Reklama
Testy

Elektrický Lexus UX jezdí výborně. Pomalé nabíjení ho ale odsoudilo na cesty kolem domu

Facelift přinesl povedenému elektromobilu baterii s kapacitou 73 kWh. Dobíjí ale jen 50 kW
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Zvětšování, to je zřejmě hlavní moto faceliftu, který prodělalo povedené elektrické SUV Lexus UX. Na zevnějšku totiž novinku nepoznáte, vypadá nachlup stejně jako předchozí varianta. Japonci se dobře rozhodli, že budou investovat hlavně do prodloužení dojezdu. Jestli teď opravdu dokáže překonat hranici 400 km, to jsme s novinkou vyzkoušeli během týdenního testu, který probíhal v prosincové chumelenici a ještě k tomu v podkrkonoší. To není úplně ideální prostředí pro elektromobil. Inu, uvidíme.

Lu(e)xus na první pohled

Typický „lexusí“ design malému SUV bezesporu sluší a tak je dobře, že se s tímto prvním faceliftem neproměnil. Auto patří mezi prémiové vozy do zásuvky, své síly tak může poměřit například s konkurenčním Mercedesem-Benz EQA. Oba vozy jsme proto postavili proti sobě v našem porovnávači. Výsledek jejich souboje najdete pod tímto odkazem.

Uvnitř se změnila jen jedna zásadní věc, UX dostal větší dotykovou obrazovku mírně nakloněnou směrem k řidiči a s novým prostředím multimediálního systému. Má poměrně jednoduchou grafiku i menu a tak se v něm velmi rychle každý zorientuje. Dotykové ovládání je intuitivnější než touchpad, který UX používal postaru před faceliftem. Naopak toto je nový směr lexusů, s tímto systémem už jezdí například nová generace jeho velkého sourozence RX.

Testovaný kousek byl vyveden v nádherné výbavě Luxury, která sice začíná s cenou o téměř 400 tisíc korun výš než základní Comfort, zase je ale naprosto kompletní. S lépe vybaveným UX už prostě jezdit nemůžete. A tak jsme tu měli třeba vyhřívání sedadel, volantu, odvětrávání, sadu elektronických asistentů, head-up displej a spoustu dalšího. Kolik Lexus UX 300e stojí v jednotlivých výbavách a co zahrnují, na to se můžete podívat v našem katalogu, kde najdete jeho ceník. Stačí kliknout na tento odkaz. Každopádně obrovská pochvala jako vždy musí směřovat k použitým materiálům, hlavně voňavé kůži i plastům, které prostě na první pohled vypadají prvotřídně.

Už nepípej, prosím!

Ne vše ale bylo během našeho týdenního testu růžové. Protože jsme se do vozu nepřihlásili, po každém nastartování na obrazovce zábavního systému vyskočila modrá obrazovka s titulkem „Podmínky použití a zásady ochrany osobních údajů“. Na ní bylo nutné zaškrtat dvě políčka s tím, že všemu rozumíme a pak ještě stisknout tlačítko, že s tím souhlasíme. Pozor, pokud jsme na to po startu zapomněli a hned se rozjeli, nebylo se možné obrazovky zbavit. Zatrhání políček totiž není možné nejen ve chvíli, kdy je auto v pohybu, ale i dokud se neposune jízdní volič do polohy P. Takto řidiče obtěžují všechny nové lexusy a je to otřesné.

Druhým problémem byla zpráva „Regenerative Braking Limited. Press Brake to Decelerate.“ Ta oznamuje, že nefunguje rekuperace a vyskakovala na nás po nastartování neustále v náhodných časových intervalech od několika desítek sekund, po minuty až desítky minut. Nešlo jen o textovou informaci, pokaždé ji ještě doprovodilo hlasité pípnutí. Zástupci automobilky nám řekli, že jde o chybu, kterou lze odstranit vypnutím všech vyskakovacích oznámení, ale to nepomohlo. Stejně tak nepomohlo vyjetí energie alespoň z části baterie. Zpráva se opakovala dál. Na opravě chyby se ale už prý pracuje. Obě zmíněné věci byly vlastně jedinými problémy, které nám týdenní test jinak povedeného elektromobilu znepříjemňovaly.

Jak jsem se s testovacím vozem sžili, na to se ještě můžete podívat v přiložené fotogalerii:

Zpropadené CHAdeMO

Lexus UX 300e pohání elektromotor o výkonu 150 kW, který má točivý moment rovných 300 Nm. Auto proto působí mrštně, i když váží přes 1,7 tuny. Facelift prý přinesl zvýšení tuhosti šasi, což se projevuje na jízdní stabilitě a nabízí se i sportovnější svezení. Pravda je, že vůz v městském provozu přímo kraluje, protože se s ním dobře proplétá hustou dopravou. Na okreskách je zase radost ho řídit, alespoň v rámci kategorie. Podporuje to i volant s tlustým a měkkým věncem, který velmi dobře padne do ruky. Auto zvládne akcelerovat z nuly na 100 km/h za 7,5 sekundy, maximum je omezeno na 160 km/h.

Facelift přinesl ono kýžené zvětšení baterie na 73 kWh, což slibuje dojezd 450 km. Nám se ale na tak vysokou hodnotu během testu dosáhnout nepodařilo, dílem proto, že probíhal v minusových teplotách během prosincové sněhové kalamity. V kombinaci městského a dálničního provozu jsme dosáhli na průměr 24,9 kWh, což není vůbec dobrá hodnota. Znamenalo by to, že bychom na plnou baterii mohli ujet jen 293 kilometrů. Od avizované spotřeby 16,7 kWh jsme také byli poměrně daleko. Z testů kolegů z jiných médií, kteří jezdili v lepších podmínkách ale víme, že se dá dosáhnout na lepší výsledky, které se pohybují obvykle okolo 20 kWh. Holt, zima elektromobilům nesvědčí.

Lexus UX 300e má ale bohužel ještě jeden problém. Auto se ani po faceliftu nepřehodilo na evropskou technologii CCS2 a drží si pro své „rychlé“ DC nabíjení tradičně asijské rozhraní CHAdeMO. Rychlé je nutné opravdu brát v uvozovkách, protože s ním zvládá maximální výkon 50 kW. V zimním období je ale výsledek mnohem horší. My jsme například dobíjeli na stanici ČEZ v Jánských Lázních a počáteční rychlost se zhruba 15 procenty baterie byla pouhých 21 kW. Když jsme se k vozu později vrátili, bylo dobito 71 procent baterie a energie se plnila výkonem jen 14 kW. A to není jediný problém. Rozhraní CHAdeMO se vykytuje v českém i evropském prostředí mnohem méně než CCS2 a tak můžete mít zásadní potíže se sháněním správných stanic. I když na druhou stranu, pokud už takovou najdete, máte velkou šanci, že konektor bude volný.

Byla by to špička

Právě kvůli pomalému dobíjení DC pouhými 50 kW i méně rozšířenému systému CHAdeMO je Lexus UX 300e v podstatě odsouzen stát se třetím autem do rodiny, které bude jezdit kolem domu. Je to škoda, protože nebýt tohoto problému, jde o vynikající elektromobil, se kterým se pohodlně jezdí i delší trasy či zdolávají okresky. Lexus UX nám je opravdu hodně sympatický a tak doufáme, že se třeba s příchodem ještě jednoho faceliftu dočkáme toho, že pod levým víčkem najdeme konečně normální CCS2 a v útrobách i trochu výkonnější nabíječku.
Reklama

Diskuze

Petr - 07.06.2024 10:01:13
Tady o dojezd vůbec nejde.Je fuk jestli dojede 150 km nebo 600 km.Tak se prostě bude častěji nabíjet.Problém je baterie,která po 10 letech udělá z auta bezcennou kupu šrotu.Spalovák po 10 letech je většinou ve výborné kondici.......
Hogista - 26.12.2023 21:13:43
Tuto hlášku máte naučenou, nebo z vlastní zkušenosti? BEV s dojezdem 300-400 km je plnohodnotné auto na běžné ježdění. To co píšete platilo před pár lety u aut s baterkou 25-40kWh

Řídili jsme nastupující bestseller. Malý Lexus LBX jezdí i vypadá luxusně, konkurence mu vymřela

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávané japonské novinky. Je to plnokrevná kapesní prémiovka
22.12.2023 11:43
|
0
Reklama

Lexus srazil cenu skladových aut, nabízí slevu i 356 tisíc korun. Akce ale trvá jen týden

Začíná Lexus Business Week, kdy české zastoupení značky nabízí modely UX, ES a RX v akci
03.12.2023 19:00
|
0
Reklama

Nový elektrický Lexus je jedním z nejlépe zpracovaných aut současnosti. K majiteli je upřímný

Většina elektromobilů ukazuje na palubním počítači naprosto nereálný dojezd. Lexus RZ nikoliv
19.10.2023 16:08
|
5

Lexus za cenu základní Škody Octavia. Nový crossover je ušitý na míru evropským zákazníkům

Známe české ceny zbrusu nového Lexusu LBX. Kdo si pospíší, ten ušetří i 186 tisíc korun
15.08.2023 12:30
|
3

Nejdostupnější auta s výkonem přes 600 koní: Jedno voní benzinem, ostatní jsou do zásuvky

Na to nejlevnější není potřeba ani dva miliony korun. Další už ale tak dostupná nejsou
19.06.2024 18:00
|
0

Do Česka míří švédská značka elektromobilů Polestar. Navzdory tomu, že čelí propadu akcií

Polestar si slibuje, že už příští rok bude i díky novým trhům prodávat tříkrát víc aut než loni
19.06.2024 12:15
|
1
Reklama

Honda ukázala autíčko do zásuvky za 360 tisíc korun. Dobije se za půl hodiny

I Japonci umí levné elektromobily. Vůz se prodává v několika verzích, včetně dodávky
17.06.2024 16:30
|
2

Elektromobil odmítá víc řidičů než před dvěma lety. Nadšenců ubývá, další koukají po hybridech

Většina těch, kteří chtěli auto na baterky, ho už má. Ostatním se ale tento druh pohonu nezamlouvá
17.06.2024 10:00
|
6
Reklama
Autosalon TV