Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb
Několikrát už to nevyšlo
„Rafale naplňuje jeden z dlouholetých cílů Renaultu – ukázat, že značka je schopna vstoupit do nejvyšších sfér a utkat se s nejlepšími. Je třeba přiznat, že se to zatím ne vždy dařilo,“ těmito překvapivě sebekritickými slovy uvedl generální ředitel automobilky Renault Luca de Meo loni na podzim první odhalení nového velkého SUV kupé.
Ano, Renault se už několikrát pokoušel ukousnout pro sebe kus lákavého koláče symbolizujícího prodej luxusních a prémiových aut, kde v Evropě jasně kraluje německý trojlístek Audi, BMW a Mercedes. A často to končilo propadákem. Safrane, Vel Satis, Avantime. To všechno jsou jména velkých luxusních renaultů, které nedosáhly úspěchu německých aut. Například výroba posledního jmenovaného avantgardního dvoudveřového MPV musela být ukončena po dvou letech a vyrobilo se ho pouhých 8500 kusů.
Proč se tedy s Rafalem pokouší znovu bušit na zdánlivě zavřené dveře? Třeba díky solidním prodejním číslům menšího SUV kupé Arkana. Nováček Rafale využívá stejného typu karoserie, ale vyrostl na větší platformě CMF-CD. Technicky vychází z modelů Espace a Austral, ale konstruktéři udělali řadu změn v zájmu větší sportovnosti. Například o 10 cm rozšířili šasi, aby umožnili zástavbu širších pneumatik a sportovnější naladění podvozku. Má tedy Rafale na to, aby konkuroval BMW X4 nebo Mercedesu GLC Coupé? To jsme zjišťovali při prvních jízdních testech v okolí španělské Sevilly.
Střecha budoucnosti
Vzhledově rozhodně ano. Renaultu se povedlo postavit opravdu krásné SUV kupé. A vymyslel hezký příběh v podobě odkazu na závodní letoun C.460 Rafale vyráběný společností Caudron-Renault, který v roce 1934 vytvořil rychlostní rekord 445 km/h. Při prezentaci nového auta jsme mohli obdivovat i repliku nádherného letadla, jehož snímky naleznete níže ve fotogalerii.
Renault Rafale nabízí působivé tvary, siluety a křivky, které rozehrávají na slunci vábivou hru světel a stínů. Přední masku tvoří malé černé kosodélníky uspořádané kolem velkého loga značky na šedém nebo modrém podkladu, který se objevuje a zase mizí podle úhlu pohledu. Tohle se nedá nazvat jinak než optické umění.
Uvnitř ohromí velkolepé příplatkové panoramatické sklo Solarbay bez jakékoli rolety. Chcete ho zatmavit? Stačí říct: „Hey, google, close the Solarbay.“ Wow! Devět segmentů obří střechy postupně zmléční, takže z pohledu posádky zbyde z pálícího slunce jen malé červené kolečko, které se dá pozorovat bez zamhouření očí. Koho Google Assistant neposlechne, může použít tlačítko. Střecha se dá zatmavit, nebo zprůsvitnět nejen celá, ale také pouze některá její část. Díky absenci rolety je pod ní více místa na hlavu než u klasické kovové střechy. Ano, tohle je vychytávka prémiového kalibru a těch 37 tisíc korun bych si za ni připlatil, protože za tu cenu nedostanete u konkurenčních prémiových značek ani jedno pořádné lité kolo. Ta má mimochodem Rafale ve standardu v rozměru 20 palců a u testované vyšší výbavy Esprit Alpine i s nádherným designem Castellet, který vidíte na fotkách. Ale ještě zpátky k té střeše. Na její zadní části nechybí ani kresbička letadélka odkazující na již zmíněný letoun C.460 Rafale.
Volant je pro změnu prošívaný francouzskou trikolórou, kvůli čemuž museli v továrně v Palencii instalovat nový stroj se třemi hlavami pro současné šité třemi různými nitěmi. Na masivních a bohatě tvarovaných sportovních předních křeslech z koženky a alcantary nechybí ve výbavě Esprit Alpine podsvícené logo Alpine, které bliká v rytmu tlukotu srdce. Tyhle ptákovinky prostě Francouzi umí a Rafale je jimi prošpikovaný, některé další najdete ve fotogalerii. Nechci to ale zlehčovat, protože prémiovost se skrývá v detailech, jejichž realizaci zvládl Renault u Rafalu na jedničku s hvězdičkou.
Sportovní i nesportovní
A velmi příjemně začínají i jízdní testy. Hybridní ústrojí sestávající z benzinového oturbeného tříválce o objemu 1,2 litru a dvou elektromotorů sice na papíře budí spíš hrůzu, ale první stovky metrů s ním jsou až překvapivě plynulé, a hlavně nečekaně tiché. Renaultu se povedlo v porovnání s Espacem systém vylepšit.
Postupně ale nacházíme i jeho slabší stránky. Výborně funguje při klidné jízdě, ale v okamžiku, kdy řidič šlápne na plyn a vyžaduje okamžitou akceleraci, tak multimódová automatická převodovka kombinující dva rychlostní stupně pro hlavní elektromotor a čtyři pro spalovací motor, a mající tedy k dispozici až patnáct možných kombinací, přemýšlí nad tím nejlepším řešením často tak dlouho, až z toho vznikne prodleva. Nebo podivné přerušení zátahu uprostřed akcelerace. Ne, tohle rozhodně není pohonné ústrojí pro sportovní styl jízdy, což je velká škoda, protože Rafale se tváří jako sportovně laděné SUV a podvozek má až nečekaně sportovní naladění. Jenže hybridní ústrojí se při jízdě brzda-plyn trápí a řidič s ním. I kvůli tomu, že rekuperační brzdy nefungují plynule, ale dost kousavě a hůře se dávkují.
Už maximální rychlost omezená na 180 km/h a hodnota zrychlení z 0 na 100 km/h během 8,9 s naznačují, že Rafale E-Tech full hybrid 200 k nebude žádný sprinter a sportovec tělem i duší. Přitom ale v některých situacích zrychluje i díky elektřině až nečekaně svižně, ale jindy mu akcelerace trvá jako autu s atmosférickým motorem. Takže jsme nakonec na klikatých andaluských silnicích zjistili, že se s hybridním Rafalem jede nejlépe rychlým, ale plynulým ustáleným tempem.
Na těch samých silničkách jsme vypozorovali, že podvozek auta se standardně montovanou víceprvkovou zadní nápravou funguje z hlediska sportovní jízdy až nečekaně dobře. Auto drželo na velkých a širokých standardních pneumatikách 245/45 R20 v zatáčkách i při rychlé jízdě jako přilepené, zadní náprava neodskakovala na nerovnostech a její natáčení v kombinaci se strmým řízením způsobovalo při vrhání se do zákrut pocitový efekt zábavného lehkého malého vozu. Kvalita podvozku při sportovní jízdě tak zdaleka přesahovala kvality pohonného ústrojí. To by se mohlo změnit s příjezdem silnější verze. Plug in hybrid s výkonem až 300 koní a pohonem všech čtyř kol již byl odtajněn, ale prodávat se začne na podzim. Rafale s ním bude nově disponovat také nastavitelnými tlumiči a koly o velikosti až 21 palců, což by mohlo sportovnost celého auta podpořit.
Ale zpět k testované variantě Renault Rafale E-Tech full hybrid 200 k. Stinnou stránkou sportovně laděného podvozku je horší komfort tlumení, a zejména hluk vznikající při přejezdu nerovností. Ten vyniká o to víc, že se Renaultu podařilo téměř ve všech jízdních situacích skvěle utlumit u Espacu občas drnčivější tříválec, a rovněž hluk produkující vzduch obtékající karoserii je díky dobré aerodynamice minimální.
Tady někdo přemýšlel
Renault anoncuje v tiskových materiálech u Rafalu E-Tech full hybrid spotřebu paliva 4,7 litru benzinu na každých 100 km. Při našich cestách jsme na trase ze Sevilly do Araceny zaznamenali při svižné jízdě 6,5 litru, cestou zpět jsme se dostali na 5,5 l. Při dodržování českých rychlostních limitů a klidné pravé noze si umím představit, že se na palubním počítači udávaná hodnota objeví. Zvlášť ve městě jezdí vůz většinu času na elektřinu.
Ovládání Renaultu Rafale je pro řidiče velmi příjemné. Je vidět, že Francouzi nad spoustou věcí přemýšleli. Volič automatické převodovky je sice stejně jako u Espacu na pravé straně za volantem hned nad dvěma dalšími páčkami, ale posunul se mnohem výš, takže už se řidiči ostatní páčky nepletou pod ruku. Povinné asistenční systémy, které většině řidičů připadají otravné, jako je například pípání při překročení povolené rychlosti nebo přejetí jízdního pruhu, lze vypnout během pikosekundy dvojitým zmáčknutím jednoho tlačítka. Ploška na bezdrátové nabíjení telefonu se nachází po ruce na středovém panelu a na telefon při nabíjení řidič vidí. Velký displej infotainmentu je orientován vertikálně a obsahuje google mapy, takže navigace funguje na jedničku. Přední sedadla sice mají sportovní tvarování, ale také samostatnou, nikoli integrovanou opěrku hlavy, takže vyhoví i vyšším řidičům.
Jako velmi příjemný se mi ale jevil i pobyt v druhé řadě sedadel, i když na rozdíl od Espacu není posuvná. Krajní křesla podpírají stehna skoro stejně dobře jako ta přední. Před koleny je snad více místa než ve Škodě Superb a podobně jako v Espacu. Když jsem si seřídil „na sebe“ sedadlo řidiče a sedl si „za sebe“ (měřím 174 cm), zbylo před koleny neuvěřitelných 30 cm. A i když se kvůli tvarům kupé střecha auta vzadu svažuje, zbývalo mi díky panoramatické střeše bez krytu i po napřímení nad hlavou tolik místa, že by se tam v pohodě vešel i cestující s výškou kolem 185 cm. Snad jen prostřední místo se nedá označit za plnohodnotné. Opěrka mi nepodpírala hlavu, ale krk, takže vyhoví jen dětem.
Spoustu místa jsem objevil i v dlouhém a širokém kufru, jehož objem Renault vyčíslil na 630 litrů, respektive 530 dm3.
Útočí designem a cenou
Je tu čas na závěrečné zhodnocení. Renaultu Rafale E-Tech full hybrid 200 k nelze upřít spoustu superlativů, ale zároveň jsme našli i některé poměrně zásadní kontroverzní body. Výrobce se z něj snaží udělat sportovně laděné auto s prémiovým nádechem, což se mu rozhodně podařilo z hlediska designu, inovativních prvků výbavy nebo naladění podvozku, ale vůbec tomu neodpovídá zvolený hybridní pohon. Ten se naopak hodí na klidnější, plynulejší jízdu. Umíme si ho představit v komfortně laděném luxusním kupé-SUV. Jenže ideální pohodlí podvozek Renaultu Rafale E-Tech full hybrid zejména na hrbolatém povrchu rozhodně nenabízí. Takže se nachází někde mezi sportovním autem a GT vozem na luxusní cestování na dlouhých trasách s tím, že ani jednu roli neplní stoprocentně.
Sportovnost by mohla posílit chystaná výkonnější plug-in hybridní varianta s adaptivním podvozkem a pohonem všech kol. „Ta bude pro český trh zřejmě důležitější, než full hybrid,“ odhaduje produktový manažer modelu na českém trhu Tomáš Běloch, který se pokusil definovat i cílovou skupinu zákazníků pro nový Renault Rafale. „Půjde o páry, kterým už odrostly děti. Ve věku mezi 45 a 50 lety,“ uvedl.
Takovým zákazníkům zřejmě nebude vadit ani menší sportovní nadání full hybridu, mohli by mít spíš problém s méně pohodlným a hlučným podvozkem. Silným argumentem ale bude kromě designu i poměr ceny a výbavy. Základní verze Rafale E-Tech full hybrid Techno totiž stojí 999 000 korun, což je na velké kupé SUV částka překvapivě nízká. Vždyť nejlevnější BMW X4 se slabším motorem stojí o půl milionu víc. Standardní výbava Renaultu Rafale přitom obsahuje například dvacetipalcová litá kola, černou metalízu, 12palcový displej multimediálního systému včetně navigace a služeb Google, systém multi sense s volbou jízdních režimů, vyhřívané čelní sklo či spoustu bezpečnostních asistentů včetně parkovací kamery. O sto tisíc dražší linie Esprit Alpine přidává mimo jiné natáčecí zadní nápravu, další bezpečnostní asistenty, hezčí design litých kol, čalounění alcantarou a koženkou, elektrické ovládání kufru nebo inteligentní opěrku zadních sedadel s vychytanými držáky na telefony, tablety či kelímky s pitím. Za mě jasný favorit v poměru ceny a výbavy.
Renault Rafale E-Tech full hybrid nemá na českém trhu přímého konkurenta. Jako největší soupeř se mi od pohledu jeví nový Peugeot 408. Lidé z Renaultu se tomu ale brání, podle nich jde o auto spadající o třídu níže, byť se délkou Rafalu blíží. Přesto jsme jej s novým Rafalem samozřejmě porovnali, a to v plug-in hybridním provedení, protože v nabídce nemá full hybrid, ale buď benzinový motor, nebo právě plug-in hybrid. Přidali jsme Citroën C5X, který je na tom s nabídkou motorů podobně jako Peugeot 408. U něj jsme pro změnu sáhli po benzinovém motoru s automatem. Podívejte se na toto ZDE, můžete si ho dle libosti modifikovat.
Samozřejmě ale nechybí porovnání s podobně velkými prémiovými kupé SUV BMW X4 a Mercedes GLC Coupé s mild hybridními benzinovými motory – podívejte se ZDE. Výhoda Rafalu z hlediska poměru ceny a výbavy je opravdu dramatická. Podle Tomáše Bělocha by mohl Rafale přetáhnout zákazníky i zájemcům o menší prémiová SUV jako jsou například BMW X2 nebo Audi Q3, protože zákazníci dostanou za stejné peníze mnohem větší a vybavenější automobil. Zákazníky ale může Rafale přebrat i svým sourozencům Australu a Espacu. Jeho technika z nich totiž sice vychází, ale je v některých ohledech dotaženější, design působivější a cenový rozdíl buď nevelký (v porovnání s Australem), nebo dokonce žádný v porovnání s Espacem.
Renault Rafale E-Tech full hybrid už se dá objednávat, kompletní ceník a technické údaje naleznete ZDE. První auta přijedou do Česka začátkem léta.