Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Upínat se k syntetickým palivům je naivní. Budoucnost je bohužel elektrická

Diskuze o syntetických palivech vytváří mylný dojem, že spalovací motory zůstanou zachovány
Zdroj: Tiskový servis Porsche

Z roku 2035, ve kterém by měl být ukončen prodej vozů se spalovacími motory, se stal pro spoustu motoristů strašák. Nadšené nejsou ani automobilky a je jasné, že celý trh mobility se bude opravdu hodně měnit. Protože ale poměrně značná část veřejnosti, a to nejen v Česku, je k elektromobilitě skeptická, objevují se stále častěji diskuze o tzv. syntetických palivech.

Zejména někteří politici toho využívají k vytváření mylného dojmu, že automobilový svět bude díky nim jako dřív, jen budeme do nádrží tankovat klimaticky neutrální palivo. Teoreticky je to sice možné, ale praxe bude úplně jiná. Syntetická paliva budou případně sloužit jen specifickým částem trhu a většina aut budou bateriové elektromobily. Ne, že bych z toho byl nadšený, ale má to hned několik důvodů.

Syntetické palivo je v principu geniální

Nejprve si stručně řekněme, co je to vůbec syntetické palivo a v čem tkví jeho výjimečnost a případný potenciál ekologické dopravy. Běžná paliva vznikají rafinací ropy, syntetická paliva jsou produkována díky chemické reakci vodíku a CO2. Nejčastěji jde o elektrolýzu vody na vodík a kyslík a následné sloučení vodíku s CO2. Zmíněný strašák CO2 je pro tento účel buď „lapán“ přímo ze vzduchu, nebo se jedná o odpad z průmyslové výroby. Následným spálením paliva v motoru se sice do výfuku opět dostane CO2, ale jde o stejné množství, které bylo předtím použito. Pokud je tedy pro výrobu syntetických paliv zároveň použita obnovitelná energie v podobě větrných elektráren či solárních panelů, můžeme hovořit o uzavřeném a klimaticky neutrálním řetězci.

Syntetická paliva (naftu i benzin) lze pak ve spalovacích motorech používat jen s minimálními technickými úpravami, lze využít stávající infrastrukturu v podobě čerpacích stanic stejně tak se mohou stát jen příměsí běžných paliv. Tohle všechno zní perfektně, ale přesto to má několik háčků.

Problematický a drahý vývoj obou typů pohonu naráz

Předně je totiž nutné vzít v potaz, že velké množství automobilek už před lety deklarovalo, že své masivní investice směřují výhradně do bateriové elektromobility a svoje stávající spalovací motory už dál nebudou vyvíjet a postupně budou utlumovat i jejich výrobu. I kdyby syntetická paliva byla povolena, lze tedy předpokládat, že na plánech těchto značek se nic zásadního nezmění. Důvod je ryze pragmatický - za vším hledej peníze. Udržovat totiž na špičkové úrovni paralelně vývoj a výrobu jak spalovacích agregátů, tak elektrického pohonu by bylo finančně jen těžko zvládnutelné. Přinejmenším u masovějších značek.

Je naivní si myslet, že veškeré dosavadní investice automobilek do elektromobility včetně vývoje platforem, výroby baterií či nových výrobních hal a linek by nyní značky odepsaly a znovu přehodily výhybku výhradně směrem ke spalovacím motorům. To se zkrátka nestane, v drtivé většině případů jsme v Evropě totiž za bodem návratu. Snaha značek o zachování spalovacích motorů s možností tankování syntetických paliv souvisí s tím, že se snaží alespoň v nějaké míře zachovat stávající vývoj a výrobu agregátů určených především pro regiony, kde se omezení spalovacích motorů v dohledné době nechystá. 
Reklama

Lokální emise a diskutabilní cena

Jakkoliv je syntetické palivo v případě, že se pro jeho výrobu použije energie z obnovitelných zdrojů, globálně CO2 neutrální, přesto při jeho provozu z výfuku emise CO2 vypouští. Ano, jsou to ty samé emise, které byly předtím použity pro jeho výrobu, ale to nic nemění na skutečnosti, že bude takový vůz problematické provozovat v bezemisních zónách. A těch bude logicky v městech přibývat. Ani elektřina pro pohon elektromobilu nevzniká povětšinou zcela bezemisně, nicméně z lokálního hlediska je provoz elektromobilu ve městě určitě čistší a tišší než provoz auta na syntetické palivo.

Stejně tak je ve hvězdách, kolik bude litr syntetického paliva vůbec stát. Ze současných pilotních provozů nelze nic vyvozovat, protože jejich produkce je pro globální spásu světa naprosto marginální a litr paliva kvůli tomu stojí lidově řečeno nesmysl. Lze předpokládat, že ceny syntetických paliv budou klesat, ale je stejně tak možné, že je to jen zbožné přání podobně, jako to, že budou klesat ceny elektromobilů a jejich baterií. 

V případě syntetických paliv je sice možné, že i v Evropě budou po roce 2035 v prodeji nová auta se spalovacím motorem, ale domnívám se, že půjde povětšinou o vozy specifického zaměření (např. záchranné složky), popř. o dodávky a užitkové vozy, u nichž se bateriovou technologii zatím nedaří smysluplně aplikovat. Tak či onak určitě nebude mít zákazník na výběr širokou paletu spalovacích motorů od tříválců po šestiválce, ale bude se jednat o velmi omezenou nabídku.

Diskuze

Hariprasad - 30.03.2023 17:13:06
Je to tak. Syntetická paliva jsou jen náhražka, která bude potřeba pro veterány. Samozřejmě i ty budoucí.
Petr - 28.03.2023 18:51:18
To, že budoucnost patří elektromobilům, je pouze sen. Sen skupiny lidí, kteří nevlastní ani díleček v ropném průmyslu. Dle mého, mají velkou šanci různé produkty, které se dají použít ve spalovacích motorech a hybridy. Čas snad ukáže.

Větší zdanění benzinu, nebo „dotace“ na bezemisní alternativu, jinak se syntetické palivo neprosadí

Syntetický benzin Porsche vypadá velmi zajímavě, ale je příliš drahý. Změnit to může regulace
10.02.2023 16:07
|
3
Reklama

Dřív stačila ručička palivoměru, dnes ukazují dojezd promyšlené grafiky. A je to potřeba

Moderní elektromobil dává řidiči informaci, jak se mění dojezd s používáním klimatizace
24.01.2023 09:31
|
0

Tady raději netankovat. Mapa ukazuje 50 čerpacích stanic, které dostaly pokutu za špatné palivo

Za loňský rok přibyly hlavně vesnické pumpy. Na seznamu jsou ale i značkové benzinky
04.01.2023 07:30
|
34

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
13
Reklama

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2

Statistiky poruchovosti s nečekaným výsledkem. Obvykle spolehlivá značka propadla

Škodovky si vedly celkem dobře, ale Toyota si výsledky za rámeček nedá
06.05.2024 08:15
|
8
Reklama
Autosalon TV