Reklama
Nová auta

Nová Škoda Fabia bude obr. Do šířky přeroste Octavii II, kufrem trumfne Ford Focus nebo Opel Astra

Mladoboleslavská automobilka nabídne u čtvrté generace malého hatchbacku pořádný kus auta navíc
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Autosalon.tv už měl možnost vidět a testovat novou generaci Škody Fabia. Fotit jsme sice mohli auto pouze maskované, ale v zákulisí jsme nahlédli i do demaskovaného vozu, a dokonce jsme jej mohli změřit a zjistit o něm spoustu podrobností. Tentokrát se zaměříme na jeho rozměry. Ty v mnoha ohledech překračují kategorii malých hatchbacků, do které i čtvrtá generace tohoto modelu formálně patří.

Kufr jako rodinné auto

Škoda Octavia od začátku své kariéry nabízela na podvozku Volkswagenu Golf auto s délkou blížící se Passatu a dalším manažerským sedanům. Menší Fabii se strategie "kus auta navíc" dlouho vyhýbala. První tři generace rozměry nijak nevybočovaly ze zvyklostí u malých hatchbacků, vysoce nadprůměrný byl vždy pouze objem zavazadlového prostoru.

To se ale dramaticky změní s příjezdem čtvrté generace Škody Fabia poprvé postavené na nové koncernové platformě pro malé vozy MQB-A0. Zatímco ostatní malé hatchbacky se už mezigeneračně neprodlužují a k vidění je spíše opačný trend, nová Fabia tu předchozí přeroste o půl třídy.

Na délku se protáhne o 11 cm na 4108 mm. Rozvor kol, tedy vzdálenost mezi přední a zadní nápravou, se zvětší o 94 mm na 2564 mm. Karoserie se rozšíří o 48 mm na 1780 mm. Základní objem kufru podle výrobce nabobtnal o 50 litrů na 380 litrů. Jediné, co se smrskne, je výška auta. Mezigeneračně se sníží o 8 mm na 1460 mm.

Tato čísla vyniknou teprve v porovnání s vozy, které formálně patří o kategorii výš, mezi rodinné vozy označované jako nižší střední třída. Nová Škoda Fabia bude delší než první tři generace Volkswagenu Golf. Z hlediska objemu kufru a délky zavazadlového prostoru se dokonce může měřit s Golfem nejnovějším. Ten má v kufru o jediný litr a jediný centimetr k dobru. Objemem kufru nová Škoda Fabia poráží spoustu o třídu větších hatchbacků - například i nejnovější generace Fordu Focus (375 l), Opelu Astra (370 litrů) nebo Toyoty Corolla hatchback (361 litrů).

Šířka karoserie nejlépe vynikne při porovnání se Škodou Octavia. Nová Fabia je totiž výrazně širší než první novodobá generace Octavia (1731 mm), více než centimetr k dobru má ale i na "dvojku", která se vyráběla jako nová ještě v roce 2013 (1769 mm).
Reklama

Trochu zklamání v kabině

A jak to vypadá při porovnání s ostatními malými hatchbacky? Nová Škoda Fabia bude nejdelší, na druhou příčku odsune novou Dacii Sandero (4088 mm). 

Právě po Sanderu (410 l) bude mít Fabia IV. mezi malými hatchbacky druhý nejobjemnější kufr, pokud tedy máme věřit údajům výrobců. Až na ni budeme mít více času, tak ji proměříme pořádně. Zatím jsme krátce změřili místo na nohy na zadních sedadlech a délku kufru a byli trochu zklamaní. Mezigeneračně se totiž podélná prostornost na pravé straně, tedy za spolujezdcem, zvětšila jen o 2 cm a nijak nevybočuje z průměru malých hatchbacků. Také maximální délka kufru se podle našeho zběžného měření protáhla jen o centimetr. Lepší zprávou jsou čtyři centimetry k dobru u takzvané "délky využitelné", což je rozměr, u kterého se počítá s naložením objemnějšího předmětu, třeba krabice. Vypadá to tedy, že spoustu centimetrů spolkli designéři na bohatě tvarované nárazníky a skvělou aerodynamiku vozu.

Z hlediska šířky karoserie se Škoda Fabia zařadí mezi lepší průměr. Skutečným obrem je z tohoto pohledu opět nová generace Dacie Sandero (1848 mm).

Hatchback jako kombík

Velmi zajímavě vypadá i porovnání čtvrté generace Škody Fabia se staršími malými kombíky značky Škoda. Například proti Škodě Forman, kombi odvozenému z modelu Favorit, bude nová Škoda Fabia kratší jen o pět centimetrů a její kufr bude z hlediska základního objemu téměř totožný. Chybí jí na něj dvacet litrů.

Škoda Felicia Combi je delší o deset centimetrů.

Připomeňme ještě, že karosářská verze Combi bude k dispozici i u nové Škody Fabia, ale přijede na trh až za dva roky. Do té doby se bude prodávat současné provedení pod označením Škoda Fabia Combi Tour - aktuální ceník, technické údaje a další podrobnosti najdete ZDE. Veškeré údaje k aktuálně doprodávané Fabii hatchback třetí generace naleznete ZDE.

Nová Škoda Fabia se svými rozměry přiblíží modelům Scala a Kamiq. Představitelé automobilky se ale kanibalizace neobávají. "Odstup z hlediska velikosti i cenové politiky bude podle nás dostatečný," uvedl mluvčí českého zastoupení Pavel Jína.

Zároveň se tím otvírá prostor pro auto menší, než je Fabia. Zvláště poté, co skončila výroba modelu Citigo. Podle zákulisních informací, které se nám podařilo sehnat při prvních jízdách s novou Fabií, je ale zcela vyloučená výroba takového modelu na benzin či naftu, protože by nebyla rentabilní. Ve hře zůstává pouze malý elektromobil.

Diskuze

Hujer - 13.03.2021 08:47:27
Úplně zbytečný výrobek.proc zvětšujete auto do města pro dva a malou rodinu.vsak tu máte jiný modely.kdo to koupí?
Klára - 10.03.2021 18:38:48
Tak se chechtám, že nám ji v zahraničí přejmenovali na Fabiaq.. Se tomu ani nedivím. F1 stále mám a jede. Trojku jsem nekoupila, malá okna a interier.

Škodovky zdražily. Za Scalu, Kamiq, Karoq i Superb zaplatíte až o desítky tisíc víc

Škoda Kamiq nyní stojí o 10 tisíc korun více než dříve. Hybridní Superb zvedl cenu o 63 tisíc korun
05.03.2021 07:57
|
41
Reklama

Český trh má nového lídra, přitom jde o výběhový model. Na paty škodovkám šlape Hyundai i30

V první desítce nejprodávanějších aut bylo v únoru sedm škodovek, dva hyundaie a jeden volkswagen
04.03.2021 15:44
|
22
Reklama

Srovnávací test Škoda Octavia RS iV vs. Škoda Octavia Combi iV: Elektřina dává smysl jenom u jedné

Nezbytná elektrifikace nabídky nutně přináší i specifikace, u kterých je na místě otázka: Proč?
02.03.2021 19:21
|
3

Škoda Octavia se dá nově koupit na zemní plyn s manuálním řazením. Ceny startují nad půl miliónem

Milovníky klasiky potěší benzinový dvoulitr ve "čtyřkolce". Nové pohony se týkají liftbacku i kombi
27.02.2021 08:25
|
2

Není allroad jako allroad. Otestovali jsme lepšoaudi s plnohodnotným quattrem a sametovým automatem

Test Audi A6 allroad 50 TDI quattro: Největším plusem je všestrannost, minusem chudá základní výbava
18.02.2024 08:34
|
0

Vylepšená Tesla Model 3 vyšlapává cestu do budoucna i slepé uličky. Řidiče neposlouchá a šikanuje ho

Z hlediska poměru ceny, výkonu a výbavy jde ale o skvělou nabídku
24.01.2024 19:44
|
7
Reklama

Toyota letos v Česku zaútočí na stupně vítězů. A to řadíme teprve trojku, děsí konkurenty její šéf

Loni skončila japonská značka na tuzemském trhu s novými auty těsně čtvrtá. Dotáhla VW a Hyundai
20.01.2024 08:29
|
5

Mitsubishi přivezlo na český trh nový Colt. Stojí méně než klon od Renaultu, ale se slabším motorem

Porovnali jsme Mitsubishi Colt a Renault Clio nejen mezi sebou, ale i s konkurenty včetně Fabie
16.01.2024 18:18
|
0
Reklama
Autosalon TV