Reklama
Testy

Volkswagen ID. Buzz Cargo je dodávka pro velmi bohatého elektrikáře. Vše podřizuje stylu

Otestovali jsme užitkovou verzi nápadného elektromobilu. Nejlépe poslouží jako reklama pro firmu
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Představte si následující situaci: Máte veleúspěšnou elektrikářskou společnost, řadu zaměstnanců, ale někdy si jako majitel nemůžete pomoci a také si „střihnete“ nějakou zakázku. Samozřejmě tu nejexkluzivnější. To pak sednete do svého Volkswagenu ID. Buzz Cargo polepeného vaším logem a jdete se takříkajíc ukázat. Tohle auto se totiž rozhodně podnikateli ekonomicky nevyplatí. Haló, které umí vzbudit, ovšem funguje jako skvělá reklama. I to jsme zjistili v týdenním redakčním testu.

Odvážný čin

Nejprve je nutné smeknout předtím, jak dobře se Volkswagen ujal znovuzrození legendárního vozu. Volkswagen ID. Buzz totiž odkazuje na první „Busík“, který rozhýbal poválečný svět a stal se právem jedním z nejikoničtějších automobilů všech dob. Onoho ducha se podařilo velmi pěkně přetavit v moderní auto, takže tento odkaz poznají na ulici i naprostí automobiloví laici. I během testu k nám chodili lidé, ukazovali palce nahoru nebo se ptali na detaily. Zkrátka, Volkswagen ID. Buzz umí svou přítomností vyvolat podobný zájem, jako by na jeho místě zastavil opečovávaný veterán.

Vůz je sympatický i ve verzi Cargo, která má shodnou příď s „lidským“ provedením, nicméně pak pokračuje plechovou nástavbou. Přesto neztrácí nic ze svého šmrncu, a to ani v případě námi zkoušeného auta, které bylo vyvedené jen v jedné barvě (možné jsou dvojkombinace podobně jako u historického kousku).

Auto bylo navíc okořeněno výbavou za 300 tisíc korun, která zahrnovala třeba i vrcholné světlomety IQ.Light. Protože jde o užitkový vůz, zachoval si Volkswagen politiku příplatků za nepodstatné detaily, které jsou ale u osobních aut v ceně. Máme tím na mysli třeba příplatek za barevný nárazník. Velkou položkou byla také 19“ kola. I kvůli tomu se cena vozu vyšplhala do opravdu neblahých výšin. Auto by nás stálo 1 753 380 Kč (1 449 073 bez DPH). V základu bez výbavy vyjde na necelého 1,5 milionu korun.

Volkswagen ID. Buzz si můžete prohlédnout nejen v následující fotogalerii. Pokud vás zajímají podrobnosti z osobní verze, klikněte na článek vlevo. Shrnujeme v něm naše první jízdní dojmy s osobním vozem, které jsme nabírali v klidném dánském a švédském provozu. Pro verzi Cargo čtěte dál.

Praktický, ale...

Interiér vozu je oproti osobní verzi velmi strohý. Barevné hravé plochy nahradil černý praktický plast s řadou kapes. Prázdnost palubní desky ale ještě podtrhuje jednoduché uspořádání s malým displejem za volantem a středovou obrazovkou uprostřed kabiny, které v osobním autě přináší vzdušnost, ale v tmavé dodávce až jistou bezútěšnost. Může se stát, že se budete kolem sebe rozhlížet a ptát se, kde se vlastně těch jeden a tři čtvrtě milionu korun projevuje. V kabině určitě nikde.

Dodávka musí mít samozřejmě patřičnou kapacitu. VW ID.Buzz Cargo nabízí nákladový prostor o objemu 3,9 metru krychlového, který pojme dvě europalety. Pozor ale na fakt, že elektromobil nemůže být příliš zatížen, celková hmotnost vozu je v tomto případě tři tuny a jen 650 kg z toho zbývá na posádku a náklad. Volkswagen Trasporter, který stojí přesně polovinu toho co námi zkoušený ID.Buzz, tedy 869 990 korun, nabízí v základním provedení objem 4,3 metru krychlového a náklad může mít až 1,4 tuny! Dovnitř se vejdou dvě europalety, ale ještě zbude další prostor, dají se koupit i prodloužené verze i varianty se zvýšeným stropem.

ID.Buzz je tedy citelně menší a velmi choulostivý na hmotnost nákladu. Baterie pod podlahou také znamenají fakt, že podlaha je o poznání výš než v obyčejné dodávce, což s sebou nese problém se zdviháním předmětů. Kromě toho je prostor mezi podlahou a stropem mnohem nižší, takže se sem některé náklady prostě nevejdou. Volkswagen se tyto nedostatky snaží mírnit praktickými detaily, jako je úložný prostor pod schodem k uschování nabíjecích kabelů nebo zadní „vrata“ s elektrickou klikou, které se snadno otvírají a zavírají. Boční posuvné dveře jsou ale obyčejný kus plechu, který je občas potřeba zavřít nadvakrát. Z hlediska praktičnosti to tedy ID.Buzz mezi ostatními dodávkami právě nevyhrává.

Skvělé svezení

Tam, kde naopak Volkswagen ID.Buzz vyhrává na plné čáře, je svezení. Vůz stojí na platformě MEB, kterou sdílí s řadou dalších elektromobilů koncernu. Ta mu propůjčuje vynikající jízdní vlastnosti, které jsou spíše jako u elektrického SUV - nebýt klasických plechových zvuků při přejedu přes nerovnosti, jimiž se projevuje každá dodávka. Protože je téměř všechna hmotnost prázdného vozu uložena v platformě pod podlahou, umí jezdit do zatáček bez sebemenších náklonů. Auto působí velmi mrštně v městském provozu, kam se hodí díky svému rejdu. Manévrování s vozem je radost, stejně tak parkování. Jediné, na co si musíte zvyknout, je čelní sklo velmi vzdálené od posádky. To dělá problémy třeba v momentě, kdy čekáte jako první na semaforu. Občas se musíte pořádně vyklonit, abyste ho viděli. Tady zase praktičnost ustupuje stylu.

Velmi příjemné je, že stačí usednout za volant, sešlápnout brzdu, zařadit D a vyrazit. Stejně tak zase jen zastavíte, zařadíte P a vystoupíte. Auto se už samo vypíná a zapíná, takže nemusíte neustále myslet na klíče. To by bylo bezesporu velmi příjemné pro pracovníky nějaké kurýrní služby, kteří neustále popojíždí. Podvozek je tužší - chtělo by se říci, že je naladěn až do sportovna. Rozhodně ale nebouchá a ID.Buzz netrpí ani neduhem prázdných dodávek, které odskakují na každé příčné nerovnosti. I to je důsledkem rozložení hmotnosti.

ID.Buzz Cargo má stejný pohon jako osobní verze, tedy 150kW elektromotor roztáčející zadní kola. Vůz díky tomu působí opravdu dynamicky. Maximální rychlost je limitovaná na 145 km/h, což u dodávky vůbec nevadí. Baterie s kapacitou 82 kW (využitelná je 76,6 kWh) by měla zvládnout asi 400 km, nám se v teplotách kolem sedmi stupňů Celsia podařilo dosáhnout na 340 kilometrů na jedno nabití. Po městě jsme se přitom dokázali pohybovat i za 19,5 kWh na 100 km, mimo město při klidné jízdě za 23 a na dálnici za 27 kWh. Samozřejmě je tedy dojezd silně závislý na tom, kudy s vozem pojedete.

Hledá se budoucí majitel

Ano, elektromobily jsou drahé a v případě osobních aut si řada lidí jejich cenu obhájí, třeba proto, že chtějí jít novým technologiím a elektrické budoucnosti naproti. U dodávek se ale vždy počítá s poměrem ceny a užitné hodnoty. Je tedy zřejmé, že neexistuje situace, kdy by se extrémně drahý Volkswagen ID.Buzz mohl vyplatit víc, než obyčejný užitkový vůz. Jediná síla tohoto modelu tak spočívá v jeho nápadnosti, jak jsme naznačili na začátku našeho dnešního testu. Může to být taková vlajková loď vaší firmy, kterou budou ostatní obdivovat. A symbol toho, že se vám v podnikání daří dobře. Kolik takových živnostníků a šéfů společností Volkswagen v Česku najde, je už jiná otázka.

Užitkové vozy ve svém katalogu nemáme, nicméně vás můžeme odkázat na osobní Volkswagen ID.Buzz, který jsme srovnali s jeho značkovým sourozencem Volkswagenem Multivan. Zda se pořízení vozu do zásuvky vyplatí alespoň v této kategorii, to už se dozvíte v našem porovnávači, který najdete pod tímto odkazem.
Reklama

Diskuze

Venca Záhoř - 22.12.2023 10:14:33
Zajímal by mě dojezd s dejme tomu 400 kg nakladu.
Jan - 03.03.2023 11:56:02
Na fotkách možná v reálu hnus předražené , nepoužitelné, neprakticé a hlavné malé. Vypadá to jako espace z roku 2000 na který někdo neodborně našroboval nepovedený čumák retro pokus na vw Bus.

Volkswagen ID. Buzz poprvé v Česku. Hodně stylu a solidní dojezd za 1,6 milionu korun

Elektrická novinka na sebe strhává pozornost. Nabízí velmi rychlé nabíjení i jeho podrobné plánování
12.01.2023 07:27
|
8
Reklama

Tereza našla na palubě elektromobilu ID.Buzz nečekanou věc. To je na Nobelovku, prohlásila

Škrabka na led pod víčkem nádrže je pasé. Volkswagen má zajímavější „simply clever“ řešení
04.01.2023 11:44
|
5
Reklama

Poprvé za volantem Volkswagenu ID. Buzz. Znovuzrozená legenda dělá z rodinné cesty zážitek

Elektromobil slibuje dojezd přes 400 kilometrů a rychlé nabíjení. K mání bude i ve verzi pro sedm
07.09.2022 09:15
|
2

Bývalý šéfdesignér škodovky stvořil Volkswageny ID. Buzz podle ságy Star Wars. Dobro i zlo mají svůj vůz

Zástupci obou světů vznikly spoluprací automobilky a filmové produkční společnosti Lucasfilm
30.05.2022 15:13
|
2

Sveze sedm lidí, přitom je stejně dlouhý jako Škoda Karoq. Citroën představil nový C3 Aircross

Auto dostane pod kapotu elektrický pohon i benzinové motory. Výkon ale velký nebude
19.04.2024 09:50
|
0

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
0
Reklama

Nový Renault Scenic dorazil do Česka. Je větší než Škoda Karoq, ale jezdí jen na elektřinu

Automobilka sází na cenu lehce pod 1,1 milionem korun, mluví i o solidním dojezdu a nabíjení
17.04.2024 09:59
|
0

Alfa Romeo Milano přišla nuceně o své jméno. Nově bude Čechům připomínat levný salám

Auto, které se vyrábí v Polsku, se nemůže jmenovat italsky, řekl ministr. Automobilka poslechla
16.04.2024 07:54
|
0
Reklama
Autosalon TV