Mama car od Lexusu se zbavilo zásadní slabiny, navíc jezdí jako žehlička. Jedna nevýhoda ale zůstala
Výrazný nárůst kapacity baterií
Lexus představil kompaktní SUV s označením UX v roce 2018, o rok později se začala prodávat i jeho elektrická verze 300e. Hybridní provedení se dočkalo modernizace loni, plně elektrické letos. Dlouho šlo o jediný čistě elektrický model značky. Letos ale dorazil na český trh i nový model Lexus RZ od začátku koncipovaný jako elektromobil bez možnosti verze se spalovacím motorem.
„Lexus UX je typický mama car,“ přibližuje cílovou skupinu zákazníků, tedy spíše zákaznic, marketingový ředitel značky Lexus pro český trh Tomáš Vlachopulos. „Pořizuje se jako druhé auto do rodiny. Slouží především ženám na cesty do práce, nákupy a vyzvedávání dětí,“ doplňuje Vlachopulos.
Nepřekvapí, že čeští zákazníci zatím výrazně preferují hybridní provedení 250h, a to zejména s pohonem přední nápravy, které tvoří až 80 procent veškerého prodeje v Česku. Zbytek dělá hybrid s pohonem všech kol a plně elektrických UX se zatím prodává v jednotkách kusů ročně. Modernizace by však mohla popularitu verze 300e zvednout, jak jsme se na vlastní kůži přesvědčili při prvních jízdách na mezinárodní prezentaci kolem skotského Edinburghu.
Facelift totiž odstranil největší nevýhodu elektrického SUV velikosti Škody Karoq v porovnání s ostatními elektromobily – krátký dojezd na jedno nabití. Kapacita baterie Lexusu UX 300e se totiž zvětšila z dosavadních 54,3 na 72,8 kWh a dojezd podle reálné metodiky WLTP vzrostl z 305 až 315 km (v závislosti na výbavě a velikosti kol) na 440 až 450 km. Že jde o dosažitelnou hodnotu, jsme se přesvědčili v okolí Edinburghu, kde i v deštivém a studeném počasí dosahoval dojezd kolem 400 kilometrů. Normovaná spotřeba se při svižné jízdě pohybovala kolem 20 kWh/100 km místo výrobcem udávaných necelých 17 kWh na 100 km.
Druhá nevýhoda zůstává – a tou je maximální rychlost nabíjení na hyperchargerech. Ta totiž dosahuje pouhých 50 kW, zatímco některé konkurenty lze dobíjet i více než čtyřnásobně rychleji. Není divu, že se čas strávený na nabíječkách počítá spíš na hodiny než desítky minut. Navíc vůz vyráběný v Japonsku používá stále méně preferovaný konektor CHAdeMO. Vzhledem k charakteru užívání auta to ale nebude nevýhoda zásadní. Auto provozovaná jako „mama cars“ totiž většinou ujedou jen několik desítek kilometrů denně, takže pro tento účel bohatě stačí i pomalé domácí dobíjení přes noc.
Jedno z nejpohodlnějších SUV
Modernizace Lexusu UX 300e přinesla i optimalizaci nastavení posilovače řízení, tlumičů a zvýšení tuhosti karoserie. Podle našich zkušeností udělaly tyto změny z Lexusu UX 300e jedno z nejpohodlnějších kompaktních SUV na trhu. Tichý chod elektromotoru se snoubí s parádně odhlučněnou kabinou a podvozkem. Fascinovalo nás, jak si nově naladěné UX 300e poradilo s brutálně rozbitými silnicemi v Edinburghu a okolí. Tam, kde nám při jízdě z letiště shuttlem v podobě Mercedesu třídy V cvakaly na největších dírách zuby, se Lexus UX 300e s osmnáctipalcovými koly přenášel s grácií žehličky.
Posilovač řízení je naladěn o něco sportovněji než dříve, takže jízda není pouze pohodlná, ale i celkem zábavná. Spíš než SUV připomíná UX 300e jízdními vlastnostmi hatchback – a to i díky nízko položenému těžišti nebo světlé výšce pouhých 140 mm (hybridní varianty mají 160 mm). V zatáčkách se vůbec nenaklání, takže si řidič jejich průjezdy vyloženě užívá. Potěší i parádní rejd při manévrování ve stísněných prostorách.
V deštivém počasí se ale projevila i nevýhoda elektromobilu s pohonem předních kol. Po každém razantním sešlápnutí plynu pneumatiky okamžitě ztrácely přilnavost a kola měla tendenci se protáčet. Stabilizační systém musel v těchto situacích zasahovat nejen při rozjíždění z místa, ale i při akceleraci třeba z rychlosti 60 km/h.
Displej místo touchpadu
Modernizace se dotkla rovněž interiéru Lexusu UX 300e. Vůz dostal nový multimediální systém s dotekovou obrazovkou místo dosavadního ovládání touchpadem, na které většina řidičů nadávala. Ne, že by dotekové displeje byly obecně z hlediska ergonomie velkou výhrou, ale u Lexusu UX 300e jde rozhodně o krok správným směrem. V testovaném provedení tvořila dominantu přístrojové desky velká obrazovka s úhlopříčkou 12,3 palců příjemně natočená k řidiči. Ovládací plošky byly relativně velké a citlivost displeje vysoká. Základní provedení disponuje osmipalcovým displejem.
Líbilo se mi, že základní funkce jako ovládání hlasitosti rádia nebo klimatizace byly navíc řešené klasickými tlačítky. Spousta ovladačů se nachází i na volantu nebo na středovém panelu mezi řidičem a spolujezdcem. Potěší i klasický volič jízdních režimů místo čím dál častějších pahýlků a tlačítek u jiných elektromobilů. K pohodě na palubě přispívá i výborný výhled z auta směrem do předoboku. Materiály v kabině působí kvalitně a luxusně na pohled, pohmat i čich. Výhradu jsem měl k příliš krátkým sedákům na předních sedadlech.
Druhá řada sedadel i nadále nenabízí příliš místa a poslouží spíše dětem. Už tři cestující s výškou 180 cm budou mít problém se v kabině poskládat. Ani objem kufru nepatří ke konkurenčním výhodám Lexusu UX 300e, byť v porovnání s hybridem nabízí velkorysých 367 litrů místo 320 litrů u hybridu s pohonem přední nápravy, a směšných 283 litrů u hybridu s pohonem všech kol.
Pro maminky jako dělané
Lexus UX 300e není ani po modernizaci elektromobilem, který by udivoval délkou dojezdu na jedno nabití, ale už v této disciplíně nepatří k propadlíkům. Zdánlivě velkou nevýhodou zůstává pomalé nabíjení, jenže vzhledem k využití vozu ve stylu „mama car“ jde o nedostatek zanedbatelný. A právě jako „mama car“ funguje Lexus UX 300e podle mě naprosto dokonale. Udivuje jízdním komfortem a potěší přátelským ovládáním. Tipl bych si, že většina maminek bude z jízdy s ním unešena.
Za prémiové materiály se platí, takže základní cena 1 299 000 Kč patří k mezi kompaktními elektrickými SUV k nejvyšším, i když se proti verzi před modernizací nezvýšila. Velkým konkurentem pro Lexus UX 300e bude v tomto ohledu zejména nové Volvo EX30, které je sice o třídu menší, ale výrazně levnější a přitom výkonnější - porovnání těchto dvou aut v základních provedeních naleznete ZDE. Přímí konkurenti BMW iX1 a Mercedes-Benz EQA jsou ale ještě dražší. Porovnání s EQA naleznete ZDE.
Modernizovaný Lexus UX se aktuálně v Česku dá pořídit od 849 tisíc korun se základní hybridní motorizací 250h. To je na relativně výkonné prémiové SUV s nízkou spotřebou a automatickou převodovkou výborná cena, která dělá starosti i mnohým konkurentům v neprémiovém segmentu. Kompletní ceník hybridních verzí naleznete ZDE, ceník námi testované elektrické varianty UX 300e ZDE.