Aby bylo možné jezdit
„Nebyl to jednoduchý projekt. Posouvali jsme ho kvůli koronaviru i dodavatelům,“ poznamenal na tiskové konferenci ředitel společnosti Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak. Firma totiž slibovala spuštění provozu už před několika lety a pravidelně ho posouvala. „Výstavba a provoz vodíkových stanic zatím není ziskový, protože na něj jezdí málo aut. My ale máme ambiciózní cíle a chtěli bychom v Česku do roku 2030 provozovat už 28 vodíkových stanic a dva vodíkové distribuční terminály,“ dodal Wiatrak.
To ocenil ministr dopravy Martin Kupka, podle kterého si Česko stanovilo za cíl do sedmi let mít na svém území alespoň 20 stanic. „Máme připraveno šest miliard korun od Evropské unie na dobíjecí i plnící infrastrukturu. Už teď se chystají projekty na dalších 11 plniček. Cílem je, aby na páteřní dálniční síti byla každých 200 km k dispozici alespoň jedna,“ dodal Kupka.
Pražská vodíková stanice má pomoci hromadné dopravě. „Umožní nám zahájit dvouleté testování vodíkových autobusů přímo v provozu. Máme už elektrické metro a tramvaje, bude tedy dobré vyzkoušet další druh pohonu. Jde o to, abychom část dieselové trakce autobusů převedli na nízkoemisní dopravu,“ řekl šéf dopravního podniku Petr Witowski.
Vodík je mezi osobními vozy zatím velmi okrajovou záležitostí. V roce 2020 se podle statistiky Sdružení dovozců automobilů zaregistrovalo jedno auto na toto palivo, v roce 2021 jich přibylo devět a loni tři. Letos ještě žádné. V drtivé většině případů jde o vozy
Toyota Mirai, které se v Česku prodávají za 1 760 000 korun. Svůj model nabízí také Hyundai, jmenuje se
Nexo a stojí 1 899 990 korun. Obě auta jsme proti sobě postavili v našem porovnávači. Jak to dopadlo, to
najdete pod tímto odkazem.