Reklama
Testy

Tohle je nejlépe jezdící rodinná dodávka současnosti. Délkou nepřerůstá Škodu Superb

Volkswagen ID.Buzz svým vzhledem odkazuje na ikonický model T2, přitom je ale plně elektrický
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Reinkarnovat někdy i desítky let staré vozy tak, aby to dávalo smysl, je disciplína, kterou dnes ovládá jen hrstka vyvolených. Volkswagen však mezi ně rozhodně patří. Podařilo se mu totiž převtělit ikonický model Type 2 z padesátých let do moderní podoby. Výsledkem je čistě elektrická dodávka s roztomilým „kukučem", zabalená do stylového dvoubarevného hávu. Díky platformě z jiných bateriových vozů, jako je například i Škoda Enyaq iV, pak bezesporu patří mezi nejlépe jezdící dodávky současnosti. K tomu ještě přičtěte prostornou, ale přitom kompaktní karoserii a dostanete auto, které chce mít v garáži snad každá rodina žijící ve velkoměstě. Má vůbec nějaké chyby?

Nejlevnější plovoucí podlaha

Původní Volkswageny T1 i T2 patří k nejzásadnějším vozům celé automobilové historie. Dokázaly pobláznit svět svou praktičností, jednoduchostí i nápaditým designem. Proslavilo je hnutí Hippies, jehož se staly prakticky oficiálním auty. Současnému Volkswagenu se proto dobře hledala odvaha, aby na tyto legendy navázal, a to i přes dobu, která nepřeje rodinným vozům a možná až příliš protěžuje SUV. Výsledek má ale rozhodně velkou šanci navázat na zmíněné ikony. Dokazují to nejen hloučky lidí, které se k nám seběhly pokaždé, když jsme s elektrickým Volkswagenem ID. Buzz během redakčního testu zastavili, ale i samotné dojmy.

Kříženec dodávky a rodinného MPV není jednoduše elektrickou variantou velkoprostorového Multivanu. Jde o zcela svébytný model, který sedí na platformě MEB pro elektromobily (stejně jak další modely ID. nebo Škoda Enyaq iV). Výjimečným ho dělá zejména design, který je právě inspirovaný původním modelem T2 z padesátých let. Námi zkoušený dvoubarevný Buzz měl oranžové „kalhoty“ a bílý vršek. V tom vynikl jeho předsunutý nárazník s kosočtvercovými průduchy a velkým výřezem pro radar, na nějž navazuje téměř vertikální kapota s masivním logem VW.

Vůz stojí v základu na 19palcových kolech, která mu dodávají šmrnc téměř výstavního kousku. Na zádi je zase ozdoba, jež dává vzpomenout na doby vzadu uloženého vzduchem chlazeného motoru. Jsou to tři „žábry“, dnes samozřejmě jen dekorativní. Samotný vzhled je samozřejmě otázkou vkusu, podle nás jde ale přesně o auto, na které se po jeho pořízení budete ještě dlouho chodit jen tak dívat do garáže. Uvnitř už žádné retro nehledejte. Naopak, tohle je místo moderního, čistého a jednoduchého designu. Tedy až na příšerný dekor palubní desky simulující dřevěnou dýhu, jenž by nešlo prodávat v hobbymarketu ani jako nejlevnější plovoucí podlahu.

Zbylé použité materiály jsou ale velmi pěkné, na pohled i na dotek. Navazují pocit domácí pohody. Zároveň se nám líbí, že barva exteriéru se promítla také do interiéru. Do rodinného vozu bychom ale nevolili světlá sedadla, protože by za pár dní používání už světlá nebyla. Místo pro řidiče je podobné jako u dalších vozů ID, najdete tu tedy typický volant, přístrojový štít s obrazovkou a všemi podstatnými jízdními údaji. Dobrou zprávou je, že se jízdní volič posunul z pravého boku kapličky na sloupek volantu, kde působí přirozeněji. Uprostřed je pak známý zábavní systém Volkswagenu s 12,1“ dotykovou obrazovkou, kde najdete vše, jak jste zvyklí.

Dvakrát prostornější než Superb

Námi testovaný kousek byl v klasickém pětimístném uspořádání, u kterého je trochu škoda, že prostřední sedadlo není plnohodnotné (což zvládají i mnohem menší auta, třeba Berlingo). K mání ale je i varianta pro šest, tedy se dvěma sedadly v každé řadě, aby se dozadu přistupovalo co nejjednodušeji nebo prodloužená osobní verze, která sveze sedm cestujících, tři pak na zadní trojmístné lavici. V neposlední řadě je tu také užitkové provedení s velkým nákladovým prostorem. Obří je ostatně i kufr u zkoušeného „osobáku“. V základním uskupení uveze až 1121 litrů a po sklopení zadních sedadel pak 2123 litrů. Jen pro zajímavost, taková Škoda Superb, která je dokonce o pár centimetrů delší než ID.Buzz, pobere 660, respektive 1950 litrů. Pochvalu si zaslouží také množství nejrůznějších kapes a přihrádek, do kterých uložíte menší i větší předměty.

Sportovní verze?!

V první polovině roku 2024 bude ID.Buzz dostupný také ve vrcholné verzi GTX s pohonem všech kol, systémovým výkonem 339 koní a sprintem z klidu na 100 km/h za 6,4 sekundy.

Zadní kola Buzze roztáčí 150kW elektromotor s točivým momentem 310 Nm. To stačí hlavně v městském provozu na velmi dobrou dynamiku, mimo město je minimálně obstojná. Protože dálniční přesuny elektromobilům příliš nesvědčí, je rychlost omezena na 145 km/h. Auto se řídí stejně příjemně jako jakýkoliv jiný elektromobil na MEB platformě, s tím rozdílem, že jsme si museli zvykat na velmi vzdálené přední sklo a rozdělený A sloupek, který ale u MPV není ničími novým. Jen ve vzdušné kabině ještě víc vynikne. Toto sklo je ostatně také důvodem, proč ID. Buzz nemá head-up displej. Na druhou stranu je skrze něj perfektně vidět.

Další, čeho jsme si všimli, byl vyšší hluk. Mohutná karoserie má samozřejmě horší aerodynamiku než oblá SUV a v tichém prostředí elektromobilů to ještě víc vynikne. Nejde ale o nic hrozného, jen je potřeba počítat s tím, že zejména ve vyšších rychlostech není na palubě úplné ticho. Jinak je ale Volkswagen ID.Buzz až nečekaně komfortní. Na městských nerovnostech se jen ladně pohupuje a cestujícím na palubě nedává znát žádných nepříjemných ran nebo vibrací. Ve městě si navíc všimnete i vynikajícího rejdu. Průměr otáčení je 11,1 metru. Na tak velké auto je to skvělá hodnota a při pomalém manévrování vám přináší příjemný pocit, že se vejdete všude.

Zajímavé jízdní vlastnosti poskytne „Buzzík" také sportovněji smýšlejícím řidičům. I přes mohutnou karoserii a sloní hmotnost rád projíždí zatáčkami. Poslušně reaguje na povely volantu a díky zadnímu pohonu se slušným výkonem je vždy rychlý na výjezdu. Ve volantu působí stabilně a do nedotáčivosti se dostává je minimálně. Přetáčivost je mu naopak cizí, protože stabilizační systémy jsou až příliš aktivní a nejdou úplně vypnout. Škoda. Baterie má kapacitu 82 kWh, z níž využitelná je 77 kWh, což podle výrobce postačí až na 423 kilometrů dojezdu. Nám se povedlo v kombinovaném provozu dostat na 370 kilometrů, a i to je na tento segment vynikající. ID.Buzz je navíc schopen velmi rychle doplnit potřebnou energii. Nabíjí výkonem až 170 kW.

Jaké má vlastně využití?

Jak už jsme psali v úvodu, Volkswagen ID. Buzz je bezesporu jednou z nejstylovějších a nejlépe jezdících dodávek současnosti. Pokud zamířím ke konkurenci, je jediným obstojným soupeřem elektrický Véčkový Mercedes. Jinak se mu ale nikdo jiný nevyrovná. Jen přemýšlíme nad jeho využitím, protože tento segment vozidel je většinou volbou dobrodružných rodin, které na cestách stráví několik hodin a ujedou stovky kilometrů. Takhle, rozhodně se nevyrovná naftovým derivátům, ale díky slušnému dojezdu i rychlému nabíjení už cestování s ním není nepředstavitelné. Jeho rajonem však stále zůstává velkoměsto, kde skvěle obslouží i větší rodiny, hotelové hosty nebo třeba VIP klientelu.
Reklama

Diskuze

Roman - 13.10.2023 07:39:46
Nejlépe jezdící rodinná dodávka ? To tedy určitě ne !!!! Máme Buzzika od února, ob týden v servisu, neustále nefunguje kamera při couvání, během jízdy se vypnou světla,blinkry,obrazovka, prostě jedno velké trápení. VW servis neví co s tím.
Modrý krokodýl - 12.10.2023 20:37:37
Vůbec nechápu, jak někdo může srovnávat kufr manažerského sedanu s dodávkou. I když je to mikrododávka, pořád je to dodávka. A ještě pro buzzeranty. Hnus. Fuj.

Renault Clio E-Tech je skoro dokonalé malé auto. Jezdí úsporně, ale s automatem špatně řadí

Vyzkoušeli jsem modernizované Clio s full-hybridním motorem a vrcholnou výbavou
08.10.2023 18:46
|
4
Reklama

Bestiální SUV se inspirovalo krabičkou cigaret. Svým řevem by vzbudilo i medvěda ze zimního spánku

Otestovali jsme vrcholný Jaguar F-Pace SVR v limitované edici „Edition 1988“. Vzniklo pouze 394 kusů
06.10.2023 16:16
|
1
Reklama

Chrysler Pacifica dá zapomenout na evropskou konfekci. Jízda se šestiválcem je totiž návyková

Bát se klasického amerického motoru by byla škoda. Tohle obrovské auto jezdí za 10 litrů na 100 km
28.09.2023 09:05
|
7

Honda Civic Type R utrpěla rány při emisních bojích. Stále je však nejlepším hot hatchem na trhu

Malá nádrž i nulový zvuk. To jsou daně, kterými musela sportovní ikona zaplatit za svou existenci
26.09.2023 13:38
|
0

Policista prozradil, proč nejčastěji zastavují řidiče BMW. Jsou to pokuty zadarmo, říká

Ve svém videu na sociálních sítích uvedl hned několik důvodů. Jedním z nich byli i mladí řidiči
14.10.2024 08:15
|
25

Pokuty nejsou jediný způsob, jak policie vybírá od řidičů peníze. V rukávu má ještě další trumf

Pokud řidič nechce zaplatit pokutu, může od něj policista vybrat kauci ve výši až 50 tisíc korun
11.10.2024 07:59
|
4
Reklama

Někteří jen čtyři, jiní až osm. Řidiči často nevědí, jak a kolik bodů si mohou odmazat

Část nasbíraných trestných bodů se každý rok odmazává automaticky. O zbylé se můžete postarat sami
08.10.2024 14:12
|
0

Kam se hrabou klasické skútry. BMW CE 02 je stylovější i zábavnější, má ale jeden zásadní problém

Dojezd okolo sta kilometrů je do města zcela dostačující. Potěší i skvělá ovladatelnost
07.10.2024 16:30
|
6
Reklama
Autosalon TV