Reklama
Nová auta

Luxusní SUV BMW iX ukazuje budoucnost elektromobility. Na dojezd 120 km se dobije za 10 minut

Technologická vlajková loď z Mnichova odhaluje nové technologie i designový směr

Velké a přesto minimalistické. Takové je nové pětimístné BMW iX, které má dynamické proporce s délkou a šířkou BMW X5, výškou jako BMW X6 a rozměry kol jako BMW X7. Jedná se o první model stále se vyvíjejícího nového technického základu BMW, který přináší inovace z elektrické mobility, automatizovaných jízdních systémů a inteligentní konektivity. 

Pátá generace technologie BMW eDrive

K pohonu mnichovské novinky slouží dvojice elektromotorů s celkovým výkonem370 kW/500 k, která dokáže BMW iX zrychlit z 0 na 100 km/h za méně než 5 sekund. Bližší parametry a informace vycházejí z dosavadních měření, takže nejsou úplně oficiální, ale výrobce udává, že kombinovaná spotřeba elektřiny by měla být v cyklu WLTP menší než 21 kWh/100 km. Vysokonapěťová baterie s kapacitou více než 100 kWh zajistí dojezd v cyklu WLTP přes 600 kilometrů.

Pokročilé technologie jsou patrné i v oblasti nabíjení. Při nabíjení stejnosměrným proudem a výkonem až 200 kW by měla být baterie dobita z 10 na 80 % kapacity během 40 minut, přičemž desetiminutové rychlonabíjení přidá 120 kilometrů dojezdu.

Designové lahůdky a hliníkový prostorový rám

Kromě technologií je BMW iX také ukázkou nových designérských přístupů. Má třeba nejnižší světlomety, které se kdy objevily na voze BMW. Full-LED světlomety jsou standardní výbavou, laserová světla BMW Laserlights matrixovou funkcí pro dálková světla jsou k dispozici za příplatek. Také zadní LED světla jsou velmi tenká a vyznačují se výrazným světelným designem.

U BMW iX najdeme také zapuštěné kliky dveří aktivované stiskem tlačítka, či couvací kameru s čisticím systémem, která je integrovaná do znaku BMW na zádi. 

U automobilového designu ale nejde jen o efekt, ale především funkci, takže je tvar vozu navržen s celou řadou aerodynamických řešení pro přední a zadní část, stejně jako pro prostor podlahy. Výsledkem je koeficient  odpor vzduchu cx = 0,25.

Volitelně lze objednat kola AirPerformance s průměrem 21 nebo 22 palců a hmotnost auta snižuje hliníkový prostorový rám s prvky Carbon Cage.

Jedinečný interiérový koncept

Také interiér je plný zcela nových řešení a prvků. Kromě jiného v něm zaujme prohnutý displej, který v jednom bezrámečkovém celku se skleněným povrchem ukrývá 12,3“ informační panel a 14,9“ kontrolní displej. Zajímavostí jsou i neviditelně integrované reproduktory, vyhřívané povrchy, nízká palubní deska či velmi rozměrná panoramatická skleněná střecha. Absence středového tunelu pak přinesla více místa pro nohy a středová konzola mohla být navržena jako kus kvalitního nábytku.

Odvaz pak představuje zejména volitelná výbava Clear & Bold obsahující dřevěné povrchy s otevřenými póry a ovladače z leštěného křišťálu.
Reklama

Diskuze

Jura - 12.11.2020 06:46:57
Jak je správně napsáno v automobilovém designu nejde jen o vzhled, to je tady naplněno na 100% Němci mají v poslední době fakt ohavná auta.

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc

U BMW mají umění a automobily k sobě blízko nejen na mezinárodní úrovni, ale také v rámci České republiky. BMW Czech Republic to již dokázalo v roce 2018 představením dvojice vozů BMW i3 a i8 STARLIGHT EDITION. Na tyto vozy volně navazuje také BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc, jehož vzhled je dílem světově proslulého česko-německého umělce Milana Kunce ve spolupráci s pražskou galerií Cermak Eisenkraft.
28.02.2019 08:58
|
0
Reklama

BMW iNEXT prochází zimním testováním

BMW iNEXT na své cestě k sériové produkci právě prochází další zásadní zkouškou. Zimní testovací středisko BMW Group ve švédském Arjeplogu je místem, kde se tento vůz aktuálně komplexně testuje v extrémních klimatických a silničních podmínkách.
06.02.2019 13:33
|
0

Vozy BMW i8 a i3 STARLIGHT Edition budou vydraženy

Exkluzivní česká edice „zlatých“ vozů BMW i bude vydražena na dobročinné účely nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
20.06.2018 05:59
|
0

Od T1 až po T6.1. Podívejte se na fascinující ságu sedmdesáti let modelu Volkswagen Transporter

S oslavami souvisí i zajímavá cenová nabídka. Skříňový Transporter se prodává od 505 000 Kč bez DPH
24.11.2020 06:44
|
0

Všechny motory určené pro nové dacie mají jen tři válce. Jeden z nich zvládne 1300 km bez tankování

Pohonné jednotky pro Sandero a Logan plní normu Euro 6d-Full. Nechybí ani verze na LPG
23.11.2020 17:07
|
1
Reklama

Paradox úplného přehledu osobních verzí dodávek: Dokker válcuje trh, stejně levné Dobló nikdo nechce

Jakkoliv jsou vozy MPV na ústupu, obliba MPV z modifikovaných dodávek je stabilní
18.11.2020 20:03
|
4

Škoda ořezala nabídku motorů u oblíbeného SUV Karoq. Pod kapotu se ale stěhuje i zajímavá novinka

Skončily výkonné, ale emisně nepřijatelné agregáty s výkonem 140 kW. Změny se dotkly i výbav a cen
16.11.2020 18:20
|
32
Reklama
Autosalon TV