Reklama
Testy

Test Nissanu Qashqai: Na tomhle autě stojí budoucnost celé značky. Dokáže ji opět vzkřísit?

Vyzkoušeli jsme třetí generaci jednoho z nejprodávanějších SUV na evropském trhu
Zdroj: Robin Běhal

Když se Nissan Qashqai poprvé objevil v roce 2007 na evropském trhu, málokdo dávál podivnému slepenci hatchbacku a terénního auta s ještě podivnějším krkolomným názvem velké naděje. Kupodivu si Japonec získal srdce široké veřejnosti a stal se tak nejprodávanějším SUV na evropském trhu a dodnes patří mezi nejprodávanější auta na starém kontinentu vůbec. Druhá generace na tuto pozici navázala a ta třetí, kterou jsme právě testovali, chce své předchůdce napodobit.

Nebude to mít ale vůbec jednoduché, jelikož konkurence v segmentu C-SUV neustále houstne a aktuálně se nejlépe ze všech vozů této kategorie na evropském trhu prodává Volkswagen Tiguan, který rozhodně není lehkým soupeřem. Jak to tedy s tím novým Nissanem Qashqai je? Dokázala podle nás třetí generace důstojně nahradit své předchůdce?

Podrobné porovnání s konkurenčními modely naleznete ZDE

Chystá se revoluční pohon

Než se ale vrhneme na samotné hodnocení, pojďme si japonské SUV důkladně představit. Oproti předchozím modelům disponuje nový qashqai odlišnou nabídnou motorizací. Základním motorem sice zůstává benzinová čtyřválcová třináctistovka dopovaná turbem, která ale dostala dalšího pomocníka v podobě malého elektromotoru. Jde tak o takzvaný mild-hybrid (auto nedokáže jezdit čistě na elektřinu). Nissan Qashqai 1.3 TCe mild-hybrid se nabízí ve dvou výkonových verzích 103 a 116 kW. Slabší je dostupná pouze s manuálním řazením a pohonem předních kol, silnější i s automatem a pohonem všech kol.

Naopak naftový agregát už pod kapotou Qashqaie nenajdete. Místo něj v roce 2022 přijde unikátní pohonná jednotka s označením e-power. Jde o takzvaný sériový hybrid, který aktuálně v Evropě není mezi novými auty vůbec rozšířen. Benzinový motor s objemem 1,5 l poslouží pouze k výrobě elektřiny a na nápravy bude připojen elektromotor s maximálním výkonem 140 kW. Qashqai se tak jízdně bude chovat jako elektromobil, ale bez nutnosti nabíjení u nabíječek. Spotřeba paliva má být nižší než u klasických full hybridů, tichost se má přes neustálé vrčení spalovacího motoru blížit elektromobilu stejně jako ovládání tohoto SUV a dojezd na jedno natankování naftovému motoru.

Jízda v Nissanu muže zbavovat stresu

Nám se do redakčního testu dostal nejvymazlenější Nissan Qashqai ve výbavě Tekna+ s výkonnější benzínovou třináctistovkou a 6stupňovou manuální převodovkou. Hned po usednutí za volant nás překvapil luxusní a minimalistický interiér, který svou atmosférou připomínal klidnou japonskou zahrádku. Celkově byla kabina nového qashqaie ničím nerušící a dokonce se dá říct, že na nás působila antistresově. Podobný pocit v tomto segmentu jsme zažili snad jen u modelu od značky Mazda. Chvalitebná byla také prostornost na předních i zadních sedadlech. Posádka měla dostatek prostoru jak nad hlavou, tak před koleny. Jediné, co bychom druhé řadě sedadel mohli vytknout, byly z našeho pohledu příliš krátké sedáky. 

U interiéru ještě chvilku zůstaneme, protože bychom chtěli vypíchnout jeho báječné odhlučnění. Občas nám totiž připadalo, že řídíme spíše elektromobil než auto se spalovacím motorem. Jízdu nedoprovázelo nepříjemné vrčení motoru ani aerodynamický hluk. Opět se tak vracíme k naší myšlence, že nový qashqai na řidiče působí antistresově. 

Čtyřválec zvládá slušnou dynamiku i hospodárnost

To, že je benzínový motor nevídaně odhlučněn už víme, ale co jeho chování? Dokáže takto malý agregát se třemi "hrnky" obhospodařit poměrně velké SUV, jakým qashqai bezesporu je? Podle našich nasbíraných zkušeností ano, akorát se musíte smířit s tím, že při sešlápnutí plynového pedálu nebudete trhat asfalt z vozovky. Mild-hybridní zážehový čtyřválec s výkonem 116 kW (158 koní) nebyl lenoch, ve středním a horním pásmu otáček měl nečekaně příjemný zátah a svůj malý objem či nízký počet válců dokázal statečně maskovat. O nedostatek výkonu se tak bát nemusíte, na každodenní ježdění a občasné předjíždění to bohatě stačí. Akceleraci jako má Nissan GT-R ale nečekejte. Na druhou stranu vám to vynahradí nízká spotřeba, která se v průměru pohybovala kolem 6,5 l/100 km. Podrobný test spotřeby naleznete v tabulce pod tímto textem. 

K motoru neodmyslitelně patří také převodovka, v našem případě manuální 6stupňová. Její chod hodnotíme jako nadprůměrný. Řazení bylo přesné, relativně krátké a probíhalo bez nežádoucího zadrhávání. Úsměv na tváři nám také vykouzlilo ideální zpřevodování a celková souhra manuálu s benzínovým čtyřválcem. 

Test spotřeby

Prostředí Spotřeba (l/100km)
Město 7,5
Mimo město 4,7
Dálnice 7,4
Zdroj: Autosalon.TV

Podvozek má své mouchy i výhody

V poslední řadě si posvítíme na podvozek, který je v novém Nissanu Qashqai trošku oříšek a je potřeba ho rozebrat dopodrobna. Námi testovaný model měl pohon pouze přední nápravy, to znamenalo, že vůz disponoval zadní nápravou s vlečným ramenem (pouze verze s pohonem 4x4 má víceprvkovou zadní nápravu). Zmiňujeme to kvůli tomu, protože auta s tímto typem nápravy mají tendenci hůře zvládat nerovnosti. Což byl případ i nového qashqaie. Nedá se říct, že by SUVčko bylo nepohodlné, ale v kombinaci s poměrně tuhým podvozkem nissan nezvládal tak dobře žehlit větší nerovnosti číhající v městském prostředí, jako například konkurenční Mazda CX-30, Hyundai Tucson nebo Škoda Karoq.

Na druhou stranu tvrdší naladění podvozku mělo i své světlé stránky. Třeba v takových klikatých zatáčkách bylo díky tomu japonské SUV velmi hravé a čiperné. Celkově nás Nissan Qashqai svými sportovnějšími jízdními vlastnostmi mile potěšil. Při průjezdu zatáčkou se choval předvídatelně, solidně držel ideální stopu a nejevil žádné známky nestability. Dobrému pocitu za volantem také dopomáhalo strmé a přesné řízení, které se k tužšímu podvozku hodilo jako jalovec ke zvěřině.

Shrnutí a závěr

Sečteno, podtrženo. Nový Nissan Qashqai má svým příchodem na trh rozhodně velkou šanci nepříjemně zatopit silným německým konkurentům. Jedná se o povedené C-SUV, které své zákazníky může lákat na příjemný a prémiově vypadající interiér, skvělé odhlučnění kabiny, hospodárný a přitom dostatečně výkonný motor nebo na vytříbené jízdní vlastnosti se sportovním charakterem.

Zásadní chyby nový Qashqai nemá, ale nemůžeme mu odpustit tvrdší podvozek a chudou nabídku motorizací. Ani pořizovací cena není zrovna nízká. V základní výbavě sice stojí 584 000 korun, ale za vymazlenější verze si budete muset výrazně připlatit. Například námi testovaná specifikace se vyšplhala na částku 920 000 Kč. Podrobný ceník a technické parametry naleznete ZDE v našem katalogu.

K dnešnímu dni 19. 10. 2021 mají čeští dealeři k dispozici přes 20 kusů nových Nissanů Qahsqai, bohužel kvůli nedostatku čipů jsou na skladu pouze auta s manuální převodovkou a chudší výbavou. 
Reklama

Diskuze

Jaroslav Pufler - 23.12.2021 03:34:15
Škoda, že si autor po sobe nedokáže přečíst, co se mu povedlo zplodit. Celý článek -
Zdeněk S. - 10.12.2021 13:38:13
Před cca deseti lety stál Qashqai v plné výbavě (4x4, diesel 110 kW, 6M) 550 tis. Kč vč. DPH. Baterky a elektromotor, které jsou u mild hybridu úplně nanic a nejdražší tablet v přístrojové desce, zvedly cenu skoro na dvojnásobek. Nissan si kope hrob.

Bestseller Škoda Karoq nebo nedoceněný Seat Ateca? Podívali jsme se na výhody a nevýhody ojetých SUV

Zaměřili jsme se na bazarová koncernová SUV a jejich nejčastější problémy
13.10.2021 20:00
|
4
Reklama

Mazda CX-5 prošla výraznou modernizací. Nesází jen na červenou a jezdí dál výhradně na benzin

Oblíbené SUV dostalo některé chytré prvky ve stylu "simply clever." Pohon zůstává klasický
16.09.2021 11:10
|
1

Legendární řada Nissanu "Z" neumírá. Po 12 letech spatřil světlo světa koncept označovaný Z Proto

Hvězda filmových pláten a učitel mladých drifterů Nissan 370Z se konečně dočkal nové generace
30.09.2020 20:06
|
0

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV