Jak na dlouhé cesty?
Stačí tedy, aby řidič rozumně zacházel s plug-in hybridním systémem a pak už se jen těšil z toho, kolik ujel kilometrů na elektřinu. My jsme během testovacího týdne najeli 1100 kilometrů, drtivou většinu z této porce jsme pak strávili na dálnici. Tam se ovšem už ukázalo, že na dlouhé cestování je stále lepší volba – nafta. Zatímco s turbodiselem si Grandland řekne o zhruba šest litrů nafty na 100 km, my jsme jeli za 7,5 litru. Po městě jsme se ale na druhou stranu pohybovali buď s nulovou spotřebou, nebo s hodnotami mezi 1,5 až třemi litry. To podle toho, jak jsme měli právě nabito.
Je ale pravda, že vysoký výkon hybridního soustrojí vybízel k občasnému ostřejšímu svezení. Nechali jsme se proto někdy unést, akceleraci jsme využívali při předjíždění. Pocitově je silná, papírově dobrá – Grandland dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za 6,1 sekundy, váží přitom téměř 1,9 tuny. Tu a tam se dočkáte cuknutí, kdy je systém nesvůj z toho, že jste v elektrickém režimu přimáčkli pedál na podlahu a on teď musí narychlo přiřadit spalovací jednotku. Chvíli proto zrychluje relativně klidně na elektřinu, pak na pikosekundu ubere, zapne motor, který vytočí a teprve potom následuje ostrá akcelerace. To je nicméně daň za tři pohonné jednotky, které nějakým způsobem musí pracovat dohromady.
Jízda s Grandlandem je zaměřená víc na pohodu, čemuž odpovídá třeba silně posilované řízení, při kterém je volant tak lehký, že když třeba na parkovišti „leštíte talíř“, boucháte s ním poměrně silně do dorazů. Naopak tlumiče jsou nastaveny spíš na tužší notu, aby se vypořádaly s náklony do zatáček, vysokou hmotností a dalšími 494 kg které můžete na palubu naložit. Mimochodem, hybridní Grandland do zásuvky není ani ochuzen o možnost tahat přívěsy, mohou mít maximálně 1250 kg.