Reklama
Nová auta

Mercedes GLB je jen o něco menší a dražší než Škoda Kodiaq. Může se z něj stát hit českých rodin

Testovali jsme variantu 200d 4MATIC, tedy provedení s pohonem všech kol a naftovým motorem
Zdroj: Bart Běhal

Mercedesy za cenu škodovek? Možná tak v bazaru, řekne si znalec trhu. Ale pozor, v poslední době jde i o téma mezi novými automobily. Německá luxusní automobilka totiž svými novými třídami prostorných aut na podvozku nejmenší třídy A spustila v automobilovém světě malou revoluci. A na jejích prodejních číslech je vidět, že se jí to vyplácí. Otestovali jsme nové rodinné SUV Mercedes-Benz GLB a v recenzi jej budeme často srovnávat se Škodou Kodiaq. Nejde přitom vůbec o srovnání zcestné. Seznamte se s vozem Mercedes-Benz GLB 200d 4MATIC, který stojí necelých osm tisíc korun přes milión a v základním provedení 880 880 korun. Konkrétní testovaná verze, kterou vidíte na obrázcích by stála včetně příplatkové výbavy přesně 1 115 152 korun.
Reklama

Porovnání se Škodou Kodiaq

Porovnali jsme testovaný Mercedes-Benz GLB 200d 4MATIC s odpovídají verzí Škody Kodiaq - tedy 2.0 TDI 110 kW DSG 4x4 Style. Cenový rozdíl mezi nimi činí pouhých pět tisíc korun! Podívejte se na další porovnávané parametry v našem Porovnavači. Dostanete se na tam kliknutím na jména aut nebo ZDE.

Nečekaně praktický a variabilní

Ano, Mercedes u některých svých modelů kopíruje strategii Škodovky. Nabízí na podvozku malých vozů nečekaně velká a prostorná auta za velmi zajímavé ceny. Díky tomu tak modely CLA nebo nově právě GLB konkurují i takzvaným neprémiovým automobilkám, tedy třeba Škodě, Volkswagenu, Opelu, Fordu nebo francouzským, japonským a korejským značkám.

Mercedes-Benz GLB měří na délku 4,63 metru, je tedy o pouhých sedm centimetrů kratší než Škoda Kodiaq a jen o tři centimetry kratší než jeho o kategorii vyšší a dražší sourozenec GLC. Z tohoto hlediska tedy už nepatří mezi kompaktní SUV, ale mezi velká auta. Za příplatek lze mít i dvě sedadla ve třetí řadě a tudíž sedmimístnou kapacitu. Na rozdíl od spousty jiných aut se i na prostřední místo ve druhé řadě může usadit dospělý člověk.

Tři dospělí se tam ale budou hodně mačkat. V čem totiž Mercedes GLB mezi velká auta nepatří? V šířce interiéru. Tady za všemi konkurenty zaostává a za některými výrazně. Naopak místa na nohy jsme naměřili jen 2 cm méně než u Škody Kodiaq a také nad hlavou je to slušný standard. Do auta se tedy vejde pět hubených dospělých, kteří mohou být i vysocí. "Naše" GLB nemělo příplatková místa ve třetí řadě. Upřímně řečeno si je tam moc neumím představit, ale na obrázku to tak zle nevypadá.

Zavazadlový prostor s udávaným objemem 585 litrů je v porovnání s konkurenty krátký a mělký, ale velmi široký v místě mezi podběhy. Potěší variabilita, která si nic nezadá s vozy kategorie MPV. Zadní sedadla lze podélně posouvat, jejich opěradla mají nastavitelný sklon a jsou dělená v praktickém poměru 40:20:40. Zavazadlový prostor obsahuje pásky, kterými lze uchytit menší předměty a po sklopení zadních sedadel vzniká mezi nimi a podlahou kufru rovná plocha. Podívejte se do galerie pod tímto textem, kde najdete kromě fotek i další informace.

Nečekaně úsporný

První jízdní dojmy s testovanou verzí byly rozpačité. Motor je v kabině zvlášť za studena dost slyšet, dvouspojkový automat má velkou prodlevu při změnách směru jízdy (míněno třeba z couvání na jízdu vpřed) a jejich spolupráce není právě kultivovaná. Podvozek nepůsobí ani sportovně ani příliš komfortně. Čím víc času jsem ale v novém GLB trávil, tím víc jsem mu přicházel na chuť a objevoval jeho dobré stránky.

Až neskutečně působí porovnání motoru se stejnou specifikací 2.0 TDI/110 kW DSG 4x4 u koncernu Volkswagen. Tedy nikoli to "papírové" podle výrobci udávaných údajů, ale reálné. Zatímco "tédéíčko" je proslulé mdlým projevem, motor od Mercedesu má neskutečnou chuť jít za plynem a vytáčet se do otáček. Tipovali bychom mu mnohem vyšší výkon a zpočátku nám připadal snad až moc divoký.

Vyřešili jsme to ale přepnutím do módu ECO, po kterém se jeho chování zjemnilo a také spolupráce s převodovkou byla najednou mnohem plynulejší. Přesto zůstalo spousta života na bezpečné předjíždění.

A jako bonus jsme dostali neuvěřitelně nízkou spotřebu. Výrobce uvádí kombinovanou hodnotu 5,0 až 5,3 l, což se neliší od ostatních podobně velkých SUV s pohonem všech kol a naftovým motorem. Ale zatímco jinde je to sci-fi, tady ta spotřeba odpovídala realitě. A to na osmnáctipalcových kolech se širokým pneumatikami o rozměru 235/55 R18.

Při ustálené rychlosti 90 km/h jsme naměřili průměrnou spotřebu 4,3 l nafty na 100 km. Znovu připomínám, že jde o velké, poměrně hranaté SUV s pohonem všech kol s automatickou převodovkou, které navíc nebylo příliš zajeté! Na dálnici se konzumace vyšplhala na stále velmi přijatelných šest litrů. Jde o hodnoty o litr až litr a půl nižší než jsme naměřili u podobných vozů koncernu Volkswagen.

Podíl na těchto hodnotách má již zmiňovaná a ne vždy chválená osmistupňová dvouspojková automatická převodovka. Na osmičku totiž motor točí při 90 km/h pouhých 1350 otáček a při 130 km/h je to jen 1950 otáček.

Motor 200d Mercedesu GLB padne jako ulitý. Připadal nám tady mnohem lepší než třeba v CLA Shooting Break, které jsme testovali týden poté a kde jeho charakteristika už byla až příliš divoká a neučesaná.
Reklama

Nečekaně dospělý

Také náš pohled na jízdní vlastnosti se postupně měnil. Mercedes GLB sice nebyl tak pohodlný jako jeho větší sourozenci (myšleno spíše GLE než GLC) a ztrácel by i při porovnání s Kodiaqem, ale hlavně na dálnici se dá psát o komfortu nadprůměrném a ani ve městě nebo na okreskách nešlo o nic hrozného, prostě běžný průměr. Což samozřejmě pro Mercedes nemůže být bráno jako úspěch.

Nadprůměrné jsou i přes náklony jízdní vlastnosti v běžných zatáčkách. Jen s těmi pravoúhlými projížděnými pod plynem mělo auto problém, tam elektronika reagovala panickým přerušením točivého momentu. Jinak se s ním ale dalo jezdit velmi svižně a příjemně překvapila při vysokých rychlostech na okreskách jistota a dospělost podvozku z malé třídy A. Agilitou GLB trochu rozkymácený Kodiaq rozhodně převyšuje.

Nejvíc se mi z hlediska jízdy líbil Mercedes GLB na polních cestách bez asfaltu. Tady vynikla vzhledem k rozměrům až nečekaná agilita a hravost. Režim Offroad navíc umožní prohrábnout kola a trochu se sklouznout.

"Lidová" SUV mají problém

Mercedesu se novým GLB daří stírat cenovou hranici mezi prémiovými a neprémiovými značkami. A dáte za podobné peníze přednost mercedesu, nebo některé z "lidových" značek? Ano, někde je šetření vidět, odhlučnění kabiny není úplně prémiové, občas jsme odhalili laciněji působící plast či holý plech. Ale pořád je to ve většině aspektů mercedes.

Auto vyniká reálně nízkou spotřebou, živým projevem motoru, agilními jízdními vlastnostmi a nečekanou praktičností. Také jeho výbava je vzhledem k ceně až nečekaně velkorysá. Za nás se zrodilo rodinné SUV, které může Mercedesu přinést spoustu nových zákazníků a zamávat s poměry na trhu. A mít ještě elegantní design jako má CLA nebo GLA místo podivného hroudismu, byla by z něj naprostá bomba.
Reklama

Diskuze

Sorrel - 23.07.2020 21:53:24
Design je subjektivní, podle mě se naopak velice povedl a blíží se SUV Mercedesu z dřívějších dob, na rozdíl od těch dnešních ocucaných bonbonů. Sám teď jezdím v E-klasse, ale až vyměním za AMG C43, bude GLB jasná volba jako rodinné auto pro manželku...
V8 motorhead - 01.06.2020 09:33:07
Jak tu už padlo, srovnal někdo i servisní náklady, ND.... Nemuselo by zůstat jen u Škody a MB. Jinak jistě zajímavá alternativa ke Škodě a vw celkově.

Oktávku, nebo stejně velký mercedes? Ta otázka už není zdaleka tak šílená jako před pár lety

Porovnali jsme novou Škodu Octavia 1.5 TSI Style s Mercedesem CLA 180. Rozdíl je necelých 75 tisíc
28.05.2020 18:21
|
4
Reklama

Hlasové ovládání Mercedesu CLA učí trpělivosti. Je ideální pro ty, kdo si při jízdě rádi povídají

Infotainmenty aut nabízejí přímou komunikaci s autem. Někdy to je ale s nimi jako s dětmi
28.05.2020 13:17
|
0
Reklama

Vision AVTR: Místo točení volantem s autem splynete. Tak si představuje Mercedes budoucnost

Na veletrhu CES 2020 se představil nový koncept od značky Mercedes-Benz inspirovaný filmem Avatar
30.01.2020 14:31
|
2

Budoucnost vs. minulost? Porovnali jsme elektrický Mercedes EQC s benzinovým GLC kupé

Obě SUV od Mercedesu vycházejí ze stejné platformy, ale pohon mají odlišný
30.01.2020 13:16
|
0

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV