Reklama
Testy

Test Cupra Formentor VZ5: První SUV, při jehož vracení jsme měli slzy v očích. Jen škoda té ceny

Limitovaná edice s pětiválcem vyjde na 1 869 900 Kč. Pro celý svět pak vznikne jen 7 tisíc exemplářů

Malým a kompaktním SUV se na českém trhu obzvláště daří. Žebříček nejprodávanějších aut je jimi posetý od shora až dolů. V popředí se pochopitelně nacházejí mladoboleslavské a jihokorejské modely značek Hyundai a Kia. Nechybí ani levná Dacia Duster či zajetí „koncerňáci" jako Volkswagen Tiguan nebo Seat Arona. Aktuální Top 20 však okupuje ještě jedno koncernové SUV, které se z nuly na vrchol katapultovalo během několika málo měsíců. Cupra Formentor je v letošním roce dokonce osmým nejžádanějším sportovně užitkovým vozem u nás.

Nejvíce na odbyt jde motorizace 1.5 TSI s výkonem 150 koní, kterou lze kombinovat s manuální i automatickou převodovkou. Zážehové jednotky doplňuje také další čtyřválec, tentokrát objemnější 2.0 TSI. K dostání je zákazníkům hned ve třech výkonnostních verzích - 190, 245 a 310 koní. Všechny tři provedení jsou vybaveny automatickou převodovkou typu DSG a vyjma prostředního osazena pohonem všech čtyř kol 4Drive. V nabídce rovněž nalezneme naftový čtyřválec 2.0 TDI s výkonem 150 koní, a to buď s manuálem a předokolkou, nebo automatem a čtyřkolkou. V neposlední řadě je tu ještě plug-in hybridní varianta se systémovým výkonem 245 koní.

Na samém vrcholu Olympu pak sedí limitovaná edice VZ5 (VZ je zkratkou španělského slova Veloz s významem rychlý). Pod kapotou je v tomto případě uložen pětiválcový motor TSI 2,5 litru propůjčený od Audi. Ikonická jednotka kombinuje přímé vstřikování benzinu a přeplňování turbodmychadlem. Výsledkem je nejvyšší výkon 390 koní (287 kW) a maximální točivý moment 480 N.m.

1-2-4-5-3 = úchvatný zvuk

Není vždy samozřejmostí, aby sportovní auta zvládla přenést veškeré své parametry na silnici tak, aby došlo k minimální ztrátě adheze. U Cupry se jim to však díky pohonu všech kol 4Drive s mezinápravovou spojkou a vektorováním točivého momentu podařilo na jedničku. Kola se při prudké akceleraci neprotáčí, naopak jsou pevně zakousnutá do asfaltu. I proto exotické SUV zrychlí z nuly na 100 km/h už za 4,2 sekundy a pokračovat může až do 250 km/h. Dynamika vozu je sama o sobě impozantní, s aktivovaným systémem Launch Control skoro až drastická.

Na rozdíl od sourozenecké Audi RS Q3 ji neshazuje ani horší spolupráce pohonné jednotky a sedmistupňové automatické převodovky DSG. Reakce na plyn je v případě Formentoru VZ5 dotažena k dokonalosti, ostatně jako u nejnovější generace limuzíny a sedanu RS 3. V nejostřejších jízdních režimech řidič po sešlápnutí plynového pedálu zaznamená jen minimální prodlevu turba i převodovky. Nástup pětiválce je pak sice agresivní, ale poměrně lineární, což celý zážitek ještě umocňuje.

Ingolstadtské pětiválce používají takřka kultovního statutu, hlavně díky svému zvukovému projevu, který je díky netradiční posloupnosti zápalu 1-2-4-5-3 prostě fenomenální, dechberoucí a vyloženě návykový. U Cupry Formentor VZ5 je ještě dokořeněn výfukovou soustavou rozdělenou do dvou větví. Ať chcete nebo ne, budete na plynový pedál šlapat neustále dokola. A to jen proto, aby ta charakteristická nirvána procházela vašimi ušními bubínky.

Pokud řidič chce, může být chod motoru naopak zcela tlumený a kultivovaný, což zákazník ocení zejména na delších cestách. To samé platí i pro spotřebu paliva. Samozřejmě, dá se jezdit za 20 litrů na sto kilometrů, ale lehkou nohou je možné jezdit i za přívětivých 10 l/100 km. Výrobce pak v kombinovaném provozu udává 9,3 l/100 km, což je stále docela reálně číslo.

Do městka, na okresky i okruhy

Jízdními vlastnostmi se Cupra Formentor VZ5 hodně podobá svým "nízkopodlažním" dárcům srdce jako je RS 3 a TT RS. V současnosti existuje jen hrstka „SUVéček", která by takovým způsobem maskovala svou objemnější karoserii. Ještě možná zmiňovaná Audi RS Q3 nebo Hyundai Kona N, ať jsme konkrétní. Ve Formentoru se však sedí rozhodně nejblíže podlaze, což řidiči dává blízký kontakt s vozovkou. I řízení je u Cupry zdaleka nejostřejší, dokonale přesné a citlivé. Pochopitelně až po aktivování jednoho ze sportovních módů.

Jaký mód?

Všechny jízdní režimy (Comfort, Sport, CUPRA, Drift, Individual, Offroad) nabízejí předem nastavenou konfiguraci, která přizpůsobuje mimo jiné reakce motoru a převodovky na pohyby pedálu plynu, charakteristiku řízení, odpružení, rozdělování točivého momentu a ESC, ale také ambientní osvětlení.

Limitovaná edice převzala z dosavadní nejvýkonnější 310koňové verze Formentoru podvozkové technologie s víceprvkovou nápravou vzadu a vzpěrami McPherson vpředu. VZ5 má však o 10 milimetrů nižší světlou výšku. Inženýři pak k tomuto základu přihodili ještě pár technických majsterštichů. Tak například systém adaptivních tlumičů DCC (Dynamic Chassis Control) nabízí 15 úrovní plynule nastavitelného tlumení, což umožňuje zvolit pro každé kolo zvlášť nejlepší charakteristiku v závislosti na provozních podmínkách a jízdním režimu zvoleném řidičem.

Nechybí ani již zmíněný inteligentní pohon všech čtyř kol 4Drive s rozdělovačem točivého momentu Torque Splitter. Elektrohydraulicky ovládaný systém používá pro zadní kola dvě nezávislé spojky, které umožňují nezávislé rozdělování točivého momentu mezi zadní kola. To znamená, že při průjezdu zatáčkou může docházet k přenosu hnací síly mezi pravým zadním a levým zadním kolem.

Cupra Formentor VZ5 se tak vrhá do zatáček velmi ochotně a sebejistě. Na sportovních letních pneumatikách perfektně drží stopu i při rychlém výjezdu. Zároveň dokonale absorbuje jakékoliv náklony karoserie. Na letišti v Nymburce jsme si zkoušeli opravdu dynamický slalom mezi kužely a musíme říci, že ani na chvíli jsme neměli pocit, že sedíme v SUV. Díky rozdělovači točivého momentu přibyl jízdním režim Drift, který dokáže přenést veškerou hnací sílu na jedno zadní kolo a automatiky deaktivuje všechny stabilizační systémy. Přesnou souhrou volantu a plynových pedálu je pak možné jezdit ladně dveřmi napřed. Chce to však trochu mokra nebo šotoliny.

Fantastickou práci odvádí při dynamické jízdě 18palcová brzdová soustava s šestipístkovými třmeny Akebono (rozměr brzdových kotoučů 375 x 36 mm). Je až neuvěřitelné, jakou výdrž mají.

A co design?

Čisté a ostře řezané designové linie vozu vysloveně sluší. Pod světlomety jsou umístěny dva otvory pro přívod vzduchu dodávající agresivní „look“. Okraje předního spoileru z uhlíkového kompozitu usměrňují proudění k chladičům stlačovaného vzduchu. Celkový dojem umocňují rozšířené podběhy pro broušená dvacetipalcová kola z lehké slitiny v barvě mědi, navržená exkluzivně pro verzi VZ5 s širším rozchodem kol. Povedený celek dotváří právě i brzdová soustava Akebono s třmeny opět v odstínu mědi a specifický zadní difuzor z uhlíkového kompozitu ve spojení se čtyřmi koncovkami výfuku.

Uvnitř pak najdeme luxusnější materiály, sportovní sedadla a řadu log VZ5. Nejde tedy vyloženě o jiné auto, ale nějaké změny oproti konvenčnímu modelu tu přeci jen jsou.

Závěr a cena

Úvodem jsme zmiňovali, že Češi si nejvíce oblíbili výchozí motorizaci 1.5 TSI. A není divu, vždyť v základní výbavě stojí jen 839 900 Kč. To limitovaná edice VZ5 je úplným protipólem k této verzi, nejenže je vyšperkovanější, má výrazně vyšší výkon, ale také stojí o milion korun více! Částka, za kterou se prodává totiž činí 1 869 900 Kč. To je cena, za kterou si koupíte mnohem větší a prémiovější SUV. My však radíme: nedělejte to, pokud ty peníze máte, pak si Cupru Formentor VZ5 kupte. Tohle auto za to jednoznačně stojí. Je tak zábavné a podmanivé, že jej nebudete chtít pustit z rukou. Zároveň se může stát, že jednou bude mít ještě vyšší cenu. Přeci jen se vyrobí pouze sedm tisíc kusů pro celý svět. A to nemluvě o pětiválci pod kapotou, který bude mít časem cenu zlata.

Kompletní ceník vozu Cupra Formentor VZ5 naleznete zde. Porovnání limitované edice s konkurenčními modely potom tady.
Reklama

Diskuze

Adrian kolesar - 03.07.2022 06:55:30
Je to výborné auto. Ale- platí pro redakci- porovnáváte, tak buďte exaktnejší. GLA 45 není o 0,1 sec pomalejší, ale o 0,2 sec rychlejší.
Jarmil - 27.06.2022 07:44:24
Vypláznout téměr 2 mio za Seata tedy se s jinou samolepkou to musí být kupec opravdu statečný fanoušek říšské montovny. Přeloženo do češtiny vypatlaný pako.

Test Volkswagenu ID.5: Drahé, ale překvapivě praktické kupé SUV vystraší i nadchne jízdními vlastnostmi

Brácha Škody Enyaq Coupé iV má výhodu v široké nabídce typů pohonu a výbav
17.06.2022 07:41
|
8
Reklama

Jmenuji se Defender V8 Bond Edition. Test ultimativního Land Roveru ve službách Jejího Veličenstva

Vyzkoušeli jsme jeden ze 300 kusů ikonického offroadu inspirovaného filmem „No Time To Die"
17.03.2022 16:48
|
1
Reklama

Test BMW M4 Competition Cabrio M xDrive: To nejlepší z Mnichova pod jednou plátěnou střechou

Vyzkoušeli jsme dokonale vypadající a zároveň jeden z nejlépe jezdících kabrioletů současnosti
16.12.2021 18:45
|
2

Test: Audi RS Q3 Sportback je důkazem toho, že i SUV může být ryzím sporťákem. Ach, ten pětiválec!

Motor s lichým počtem válců debutoval u ingolstadtské automobilky již v roce 1977. Nyní je ikonou
16.12.2021 07:23
|
0

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
19
Reklama

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama
Autosalon TV