Reklama
Testy

Mercedes vylepšil až sedmimístné SUV s cenovkou škodovky. GLB stále konkuruje i novému Kodiaqu

Jízdní vlastnosti jsme si užili víc než před čtyřmi lety. Některé nové ovládací prvky ale pijí krev
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Mercedes-Benz GLB může i díky nedávnému faceliftu nadále hrát roli rodinné alternativy ke Škodě Kodiaq, a to i vůči její nové generaci. Na tu o něco víc než dříve ztrácí z hlediska velikosti a prostornosti, už ji zdaleka tolik neujíždí ani z hlediska jízdních vlastností a kvality interiéru. Cenově zůstává mercedes o něco dražší a hůř vybavený než srovnatelně vybavená škodovka. Povedlo se ale zejména na přídi výrazně oživit jeho design, který teď už při porovnání se škodovkou nevidím jako slabinu.

GLB boduje širší nabídkou

Když jsem před čtyřmi lety napsal test tehdy nového Mercedesu GLB a opatřil ho titulkem srovnávajícím jej se Škodou Kodiaq, strhla se kolem toho slušná mela (odkaz na něj najdete vedle tohoto textu). S odstupem času se sice při pohledu do prodejních statistik ukázalo, že se z GLB vyložený hit českých rodin nestal, dokonce se z něj nestalo ani nejprodávanější SUV značky s třícípou hvězdou na českém trhu, ale stovky prodaných kusů ročně ukazují, že si své zákazníky na českém trhu našel a nachází. Nedávná modernizace mu pomohla. Mimo jiné i k tomu, aby mu nová generace Škody Kodiaq příliš neujela a stále vůči ní představoval zajímavou alternativu.

Jen škoda, že mu Mercedes na českém trhu příliš nepomáhá cenovou politikou. Kodiaq sice za čtyři roky výrazně zdražil, ale podobně se zvýšily i ceny Mercedesu-Benz GLB. Před čtyřmi roky stále základní verze 880 880 korun, nyní je to 1 055 020 korun. Konkrétní testovaná verze tehdy přišla na 1 115 152 korun, nyní by její pořízení stálo 1 340 523 korun. Takže cenový odstup od škodovky zůstává přibližně stejný (nový Kodiaq se prodává od 980 tisíc korun), přičemž mercedes je o něco dražší. Přesvědčit se můžete ZDE v porovnání srovnatelných naftových verzí s pohonem přední nápravy i ZDE při porovnání variant s nejsilnějším naftovým motorem a pohonem všech kol. Do druhého porovnání jsme mohli kromě nového Kodiaqu zařadit i doprodávající se minulou generaci.

K testu jsme ale měli úplně stejné provedení jako před těmi čtyřmi lety, tedy naftový dvoulitr se střední úrovní výkonu (110 kW) a pohonem všech kol. Samozřejmě s automatickou osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou, která je standardem u všech variant, jen u těch nejlevnějších benzinových disponuje pouze sedmi stupni. Tato varianta aktuálně nemá v ceníku starého ani nového Kodiaqu přímou konkurenci, škodovka s motorem 2.0 TDI 110 kW se totiž nabízí pouze s pohonem přední nápravy. A tím se dostáváme k první současné výhodě mercedesu vůči škodovce - a tou je širší paleta motorů a typů pohonu. GLB totiž nabízí celkem devět verzí - čtyři naftové (vždy jde o dvoulitr s výkony od 85 po 140 kW) a pět benzinových mild-hybridních (dvě nejslabší jsou třináctistovky, silnější dvoulitry) s výkony od 110 po 235 kW. Nový Kodiaq má v ceníku aktuálně čtyři motorizace stejně jako doprodávající se starší verze.
Zdroj: Bart Běhal
Zdroj: Ondřej Běhal
Zdroj: Bart Běhal
Zdroj: Ondřej Běhal
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv
Zdroj: Bart Běhal

Změna na volantu? K vzteku!

Před čtyřmi lety jsem psal, že je Mercedes GLB vyloženě ošklivé SUV, což podle mě facelift výrazně změnil. Jak příď tak záď prokoukly.

Naopak v interiéru jsem našel změn minimum. Uvnitř Mercedesu GLB to vypadá podobně jako u jeho dražších a luxusnějších sourozenců, ale při bližším zkoumání člověk zjistí, jde spíš o nádech prémiovosti než prémiovost samotnou. Ne všechny materiály jsou úplně špičkové, byť dřevo je dřevo a na plastových dekorech tvářících se jako chrom je vždy alespoň trocha kovu. Občas se však z interiéru ozvala drobná vibrace, nebo zavrzání. Asi největší změnu po faceliftu v interiéru jsem našel na volantu - a ta byla v vzteku. Dříve perfektní tlačítka nahradily digitální plošky, u kterých jsem nebyl schopný bez problémů vynulovat palubní počítač, nebo zesílit rádio. Pokoušel jsem se tyto záležitosti řešit přes hlasové ovládání, které u Mercedesu bývalo považováno za špičkové, a také tady jsem minimálně v polovině případů narazil. Co naopak „umělé inteligenci“ od Mercedesu dobře jde, to je skákání do řeči, když to posádka vůbec nechce nebo přihlouplé rádoby vtípky. Co mě ale u auta za 1,34 milionu ohledně komunikace a konektivity šokovalo nejvíc, byla absence android auto. Jde o příplatkovou pložku, která v našem případě nebyla zaplacena. Vyzkoušel jsem díky tomu vestavěnou navigaci od Mercedesu a porovnal ji s google mapami na telefonu - a ani tady srovnání nedopadlo pro třícípou hvězdu moc dobře. Její navigace sice také údajně pracuje s aktuálním provozem, ale na rozdíl od google map mi nenabídla objížďku ucpané silnice a časy dojezdu se většinou od google map dost lišily - a ukázalo se, že ve špatném.

Přední sedadla zůstala stejná, to znamená spíše užší, ale s dobrou podporu stehen a možností prodloužení sedáku. Příjemné bylo čalounění v kombinaci alcantara/kůže. Sedadla druhé řady potěší variabilitou. Dají se podélně posouvat až o 14 cm (ale pouze za příplatek), lze nastavovat i sklon opěradel, přičemž ani ta nejvzpřímenější poloha není úplně nepohodlná. To vše samozřejmě rozšiřuje už tak velký kufr se základním objemem od 570 litrů. Díky dostatku místa na kolena lze zavazadlový prostor tímto způsobem zvětšovat i při obsazení zadních sedadel. Starý i nový Kodiaq sice nabízejí kufr objemnější, delší a hlubší, ale užší. U GLB potěší i dvě polohy podlahy.

Stejně jako před čtyřmi lety jsme testovali pouze pětimístné GLB, třetí řada sedadel se nabízí za příplatek. I podle výrobce je vhodná spíše pro děti, než pro dospělé cestující.

Úsporný, ale hlučný

Jízdní vlastnosti modernizovaného GLB se proti testu před čtyřmi lety zásadně nezměnily, ale měl jsem pocit, že je auto na devatenáctipalcových kolech (verzi před faceliftem jsem zkoušel na osmnáctkách) sebevědomější, zábavnější v zatáčkách a kupodivu i pohodlnější. To, že Mercedes GLB stojí na podvozku pro malá auta se příznivě projevuje při jízdě po zakroucených okreskách. I přes to, že kombinace diesel, automat, pohon všech kol a hranaté SUV nabízí asi nejhorší vstupní předpoklady pro zábavu, realita byla překvapivě jiná a užil jsem si i opravdu svižnou jízdu. A navíc pohodlnou. Testovaný Mercedes GLB překvapivě dobře tlumil přejezdy nerovností, nepůsobil uhoupaně ani umláceně, zkrátka nabídl nejen zábavný, ale i nečekaně důstojný jízdní projev typický pro větší sourozence GLC, GLE, nebo dokonce GLS. Při téměř sportovním projevu jsem ocenil i fungování pohonu všech kol na čerstvě zmoklé, a tedy uklouzané asfaltové silnici.

Spolupráce motoru s osmistupňovým dvouspojkovým automatem není perfektní. Menší neplynulosti jsou znát zejména při popojíždění a změnách směru jízdy. Ve vyšších rychlostech ale funguje slušně a dlouhá osmička pomáhá s nízkou spotřebou při dálničním cestování. Potěšilo mě krásně plynulé řízení a parádní rejd.

Jediné, co nebylo hodné Mercedesu, byl nepříjemně vlezlý zvuk naftového čtyřválce v některých otáčkách. Ani projev varianty s maximálně 110 kW výkonu mi nepřipadal tak svižný jako před čtyřmi lety. To jsem také velebil hodnoty spotřeby. I tentokrát se mi většinou dařilo jezdit svižným tempem se spotřebou mezi pěti a šesti litry nafty na 100 km, což je super a pod hodnotou udávanou výrobcem. Naštvalo mě však, že jsem kvůli nesmyslným údajům palubního počítače na kratších úsecích nebyl schopen změřit konzumaci auta v různých jízdních režimech.

Když to shrnu, tak mi jízdní vlastnosti Mercedesu GLB připadaly ještě o něco lepší, než před čtyřmi lety, ale Škoda Kodiaq v tomto ohledu udělala ještě větší, doslova mezigenerační skok.

Spíš druhé auto do medvědí rodiny

Mercedes GLB zůstává zajímavou alternativou vůči Škodě Kodiaq i po její mezigenerační změně. Méďova modernizace sice byla podstatně menší než u škodovky, ale z mého pohledu výrazně pomohla designu auta, což může být zejména pro ženy, které tento typ auta často pořizují, velkým argumentem. Mercedes stále převyšuje škodovku ohledně některých jízdních vlastností a šíří nabídky. Škoda, že stále zůstává o něco dražší, proti novému Kodiaqu už docela výrazně menší, a nabízí chudší základní výbavu s několika excesy typu chybějícího android auto.

Zatímco nová Škoda Kodiaq hraje čím dál více roli prvního auta do rodiny, Mercedes GLB bude spíš druhým autem do rodin, kde roli toho prvního hraje některý mnohem luxusnější model s třícípou hvězdou. Nebo zajímavým vstupním modelem pro ty, kteří stále berou značku Mercedes-Benz jako status a škodovka je pro ně sprostým slovem.
Reklama

Diskuze

Škodovák - 27.06.2024 22:01:00
V pomere cena, kvalita, praktickosť a funkčnosť (no netýka sa to pohonu 4x4, ktorý normálne pracuje ako predokolka, teda nie je stály) je len ťažko niečo lepšie ako Kodiaq I. po facelifte s výbavou Style Plus s možnosťou ďalšej výbavy ako DCC, akustika...
Roman - 24.06.2024 11:28:08
Mercedes už žije jen z úspěšné minulosti.To je dávno pryč.Dnes jsou jejich výrobky na průměru ostatních značek.Kvalitu si udrželi prakticky jen japonské auta,ostatní už díky honbě za zisky hodně upadli a kvalita je pryč.

Mercedes-Benz na Legendy přivezl naprosté skvosty. Ukázal novinky i studie v nevyčíslitelné hodnotě

K vidění jsou zbrusu nové modely AMG, tři unikátní koncepty i nová generace třídy G
01.06.2024 10:02
|
0
Reklama

Za cenu holé Škody Fabie můžete mít bazarový polykač kilometrů. Ojetý Mercedes-Benz E nadchne

Tohle auto uspokojí v sedanu dálniční letce a jako kombi i ty nejzarytější chalupáře
31.05.2024 12:13
|
7

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV