Zapomeňte na ručkování po volantu. Lexus představil novinku s ovladačem budoucnosti
Do světa tradičních aut začínají stále více pronikat vychytávky z motoristického sportu a letectví. Jednou z nich je „vidlicový volant“, který japonská luxusní značka patřící automobilce Toyota, použila ve své horké novince.
První systém řízení bez mechanické vazby
Z pohledu řidiče je systém řízení „One Motion Grip“ jednou z nejvýraznějších technologických novinek nového elektrického modelu RZ. Řízení nemá žádnou mechanickou vazbu. A chybí mu i klasický sloupek řízení. Technici totiž využili elektronické propojení mezi volantem a koly. Výsledkem je okamžitá odezva a preciznější předávání pokynů.
Na přání dodávaný systém obsahuje nový vidlicový ovladač, který nahrazuje klasický kulatý volant. Středovou pozici ovladače dělí od krajní polohy vlevo i vpravo otočení v rozsahu pouhých 150°, čímž úplně odpadá klasické ručkování. Nové řešení zároveň vylepšilo výhled na sdružené přístroje před řidičem a vozovku ve směru jízdy. Konstruktéři tak mohli posadit ukazatele o něco výše a současně dál od sedadla než v případě klasického volantu. To řidiči zjednodušuje přeostřování zraku mezi vozovkou a přístroji.
RZ na novém podvozku
Základním stavebním kamenem elektrického SUV Lexus je nová podvozková platforma pro elektromobily umožňující vyšší tuhost karoserie, nízké těžiště a dlouhý rozvor. Výkonná lithium-iontová baterie je kompletně zabudována do podvozku pod podlahou kabiny. Složena je z 96 článků o celkové kapacitě 71,4 kWh. Podrobnější oficiální údaje o dojezdu vozu a dobách nabíjení zatím nebyly oznámeny. Automobilka už ale zveřejnila, že by v kombinovaném cyklu WLTP měl zvládnout na jedno nabití dojezd přes 400 km.
Lexus RZ je prvním sériovým modelem, který používá nový systém pohonu DIRECT4 spolupracující se dvěma elektrickými nápravami e-Axle. Systém pomocí senzorů získává nejrůznější údaje (rychlost vozidla, úhel natočení kol nebo síly příčného zrychlení atd.), které vyhodnocuje a následně na ně reaguje. Na základě těchto vstupů vypočítává a přivádí na jednotlivé nápravy odpovídající hnací moment ve prospěch maximální přilnavosti a držení stopy. Poměr hnacího momentu mezi přední a zadní nápravu se dá v řádu milisekund měnit od 0 do 100 v obou směrech. Tedy rychleji než u kteréhokoli mechanického systému.
Nový Lexus RZ zapadá do dlouhodobého cíle automobilky do roku 2030 dodávat na trhy západní a střední Evropy výhradně bateriové elektromobily. Nový model bude na český trh uveden ve druhé polovině roku 2022.