Lexus UX dostal nový hybrid. Jezdí ještě lépe a přitom není o tolik dražší než škodovka
Městské crossovery jsou žhavé zboží. Lidé je chtějí a jsou za ně schopni utratit nemalé peníze. Mají praktičtější kabinu než hatchbacky a zároveň jsou stále dostatečně kompaktní, aby se mohly prodírat městskou džunglí. Jaký je ale ten nejlepší crossover na trhu?
Jelikož je v segmentu obrovská konkurence, je v podstatě nemožné jmenovat pouze jediný vůz. Nicméně po svezení s omlazeným Lexusem UX je jasné, že japonská prémiovka o titul krále malých SUV přinejmenším usiluje. Díky nové generaci hybridu je ještě efektivnější a dynamičtější.
Má tohle tak trochu přehlížené auto vůbec nějaká negativa?
Velké novinky jsou pod kapotou
Model UX je na trhu už od roku 2019 a s délkou 4,5 metru se v potravním řetězci japonské automobilky řadí mezi Lexus LBX a NX. Podle statistik SDA si malé SUV v roce 2024 zatím pořídilo 32 řidičů. To znamená, že jde o čtvrtý nejprodávanější vůz značky hned za modely RX, NX a LBX.
Nedávno se ale do prodeje dostala modernizovaná verze, která by mohla přilákat nové zákazníky. Lexus UX sice prošel drobným faceliftem už loni, nicméně teprve letos pod kapotu prémiového crossoveru zamířil nový hybridní pohon páté generace.
Vylepšený full-hybridní systém je výkonnější, úspornější a díky menší a lehčí baterii ještě efektivnější. Elektrifikované ústrojí je díky tomu dynamičtější, ale zároveň umí jezdit s podobnou, ne-li nižší spotřebou. Aktuálně jediný nabízený spalovací motor (prodává se i čistě elektrická verze) nese označení 300h a skládá se z atmosférického dvoulitrového benzinového čtyřválce, elektromotoru na přední nápravě a využívá kompaktní akumulátor. Když spalovací a elektrický motor spojí síly, generují systémový výkon až 199 koní. Což je o 15 koní víc než dřív.
V rámci vylepšení si polepšil také nabízený pohon všech čtyř kol, kterému se u Lexusu UX přezdívá E-Four. Ten totiž vsadil na nový motorgenerátor na zadní nápravě, který se připojuje v závislosti na situaci. A zatímco původně měl chabých sedm koní, ten nový jich má 40. Spolu s výkonem se zvýšil i točivý moment, a to z 55 na 84 Nm.
Robustnější zadní elektromotor zároveň efektivněji rekuperuje energii. UX díky němu umí jet čistě na elektřinu až 115 kilometrů za hodinu.
Konečně zmizel touchpad!
Ovšem změny neproběhly pouze pod kapotou. Japonské SUV se pyšní i upraveným interiérem. Dostalo nový infotainment, ve kterém tepe nejnovější operační systém Lexus Connect s podporou aplikací Android Auto a Apple CarPlay. Multimediální systém se může zobrazovat na displeji o velikosti 8, nebo 12,3 palců. Větší varianta zobrazovače je primárně určena pro vyšší výbavové stupně.
Oko si také všimne drobných změn na středovém panelu, ze kterého zmizel původní touchpad a naopak přibyla větší přihrádka pro bezdrátové nabíjení telefonů. Za zmínku také stojí dva nové USB porty, vylepšené ambientní osvětlení či kvalitnější parkovací kamery kolem celého vozu. Novinkou je také překalibrovaný adaptivní podvozek AVS, který je dostupný ve sportovně střižené verzi F-Sport.
Lexus znamená luxus
My jsme si modernizovaný Lexus UX 300h v provedení 4x4 E-Four Luxury vyzkoušeli na vlastní kůži a mile nás překvapil. Interiér byl přesně takový, jaký bychom od prémiové automobilky požadovali. Zpracování i materiály byly špičkové, vše krásně lícovalo a v kabině nic nevrzalo. Minimalistická přístrojová deska na sobě měla intuitivně rozmístěné ovládací prvky a nový multimediální systém s 12,3palcovou obrazovkou pracoval bez výhrad.
Co se prostornosti týče, tak musíte mít na paměti, že se jedná o velmi kompaktní SUV, které je určeno spíše jako druhé auto do rodiny. Zadní sedadla moc prostoru pro cestující nenabízí (obzvláště nad hlavou) a kufr o objemu 320 litrů také velké množství bagáže nepojme. Na druhou stranu, cestující vpředu se díky luxusním sedadlům cítí jako v bavlnce.
Zenová zahrada na čtyřech kolech
A jak nový Lexus UX jezdí? Nevídaně hladce a komfortně. Při běžné jízdě po městě vlastně ani nevíte, zda zrovna jedete na elektřinu, nebo na benzin. Auto si jednotlivé pohony přehazuje zcela logicky a hlavně bez povšimnutí. Přítomnost spalovacího čtyřválce zaznamenáte jen při prudším sešlápnutí plynu. Bezestupňová automatická převodovka vystřelí otáčky motoru do maxima a drží je tam do doby, než pedál opět uvolníte.
Ani v tomto případě však nejde o nic, co by narušovalo jinak příjemné prémiové svezení, jako například u některých menších modelů Toyoty. Velmi dobře odhlučněný je ale samozřejmě i zbytek karoserie. Lexus UX nebouchá od podvozku, nerachotí v podbězích a slyšet není skoro ani protékající vzduch kolem oken při vyšších rychlostech. Obzvláště pak ve verzi Luxury, která má akustická skla.
Že se dynamika auta zlepšila na papíře, už víme, ale jaká je realita? Pátá generace hybridu má konečně pořádné „grády“ a Lexus UX už nemůžeme považovat za lenocha. Nárůst výkonu je opravdu znát a crossover krásně táhne z nízkých rychlostí. Zároveň mu už není cizí svižnější jízda po okreskách a dálnicích, kde mu výrazně pomaleji dochází dech. To nejlepší na vylepšeném hybridu je však spotřeba. Ve městě se dá s crossoverem jezdit za 4 litry benzinu na 100 kilometrů a v kombinovaném provozu se nejčastěji dostanete na pět litrů.
Celkově se nám s modernizovaným modelem UX 300h jezdilo opravdu příjemně. Komfortně naladěný podvozek příkladně filtroval nerovnosti, což u SUV této kategorie nemusí být pravidlem. Sice se měkčí odpružení negativně projevilo v zatáčkách, a to tím způsobem, že se Lexus poměrně značně nakláněl, ale to mu dokážeme prominout.
Naopak nás bavilo sametově jemné řízení, dobře dávkovatelné brzdy, skvěle odhlučněný interiér a parádně fungující hybridní systém. Časem jsme si dokonce zvykli na námi ne moc oblíbenou automatickou převodovku typu e-CVT, která při zrychlování vydávala monotónní zvuk. Nicméně kromě nelichotivého zvukového projevu jí vlastně nemáme co vytknout, jelikož k charakteru městského SUV se vlastně velmi hodí. Jediným kompromisem Lexusu UX tak zůstává menší zavazadlový prostor.
Méně je někdy více
Čeští zákazníci mají aktuálně na výběr ze dvou akčních provedení. Tím prvním je Business Tech se zvýhodněním 256 tisíc za cenu 929 tisíc korun. Ve výbavě přitom nechybí ani plná konektivita, zatmavená zadní skla, bezdrátová nabíječka, 12,3palcový virtuální kokpit i armáda nejvyspělejších asistenčních systémů Lexus Safety System +3.
Jen pro zajímavost, podobně dnes stojí Škoda Karoq Sportline s benzinovou patnáctistovkou a automatem. Ještě lákavější nabídku představuje verze F Sport Design se zvýhodněním až 276 tisíc korun, která tak stojí 969 tisíc korun a nabízí vše, co si jen řidič může přát. A to vše je navíc zabalené do slušivého sportovně střiženého kabátku F Sport.
Lexus UX 300h se dá pořídit za podobné peníze, jako třeba škodovka nebo volkswagen, avšak zákazník se musí spokojit se základním nebo akčním provedením. Jenže pokud si chce dopřát plný luxus a padne mu do oka třeba námi testovaná verze Luxury, bude si muset připravit i 1,6 milionu korun. V tom případě se Lexus UX cenovkou vyrovná prémiovým konkurentům z Německa, mezi které patří BMW X1, Mini Countryman, Audi Q3 nebo Mercedes-Benz GLA. Jejich vzájemné porovnání i se Škodou Karoq naleznete zde.
Všechny technické údaje týkající se Lexusu UX najdete jako vždy v našem katalogu.