Spotřeba na dálnici už není o nervy
Elektromotor u testovaného auta pohánějící zadní nápravu nabídl nejvyšší výkon 150 kW, šlo tedy o prostřední výkonovou variantu. Nejslabší vyvine 128 kW, nejsilnější GTX se dvěma elektromotory (pohon všech kol, každý motor pro jednu nápravu) až 220 kW. I ta testovaná ale nabídla v drtivé většině situací přebytek dynamiky a síly. Skvělé na každém elektromobilu je, že mezi sešlápnutím pedálu a reakcí téměř neexistuje prodleva, a navíc má řidič k dispozici okamžitě maximum točivého momentu. Měli jsme možnost souběžně testovat Volkswagen Arteon s naftovým motorem 2.0 TDI 147 kW a převodovkou DSG - a ten rozdíl je až omračující. S elektromobilem je mnohem snadnější rychle odjet z křižovatky, nebo předjíždět z pomalejších rychlostí.
Spotřeba testovaného automobilu v průběhu testu oscilovala kolem 20 kWh/100 km, což při kapacitě baterie 77 kWh odpovídalo reálnému dojezdu necelých 400 km. Nutno ale přiznat, že jsem rozhodně nejezdil ekonomicky a strávil spoustu času na dálnicích.
Volkswagen ID.5 se drží trendu, který je vlastní nejnovější generaci elektromobilů - jízda po dálnici rychlostí 130 km/h i vyšší už nevytváří zdaleka tak vysoké hodnoty spotřeby jako u těch starších. U nich pohyb na rychlostní komunikaci na hranici povoleného maxima znamenal dvoj až trojnásobek spotřeby při jízdě po běžných silnicích nebo po městech, kvůli čemuž museli řidiči elektromobilů jezdit po "autobahnech" mnohem nižšími rychlostmi, než je povoleno.
Dalším typickým rysem nejnovějších elektromobilů zaznamenaným i při testu ID.5 je inteligence jejich rekuperace, tedy přeměny kinetické energie při brzdění na elektřinu. Jízda s nejnovějšími elektromobily s rozumnou spotřebou už zdaleka není takovou vědou jako dříve, protože automobily často předvídají lépe, než řidič. Rekuperují automaticky před obcemi, při dojíždění pomalejšího auta, před prudkými zatáčkami atd. Využívají data z online navigací i kamer a senzorů. Dost často jsem měl pocit, že elektronika řídí místo mne. A nutno přiznat, že to dělá až nečekaně dobře, tedy pokud řidič chce dodržovat předpisy a jet na rozumnou spotřebu.
Solidní posun jsem zaznamenal i při testování infotainmentu. Na rozdíl od souběžně testované Škody Enyaq Coupé středový displej většinu času fungoval. Navíc byla jeho práce relativně rychlá. Co mě ale vytáčí k nepříčetnosti je fakt, že jinak celkem dobře fungující připojení telefonu přes Android Auto nelze nijak vypnout, a to ani vypnutím bluetooth na mobilu, který auto ihned samo zapíná. Vzhledem k tomu, že neexistuje nic jako startování a vypínání motoru (auto se aktivuje samo po nastoupení řidiče s klíčkem), je to dvojnásob protivnější. Prostě jsem vždy musel z auta daleko utéct, abych mohl používat telefon, jak jsem chtěl.
Na druhou stranu je ale automatická aktivace auta příjemná. Prostě sednete do sedadla, zvolíte režim D, šlápnete na plyn a jedete.
V testovaném autě se navíc díky sice sportovním, ale zároveň ortopedickým sedačkám velmi dobře sedělo, potěšil i slušný výhled z auta nebo práce bezpečnostních asistentů. Jen škoda, že spousta z nich se dá pořídit jen za příplatek. Podrobnosti v galerii k testu.