Reklama
Nová auta

Kdo se sveze, bude ještě minimálně dva dny žasnout. A my se svezli. Defender OCTA jezdí neuvěřitelně

Jako jediní z Česka jsme už měli možnost vyzkoušet, co Defender OCTA umí v praxi. Spadla nám brada
Zdroj: Tiskový servis Land Rover

Land Rover Defender nové generace je na trhu už nějakých pět let. Za tu dobu se ukázalo, že takoví ti škarohlídi, kteří po ukončení původní prehistorické verze skákali vzteky dva metry vysoko, že jim sebrali legendu, neměli pravdu. Jistý Jim Ratcliffe dokonce zašel tak daleko, že si vyvinul vlastního poctivého nástupce v podobě Ineosu Grenadier. Jenže novodobý Defender se zákazníkům líbí a prodeje jsou nesrovnatelně lepší oproti tomu, co bylo dříve.

Úspěch kromě jiného tkví v postupném rozšiřování nabídky, protože z Defenderu se stala samostatná značka. Zatímco v roce 2019 se auto nabízelo pouze s karoserií 110 a čtyřválcovým dieselem, dnes už jsou karoserie tři, nechybí plug-in hybrid, objevil se dokonce i benzinový osmiválec. Jeden by řekl, že si vybere každý, ale u divize SVO nakonec převládl názor, že ještě něco chybí. A tak připravili model, který se jmenuje Defender OCTA.

Defender se díky tomu dostal do sfér, kde dosud nikdy nebyl. Jak co do výkonu, tak po stránce dovedností. A také ceny. V rámci letošního Festivalu rychlosti v Goodwoodu jsme měli jako jediní z Česka možnost vyzkoušet, co vlastně OCTA znamená v praxi. Nebudeme lhát, spadla nám z toho brada a to jsme ani neseděli za volantem. 

V čem je OCTA tak speciální?

Defender OCTA má nabízet luxus, výkon a schopnosti. „Chtěli jsme postavit auto, které bude bez jakýchkoliv kompromisů nabízet všechny tři tyto vlastnosti a vše dotáhnout tak daleko, jak jen to je možné,“ vysvětloval během prezentace Jamal Hameedi, ředitel divize SVO automobilky Jaguar Land Rover, která tyhle britské speciality staví. „Na současném trhu nevím o autě, které by nabízelo něco podobného,“ dodával trochu ambiciózně Hameedi. Pro zajímavost, tento pán vlastně má s autem podobného zaměření zkušenosti z minulosti, protože Defender OCTA stvořený k rychlé jízdě terénem není první takový stroj, s jakým měl co dočinění. Během svého působení u Fordu totiž stál u vývoje Fordu F-150 Raptor. 

Jamal Hameedi během své prezentace narážel na obecný problém aut, kde vše souvisí se vším a kde změna jedné vlastnosti ovlivní nějakou jinou vlastnost. Za normálních okolností proto sportovní vůz musí mít tužší podvozek, aby nabízel jistější jízdní vlastnosti, ale pak utrpí komfort. Terénní auto zase musí mít vysokou světlou výšku a měkčí odpružení, jenže to pak znamená větší náklony karoserie a horší chování na silnici. Takže záměr postavit auto, které bude skvěle fungovat při rychlé jízdě na silnici, současně zvládne nejtěžší terén a ještě navíc bude schopné jezdit rychle po nezpevněných cestách, znamená spojit řadu vyloženě protichůdných vlastností. Tím spíš, když tohle chcete nacpat do ne zrovna malého auta hodně krabicovitých tvarů. Faktem ale je, že dnešní technologie takové věci umožňují a Land Roveru se to evidentně povedlo. 

Ledasco naznačovala během prezentace už videa promítaná na televizích jako kulisa k odpolední kávě. Normálně člověk takovéto „filmy“ moc nevnímá, ale tady Land Rover promítal Defender driftující na mokré silnici a už na první pohled bylo z té televize zřejmé, jak se auto vůbec nenaklání a jak je stabilní, ačkoliv je to vysoká krabice. Na svezení jsem se začal v tu chvíli těšit ještě o něco více. 

Zapomeňte na luxus, 6D Dynamics vás zajímá

Jak Defender OCTA vypadá, to už popsal kolega po statické prezentaci v Německu. Luxusní stránku věci budou reprezentovat drahé matné barvy (jedna z nich se mimochodem jmenuje Petra Cooper), někdy až kýčovité detaily, super kožené čalounění, svítící pádla pod volantem nebo sedačky produkující vibrace, abyste hudbu mohli vnímat ještě o něco intenzivněji. To vše v kombinaci s logy ve tvaru diamantu. Právě odsud údajně pochází ono označení. Slovo „octa“ odkazuje na diamanty, které mají symbolizovat jak luxus, tak odolnost. „Tohle je příběh, který vymysleli naši marketingoví kolegové,“ prohlásil malinko pohrdavě jeden z techniků, kteří měli na starost vývoj podvozku. Souhlasíme. To podstatné se událo právě na podvozku, všechno ostatní jsou jen prkotiny. 

Divize SVO v podstatě na Defender aplikovala podobný přístup jako na Range Rover Sport SV. Vzala auto a úplně mu změnila základní techniku. U Sportu SV se šlo primárně cestou jízdních dovedností na silnici, u Defenderu byl více kladen důraz na terén, respektive rychlou jízdu po nezpevněných cestách. Defík dostal o 68 mm širší rozchod kol, o 28 mm vyšší podvozek, změnila se ramena na nápravách, klouby, geometrie, prostě všechno. A hlavně nastoupila technologie tlumičů 6D Dynamics, s čímž souvisí absence klasických stabilizátorů. Vlastně tu zůstalo jen vzduchové odpružení. 

Technologie 6D Dynamics umí hotová kouzla. Tlumiče mají tři samostatně regulované ventily a hlavně jsou vzájemně propojené. Poměrně složitý systém ovládá centrální jednotka, která reguluje proudění kapaliny mezi všemi tlumiči. Díky tomu lze měnit u každého tlumiče jeho tuhost ve stlačení i odskoku, ale současně také systém může kontrolovat náklony karoserie. Jak v příčném směru, tak v tom podélném. Proto tu nejsou stabilizátory a díky tomu, že tu nejsou, může Defender OCTA v těžkém terénu nabídnout výborné křížení náprav. 

V těžším terénu také začala naše testovací jízda. Popravdě ale tahle část zas tolik zajímavá nebyla. Defender OCTA na vyšším podvozku a pneumatikách do terénu samozřejmě hravě přejel i ty největší šutry. Kdejaká větší louže je pro něj také jenom legrace vzhledem k tomu, že zvládne přebrodit až metr hlubokou vodu (+20 cm oproti běžnému Defenderu). Jedné věci si ale člověk všimne i ze sedadla spolujezdce. Běžně auta na vzduchovém podvozku zvednutém do maximální možné výšky začínají být nekomfortní, ale to tady neplatí. OCTA pořád hezky péroval, i když testovací jezdec zvedl auto na maximum. Zajímavé. 

Co dokáže režim OCTA

Dobře, pomalá část terénu skončila, prostor bývalého dolu se trochu otevřel a nastal čas na velké tlačítko s kosočtvercem, které přibylo na volantu. Podobné tlačítko má Range Rover Sport SV, kde slouží pro aktivaci sportovního režimu. Tady se aktivuje režim „OCTA“, který přiostří motor, ale naopak změkčí podvozek. Je to sportovní režim pro jízdu terénem. Pak už je potřeba jen vypnout stabilizaci a vyrazit. Použít můžete i Launch Control, pokud chcete. 

Kolegu za volantem jsem ještě před tím ujistil, že se fakt nemusí strachovat o mou maličkost a že mi udělá radost, když pojede co nejrychleji. Zdálo se, že si to vzal k srdci. Defender vyrazil po šotolině do míst, kde na první pohled bylo jen roští. Až později se tam objevila docela malá odbočka. Na můj vkus došlo na brzdy příliš pozdě, ale to jen člověk není nakalibrován na dovednosti auta a trať. Efektním smykem to kolega poslal tady do toho malého místa v roští, kde následovala úzká lesní cesta. Jenže pán za volantem držel plyn na podlaze a ty stromy kolem se začaly míhat nepříjemně rychle. Další průjezd bokem směr horizont a skok. Auto se krásně odlepilo a dosedlo zpět jak do peřin. Další „plnej“ vstříc další odbočce kdesi v roští, další průjezd bokem, skok do hluboké louže... 

Jo tak tohle auto vám dovolí evidentně fakt neuvěřitelné věci. Připomnělo mi to svezení s dakarským Rapotrem Martina Prokopa. Podvozek „sežere“ neskutečné díry a i po hodně rozbitých cestách jede, jako kdyby to byla běžná silnice. A ještě jedna věc hodně zaujala. I při průjezdech zatáčkami bokem se karoserie prakticky nenaklání. Celé to nakonec vypadá hrozně jednoduše. Defender OCTA režim jízdy á-la WRC zvládá s absolutním přehledem. Naplno to člověk docenil ve chvíli, kdy jsme se v podobné terénu svezli s běžným dieselovým Defenderem. Jasně, také projel všechno, ale bylo to trochu jiné představení. 

Nemělo by také zapadnout, že Defender OCTA má jiný osmiválec než Defender V8. Stejně jako Range Rover Sport SV se sem nastěhoval mild-hybrid od divize BMW M, který najdeme v plnotučných emkových bavorácích. Má hezkých 635 koní, 750 Nm (800 Nm při aktivaci systému Launch Contro), Defender vystřelí na stovku za čtyři sekundy, podle volby kol a pneumatik je pak maximální rychlost až 250 km/h. Defender OCTA je aktuálně jediná verze tohoto modelu, která tento motor používá a která má podvozek 6D Dynamics. Aktuálně jedinou dostupnou karoserií také bude prostřední velikost 110. Osobně bych se ale vůbec nedivil, kdyby časem přišla v tomto provedení i krátká devadesátka. Nakonec právě Defender 90 je základem pro seriál závodů Defender Rally Series. 

Defík za pět mega

Land Rover Defender si v Goodwoodu odbyl dynamickou premiéru, výroba odstartuje ještě letos. Známá už je i česká cena, která startuje částkou 4,8 milionu. A nemějte obavy o to, že by nebylo možné ještě dále připlácet, takže ve finále můžete zaplatit za tento Land Rover přes pět milionů. Což je samozřejmě pořádná raketa, ale těch 3,5 roku vývoje verze OCTA a do jisté míry speciální techniku pro tohle jediné provedení prostě někdo zaplatit musí. 

A víte co, výsledek za ty peníze asi nakonec stojí. Ředitel SVO totiž měl pravdu. Také nás teď honem rychle nenapadá jiné auto na dnešním trhu, které by dokázalo něco podobného. Však se podívejte na video: 

Reklama

Diskuze

K49 - 18.07.2024 08:53:08
V dnešní době vychvalovat a vnucovat někomu spalovák je trochu mimo. Za 2.5 roku vyskočí ceny pohonných hmot a živit tyto žrouty bude radost.Mě nasr...skokové navýšení nafty z 18 kč na 22 kč(už ani nevím který rok) a přešel jsem na LPG.Dodnes nelituji.

Land Rover Defender Outbound je parádní cestovatel s poctivým dieselem. Nadchne rodiny i dobrodruhy

Verze Outbound má být luxusním základem pro řidiče, kteří mají rádi dobrodružství
29.03.2024 08:49
|
0
Reklama

Land Rover svůj Defender jako kabriolet nenabízí. Přesto si ho můžete objednat, vypadá takto

Přestavba luxusního off-roadu vyjde dráž než nový vůz. Přidává ale řadu zajímavých prvků navíc
19.01.2024 10:04
|
0
Reklama

Radost ze života pořád ještě existuje. Krotili jsme Land Rover Defender V8 na silnici i v bahně

Velký off-road s benzinovým osmiválcem je ztělesněním protestu proti současné evropské atmosféře
16.09.2023 18:23
|
1

Ojetý Land Rover Discovery 4 nabízí za cenu fabie hodně prostoru i pohodlí. Nespolehlivost je fáma

Nejlepší jsou verze po faceliftu, které dostaly lepší motory i osmistupňový automat od ZF
09.03.2023 13:47
|
17

V Polsku jsme projeli nový Renault Master. Kombinuje dovednosti osobních aut s gigantickým prostorem

Nový Master je překvapivě kultivovaný a pohodlný. Nabídka verzí je tradičně velice bohatá
06.09.2024 12:21
|
1

Byznysu se meze nekladou. Užitkové Renaulty mohou mít tisíce podob, prohlédněte si je

Furgon, valník, jeřáb, chladicí vůz, ale také přestavba pro vozíčkáře nebo silničáře. Vše je možné
04.09.2024 13:32
|
0
Reklama

Dieselový Peugeot Rifter je opět zakázané ovoce. V rámci testu jsme dostali ochutnat a bylo to super

Ještě než jsme stihli test dopsat, Peugeot zase osobní dieselový Rifter stáhl z nabídky
02.09.2024 07:37
|
1

Slováci změnili dálniční známky. Teď fungují stejně jako ty české, některé jsou ale citelně levnější

Novinkou je denní známka a zrušení kuponu, který platil jeden kalendářní rok
26.08.2024 14:00
|
0
Reklama
Autosalon TV