T-GDI vs. CRDi 2:1
A teď už pojďme k jízdním dojmům z obou kombíků. Modrý s benzinovým motorem vypadal na první pohled sportovněji a realita tomu odpovídala. Patnáctistovka pod kapotou dopovaná turbem s kombíkem slušně cvičila. Škoda, že dynamiku v některých chvílích kazila občas trochu váhavá dvoustupňová převodovka. Zejména v okamžicích, kdy řidič sešlápl plyn až na podlahu a chtěl předjíždět, tak ji to chvíli trvalo. Naftová šestnáctistovka spolupracovala s automatem o něco lépe, a tak nám v některých situacích subjektivně připadala překvapivě i přes nižší výkon ještě svižnější. Zejména její pružné zrychlení třeba z 80 na 120 km/h bylo impozantní, ale přední kola prohrabovala jak kopyta nezbedného hřebce i při rázných rozjezdech z místa. Rozdíl mezi oběma motory z hlediska dynamiky a pružnosti tak byl menší, než bychom čekali, ale přesto zvítězila benzinová patnáctistovka.
Při hodnocení zvukomalebnosti vyhrál
benzinový
motor
na plné čáře. Diesel byl zejména za studena uvnitř kabiny dost slyšet. Po zahřátí se situace trochu vyrovnala.
Pokud byl malý rozdíl v dynamice dobrou zprávou pro diesel, tak podobně malý rozdíl ve spotřebě je pro něj zprávou špatnou. Částečně za to asi mohlo i špatné počasí a zimní obutí u naftového auta. Jeho testy spotřeby jsme několikrát opakovali, protože nám hodnoty připadaly příliš vysoké. Tak vysoké, že se blížily hodnotám u motoru benzinového - konkrétně kolem pěti litrů při ustálené rychlosti 90 km/h a kolem sedmi litrů při 130 km/h. Podle výrobcem uváděných čísel by měl přitom naftový motor v průměru žrát tak o litr méně. Nakonec se nám podařilo při ustálené devadesátce stlačit spotřebu u dieselového motoru na 4,4 l nafty na 100 km. Největší rozdíl ve spotřebě mezi oběma motory byl ve městě, kde turbodieselu nejvíce pomáhala elektřina v podobě mild hybridního systému. Naopak na dálnici byl rozdíl téměř neznatelný. V průměru jsem při hodně svižném stylu jízdy jezdil s benzinovým kombíkem za sedm a půl litru na sto a s tím naftovým za necelých sedm. Naftový motor ani nemá výrazně nižší otáčky na nejvyšší rychlostní stupeň. Při rychlosti 130 km/h točil na sedmičku přibližně 2300 otáček, benzinový 2500 otáček.
Když porovnáme motory koncernu Hyundai s podobnými od koncernu VW, tak se ty německé přece jen stále chlubí o něco lepší dynamikou i spotřebou. Z hlediska kultury chodu a spolupráce s dvouspojkovou převodovkou je na tom ale možná o něco lépe Korea.