Reklama
Testy

Test: BMW iX téměř nepotřebuje řidiče. Vyfotí mu ale selfie a před manželkou ukryje psaní od milenky

Auto z budoucnosti přijelo do současného světa. Posádku uhrane luxusem i bizarními funkcemi

Mnichovští se stali průkopníky světa elektromobility. Modely vzniklé pod křídly divize BMW předběhly svou dobu a přinesly řadu nevídaných řešení. Vzpomeňme si na rok 2013, kdy se na běžných silnicích začaly ukazovat vozy, které jsme dosud viděli jen ve sci-fi filmech. Řeč je o BMW i3 a i8, tedy čistě elektrickém hatchbacku a plug-in hybridním coupé či roadsteru s výklopnými dveřmi. Tyto dva modely znamenaly revoluci nejen pro samotnou automobilku, nýbrž pro celý automobilový průmysl. Futuristický design, nadčasové technologie, vytříbené jízdní schopnosti, špičkové pohony i první sériová výroba uhlíkových kompozitů...

Zbrusu nové BMW iX je pokračovatelem této tradice. Stojí mimo klasickou produkci BMW, ale právě díky tomu si může dovolit být jiné, neohlížet se na tradice a nabídnout v mnoha směrech nové přístupy. I proto je možná aktuálně jedním z nejvyspělejších sériově vyráběných automobilů na světě. Již od základů bylo navrženo jako líheň inovací pro celou BMW Group. Procházejí celou jeho konstrukcí od pojetí interiéru, přes design, asistenční systémy a konektivitu až po komponenty elektrického pohonu a odpovědnost k životnímu prostředí a jeho zdrojům. Dá se říci, že iX vzniklo proto, aby si z něj budoucí modely BMW vzaly to nejlepší.

My jsme tuhle technickou lahůdku krátce otestovali a první dojmy zněly asi takto: "Tak to je mazec!" Byť jsou tato slova zcela výstižná, přeci jenom se vám je pokusíme přetavit do standardní recenze. Každopádně vám tím chceme dát najevo, jak nás nové BMW iX uchvátilo a šokovalo. Prvních dojmů jsme nabývali při cestě do polských Krkonoš, kam jsme jeli na romantický welness pobyt. Trasa však byla ideálně přichystaná právě na vyzkoušení tohoto revolučního elektromobilu.

Dojezd ani spotřeba neurazí

Nové elektrické SUV BMW iX jsme na webu Autosalon.tv už podrobně představili, proto se vrhneme rovnou na naše první dojmy a zkušenosti. Začněme samotným pohonem, který obstarává už známá technika z modelů BMW iX3 a chystaného i4 Gran Coupe. Skládá se ze dvou elektromotorů, přičemž každý je instalovaný na jedné nápravě, tudíž jde zpravidla o pohon všech čtyř kol. Základní provedení xDrive40 poskytuje úctyhodný výkon 240 kW/326 koní a dojezd na jedno nabití 425 kilometrů. Do našich rukou se však dostala ještě zajímavější a zároveň silnější verze s označením xDrive50, která nabídne až 385 kW/523 koní (později přibude i BMW iX M60 s výkonem 600 koní!).

Testovaný exemplář má podle údajů výrobce ujet na jedno nabití až 630 kilometrů, jde ale o reálné číslo? Jak se to vezme, pokud budou vytvořené ideální podmínky (teplé počasí, vypnutá klimatizace i další přístroje, v nejlepším případě jen městský provoz) a bude tomu přizpůsobená také jízda, pak ano. Na druhou stranu si musíme přiznat, že jenom úplný blázen by takto své auto využíval. Rozhodli jsme se proto zjistit reálný dojezd i spotřebu elektrické energie. S plnou baterií (105,2 kWh) jsme se tedy vydali z Prahy směr polské Krkonoše, konkrétně lázeňské město Karpacz vzdálené asi 170 kilometrů. V cestě nám stály dálnice, klikaté horské silničky, ale i hustý městský provoz.

Ve chvíli, kdy jsme dorazili do našeho hotelu, ukazoval palubní počítač stav akumulátoru 59 %, zbylý dojezd 278 kilometrů a průměrnou spotřebu 25,6 kWh/100 km. Rozhodli jsme se to risknout a auto na hotelu nenabíjet. Při zpáteční cestě jsme sice měli menší obavy, ale nakonec úplně zbytečně. V baterii nám totiž zbylo ještě 21 % elektrické energie, která měla vystačit na rovných 100 kilometrů dojezdu. Spotřeba při návratu do Prahy přitom činila 24 kWh/100 km, což není daleko od toho, co udává výrobce. Celkově jsme na našem výletě ujeli nějaký 340 kilometrů, přičemž dalších 100 zůstalo ještě v bateriích. Majitel nového BMW iX tak může počítat s reálným dojezdem na jedno nabití 440 až 500 kilometrů. Záleží na počasí a na tom, jestli bude většinu času trávit ve městě nebo mimo něj.

Ekologové pozor! Tohle je "BIO auto"

BMW Group obstarává kobalt a lithium potřebné pro vysokonapěťové baterie z kontrolovaných zdrojů v Austrálii a Maroku a dodává je výrobcům bateriových článků. Princip konstrukce elektromotorů zase umožňuje vyhnout se použití vzácných zemin v rotorech systému pohonu. Společnost navíc vyrábí potřebný hliník pomocí energie ze solárních elektráren. K šetrné výrobě BMW iX z hlediska zdrojů přispívá také vysoký podíl druhotného hliníku a opětovně použitých plastů. V jeho interiéru je použito dřevo s certifikátem FSC, kůže ošetřená výtažky z olivových listů a další přírodní materiály. Mezi surovinami použitými na výrobu krytů podlahy a koberců jsou i recyklované rybářské sítě.
Reklama

Tichý trhač asfaltu

Nabíjet chce BMW stejnosměrným proudem o výkonu až 200 kW. Dobití z 10 na 80 % kapacity baterie má tedy trvat méně než 40 minut a deset minut u rychlonabíječky by mělo prodloužit dojezd o zhruba 120 km. Modely iX jsou navíc v Evropě dodávány s nabíjecí kartou BMW Charging Card, univerzální rychlonabíječkou Flexible Fast Charger poskytující nabíjecí výkon až 11 kW a nabíjecím kabelem Mode 3 pro veřejné nabíjecí stanice. Speciální tarifní systém od BMW Charging umožňuje nabíjet elektrickou energii za velmi atraktivní ceny, a to jak na veřejných nabíjecích stanicích, tak u vysokovýkonných nabíjecích stanic.

Akumulátor je však možné dobíjet také při jízdě a to velmi účinně. BMW iX totiž nabízí hned tři úrovně rekuperace - nízká, střední a vysoká. Bohužel volič intenzity "samobrzdění" je trochu nešťastně umístěn v multimediálním displeji a proklikat se k němu je poměrně zdlouhavé. Proto jsme většinu času jezdili na takzvaný adaptivní režim, který rekuperaci přizpůsobuje aktuálnímu provozu na základě dat z navigačního systému a senzorů používaných asistenčními systémy. Automatika v tomto případě fungovala naprosto dokonale! Řidič tak může po celou dobu jízdy řídit jen jedním pedálem, tím plynovým.

Nejvíce nás na pohonné jednotce uchvátila její dynamika, která je prostě brutální. Když se zapojí všech 523 koní, je to fakt síla! Plná akcelerace z místa vmasíruje těla cestujících hluboko do sedadel, zatímco hlava bojuje s obrovským přetížením. Zrychlením BMW iX tak nejvíce připomíná horskou dráhu. Papírové údaje pak mluví sami za sebe, prozatím vrcholné provedení xDrive50 vážící přes 2,6 tuny akceleruje z 0 na 100 km/h za pouhé 4,6 sekundy! Reakce na plyn je navíc okamžitá, máte pocit jako byste mačkali spoušť u samopalu! Uff, tohle je opravdu hodně návykové. Jen doporučujeme sledovat výrazy spolucestujících, stejně jako na horských dráhách, tak i v novém BMW iX se může dělat trochu nevolno.

Naopak při klidné jízdě je nové elektrické SUV doslova oázou klidu a míru. Kabina je tak perfektně odhlučněná, že člověk slyší i tlukot vlastního srdce. Aerodynamický šum, hukot od kol, bouchání od podvozku ani hvízdání elektromotorů uvnitř za žádnou cenu nezaznamenáte. Pokud tedy nechcete, model iX totiž nabízí volbu jízdních režimů, které upravují nejen citlivost pedálu, ostrost řízení, tuhost tlumičů, ale také virtuální zvuk pohonu. Na sportovní režim vychází skrze reproduktory zvuk připomínající něco jako vesmírnou loď ze seriálu Star Trek.

Polštář na čtyřech kolech

Pokud má být auto nadčasové, mělo by taky nadčasově jezdit. Není proto divu, že na podvozku si inženýři nového BMW iX dali sakra záležet. Je vyladěný do posledního detailu a napěchovaný těmi nejvyspělejšími a nejdražšími technologiemi. Tak například už ve standardu testované verze xDrive50 najdeme adaptivní vzduchové odpružení na obou nápravách a integrované aktivní řízení včetně natáčení kol zadní nápravy. Podobné řešení mají ty nejluxusnější automobily na trhu, abychom byli konkrétní zmíníme třeba Mercedes-Benz třídy S, Audi A8 nebo sourozeneckou vlajkovou loď BMW řady 7.

I při samotné jízdě jsme nakonec došli k názoru, že nové elektrické SUV vlastně jezdí na stejné úrovni jako již avizované přepychové limuzíny za několik milionů. Na nerovnostech má člověk pocit, jakoby snad před ním jeli silničáři a jednotlivé díry zacelovali. Tím chceme říci, že kola BMW iX sice do jednotlivých rigolů zapadají, ale karoserie se takřka nehne. Neustále tak máte pocit, jako byste jeli po zcela rovném asfaltu. To je neuvěřitelné, ještě když vezmeme v potaz, že zkoušený kousek byl obut do příplatkových 22palcových kol.

Potěšení za volantem BMW iX se tak skrývá zejména v jízdním komfortu. Úsměv na tváři naopak opadne při dynamičtější jízdě po klikatých silnicích, kde čistě elektrické SUV už nedokáže maskovat svoji nadváhu. Při ostrých průjezdech zatáčkami se kymácí jako stará palanda a pomalu se sune ven od apexu. Trochu zvláštně ne kvůli nedotáčivosti ani přetáčivosti, ale kvůli řidiči, jež nesesbírá odvahu ještě více zatočit volantem. Najednou totiž cítíte tu obrovskou tíhu auta, která vám podvědomě vnáší pocit jako byste se měli převrátit na střechu. Popravdě ty náklony jsou občas tak výrazné, že jsme měli strach, abychom nějaký ten kotoul fakticky nehodili. Bohužel stejné dojmy jsme měli i ve sportovním nastavení.

Perfektně funguje elektrický systém pohonu všech kol. V BMW iX přenáší na přední a zadní kola přesně tolik hnací síly, kolik je v dané jízdní situaci potřeba. Inteligentní řízení pohonu všech kol umožňuje plně variabilní přenos výkonu od vysoce hospodárného pohonu pouze zadních kol až po pohon všech kol, který maximalizuje trakci. S elektrickým SUV se tak nemusíte bát vyrazit ani do těžšího terénu, lehce by si měl poradit s většinou povrchů a nástrah.
Reklama

Za chvíli už bez řidiče

Za špičkové lze označit natáčení zadní nápravy, které jsme ocenili zejména na parkovištích nebo v garážích. Společně s lehoučkým, ale přitom citlivým řízením jsme měli pocit, jako bychom řídili miniaturní Smart. Ovladatelnost vozu v úzkých prostorách je až nevídaná. Asi nejzajímavějším jízdním postřehem z naší cesty do polských Krkonoš byla "funkce" maskování rychlosti. Dosud jsme se nesetkali s autem, které by takhle maskovalo vysoké hodnoty na tachometru. Při 130 km/h máte pocit, že se plazíte osmdesátkou. Při 50 km/h už vlastně stojíte. Samozřejmě to berte trochu s nadsázkou, ačkoli nejsme daleko od pravdy. Je to dáno především fantastickým odhlučněním kabiny.

Na rychlostních komunikacích jsme vyzkoušeli také nejmodernější systém autonomního řízení, který prozatím dosahuje 2. úrovně, ačkoli připraven je už i na třetí (až bude povolena na vybraných úsecích silnic). Pět kamer, pět radarových senzorů a dvanáct ultrazvukových čidel sleduje provoz okolo a přizpůsobuje rychlost vozidla daným podmínkám. Přitom jej drží v jízdním pruhu a podle potřeby rovněž brzdí. Samočinně se BMW iX dokáže pohybovat i v zácpách, kde úplně zastaví a pak se znovu rozjede. Řidič však musí mít stále ruce na volantu, jakmile by je sundal, ihned by ho systém napomenul a nakonec by se sám deaktivoval. Během naší cesty fungoval tento asistent bez jediného problému. Vítejte v budoucnosti, teď už se čeká jen na úřady, než autonomní jízdu zlegalizují.

V rámci prvního testu jsme vyzkoušeli i nejmodernější parkovací asistent a spoustu dalšího. Nové BMW iX je zajímavými funkcemi vystlané až po střechu. Umí třeba fotit selfie nebo spolucestujícím zatajit veškeré vaše soukromé věci. A to nemluvě o nejlepším audiosystému, který v autě můžete mít. Oblíbenou písničku umí přehrát dokonce ve 4D zvuku! Všechno to a mnohem více najdete v galerii v úvodu článku, do které vstoupíte kliknutím na "VSTOUPIT DO GALERIE". Zaměřili jsme se zde také na design, interiér i prostornost.

Podrobný ceník a technické parametry nového BMW iX naleznete zde. Porovnání s ostatními podobně velkými elektrickými SUV pak tady.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Test Nissanu Qashqai: Na tomhle autě stojí budoucnost celé značky. Dokáže ji opět vzkřísit?

Vyzkoušeli jsme třetí generaci jednoho z nejprodávanějších SUV na evropském trhu
22.10.2021 18:45
|
11
Reklama

Test: DS 9 1.6 PureTech překvapilo rezervami ve zpracování. Jízdně však předčí Mercedes nebo BMW

Nová vlajková loď značky DS sice pochází z Francie, ale její výroba probíhá kvůli kapacitám v Číně
11.10.2021 13:41
|
5

Test: Nový Mercedes třídy C je scvrknuté eSko. Posádku uhrane luxusem i neuvěřitelnou spotřebou

Nejprodávanější stuttgartský model dorazil v nové generaci. Ta jakoby z oka vypadla vrcholné třídě S
04.10.2021 07:16
|
8

Škodovka u všech modelů končí s oblíbenou chalupářskou verzí. Existuje ale levnější alternativa

Oplastované provedení Scout bylo například u Octavie v nabídce 16 let. Proč najednou končí?
21.02.2024 07:47
|
4

Moderním chalupářům se splnil sen. Na český trh dorazilo elektrické kombi s obřím kufrem

Volkswagen oficiálně představil druhou karosářskou verzi pro elektrický vlajkový model ID.7
19.02.2024 18:05
|
8
Reklama

Absurdní návrh českého auditora při EU: Zdražte spalovací auta a budou peníze na elektromobily

S příchodem elektromobilů prý konečně dochází ke snižování emisí. Lidé je ale bez dotací nekupují
18.02.2024 18:01
|
115

Jedna z nejdelších dálnic bude uzavřena. Stíhačky na ní budou nacvičovat nouzová přistání

K uzavírce na švýcarské dálnici A1 dojde v červnu letošního roku. Trvat nebude déle než 36 hodin
13.02.2024 08:01
|
8
Reklama
Autosalon TV