Reklama
Testy

Test Kia ProCeed GT: Nejstylovější rodinné kombi má skvělý zvuk, ale podvozek už tolik nenadchne

Kia ProCeed není úplně klasický kombík, ale takzvaný "shooting brake", tedy kříženec kombíku a kupé
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Modelová řada Ceed tvoří v Evropě neuvěřitelných 28 % všech prodejů značky Kia a stala se doslova fenoménem napříč celým segmentem nižší střední třídy. Zákazníci i firmy si lidové korejské auto jednoduše zamilovali a nedají na něj dopustit. Inženýři proto dlouho neotáleli a po třech letech přijíždí s modernizací. Ta se vedle konvenčních karoserií dotkla také provedení shooting brake, tedy křížence kombíku a kupé označovaného jako ProCeed. My jsme na českých silnicích prověřili jeho nejvrcholnější derivát GT.

Nejlépe znějící "levné" kombi?

Ostře laděné "GéTéčko" žene i nadále kupředu přeplňovaná šestnáctistovka s výkonem 204 koní a točivým momentem 265 N.m. Nejedná se tedy o žádného trhače asfaltu, ale spíše o mrštné rodinné kombi, čemuž odpovídají i údaje výrobce. Ty mimo jiné hovoří o maximální rychlosti 225 km/h a zrychlení z nuly na 100 km/h za 7,5 sekundy. V reálném provozu nám však dynamika ProCeedu GT přišla přeci jen o něco lepší. Motor ve spolupráci s automatickou převodovkou skvěle reaguje na sešlápnutí plynového pedálu, přičemž reakční dobu pak ještě zásadně zkrátí jízdní režim Sport. Ztuhne také řízení, podvozek a převodovka dovolí řadovému čtyřválci vystoupat do těch nejvyšších otáček.

Akcelerace z místa není pochopitelně tak drastická, aby posádce vmasírovala těla hluboko do sedadel, ale bohatě stačí k tomu, aby jste na semaforech vypráskali kdejaký sportovní hatchback. Slušný zátah má oturbená "jednašestka" i z vyšších rychlostí a předjíždění si tak řidič nemusí dlouze rozmýšlet. Prostě jen zamáčkne plynový pedál na podlahu a jede. Bohužel ne všechno a vždy fungovalo podle našich představ. Zejména sedmistupňová automatická převodovka má své slabé chvilky. Při rozjíždění sem tam škube, někdy zase pohonnou jednotku nechává zbytečně dlouho vytáčet a občas ji zase podtáčí. Jednoduše řečeno je občas zmatená.

Vůbec největší dojem z celého auta na nás udělal sportovní výfukový systém s aktivními klapkami, který běžný ProCeed přetransformuje na ProCeed GT. Už při nastartování se ze dvou kulatých koncovek ozývá dechberoucí bublání a práskání. S přibývajícími otáčkami pak zvuk pochopitelně graduje. Tohle je prostě pořád rajská hudba. Řev výfuků lze utlumovat a naopak umocňovat voličem jízdních režimů. Ve sportovním módu je zvuk pochopitelně nejvýraznější. V těch zbylých ho naopak ani neslyšíte a můžete si agregát 1.6 T-GDI vychutnávat i z té opačné stránky.

Turbem přeplňovaný řadový čtyřválec totiž umí být i nesmírně kultivovaný. Spolu s kvalitně odhlučněnou kabinou dává řidiči odpočinout od burácejícího výfukového systému a celkově od okolního světa. Potěší také spotřeba paliva, jenž se v kombinovaném provozu pohybuje mezi 7-8 l/100 km.
Reklama

Ani sportovní ani komfortní

Od vrcholné verze GT bychom v zatáčkách očekávali určitou dávku sportovnosti. Tu ale bohužel stylový kombík jaksi postrádá. Asi nejvíce to přičítáme měkkému uložení náprav a hlavně absenci samosvorného diferenciálu. Každý dramatičtější nájezd do zatáčky vmžiku zkazí protáčející se vnitřní kolo a nepříjemně zasahující stabilizační systém, který nelze zcela deaktivovat.

Jakmile už nám přišlo, že jsme Kiu ProCeed GT zkrotili, začala pomalu, ale jistě pochodovat ven od apexu, respektive požadované trajektorie. Poměrně jednoduchý podvozek prostě nedokáže ideálně přenést hmotnost vozu a výkon motoru na silnici. Výsledkem je tak již zmíněná protáčivost vnitřních kol a nemilosrdná nedotáčivost přední nápravy. Sportovní svezení dále limitují brzdy. Ač jsou jinak citlivé, dobře dávkovatelné a při svižné jízdě krotí tunu a půl s grácií, pokud opravdu tlačíte na pilu, začnou se poměrně brzy hřát a vadnout.

Na druhou stranu si musíme říci, že Shooting brake není a nemá být žádný supersport nebo chuligánský hothatch. Má to být hbitý stylový vůz s velkým kufrem určený převážně na dlouhé cesty. A to Kia ProCeed GT víceméně splňuje. Není vyloženě tvrdá, ale ani nijak komfortní. Na nerovnostech hodně odskakuje a hlubší díry či výmoly nezvládá vůbec filtrovat. Do kabiny pak procházejí bolestivé otřesy a rány. Takové kočičí hlavy však tlumí překvapivě dobře. Pokud to shrneme Kia Proceed GT jízdně neurazí, ale ani nenadchne.

Pokračování v galerii!

Další postřehy z testu nebo aplikované změny v rámci modernizace naleznete v galerii pod tímto textem, do které vstoupíte klinutím na "VSTOUPIT DO GALERIE". Pokud vás zajímají technické parametry a kompletní ceník modelu Kia Proceed GT pak klikněte sem. Pro porovnání s největšími konkurenty zase sem.
Reklama

Diskuze

Petr - 16.11.2021 16:08:14
Vase zavery ohledne podvozku jsou v primem rozporu se zbytkem automobilove novinarske obce, jak mistni, tak zahranicni. Vsichni podvozek chvali jako jeden z nejlepe naladenych v C-segmentu a shoduji se na tom, ze by bez problemu zvladl i dvoulitr z i30N.
VTr - 17.11.2021 10:59:27
Tak je vseobecne znamo kdo dela sponzora skodawagen.tv takze je jasne, ze museli kii sprznit.. jinak by se lidem otvirali oci a nebyly by premie. Kdo se sveze na dnesnim korejci, navzdy zapomene na hitlerwagen. Pred lety bych to nerek, ale je to jiz tak.

Test Fordu Mustang Mach 1: Nejlepší oficiálně prodávaná muscle kára v Evropě. Není ale pro všechny

Vyzkoušeli jsme pátou generaci legendárního mustangu s označením Mach 1
09.11.2021 18:45
|
3
Reklama

Test: BMW iX téměř nepotřebuje řidiče. Vyfotí mu ale selfie a před manželkou ukryje psaní od milenky

Auto z budoucnosti přijelo do současného světa. Posádku uhrane luxusem i bizarními funkcemi
30.10.2021 08:16
|
0

Test Nissanu Qashqai: Na tomhle autě stojí budoucnost celé značky. Dokáže ji opět vzkřísit?

Vyzkoušeli jsme třetí generaci jednoho z nejprodávanějších SUV na evropském trhu
22.10.2021 18:45
|
9

Toto je pravděpodobně nejdražší Škoda Superb na světě. Ubrání se dokonce i před kalašnikovem

Váží 2,8 tuny a může stát až 10 milionů korun - to je pancéřovaná Škoda Superb. Řídili jsme ji!
05.12.2021 08:46
|
3

Unikátní kamera v Praze sleduje řidiče, kteří nedají přednost chodcům. Na viníky je přesto krátká

Sofistikované zařízení nedokáže určit, kdy jde o přestupek a kdy nikoliv. K čemu tedy nyní slouží?
03.12.2021 07:11
|
9
Reklama

Dacia Jogger je normální pěkné auto s cenou, která už se jen tak nevidí - stojí pod 360 tisíc Kč

Dacia odhalila ceny vozu, který má nahradit hned trojici modelů - Logan MCV, Dokker a Lodgy
02.12.2021 12:28
|
10

Obecní radary přečtou registrační značku a straší řidiče i falešným bleskem. Jednu věc ale neumí

Informační tabule ukazují překročení rychlosti konkrétního viníka a mají dobrý preventivní účinek
02.12.2021 07:03
|
29
Reklama
Autosalon TV