Reklama
Nová auta

Test Fordu Focus ST: Nejspíš nejlepší ostrý hatchback na trhu. Má motor z Mustangu a boží podvozek

Otestovali jsme hot-hatch se čtyřválcem 2.3 EcoBoost a automatickou převodovkou
Zdroj: Robin Běhal

Nový Ford Focus ST je momentálně nejsilnější a nejostřejší verze Fordu Focus. V minulosti ještě existoval model s označením RS, ten se však kvůli přísným emisním normám přestal v nové generaci vyrábět. Ale neklesejme na mysli, nové "eSTéčko" ho důstojně nahradilo. Sice nemá pohon všech čtyř kol jako minulé "eReSo", ale na druhou stranu pod kapotou ukrývá motor z Fordu Mustang a precizně odladěný podvozek. 

Porovnání s konkurencí naleznete ZDE

Od papíru na silnici

Nejdříve si pojďme nový sportovní focus prozkoumat. Poprvé se představil na jaře v roce 2019, a to ve variantách hatchback a kombi. Na trh přišel se dvěma motory, s benzínovým čtyřválcem 2.3 EcoBoost a naftovým dvoulitrem. Oproti minulému Focusu ST se stávající čtvrtá generace posunula o úroveň výše, a to především díky přepracované podvozkové platformě C2, lepším brzdám a výkonnějším pohonným agregátům. Velké plus je i přítomnost elektronicky řízeného samosvorného diferenciálu, který zabraňuje nedotáčivosti v prudkých zatáčkách. 

Všechny tyto novinky vypadají na papíře velmi dobře, ale promítnou se i na silnici? To si hned povíme. 

Tvrdé nářadí může občas bolet

Než začneme s popisováním jízdních vlastností, musíme si vzít pod drobnohled námi testovanou verzi. Ta měla pod kapotou již několikrát zmiňovaný benzínový čtyřválec 2.3 EcoBoost s výkonem 280 koní. Bohužel se síla na přední kola přenášela pomocí 7 stupňové automatické převodovky. Proč bohužel? To si vzápětí vysvětlíme. Teď ale pojďme na slibované jízdní vlastnosti. 

I když na první pohled nový Ford Focus ST nevypadá vyloženě ostře a zlobivě. Nenechte se zmást. V duši je to ďábel silnic. Málokterý dnešní hot-hatch nabídne tak tuhý a sportovní podvozek, jako má právě eSTéčko. To s sebou samozřejmě přináší mnoho výhod, ale i nevýhod. Začněme tou stinnou stránkou. I v komfortním režimu nastavení tlumičů je podvozek stále dost tvrdý a každé projetí dírou je jednoduše utrpení. Což při víkendovém jezdění po okreskách zas tolik nevadí, ale při každodenním pohybu po městě to začne brzy lézt na mozek. To je asi jediná věc, kterou dokážeme na podvozku nového Fordu Focus ST zkritizovat.

Podvozek prošel mezigenerační revolucí

Co nám na podvozku nového Fordu Focus ST vadilo už víte, ale co ty pozitivní stránky? Začneme mechanickým gripem, který je díky přepracovanému zavěšení kol, dobrému vyvážení a samosvornému diferenciálu naprosto dechberoucí. To auto v podstatě popírá zákony fyziky. Je až neskutečné, jak se Focus dokáže přicucnout k asfaltu a už nepustit. V zatáčkách se navíc eSTéčko díky tuhému podvozku chová velmi předvídatelně a není s ním vůbec náročné trefovat jejich vrcholy. Prostě kam zatočíte, tam jede, doslova jako po kolejích. Dá se dokonce říci, že motor s 280 koňmi pod kapotou nedokáže podvozek pořádně prověřit. Kdo by to čekal u auta, které ještě v předešlé generaci umělo pouze protáčet kola na místě a v zatáčkách se předkem hrnout vpřed jak kámen ze srázu. 
Reklama

Řízení a brzdy drtí konkurenci

Ještě chvilku budeme Focus ST chválit. Podvozek totiž není jediná věc, která se na tomto autě povedla. V dílně Ford Performance se inženýrům podařilo vyladit řízení, které mění svou tuhost a strmost podle zvoleného jízdního režimu. To sice není žádná novinka, ale v porovnaní s konkurencí to ford podle nás zvládl nejlépe. Řízení je super přesné, extrémně strmé a dává skvělou zpětnou vazbu od předních kol. Dalším skvostným parametrem nového eSTéčka je brzdný účinek, o který se starají výkonné brzdiče od značky Brembo. Ty nejen dobře brzdí, ale také se báječně dávkují. 

Motor z Fordu Mustang

V neposlední řadě si posvítíme na pohonnou jednotku z Mustangu s označením 2.3 EcoBoost. Jedná se o benzínový čtyřválec s výkonem 280 koní a 420 Nm. Ano, opravdu to je stejný motor, který ve svých útrobách používá i legendární americký sporťák, akorát má o 25 kW snížený výkon a je přizpůsobený pro pohon přední nápravy. 

Při jízdě má čtyřválec dost agresivní charakter, a to především ve vyšších otáčkách. Samozřejmě záleží na zvoleném jízdním režimu. Díky tomu, že má motor větší objem než je tomu u podobných aut zvykem (většina hot-hatchů má pod kapotou dvoulitry nebo jednašestky), dokáže pracovat v širším spektru otáček. Avšak je těžké pohonnou jednotku střízlivě hodnotit, jelikož její práci dost kazí automatická sedmistupňová převodovka. Ta neřadí podle našeho gusta a v moha případech motor zbytečně žene do omezovače. Na druhou stranu je možnost řadit manuálně pomocí pádel pod volantem, takže problém s převodovkou se dá při sportovní jízdě jednoduše vyřešit. 

Technické parametry a rozměry vozu naleznete ZDE.

Shrnutí a závěr

Sečteno, podrženo. Čtvrtá generace Fordu Focus ST se opravdu povedla. Sice má pár nedostatků, ale ty lehce zastíní naprosto skvostný podvozek, božské řízení a výkonné brzdy. Pokud byste si chtěli sportovní Focus koupit, rozhodně doporučujeme vyzkoušet jak verzi s manuálem, tak s automatem. My bychom se spíše přiklonili k manuální převodovce, ale samozřejmě každý preferuje něco jiného. Automatické řazení je rozhodně vhodnější pro každodenní ježdění. 

Zbytek testu a podobný popis interiéru naleznete v galerii na začátku článku.

Diskuze

Milanius - 13.05.2021 07:31:06
2,3 ecoboost je nejméně povedený motor fordu. Proto také sundali výkon, aby ta plečka "trochu" dýl vydržela. Předpoklad asi je, že to do 100 000 km hodíte na budku.
Jindřich - 29.04.2021 13:33:37
Má to jeden hlavní nedostatek. Pohon předních kol.

Malé francouzské SUV je silnější než Golf GTI nebo Hyundai I30 N. Přesto dokáže jet za 0 l/100 km

Vyzkoušeli jsme modernizovaný Peugeot 3008 s dvěma různými typy pohonu
16.04.2021 17:55
|
0
Reklama

Nese sice jméno nejprodávanějšího sporťáku, je to ale čistě elektrické SUV: Ford Mustang Mach-E

V Česku se už dá objednat za cenu od 1 299 900 Kč, na evropské silnice dorazí v příštím roce
14.12.2020 11:20
|
0

Nový Ford Puma ST pohledem tří různě starých testmanů: Bavil nás, i když občas vůbec nedává smysl

Vyzkoušeli jsme první sportovní SUV divize Ford Performance, které sdílí techniku s Fiestou ST
16.11.2020 00:06
|
0

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV