Reklama
Řidičův chleba

Cesta do Chorvatska jen pro bohaté. Spočítali jsme, kolik by stála dovolená se syntetickým palivem

Protože se e-palivo vyrábí zatím pouze v malém množství, je jeho užití extrémně nevýhodné
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

O Syntetickém palivu se stále více mluví jako o alternativě k tradičnímu benzinu, naftě i elektřině. Před pár dny navíc v EU padlo rozhodnutí, že po roce 2035 bude dál možné nově registrovat vozy se spalovacími motory, pokud budou tankovat uhlíkově neutrální paliva. To mezi řidiči rozpoutalo domněnky o tom, že automobilová budoucnost v Evropě by nemusela být jen čistě elektrická. Problém je v tom, že syntetické palivo se zatím vyrábí (a několik let ještě bude) pouze v malém množství, kvůli čemuž je jeho cena extrémně vysoká. Lidé by pak za plnou nádrž u čerpací stanice neplatili dva, nýbrž 12 tisíc korun.

Čím je syntetické palivo tak výjimečné?

Nejprve si stručně vysvětlíme, co je to vůbec syntetické palivo a v čem se skrývá jeho výjimečnost a případný potenciál ekologické dopravy. Běžná fosilní paliva vznikají rafinací ropy, syntetická paliva jsou produkována díky chemické reakci vodíku a oxidu uhličitého (CO2). Nejčastěji jde o elektrolýzu vody na vodík a kyslík a následné sloučení vodíku s CO2.

Zmíněný strašák oxid uhličitý je pro tento účel buď „lapán“ přímo ze vzduchu, nebo se jedná o odpad z průmyslové výroby. Následným spálením paliva v motoru se sice do výfuku opět dostane CO2, ale jde o stejné množství, které bylo předtím použito. Pokud je tedy pro výrobu syntetických paliv zároveň použita energie z obnovitelných zdrojů, například v podobě větrných elektráren či solárních panelů, můžeme hovořit o uzavřeném a klimaticky neutrálním řetězci.

Syntetická paliva lze pak ve spalovacích motorech používat jen s minimálními technickými úpravami, lze využít stávající infrastrukturu v podobě čerpacích stanic stejně tak se mohou stát jen příměsí běžných paliv. Tohle všechno zní perfektně, ale nic není dokonalé. 

Pouze pro bohaté

Teoreticky jde o geniální vynález, který by mohl zachránit současnou podobu spalovacích motorů. Ovšem z praktického hlediska je to zatím zcela nevýhodný druh pohonu. Na rozdíl od běžných fosilních paliv se vyrábí pouze v malém množství a jeho cena je tak šestinásobná. Situace by se měla časem zlepšovat, ale nikdo se zatím neodváží odhadovat, o kolik se bude e-palivo zlevňovat.

Abychom si ukázali, jak moc je syntetické palivo drahé, použijeme k tomu příklad z běžného života - řidič Škody Octavia 1,5 TSI jezdí pravidelnou trasu z Prahy do Brna, která měří 200 kilometrů. Průměrná spotřeba vozu na dálnici je okolo 6 litrů na 100 kilometrů a aktuální cena za litr Naturalu 95 je 37 korun. Řidiče by tedy jedna cesta vyšla na 444 korun. Když by ale místo běžného benzinu natankoval syntetické palivo, které podle zahraničních studií a automobilky Porsche stojí 220 korun za litr, vyšla by ho stejná cesta na 2 640 Kč.

Stejný výpočet můžeme použít i na cestu do oblíbené české dovolenkové destinace, a to do Chorvatska. Trasa z Prahy do Splitu měří přibližně 1000 kilometrů. Pokud by řidič jel se Škodou Octavia spalující Natural 95, zaplatil by za palivo 2 220 korun (2,22 kč/km). Za syntetický benzin by utratil šestkrát víc, tedy 13 200 korun (13,2 Kč/km). Z tohoto pohledu je jasné, že pokud se nepodaří uhlíkově neutrální paliva zlevnit, budou dostupná pouze pro vybranou hrstku lidí. 
Reklama

Diskuze

Franra - 02.04.2023 11:23:22
klid, omezeni dostupnosti a mobility občanů EU bude mít smrtonosne důsledky na ekonomiku a tím politiku statu EU. Takže podle současného prikladu z NL dostanou se k moci nove strany, které to zeleným idealistum vysvětlí vve dem. Volbach.
Veritas - 01.04.2023 19:17:31
Giomek,ten šrot přestali vyrábět. Na pohled pěkné auto,ale absolutně nepoužitelné. Tolik chyb prostě nevymyslíš a když už to mohlo jet,tak se pokazilo nabíjení, odmítal se nabíjet. Ne,iPace je šrot a ty jsi buď šťastlivec anebo lhář

V Praze se otevřela první vodíková stanice. Prodává jeden kilogram plynu za 278 korun

Firma má v plánu do roku 2030 postavit dalších 28 plniček. V Česku zatím na vodík jezdí jen pár aut
10.03.2023 13:26
|
26
Reklama

Honda bude vyrábět vodík z přebytečné energie ze solárů. Testovaný systém má i svou čerpací stanici

Soběstačnou jednotku na výrobu zeleného vodíku japonská automobilka letos zprovozní v Německu
14.02.2023 12:41
|
2
Reklama

Větší zdanění benzinu, nebo „dotace“ na bezemisní alternativu, jinak se syntetické palivo neprosadí

Syntetický benzin Porsche vypadá velmi zajímavě, ale je příliš drahý. Změnit to může regulace
10.02.2023 16:07
|
3

Dřív stačila ručička palivoměru, dnes ukazují dojezd promyšlené grafiky. A je to potřeba

Moderní elektromobil dává řidiči informaci, jak se mění dojezd s používáním klimatizace
24.01.2023 09:31
|
0

Volkswagen ID.7 ukazuje cestu autům do zásuvky. Jezdí zábavně i s nízkou spotřebou

Vyzkoušeli jsem elektrický protějšek modelu Passat. Na jedno nabití ujede přes 600 kilometrů
26.04.2024 14:02
|
0

Dlouhá tovární záruka je lákadlo na zákazníky. Nejvíce let nabízí automobilky z Asie a Francie

Podívejte se, jaké značky nabízejí nejdelší tovární záruky na svá auta
24.04.2024 16:05
|
0
Reklama

Simulátor za miliony korun. Tohle není hračka pro děti, ale nezbytná součást motorsportu

Vyzkoušel jsem si profesionální závodní simulátor českého týmu I.S.R. racing. Trénoval mě Salaquarda
23.04.2024 17:47
|
0

Kvíz: Poznat auta jen podle koncovek výfuků není nic snadného. Troufnete si?

Vyzkoušejte si, kolik automobilů dokážete poznat. Většinou na sebe výfuky upozorňují sportovní vozy
21.04.2024 08:52
|
0
Reklama
Autosalon TV