Test nové Dacie Spring. Je to auto nejen pro moderního pana Beana
Dacia Spring přišla na trh v roce 2021, takže facelift po třech letech je vlastně celkem logickým krokem. Nutno říct, že v tomto případě bych se ale vůbec nebál mluvit o úplně novém voze. Úprav je totiž docela dost. Úsměvným pohledům se samozřejmě auto stále na první pohled neubrání. Rozměry příručního zavazadla, drobná 15" kola, nízký výkon a zrychlení na stovku srovnatelné s hbitým cyklistou... Dobře, to je přitažené za vlasy. Spring je tu zkrátka z čistě praktického hlediska a mnohatisícové prodeje první verze potvrzují, že nešlo o krok vedle.
Auto není odfláknuté
Patřím k těm, kterým už první verze přišla vlastně docela roztomilá, na pohled šlo o hezké malé autíčko ze staré školy. Spring už ale teď mluví nejnovějším designovým jazykem značky, plasty jsou k vidění na přední masce i zadní liště, rysy jsou ostřejší a třeba testovaná verze Extreme 65 v základu s cenovkou 494 900 Kč má k dispozici i velmi specifickou dekoraci vpředu. I díky ní je vidět, že auto není odfláknuté. Kompletní ceník vozu najdete v našem katalogu.
Že sedíte jen v 3,7 metru dlouhém a 1,5 metru širokém autě, poznáte na vlastní kůži hned po usazení. Levou rukou jste namáčknutí přímo na dveřích, pravou zase na loketní opěrce. Když ji zdvihnete, pak teprve objevíte klasickou ruční brzdu. Zbytečně prázdné prostory se tady zkrátka nepěstují, každý centimetr je nějak využitý. Na druhou stranu díky této stísněnosti Springu odpustíte například to, že sedačky nemají takřka žádné boční vedení. Taková pravotočivá zatáčka vás prostě opře o dveře a je to.
A že se v autě skutečně prostorem neplýtvá, dokazuje například také to, že chybí u automatů naprosto běžný prostor, kam si během jízdy odkládáte nataženou levou nohu, kterou nepoužíváte. Až když něco takového nemáte, zjistíte, jak je to vlastně pro jízdní komfort podstatné.
Velikost je o zvyku
Ale ono je to všechno vážně hodně jenom o zvyku, není to zase tak dávno, co byly silnice plné podobně velkých vozů jako Daewoo Matiz, Suzuki Alto nebo třeba Daihatsu Cuore. A tahle velikost nám přišla normální.
Interiér Springu je úplně nový a kráčí ve stopách ostatních aktuálních modelů značky. Jiný volant, lepší materiály, sedmipalcový displej přístrojového panelu už v základu. V testované verzi Extreme je k dispozici také dotyková obrazovka, její prostředí je velmi základní, ale pohodové.
Vlastní panel s tlačítky dostala klimatizace. Je fajn, že na tohle se prostor našel. Směr jízdy se volí malou páčkou, která umí také režim „B“, tedy řízenou rekuperaci. Přesnost zvoleného ale trochu pokulhává, po zařazení je ideální podívat se na přístrojový panel, jestli náhodou místo kýženého D nemáte právě B.
Na zadní sedadla se dospělák dostane, ale jízda tam je trochu dobrodružstvím, raději tam nechte sedět nějakou drobotinu. Naopak zavazadlový prostor je s 308 litry docela solidní, třeba současný Mini Cooper má o 100 litrů méně.
Pod nízkou cenovku se každopádně nacpe také slušné množství drobných nedotahů. Takové chrčení či klepání se občas ozve z různých míst. Postupem času už jejich skutečný zdroj prostě přestanete hledat.
Je potřeba ho trochu tlačit
Když někde zazní jméno Dacia Spring, dřív než všechno ostatní se člověku vybaví Letiště Václava Havla v Praze. První generace drobného elektrovozítka je tam v rámci snižování uhlíkové stopy využívaná v různých provozních složkách letiště a asi každý všímavý jedinec ji na ranveji někdy spatřil. Všude samá rovina, krátké trasy, žádná vysoká rychlost - těžko říct, jestli si pro využití podobného vozu umím představit lepší prostředí.
A kdyby se třeba ve Velké Británii rozhodli pro moderní remake trampot populárního poplety pana Beana, umím si představit, že díky elektrické revoluci posledních let by mohl řídit právě Spring. V testované verzi, té silnější, má k dispozici 48 kW a 65 koní, kroutící moment 113 Nm a zrychlení z 0 na 100 km/h za 13,7 sekundy.
Požitek z jízdy nedosahuje vysokých hodnot, v téhle drobné mašince už si totiž při rychlosti nad 50 kilometrů za hodinu připadáte lehce ohrožený. Jakmile se dostanete zhruba na 80 km/h, už to vypadá, že se vážně řítíte a pro jistotu dáváte v rámci maximální bezpečnosti obě ruce na volant. Nedejbože, když je venku větrno, to s ani ne tunovým autem dovede zamávat. Do výkonu je nutné auto vážně tlačit, ale je pravda, že třeba důležité zrychlování právě mezi 50-80 km/h je minimálně v porovnání s první verzí podstatně lepší.
Už hluboko pod stovkou je stále potřeba počítat s vyšším aerodynamickým hlukem, ideální prostě je, zůstat s autem ve městě. Ve všech směrech. Vyjma jízdy například po kočičích hlavách, která se na jízdním komfortu podepisuje extrémním způsobem.
Lepší podvozek a stále nízká spotřeba
Ale ve městě je Spring doma, je obratný, lehce ovladatelný a všude se nacpe a nějaká ta odřenina zabolí méně než na drahých SUV, kterých jsou v Praze zbytečně plné ulice. K navýšenému jízdnímu komfortu pomáhá vylepšený podvozek, už zdaleka ne tak tvrdý.
Spotřeba ve městě, do které je započítané nejen posouvání ze semaforu na semafor, ale také svižnější jízdy po okruzích, bude znamenat zhruba 16 kWh. Doporučuji ale nebydlet někde na kopci, tam pak dojezd enormně klesá. S plnou baterií, která má využitelnou kapacitu 26,8 kWh, auto ukáže dojezd zhruba 210 kilometrů. Každopádně úsporná jízda znamená klidně jen 12 kWh.
Co se týče nabíjení, v základu k autu patří nabíječka na střídavý proud s výkonem 7 kW, takže plné nabití zabere hodiny. Za osm tisíc korun je pak možné pořídit si kabel pro nabíjení z wallboxu, což považuji docela za samozřejmost. A když přihodíte jednou tolik, dostanete stejnosměrnou nabíječku s výkonem 30 kW, se kterou už můžete auto slušně dobít během půl hodiny.
Závěr
Když si po sobě celý test čtu, až mě to trochu mrzí. Možná jsem Springu zbytečně naložil. Jenže pro něj v tomto testu platí pořekadlo „konec dobrý, všechno dobré“.
Se Springem je to strašně snadné, je to naprosto účelový vůz. Kdo tráví denně za volantem kopec hodin, nebo chce radost z řízení, nebo umístit do vozu celou rodinu, ten ať po něm nesahá. Kdo chce ekologicky brázdit městem, jezdit jen do práce nebo používat auto na menší nákupy a vypadat při tom progresivně, nemůže zvolit lépe. A za hubičku.
Pro jistotu se ještě podívejte na srovnání s konkurencí v našem porovnávači.