonného offroadu Defender OCTA v německém Düsseldorfu exkluzivně povídal s ředitelem značek Defender a Discovery Markem Cameronem.
Touha konkurovat vrcholným verzím Mercedesu G
Marku, jaký byl vlastně záměr vytvořit nové značky Defender a Discovery a jak se vám je daří oddělovat od sebe a od Range Roveru?
Doba je taková, že všichni výrobci aut mají k dispozici stejné součástky od dodavatelů a musí přinést nějaké know how a nějaké příběhy, aby se něčím odlišili a zaujali zákazníka. Tento trend bude do budoucna s boomem čínských aut ještě posilovat. Vůbec to nezávidím například lidovým mainstreamovým značkám, které jsou už dnes plus mínus stejné a zákazník prostě vezme tu nejlevnější nabídku, protože mezi nimi přestává vidět rozdíl. Za značkami Defender a Discovery vidí silné příběhy a ikonická auta, jejichž odkaz se musí promítat i do současných modelů. Defender byl, je a bude offroadovým etalonem, něco víc než SUV. Discovery se zaměří na rodinné využití a univerzálnost. Range Rover nabídne spojení luxusu a offroadu.
A nehází vám do toho trochu vidle právě nový supervýkonný Defender OCTA, který přejímá některé high-tech vychytávky od range roverů a jehož interiér působí velmi luxusně? Navíc se dostal na cenovou hladinu range roverů.
Defender OCTA bude od range roverů odlišovat unikátní schopnost jízdy v nejtěžším terénu. I ten typ luxusu je tam trochu jiný. Defender OCTA se zaměřuje více na odolnost, trvanlivost, výdrž. Samozřejmě nepopírám, že jedním z důvodů vzniku Defenderu OCTA je i touha konkurovat vrcholným verzím Mercedesu třídy G.
Proč bych si měl koupit Defender OCTA a ne právě Géčko?
Využití Defenderu OCTA je širší. Můžete s ním absolvovat drsnou expediční cestu, nebo ho prohnat na severní smyčce Nürburgringu a v obojím bude skvělý. Jinak ale mají Defender OCTA a Géčko podobné zákazníky – i geograficky. Největší zájem o ně je v arabských zemích, v severní Americe, ale překvapivě i v Číně. Stále totiž dokážeme nabídnout něco navíc, co si zatím bohatí Číňané mezi „svými“ značkami nekoupí.
Není to trochu paradox, že to říká zástupce indické značky?
Pozor, my jsme pořád čistě britská značka. Vývoj i výroba zůstávají v Británii a naši indičtí majitelé se na vývoji a směřování značky téměř nepodílí.
Jsem petrolhead, ale budoucnost patří elektřině
Co značka Defender a elektrifikace? Objevily se zprávy, že celý koncern JLR tempo elektrifikace výrazně zpomalí,
Není pravda, že bychom elektromobilitu nějak zvlášť zpomalovali, ale pravdou je, že budeme spalovací motory vyvíjet a nabízet déle, než jsme původně zamýšleli. I když je to pro nás pochopitelně těžké investovat zároveň do spalovacích motorů i elektromobility. Mimochodem, osobně se považuji za těžkého petrolheada, ale jsem si jistý, že budoucnost patří elektromobilitě.
Co říkáte výsledkům nedávných eurovoleb v kontextu budoucnosti evropského automobilového průmyslu. Nevidíte tam náznaky obratu od totálního protlačování elektromobility k podstatně delší přechodové fázi mezi ní a spalovacími motory?
Celé to téma je bohužel zcela zpolitizované a naprosto nepředvídatelné. A pro nás z automobilek se tím situace zkomplikovala, protože musíme být neustále připraveni na všechny eventuality. A nejen v Evropě, ale i v Americe. Vyhraje červená, nebo modrá? Trump, nebo někdo z demokratů? Každý z nich má o budoucnosti automobilismu zcela odlišnou představu.