Reklama
Testy

Test Fordu Mustang Mach 1: Nejlepší oficiálně prodávaná muscle kára v Evropě. Není ale pro všechny

Vyzkoušeli jsme šestou generaci legendárního mustangu s označením Mach 1
Zdroj: Robin Běhal

Legendární označení Mach 1 se po více než 17 letech vrací na kapotu Fordu Mustang. Poprvé se oficiálního prodeje dočkají i evropské země, a to včetně České republiky. Limitovaná edice odkazující na původní Mach 1 ze 70. let minulého století se od klasické verze GT liší převážně designem. Má ale pár nových komponentů, které by z něj měly udělat nejlepšího evropského mustanga na závodní okruhy. 

Podrobné technické informace a ceník Fordu Mustang naleznete v našem katalogu ZDE.

Čím se speciální edice liší v exteriéru?

Než ve vrhneme na samotný popis jízdních vlastností limitovaného mustangu, pojďme si speciální edici podrobně představit. Po stránce designu se Mach 1 oproti klasickému modelu GT liší novým předním nárazníkem vybaveným funkčním splitterem ( převzatý z modelu GT350), který dokáže generovat až o 15 procent vyšší aerodynamický přítlak. Mach 1 se také pyšní novou maskou chladiče s charakteristickými otvory imitující světlomety. Zadní část Mustangu dostala nový difuzor (ze Shelby GT500), který lépe usměrňuje obtékající vzduch. Pozměněné byly také koncovky výfukového potrubí či zadní spoiler. Limitovaná edice je též rozpoznatelná podle barevných polepů, nových litých kol "High Gloss Magnetic" a podle loga Mach 1 nacházejícího se na kapotě, víku kufru a boku auta.

Nové detaily v interiéru

Drobné měny se odehrály i v kabině Mustangu. Interiér speciální edice disponuje jedinečným vzorem kožených sedadel, který odkazuje na předchozí modely Mach 1. To, že řidič sedí za volantem limitky pozná také podle plaketky s pořadovým číslem karoserie, nástupních prahů s logem Mach 1 či podle bílé hlavice řadící páky (z Mustangu Bullit).

Nový Ford Mustang Mach 1 má pod kapotou motor 5.0 V8 s výkonem 460 koní a 529 Nm, který si propůjčil z modelu Bullit. Výjimkou je vzduchové sání, které Mach převzal z amerického Mustangu GT350. Drobnými změnami prošla 6stupňová manuální převodovka Tremec (z GT350). Ta je nově masivnější a dostala funkci automatických meziplynů. Lehce se také přenastavil 10stupňový automat, který tak lépe sedí ke sportovnímu charakteru auta. Další technické změny se týkaly především chlazení. Mach 1 dostal nový chladič oleje motoru, převodovky a zadní nápravy. Aby limitovaná edice vhodná na závodní okruhy dobře zatáčela, vysloužila si přepracované komponenty zavěšení z modelu GT500 a nově kalibrovaný elektrický posilovač řízení. Ford také vybavil Mach 1 unikátním nastavením tlumičů MagneRide.

Tohle není sportovní auto, ale gran turismo

V čem je Mach 1 výjimečný už víme, ale jak jsou na tom jeho jízdní vlastnosti? Ford Mustang je obecně velmi zajímavě koncipované auto. Lidé ho nazývají sportovním autem, ale s ryzí sportovní jízdnou nemá nic moc společného, a to platí i o limitované edici. I když se Mach 1 tváří jako okruhový speciál, v praxi tomu tak není. Na závodní trať je příliš těžký, uhoupaný a vyměklý. Je to ale chyba? Viděli jste snad někdy Ford Mustang soutěžit v nějakém okruhovém šampionátu? Nejspíše ne. A dává to smysl.

Tohle auto v 70. letech nevzniklo za účelem trhání rekordů na jedno kolo, ale mělo i méně movitým Američanům přinášet nezaměnitelný pocit z jízdy, který by v žádném jiném autě tehdejší doby nezažili. Kdyby se tenkrát ve Fordu rozhodli udělat z mustangu vyloženě sportovní vůz, jako to dělalo například evropské Ferrari, nikdy by se z cválajícího koně nestala taková legenda, jakou je právě dnes. Podobné poslání má i nejnovější Ford Mustang, který, jak jste asi už pochopili, není žádná ryze sportovní střela, ale velmi pohodlné "GTčko" určené na víkendové road tripy, a tak ho také budeme hodnotit. 

Ve městě vás bude bolet ruka a noha, zadek ne

S Fordem Mustang Mach 1 jsme žili celý týden a ujeli jsme s ním spoustu kilometrů po městech, dálnicích a okresních silnicích. Takže vám můžeme dokonale zprostředkovat veškeré naše dojmy ze všech typů prostředí. Začneme městem, kde jsme se speciální edicí Fordu Mustang strávili asi nejvíce času. Jako první bychom chtěli pochválit podvozek, který byl překvapivě komfortní a statečně zvládal filtrovat všechny druhy nerovností. Tlumiče v nejkomfortnějším režimu sice při přejezdu většího výmolu padly na takzvaný "doraz", ale do zadků a uší posádky většinou putovala jen jemná tlumená rána. Pochvalu si zaslouží také odhlučnění kabiny, které bylo na velmi dobré úrovni.

Horší to ve městě bylo s manuální převodovkou a s ní spojenou spojkou. Manuál byl sice sám o sobě naprosto boží, měl poctivě tuhý mechanický chod, krátké "dráhy" a hutný spojkový pedál. Avšak tyto atributy převodovky si vychutnáte na táhlé okresní silnici, ale rozhodně ne ve městě s hustým provozem. Výsledkem každodenního ježdění s mustangem do práce tak bylo bolavé levé lýtko a zmožená pravá ruka. Ani spotřeba osmiválcového pětilitrového motoru nebyla v městském prostředí zrovna potěšující. V průměru jsme jezdili za 13 a více litrů na sto kilometrů. 

Námi naměřená spotřeba

Prostředí Spotřeba (l/100km)
Město 13 a více
Mimo město 7,8
Dálnice 8,9
Zdroj: Autosalon.TV

Na víkendový výlet je to pro nás jasná volba

Z města se přesuneme na hladké okresky, kde jsme si konečně mohli vychutnat pravé kouzlo Fordu Mustang Mach 1. Kombinace pohodlného podvozku, charismatického osmiválcového motoru, hlučných výfuků a manuální převodovky Tremec udělala z každého ujetého kilometru doživotí zážitek. Mělo to ale jednu podmínku, nesměli jsme moc šlapat na plyn. U mustangu totiž platí pravidlo, že čím pomaleji jedete, tím si jízdu více užíváte. V klidném tempu byl Mach 1 naprosto skvělý stroj, který ve své cenové relaci nemá v Evropě konkurenci. Problém nastal v momentě, když jsme chtěli na klikatých cestách z motoru 5.0 V8 vymáčknout všech 460 koní. V tu chvíli se mustang splašil jako pravý divoký kůň a bylo náročné ho v zatáčkách krotit. Velký podíl na tom mělo řízení, které sice bylo poměrně ostré, ale trpělo na citelnou vůli ve středové poloze a především řidiči nedávalo naprosto žádnou zpětnou vazbu od předních kol. To samé platilo i o podvozku. Šofér nedokázal vůz kvůli měkkým tlumičům číst "zadkem" a Mustang se tak při ostrém tempu stával nepředvídatelným. Podruhé ale zdůrazňujeme, že Mach 1 není sportovní auto, ale GT (Gran Turismo) tudíž mu jeho horší jízdní vlastnosti při agresivním tempu můžeme odpustit.

Vše totiž dokázal vynahradit charismatický motor dřímající pod obrovskou přední kapotou. Ten sice nepatřil mezi vyložené dravce (atmosférický pětilitr byl v reálu provozu podobě dynamický jako dvoulitr s turbem), avšak v autě jako je mustangu nejde o samotný výkon agregátu, ale o jeho charakter. Osmiválec měl díky absenci turba mnohem sametovější chod a naprosto perfektní zvuk. Dokonce nás mile překvapila jeho průměrná spotřeba benzínu mimo město, která se pohybovala kolem 7,8 litrů paliva na sto kilometrů.

Shrnutí a závěr

Sečteno, podtrženo. Ford Mustang Mach 1 je velmi povedená limitka, která klasickému Fordu Mustang dodala šmrnc a trošku lepší jízdní vlastnosti. Pokud bychom měli auto hodnotit z pohledu řidiče, který vyloženě nevyhledává ryze sportovní jízdu a naopak preferuje víkendové výlety v klidném tempu. Dali bychom modelu Mach 1 plný počet bodů. Kdyby si ale mustang koupil řidič, který pravidelně navštěvuje závodní okruhy a miluje pravá sportovní auta, bude z Fordu Mustang Mach 1 zklamán. Holt kupé od Fordu je stále americké auto a zatáčky nezvládá tak dobře, jako konkurence z Evropy nebo Japonska. 
Reklama

Diskuze

Jaroslav - 08.01.2022 09:43:16
A nemůžete sem dát i Camaro? Zajímalo by mě rozdíl v jízdních vlastnostech, spotřebě, poruchovosti a nákladech na údržbu. Děkuji.
Nick - 15.11.2021 11:25:00
Ale ano, je to možné, ale pouze opravdu mimo město s lehkou nohou, žádné vesnice, žádné zpomalování a zrychlování. Průměr 11-12 je normální spíše minimální dlouhodobější průměr.

Ford Mustang Mach 1 na okruhu ukázal skvělé manuální řazení a silný motor. Závoďák to ale není

Mach 1 svým designem odkazuje na model ze 70. let. Pod kapotou si nadále zachoval 460 koní
05.08.2021 17:55
|
1
Reklama

První test Fordu Mustang Mach-E: Elektrické SUV jezdí podobně jako sporťák. To je ale i nevýhoda

Vyzkoušeli jsme novinku, která se začne prodávat až koncem roku. Klasický Mustang se nemusí stydět
25.05.2021 11:44
|
4

Test Fordu Focus ST: Nejspíš nejlepší ostrý hatchback na trhu. Má motor z Mustangu a boží podvozek

Otestovali jsme hot-hatch se čtyřválcem 2.3 EcoBoost a automatickou převodovkou
25.04.2021 08:20
|
9

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV