Hyundai Santa Fe řidiče hýčká lépe než kdejaký mercedes. Škoda, že na něj neustále pípá
Hyundai Santa Fe je tak trochu jiné auto. Nebojí se jít proti proudu nevšedně hranatým designem, který se sice nemusí líbit každému, ale na druhou stranu má potenciál za srdce chytit řadu těch, kteří se chtějí odlišit. Díky hranatosti je také velmi prostorný. A pak je tu ještě jedna věc – Hyundai se dokáže v nejvyšších verzích stát konkurentem luxusních aut díky své extrémně bohaté výbavě. Jak se pak s takovým rodinným korábem pluje po českých silnicích, to jsme zjišťovali v testu vůbec nejdražšího provedení na trhu. Jde o plug-in hybridní vůz ve výbavě Calligraphy začínající na ceně přes 1,6 milionu korun.
Minecraft na kolech
Nový Hyundai Santa Fe jsme měli v naší redakci už několikrát, takže budu při jeho představování stručnější. Podrobný test si ostatně můžete rozkliknout třeba na odkazu vlevo. I po půl roce, co už jezdí na českých silnicích, pořád vyvolává v lidech reakce. Někdo by ho rád postavil z Lega, jiný v něm vidí něco z populární hry Minecraft. Od zaměstnance myčky jsme se zase dozvěděli, že by ho z praktických důvodů strašně chtěl, ale nemůže se dívat na tu jeho záď. Je prý ošklivá. Upřímně, je přece lepší, když si o vás povídají, než když jste lidem naprosto fuk.
Jenže zatímco zevnějšek vyvolává rozporuplné reakce, interiér přináší vyložený wow efekt. V top výbavě Calligraphy, kde ho provoní kvalitní kůže na sedadlech nebo volantu, je prostě luxusní. Jednak je tu hodně prostoru, zejména ve druhé řadě sedadel. A pak je tu naprosto vše, co byste jen mohli chtít a ještě k tomu něco navíc. Tak třeba bezdrátové nabíjení hned dvou telefonů, které mnoha autům tak zoufale chybí!
Hyundai Santa Fe má v top výbavě elektricky nastavitelný volant, vyhřívaná i chlazená sedadla, k tomu s mnoha nastaveními v elektrice. Můžete si dokonce nechat vysunout podnožku, třeba když budete někde dlouho čekat na kolegu. Spolujezdci může řidič vše nastavit sám pomocí tlačítek na boku sedadla. K tomu je v palubní desce spousta přihrádek, ta horní před spolujezdcem je dokonce dezinfekční s UV světlem. Nejsme si jistí, proč bychom ji měli kdy potřebovat, ale prostě tam je.
Head-up displej, obrazovka před řidičem i širokoúhlý displej multimediálního systému mají vysoké rozlišení. Velmi příjemná je funkce při odbočování, kdy se vám ukáže náhled prostoru pod kolem, abyste náhodou těmi 20“ disky nevzali obrubník. Menu je svižné, rychlé, radost s ním pracovat. Jen je tu jeden problém typický pro aktuální korejské vozy. Neustále tu něco pípá!
Přehršel asistentů je nutné před každou jízdou povypínat, jinak toho budete litovat. Když se totiž rozpípá upozornění na překročení rychlosti, budete ho chtít ihned vypnout, ale přitom se rozpípá upozornění na to, abyste se koukali před sebe. Tak to pak taky vypnete, jenže u toho se rozpípá, že už byste si měli dát přestávku, protože se autu zdá, že jste divně hýbali volantem, když jste vypínali ty ostatní asistenty. A jestliže vám - tak jako mě - vzadu spí půlroční dítě v sedačce, může se stát, že si pak už jen pořídíte jednosměrnou letenku do Soulu a pokusíte se s baseballovou pálkou v ruce najít toho inženýra, který tohle všechno spáchal.
Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI PHEV: Technické údaje
Motor: 1.6 T-GDI + el. motor
Převodovka: 6st aut.
Max. výkon: 185kW
Zrychlení 0-100 km/h: 9,3 s
Spotřeba: 1,7 l/100 km
Délka: 4830 mm
Objem kufru: 711 l
Základní cena: 1 349 990 Kč
Další technické údaje ZDE.
Dovnitř se vejde všechno
Hyundai Santa Fe jsme samozřejmě podrobili našemu redakčnímu měření. Přišli jsme na to, že z hlediska podélné prostornosti (součet místa ve všech řadách) je na tom naprosto stejně jako jeho kolegyně Kia Sorento. Hodnota je 154 cm. Škoda Kodiaq má ale přece jen trochu víc, tedy 161 cm. Hyundai má ale s přehledem nejvíc prostoru nad hlavou, naměřili jsme 104 cm výšky v druhé řadě, což je o 10 cm víc než u tuzemského SUV.
V čem ale Santa Fe boduje, to je variabilita a k tomu i využitelnost vnitřního prostoru. Hranatá karoserie otvírá nové možnosti interiéru. Přidejte k tomu fakt, že se sedadla ve třetí i druhé řadě sklápí do absolutní roviny a nejednou tu máte ideálního stěhováka, do kterého naložíte prakticky cokoliv. Navíc v něm půjde třeba i pohodlně přespat, kdybyste se rozhodli ve dvou vyrazit do přírody. Tohle je velmi praktický vůz.
Na elektřinu jen kolem komína
Plug-in hybridní pohon kombinuje přeplňovaný benzinový čtyřválec o objemu 1,6 litru a elektromotor. Dohromady má k dispozici výkon 185 kW, což se zdá jako solidní hodnota. Nicméně je potřeba počítat s tím, že Hyundai Santa Fe váží v této konfiguraci téměř dvě tuny. Proto stovka padne za 9,3 sekundy. Auto ale elektromotor využívá k rozjezdu obstojně a tak máte pocit, že patří k mrštnějším. Dobrou zprávou je, že vůz využívá klasickou měničovou automatickou převodovkou se šesti stupni, což jde ruku v ruce s plynulou jízdou a menší prodlevou při sešlápnutí pedálu. Navíc přechod mezi elektrickým a spalovacím pohonem je hladký a během jízdy ho přestanete vnímat.
SUV má baterii o kapacitě 13,8 kWh, to je ale zároveň vykoupeno tím, že má menší nádrž, konkrétně 47 místo 67 litrů, což je škoda. Elektřina vám dojezd nevynahradí, zejména ne v chladnějším počasí, kdy se spalovací motor častěji zapíná kvůli topení. Jak je známo, tabulková spotřeba plug-in hybridů je nesmyslným údajem a záleží čistě na uživateli, jak s vozem jezdí. My jsme při teplotě tří stupňů Celsia vyrazili s plně nabitou baterií na 100kilometrovou cestu. Výsledná spotřeba byla 4,7 litru benzinu na 100 km, což je příjemný, ale nikterak úchvatný výsledek. Pokud vyrazíte dál a budete jezdit už jen na benzin, počítejte se zhruba osmi litry paliva.
Santa Fe slibuje dojezd na jedno nabití až 65 km, v realitě je to ale spíš méně. Navíc má AC nabíječku s výkonem jen 3,3 kW, DC zcela chybí. Dojezdem i výkonem při nabíjení tedy za některými konkurenty zaostává, dnes bývá běžných i 100 km a v poslední době se mezi plug-in rozšiřuje možnost dobíjet na rychlých stanicích DC, někdy až 50 kW. Ano, může to být v závěru dražší než spotřebovat palivo, s dobrým tarifem ale zase můžete využívat všechny vlastnosti plug-in hybridu i na dlouhé cestě. V případě Santa Fe tato možnost chybí.
Komfort v hlavní roli
Co je ale nutné u Hyundai Santa Fe vyzdvihnout, to je bezesporu komfortní podvozek. Seděli jsme už v mnoha luxusních SUV opatřených třeba vzduchovými měchy, přesto nás hyundai hezkých pár kilometrů zmátl natolik, že jsme je hledali i u něj. Auto se totiž na silnici přímo vznáší. Pluje plavně, ladně, filtruje nedostatky českého asfaltu a zahrnuje posádku naprostým pohodlím, a to vše na normálních tlumičích. Jak je to možné, to nám nejde do hlavy.
Ano, tohle je vůz na cestování hlavně přímou linkou, v zatáčkách bude tápat a dá vám brzy najevo svou vysokou hmotnost. Řízení je navíc hodně posilované a ani nastavení plug-in hybridního systému nejde sportovnímu svezení naproti. Kdepak, tady se sází na klid a pohodu. To mu jde dobře. A terén? Se světlou výškou 180 cm (Kodiaq má třeba 187!) se můžete vrhnout na polní cesty, ale mnoho dalšího od vozu nečekejte. Tady slouží pohon všech kol hlavně k jistotě za volantem.
A jistotu můžete mít i v případě nákupu vozu. Ve výbavě Calligraphy dostanete totiž už všchno a připlatit se dá jen za pár položek. Třeba naše matná barva Earthy Brass Matt vyšla na 35 tisíc korun. Kompletní ceník Hyundai Santa Fe najdete v našem katalogu. A také se podívejte do porovnávače. Tam jsme testovaný vůz postavili proti jeho hlavním konkurentům. Výsledek je pod tímto odkazem.